Επιπτώσεις ηλεκτρικού ρεύματος σε οργανισμούς


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γιατί η ΜΟΝΗ διαφορά είναι η αλλαγή της αντίστασης με την εμπέδηση. (I = V / Z, όπου Z = εμπέδηση), οπότε αυτόν έχω χρησιμοποιήσει εξ αρχής.

Από τη στιγμή που έχουμε την εμπέδηση υπολογισμένη δεν αλλάζει κάτι

Θα άλλαζε μόνο αν είχαμε μέρη κυκλώματος, όπου η ηλεκτρική τους εμπέδηση ήταν σε συνάρτηση με τη συχνότητα, όπως για παράδειγμα πυκνωτές ή πηνία.

Η ενταση του εναλλασομενου ρευματος δεν εχει περιοδο κ φαση?
Που ειναι αυτα κ που ειναι η συναρτηση του χρονου στον παραπανω συλλογισμο σου?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Η ενταση του εναλλασομενου ρευματος δεν εχει περιοδο κ φαση?
Που ειναι αυτα κ που ειναι η συναρτηση του χρονου στον παραπανω συλλογισμο σου?
Ξαναλέω... Από τη στιγμή που δεν έχουμε στοιχεία που επηρεάζονται από τη συχνότητα (πυκνωτές και πηνία), δεν παίζουν απολύτως κανένα ρόλο στους υπολογισμούς.

Επίσης, οι τιμές έχουν υπολογιστεί ως "εμπέδηση", οπότε επίσης δε χρειάζεται να βάλουμε και άλλες παραμέτρους μέσα.

Δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι μιας και καταπιάνεσαι με το εναλλασόμενο, δες σε παρακαλώ μια φορά το δεύτερο άρθρο του πρώτου post

Different effects of AC and DC
The effects of AC (alternating current) depends largely on frequency, low frequency tends to be much more dangerous than high frequency. AC with the same amperage and voltage as DC is more dangerous and provoke worse effects on the human body. Low frequency AC provokes muscle contraction (tetany) which can induce the "cannot let go" effect by freezing the muscles of the hand. This happens because the flexors of the hand are more strong than the extensors, so when an external electric estimation is applied the muscles flexors of the hand win. AC has more tendency to induce heart fibrillation while DC makes the heart stand still. That is why defibrillation equipment is DC, which stops the heart and gives a chance to recover.
Μιας και μοιάζεις σχετικός, ξέρεις ότι τα 62,50 Hz είναι εξαιρετικά χαμηλή συχνότητα, σωστά;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ξαναλέω... Από τη στιγμή που δεν έχουμε στοιχεία που επηρεάζονται από τη συχνότητα (πυκνωτές και πηνία), δεν παίζουν απολύτως κανένα ρόλο στους υπολογισμούς.

Επίσης, οι τιμές έχουν υπολογιστεί ως "εμπέδηση", οπότε επίσης δε χρειάζεται να βάλουμε και άλλες παραμέτρους μέσα.

Δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι μιας και καταπιάνεσαι με το εναλλασόμενο, δες σε παρακαλώ μια φορά το δεύτερο άρθρο του πρώτου post



Μιας και μοιάζεις σχετικός, ξέρεις ότι τα 62,50 Hz είναι εξαιρετικά χαμηλή συχνότητα, σωστά;
Μια συσκευη που δινει την δυνατοτητα στο χρηστη να ρυθμιζει την εξοδο, λογικα θα εχει καποιου ειδους ροοστατη/πυκνωτη που θα πρεπει να λαβεις υπ οψιν στο κυκλωμα σου αν το παραλληλησεις με εναλασσομενο.
Ακομα ομως κ αν δεν το κανεις, κατ εμε το μεγαλο λαθος βρισκεται στο οτι πας να συγκρινεις την ΠΑΛΜΙΚΗ ταση με την ΕΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗ ΤΑΣΗ.
Αυτο ξερεις οτι δεν γινεται.
Παραδειγμα παλμικης τασης ειναι το φλας του αυτοκινητου που ομως ειναι σιγουρα κ συνεχες ρευμα!
Οποτε θα πρεπει να καταληξουμε στο συμπερασμα οτι μιλαμε για αριθμητικα δεδομενα ισα η πολυ κοντα με το συνεχες κ οχι το εναλλασομενο ρευμα.

Στο συλλογισμο σου κ μονο οτι δεχεσαι την υπαρξη συχνοτητας θα επρεπε να βαλεις μεσα κ τον παραγοντα (ωt) πραγμα που δεν κανεις, κ να τα υπολογισεις ολα βαση του χρονου διαρκειας της εφαρμογης σε ολοκληρωμα t δλδ.

Στο τελευταιο θα σου απαντησω οτι εμεις (Ευρωπαιοι γαρ) με ταση 220 εχουμε συχνοτητα 50Hz κ οσο η συχνοτητα ανεβαινει η ταση μειωνεται καταληγοντας στα υψισυχνα ρευματα tesla που ειναι ακινδυνα η ευεργετικα.........

Μα στο κατω κατω για ιατρικους σκοπους ηλεκτρικης διεγερσης μυων δεν χρησιμοποιουνται ρευματα mA χαμηλης παλμικης τασης??
Οτι δλδ κ το ηλεκτρικο κολλαρο του σκυλου??
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μα στο κατω κατω για ιατρικους σκοπους ηλεκτρικης διεγερσης μυων δεν χρησιμοποιουνται ρευματα mA χαμηλης παλμικης τασης??
Οτι δλδ κ το ηλεκτρικο κολλαρο του σκυλου??
Πλάκα κάνεις;

Πρώτα απ' όλα, τα mA δεν χαρακτηρίζουν την τάση, αλλά την ένταση

Αφού ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα στο κεφάλι σου, συνεχίζουμε

Κατά δεύτερον:

Στο συλλογισμο σου κ μονο οτι δεχεσαι την υπαρξη συχνοτητας θα επρεπε να βαλεις μεσα κ τον παραγοντα (ωt) πραγμα που δεν κανεις, κ να τα υπολογισεις ολα βαση του χρονου διαρκειας της εφαρμογης σε ολοκληρωμα t δλδ.
Εφόσον μιλάμε για υπολογισμένη εμπέδηση ΔΕΝ παίζει ρόλο στους υπολογισμούς ούτε η συχνότητα, ούτε η φάση, ούτε ο χρόνος επειδή ΔΕΝ έχουμε πυκνωτές ή πηνία στο σκύλο επάνω
Μια συσκευη που δινει την δυνατοτητα στο χρηστη να ρυθμιζει την εξοδο, λογικα θα εχει καποιου ειδους ροοστατη/πυκνωτη που θα πρεπει να λαβεις υπ οψιν στο κυκλωμα σου αν το παραλληλησεις με εναλασσομενο.
Η τάση που έχουμε στοιχεία είναι η εξωτερική, δηλαδή στις ακίδες του κολάρου και όχι η εσωτερική. Άρα δεν παίζουν ρόλο. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις και να μη χρειάζεται να σου φτιάξω διάγραμμα...

Μα στο κατω κατω για ιατρικους σκοπους ηλεκτρικης διεγερσης μυων δεν χρησιμοποιουνται ρευματα mA χαμηλης παλμικης τασης??
Οτι δλδ κ το ηλεκτρικο κολλαρο του σκυλου??
Είσαι αστείος τελικά..
Δεν ξέρω πολλούς κτηνίατρους που να χρησιμοποιούν το ηλεκτρικό κολάρο για θεραπευτικούς σκοπούς.
Ίσως να πάρω εγώ ένα για τις ημικρανίες μου...

Και για να σοβαρευτούμε:

η τάση και η συχνότητα δεν είναι αλληλένδετα μεγέθη, οπότε είναι τελείως αυθέραιτο να λες ότι όσο αυξάνεται η συχνότητα, τόσο πέφτει η τάση

Το ότι στην ευρώπη έχουμε 220 V / 50 Hz και στην Αμερική 110 V / 60 Hz είναι απλά ο τύπος των παλμών που χρησιμοποιείται για τη μετάδοση του ρεύματος. Χαμηλότερη τάση στην Αμερική, με περισσότερες απώλειες στις γραμμές μεταφοράς, αλλά και μεγαλύτερη ασφάλεια σε περίπτωση ατυχήματος. Τίποτε παραπάνω και τίποτε λιγότερο...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Eαν θελεις (η αν εισαι ικανος) να κανεις συζητηση θα κοψεις κατ αρχην το υφακι κ το στυλακι αλλιως θα μεινεις να μιλας μονος σου. Κι αυτο δεν στο ζηταω, το απαιτω σαν σεβασμο στο συνομιλητη σου, γιατι ουτε κολλητοι ειμαστε ουτε ειμαι κανα 15χρονο πυ θα σε κοιταξει σαν Θεο επειδη προσπαθεις να στοιχειωθετησεις εναν συλλογισμο.

Παραβλεποντας τα αυτα λοιπον παμε στην ουσια:
Πρώτα απ' όλα, τα mA δεν χαρακτηρίζουν την τάση, αλλά την ένταση
Καλα κανεις κ το αναφερεις αν κ θα επρεπε να καταλαβεις οτι εκ παραδρομης γραφτηκε.

Μετα πρεπει να ξεκαθαρισουμε αν μιλαμε για συνεχη ταση, εναλλασσομενη ταση η παλμικη ταση και ΓΙΑΤΙ.
Αληθεια ειμαστε σιγουροι οτι το κολλαρο του σκυλου ειναι πηγη τασης η απλα το εχουμε δεχτει?

Για λογους απλοποιησης θα δεχτουμε οτι το κυκλωμα ειναι η πηγη (συσκευη) η οποια θα πρεπει να καταληξουμε ΤΙ ακριβως ειναι, και ο σκυλος αντισταση η εμπεδηση αν μιλαμε για εναλλασομενο.

Είσαι αστείος τελικά..
Δεν ξέρω πολλούς κτηνίατρους που να χρησιμοποιούν το ηλεκτρικό κολάρο για θεραπευτικούς σκοπούς.
Ίσως να πάρω εγώ ένα για τις ημικρανίες μου...
Αστειος σιγουρα δεν ειμαι, δεν ξερω για ποιο λογο μπορει να σου φαινονται αστεια αυτα που γραφω, αλλα ειναι γελοιο να πιστευεις (προσεχε οτι διακριτικα δεν σε λεω γελοιο) οτι δεν χρησιμοποιουνται για ιατρικους σκοπους (δεν σου ειπα κτηνιατρικους)
Ενδεικτικα σου παραθετω το εξης:
Η σύγχρονη ηλεκτρική διέγερση με μικρορεύματα ισχύος μικροαμπέρ

χαμηλής παλμικής τάσης δείχνουν το δρόμο προς

τη χρήση της θεραπείας με μικρορεύματα ηλεκτρικού νευρομυικού ερεθισμού

(MENS).
Αν θελεις ψαχτο λιγο παραπερα κ θα δεις οτι η λειτουργια ειναι παρομοια η ιδια με το κολλαρο του σκυλου!!

Και για να σοβαρευτούμε:

η τάση και η συχνότητα δεν είναι αλληλένδετα μεγέθη, οπότε είναι τελείως αυθέραιτο να λες ότι όσο αυξάνεται η συχνότητα, τόσο πέφτει η τάση
Η συχνοτητα κ η ταση σε ενα κυκλωμα εναλλασομενου ρευματος σαφως συνδεονται κ αν ψαξεις σε βιβλιογραφια ηλεκτρικων δικτυων θα δεις το γιατι, το οποιο δεν θα κατσω να σου αναλυσω εδω αραδιαζοντας τυπους.....


Οπως κ να εχει, για να υπαρχει μια βαση (σοβαρης) συζητησης θα πρεπει πρωτα να απαντηθουν σαφως τα παραπανω ερωτηματα που σου εθεσα κ μετα να συνεχισουμε την κουβεντα μας, απο την οποια ομως θα απεχω αν δεν αλλαξεις τον ειρωνικο σου τονο......
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αληθεια ειμαστε σιγουροι οτι το κολλαρο του σκυλου ειναι πηγη τασης η απλα το εχουμε δεχτει?
Γιατί δε μπορεί να περάσει ρεύμα αν δεν εφαρμοστεί τάση στα άκρα μιας εμπέδησης. Πού είναι το λάθος σε αυτό;

