Επιμονα σκουλικακια..


Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
Ενω νόμιζα πως είχε καθαρίσει απο σκουλίκια απόψε έκανε κακά με παρα πολλά σκουλίκια και κανει εμετούς συνέχεια.. Πήρα την κτηνίατρο και θα πάμε αύριο το πρωι ... Η πιο απαισια νύχτα π έχω περάσει.. Ανα 10 λεπτά εμετό .. Του έδωσα λίγη ψίχα για τα υγρά μπας και ηρεμισει λίγο .. Αλλά ταλαιπωρειται πολύ ... Μετα απο 3 χορηγήσεις σιροπιού παίρναει όλα αυτά.. Απορω αυτοι οι κτηνίατροι τι γνώσεις έχουν και με ποια κριτήρια χορηγούν ενα φαρμακο ξανά και ξανά άπο τη στιγμη που δεν έχει αποτέλεσμα ... Τελικά για να εχεις ενα σκυλάκι δεν αρκεί η αγάπη και η θεληση να το πηγαινεις τακτικά στον κτηνίατρο και να είσαι σωστός ιδιοκτήτης θέλει και κτηνιατρικες γνώσεις !!!!! Απαράδεκτο και κρίμα που την άκουσα για το ζώακι μου!!!!! :"(
 


Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
Λίγο οτι είμαι άπειρη λίγο οτι έπεσα αμέσως στα βαθιά... Ματι δεν εκλεισα και έτσι έπρεπε απόψε ... Αλλαγή κτηνιάτρου αύριο κιόλας !! Να είστε όλοι καλά που απαντησατε σας ευχαριστώ απο καρδιάς
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
σημερα πηγα στον κτηνιατρο μου και μου ειπε να δωσω ενα ακομα χαπακι σε εικοσι μερες.Τα χαπια ανα τριμηνο συνεχιζονται και μετατην ενηλικιωση ετσι; Ακουω απο διαφορους γνωστους οτι οι κτηνιατροι τους ειπαν οτι χαπακια για σκουληκακια στο εντερο δινονται μονο οσο ειναι κουταβια και πως μετα δεν εχουν θεμα.Εχετε ακουσει κατι αντιστοιχο; ευχαριστω πολυ!
Εμενα ειναι 9,5 μηνων και δίνω κανονικά καθε 3 μήνες το χάπι.ξερω οτι απο την ωρα που θα το παρει κανει συνεχεια κακά-διάρροια για 2-3 μέρες μεχρι να καθαρίσει.οσο για το αν θα συνεχίσω να το δίνω για παντα δεν γνωριζω,ας μας απαντήσει κάποιος ποιο έμπειρος η θα ρωτήσω τον κτηνίατρο και θα σας ενημερώσω.
 
  • Like
Reactions: Catalina7


Catalina7

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2016
48
4
32
Ενω νόμιζα πως είχε καθαρίσει απο σκουλίκια απόψε έκανε κακά με παρα πολλά σκουλίκια και κανει εμετούς συνέχεια.. Πήρα την κτηνίατρο και θα πάμε αύριο το πρωι ... Η πιο απαισια νύχτα π έχω περάσει.. Ανα 10 λεπτά εμετό .. Του έδωσα λίγη ψίχα για τα υγρά μπας και ηρεμισει λίγο .. Αλλά ταλαιπωρειται πολύ ... Μετα απο 3 χορηγήσεις σιροπιού παίρναει όλα αυτά.. Απορω αυτοι οι κτηνίατροι τι γνώσεις έχουν και με ποια κριτήρια χορηγούν ενα φαρμακο ξανά και ξανά άπο τη στιγμη που δεν έχει αποτέλεσμα ... Τελικά για να εχεις ενα σκυλάκι δεν αρκεί η αγάπη και η θεληση να το πηγαινεις τακτικά στον κτηνίατρο και να είσαι σωστός ιδιοκτήτης θέλει και κτηνιατρικες γνώσεις !!!!! Απαράδεκτο και κρίμα που την άκουσα για το ζώακι μου!!!!! :"(
ισως το συγκεκριμενο σιρόπι προκάλεσε αυτη την αντίδραση στο δικό σου κουτάβι. Μιας φίλης μου να φανταστείς έπαθε αλλεργικό σοκ με το εμβόλιο που σκέψου ότι είναι ίδια τα εμβόλια γ όλα τα σκυλάκια.Παίζουν πολλά ρόλο. Ισως η κτηνίατρος σου να μην είχε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν και γι αυτό σου χορήγησε αυτό το σιροπάκι. :)
Εγώ με τα χαπάκια dosalid δεν είχα θέμα ούτε με εμετούς ούτε με κάτι άλλο,παρόλο που το συγκεκριμένο χάπι δεν διαβασά εδω να το χρησιμοποιει κανεις.
 
  • Like
Reactions: Ilianna_tzl


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
οταν σε ενα σκυλι εμφανιστουν σκουλικια τοτε κανει θεραπεια με χαπι (δοσολογια αναλογα τα κιλα και την ηλικια) με επαναληπτικες δοσεις μπορει και 3 καθε 20 ημερο.
αλλιως το χαπι καλο ειναι να δινεται καθε 3-4 μηνες που ουσιαστικα ειναι μια προληπτικη θεραπεια .
μην μπερδευετε την θεραπεια οταν υπαρχει το θεμα και το βλεπετε με την προληψη.
 
  • Like
Reactions: Catalina7


Ilianna_tzl

Active Member
24 Ιουνίου 2016
32
8
27
ισως το συγκεκριμενο σιρόπι προκάλεσε αυτη την αντίδραση στο δικό σου κουτάβι. Μιας φίλης μου να φανταστείς έπαθε αλλεργικό σοκ με το εμβόλιο που σκέψου ότι είναι ίδια τα εμβόλια γ όλα τα σκυλάκια.Παίζουν πολλά ρόλο. Ισως η κτηνίατρος σου να μην είχε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν και γι αυτό σου χορήγησε αυτό το σιροπάκι. :)
Εγώ με τα χαπάκια dosalid δεν είχα θέμα ούτε με εμετούς ούτε με κάτι άλλο,παρόλο που το συγκεκριμένο χάπι δεν διαβασά εδω να το χρησιμοποιει κανεις.
μας εδωσε χαπακι και τωρα δεν εχει βγαλει παλι απο δω κ περα ετσι κ αλλιως θα του δινω αλλα περασε μεγαλη ταλαιπωρια ο καημενος..και ανευ λογου μετα απο τοσες επισκεψεις >.<
 
  • Like
Reactions: Catalina7


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Καλησπέρα, γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο νήμα μιας και είναι σχετικό το θέμα. Λοιπόν είμαστε τώρα στην τεταρτη βδομάδα που ενώ έχω δώσει milbenax στην σκύλο για τα σκουλίκια αυτά φαίνεται να μην τελειώνουν ποτέ. Να πω ότι του δίνω χάπι για έως 25 κιλά (τώρα είναι 24,5) κάθε 8 μέρες. Του έχω δώσει 3 μέχρι τώρα και ο γιατρός μου έχει δώσει αλλά 2. Και αν συνεχίσει και μετά μου είπε θα μας δώσει ένα που για 5 συνεχόμενες μέρες παίρνεις από ένα χάπι. Έχει ξανατυχει σε κανέναν?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU