Επιλογη τροφης


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή τροφής. Δίνω στο κουτάβι μου optima nova puppy medium και σκέφτομαι να αλλάξωγια κάτι πιο ενισχυμένο. Είμαι ανάμεσα σε acana puppy και σε olympus black.
 


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή τροφής. Δίνω στο κουτάβι μου optima nova puppy medium και σκέφτομαι να αλλάξωγια κάτι πιο ενισχυμένο. Είμαι ανάμεσα σε acana puppy και σε olympus black.
Καλησπέρα. Τι ηλικία έχει το κουτάβι σου και τι μεγέθους είναι;
 




ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Μπορείς να κοιτάξεις την Essential: The Beginning ( Αρχική :: Ξηρά Τροφή για Σκύλους :: ESSENTIAL the BEGINNING 12 KG )

την Brit Care Puppy ( Brit Care® Puppy | Τροφές | Brit )
την Brit Fresh Chicken Junior Healthy Grow ( Brit Fresh® Chicken Junior Healthy Growth | Τροφές | Brit )
Εγώ προσωπικά προτιμώ την σειρά της N&D Pumpkin, την οποία και θεωρώ πολύ καλή τροφή. ( Η Farmina Pet Foods - ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΑΣ - N&D Pumpkin canine - Lamb & Blueberry Puppy Medium & Maxi )
Για την Acana να σου είμαι ειλικρινής έχω ακούσει και καλά και κακα λόγια. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι μια πολύ καλή τροφή.
Για Black Olympus δεν έχω άποψη δεν την γνωρίζω καθόλου.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and Cont




Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Έχω ακούσει ότι είναι καλό να κοιτάζω τις τιμές χονδροιτινης και γλυκοζαμινης στις τροφές. Ποιες είναι οι ιδανικές τιμες;
 


ThemisRottweiler

Active Member
26 Ιουνίου 2021
26
21
Κοιταξε δεν ξέρω ποιες είναι ιδανικές τιμές απλά εγώ παρόλο που η τροφή (N&D Pumpkin) λέει ότι έχει 1200 mg/kg γλυκοζαμίνη και 900 mg/kg χονδροϊτίνη επιλέγω να δίνω και συμπλήρωμα.
Οι: Acana, N&D, Brit Fresh και Essential έχουν πολύ καλές τιμές γλυκοζαμίνης και χονδροϊτίνης (περίπου στα επίπεδα που έγραψα παραπάνω).
Αν θέλεις να ξεκινήσεις συμπλήρωμα χονδροϊτίνης και γλυκοζαμίνης, υπάρχουν παρα πολλά στην αγορά και είμαι σίγουρος ότι εδώ μέσα ο καθένας έχει να προτείνει κι από ένα που τον έχει βοηθήσει. Εγώ έδινα στον Ρόμμελ Arthrovet Complex και βοήθησε παρα πολύ. Τώρα επιλέγω να δίνω το Glycoflex Stage 3, το οποιο βλέπω ότι χρησιμοποιούν αρκετοί στο εξωτερικό και προτείνεται γενικότερα από κτηνιάτρους στο εξωτερικό (κυρίως ΗΠΑ).
Σου αφήνω λινκ να ρίξεις μια μάτια αν θέλεις.

Για μικρόσωμους σκύλους: GLYCOFLEX® STAGE 3 FOR SMALL DOGS

Για μεγαλόσωμους σκύλους: GLYCOFLEX® PLUS
 


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Κοιταξε δεν ξέρω ποιες είναι ιδανικές τιμές απλά εγώ παρόλο που η τροφή (N&D Pumpkin) λέει ότι έχει 1200 mg/kg γλυκοζαμίνη και 900 mg/kg χονδροϊτίνη επιλέγω να δίνω και συμπλήρωμα.
Οι: Acana, N&D, Brit Fresh και Essential έχουν πολύ καλές τιμές γλυκοζαμίνης και χονδροϊτίνης (περίπου στα επίπεδα που έγραψα παραπάνω).
Αν θέλεις να ξεκινήσεις συμπλήρωμα χονδροϊτίνης και γλυκοζαμίνης, υπάρχουν παρα πολλά στην αγορά και είμαι σίγουρος ότι εδώ μέσα ο καθένας έχει να προτείνει κι από ένα που τον έχει βοηθήσει. Εγώ έδινα στον Ρόμμελ Arthrovet Complex και βοήθησε παρα πολύ. Τώρα επιλέγω να δίνω το Glycoflex Stage 3, το οποιο βλέπω ότι χρησιμοποιούν αρκετοί στο εξωτερικό και προτείνεται γενικότερα από κτηνιάτρους στο εξωτερικό (κυρίως ΗΠΑ).
Σου αφήνω λινκ να ρίξεις μια μάτια αν θέλεις.

Για μικρόσωμους σκύλους: GLYCOFLEX® STAGE 3 FOR SMALL DOGS

Για μεγαλόσωμους σκύλους: GLYCOFLEX® PLUS
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 
  • Like
Reactions: ThemisRottweiler




GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Οι τροφές που σου είπε ο @ThemisRottweiler είναι πολύ καλές.
Για την acana δεν έχω και την καλύτερη άποψη...
Η black olympus είναι μια τροφή μεσαίας κατηγορίας...η ambrosia που ανήκει στην ίδια εταιρεία είναι καλύτερη...

Τώρα για χονδροιτίνη και γλυκοζαμίνη, αν υποθέσουμε ότι ο σκύλος σου θα είναι μεσαίου μεγέθους, δεν χρειάζεται μεγάλη δοσολογία...
Μπορείς να δοκιμάσεις το osteoflex plus...είναι πολύ καλό.
 


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Οι τροφές που σου είπε ο @ThemisRottweiler είναι πολύ καλές.
Για την acana δεν έχω και την καλύτερη άποψη...
Η black olympus είναι μια τροφή μεσαίας κατηγορίας...η ambrosia που ανήκει στην ίδια εταιρεία είναι καλύτερη...

Τώρα για χονδροιτίνη και γλυκοζαμίνη, αν υποθέσουμε ότι ο σκύλος σου θα είναι μεσαίου μεγέθους, δεν χρειάζεται μεγάλη δοσολογία...
Μπορείς να δοκιμάσεις το osteoflex plus...είναι πολύ καλό.
Ευχαριστώ πολύ
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έχω ακούσει ότι είναι καλό να κοιτάζω τις τιμές χονδροιτινης και γλυκοζαμινης στις τροφές. Ποιες είναι οι ιδανικές τιμες;
Η ξηρά τροφή δεν έχει πολύ.
Ένα σκυλί 20κιλων θα πω ότι ιδανικά θέλει 1-1½γρ γλυκοσαμινη την ημέρα. Χονδροιτινη είναι σχεδόν 30% την ποσότητα γλυκοσαμινης.

Λεπτομέρειες βέβαια που δεν νομίζω να χρειάζεται σε σκυλί μικρο-μεσαιου μεγέθους.
 
  • Like
Reactions: Cont


Cont

Member
21 Αυγούστου 2021
20
3
23
Η ξηρά τροφή δεν έχει πολύ.
Ένα σκυλί 20κιλων θα πω ότι ιδανικά θέλει 1-1½γρ γλυκοσαμινη την ημέρα. Χονδροιτινη είναι σχεδόν 30% την ποσότητα γλυκοσαμινης.

Λεπτομέρειες βέβαια που δεν νομίζω να χρειάζεται σε σκυλί μικρο-μεσαιου μεγέθους.
Ευχαριστώ πολύ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3