Αν θελεις ψαχτο λιγο παραπερα κ θα δεις οτι η λειτουργια ειναι παρομοια η ιδια με το κολλαρο του σκυλου!!
Γιατί η θεραπευτική με μικρορεύματα δε φτάνει τις τιμές των 10 mA. Όπου και να δεις στη βιβλιογραφία, το όριο για την ασφάλεια του ανθρώπινου σώματος είναι στα 5 mA

Ακόμα και έτσι όμως, όταν πάει κάποιος άνθρωπος να κάνει κάποια θεραπεία, υπάρχει ένας επιστήμονας της ιατρικής που μετά από εξετάσεις, ορίζει την ένταση του ρεύματος που θα προσφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα με τις λιγότερες παρενέργειες. Θεωρείς εσύ ότι είναι το ίδιο πράγμα με τον εκπαιδευτή / χειριστή που θα πατήσει το κουμπί για να κάνει μια διόρθωση;

Η συχνοτητα κ η ταση σε ενα κυκλωμα εναλλασομενου ρευματος σαφως συνδεονται κ αν ψαξεις σε βιβλιογραφια ηλεκτρικων δικτυων θα δεις το γιατι, το οποιο δεν θα κατσω να σου αναλυσω εδω αραδιαζοντας τυπους.....
Ισχύει, εφόσον έχουμε στοιχεία που αλλάζει η εμπέδησή τους από τη συχνότητα του ρεύματος. Και μη μου ξαναπείς ότι η συσκευή έχει πυκνωτές και πηνία (που σαφώς έχει) γιατί μας ενδιαφέρει τι γίνεται από την άλλη πλευρά, παράλληλα αυτού του κυκλώματος, όπου φτιάχνουμε πάνω στο δέρμα ένα άλλο "κύκλωμα" απ' όπου περνάει ρεύμα.

Για να μη λέμε τα ίδια πράγματα συνέχεια, και καταντάμε κουραστικοί για εμάς τους ίδιους και κατά συνέπεια και για όσους έχουν απομείνει να διαβάζουν, μπορείς σε παρακαλώ να μου απαντήσεις ένα προς ένα αυτά του συγκεκριμένου post για να προχωρήσουμε παρακάτω;
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Παράλληλα

Από τη στιγμή που έχουμε τάση στα άκρα των ακίδων, δε μας νοιάζει το τι γίνεται εντός της συσκευής, αλλά το τι προκαλεί η συγκεκριμένη τάση με το ρεύμα που θα περάσει στο σκύλο
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γιατί δε μπορεί να περάσει ρεύμα αν δεν εφαρμοστεί τάση στα άκρα μιας εμπέδησης. Πού είναι το λάθος σε αυτό;
Δεν ειναι λαθος, αλλα η ερωτηση μου ειναι αν η συσκευη (κολλαρο σκυλου) παραγει σταθερη (με δυνατοτητα ρυθμισης) ταση δλδ ειναι πηγη τασης -οποτε το ρευμα που θα διαπερασει το σκυλο κυμενεται/μεταβαλλεται αναλογα με το σκυλο/εμπεδηση-αντισταση Η αν η συσκευη λειτουργει σαν πηγη εντασης δλδ το ρευμα που θα διαπερασει το σκυλο/εμπεδηση-αντισταση δεν εξαρταται απο το σωμα του αλλα μονο απο το χειριστη.
Δεν ξερω πως λειτουργει η συσκευη θα ηταν ποιο σωστο να ξεκινησουμε απο κει.....


Γιατί η θεραπευτική με μικρορεύματα δε φτάνει τις τιμές των 10 mA. Όπου και να δεις στη βιβλιογραφία, το όριο για την ασφάλεια του ανθρώπινου σώματος είναι στα 5 mA
Ποιος το λεει?
Σου παραθετω απο κειμενο:
Ο Δρ.

Picker
παρατήρησε ότι, παρά τις φανερές διαφορές αντίδρασης του διεγέρτη υψηλής τάσης σε σύγκριση με τα ΜΕΝS

χαμηλής τάσης, υπάρχει πολύ
συγκρίσιμη ομοιότητα απόδοσης. Βάσει του 1 παλμού ανά δευτερόλεπτο, φαίνεται
ότι σε παλμό υψηλής τάσης 12.5 μΑ σε σύγκριση με τον παλμό χαμηλής τάσης 10
μΑ, η πραγματική παρεχόμενη ενέργεια είναι λίγο παραπάνω από διπλάσια.
Οποτε τα ορια που οριζεις δεν ισχυουν.

Ακόμα και έτσι όμως, όταν πάει κάποιος άνθρωπος να κάνει κάποια θεραπεία, υπάρχει ένας επιστήμονας της ιατρικής που μετά από εξετάσεις, ορίζει την ένταση του ρεύματος που θα προσφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα με τις λιγότερες παρενέργειες. Θεωρείς εσύ ότι είναι το ίδιο πράγμα με τον εκπαιδευτή / χειριστή που θα πατήσει το κουμπί για να κάνει μια διόρθωση;
Η συσκευη λειτουργει εντος οριων ασφαλειας. Οποτε λογικο ειναι να συμπερανουμε οτι δεν ειναι κατα βουληση του χειριστη με απεριοριστες δυνατοτητες αλλα μεσα σε καποια πλαισια.

Στην τελικη εγω θα το πω αλλιως:
Το θεμα μας ειναι αν γινεται αισθητο, η αν προκαλει μονιμες βλαβες??
Γιατι για το πρωτο δεν υπαρχει καμια αμφιβολια, αν δεν γινοτανε αισθητο δεν θα ειχε το προδιαγεγραμμενο αποτελεσμα, αλλα δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ τεκμηριωμενο στοιχειο οτι ο σκυλος κινδυνευει απο την εφαρμοζομενη ταση η ενταση εκτος κι αν μιλαμε για ακραιες συνθηκες (πχ σκυλος στην θαλασσα) που ισως να υπηρχε υπο συνθηκες προβλημα......
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Δεν ειναι λαθος, αλλα η ερωτηση μου ειναι αν η συσκευη (κολλαρο σκυλου) παραγει σταθερη (με δυνατοτητα ρυθμισης) ταση δλδ ειναι πηγη τασης -οποτε το ρευμα που θα διαπερασει το σκυλο κυμενεται/μεταβαλλεται αναλογα με το σκυλο/εμπεδηση-αντισταση Η αν η συσκευη λειτουργει σαν πηγη εντασης δλδ το ρευμα που θα διαπερασει το σκυλο/εμπεδηση-αντισταση δεν εξαρταται απο το σωμα του αλλα μονο απο το χειριστη.
Δεν ξερω πως λειτουργει η συσκευη θα ηταν ποιο σωστο να ξεκινησουμε απο κει.....
Αν δεν κάνω λάθος, ο χειριστής ορίζει την τάση, και όχι άμεσα την ένταση του ρεύματος που θα περάσει μέσα από το σκύλο




Ποιος το λεει?
Σου παραθετω απο κειμενο:

Οποτε τα ορια που οριζεις δεν ισχυουν.
Γιατί δε συγκρίνεις όμοια πράγματα όμως;

Το κείμενο που παραθέτεις μιλάει για συχνότητα 1 παλμού το δευτερόλεπτο (=1Hz), ενώ πριν υπολογίσαμε (εφόσον δε διαφώνισες) συχνότητα 62,50 Hz. Θεωρώ ότι καταλαβαίνεις τη διαφορά, τόσο στη διεισδητικότητα, όσο και στον πραγματικό χρόνο που εφαρμόζεται το ρεύμα στο ζωντανό ιστό.

Θα ήθελα βέβαια και μια παραπομπή για το κείμενο που παραθέτεις μιας και μιλάει για τάση 10 μΑ. Δε μου φαίνεται και πολύ επιστημονικό, ή τουλάχιστον η μετάφρασή του δεν είναι αυτή που πρέπει.


Η συσκευη λειτουργει εντος οριων ασφαλειας. Οποτε λογικο ειναι να συμπερανουμε οτι δεν ειναι κατα βουληση του χειριστη με απεριοριστες δυνατοτητες αλλα μεσα σε καποια πλαισια.
Φυσικά, αλλά από τη στιγμή που απουσιάζουν πραγματικές έρευνες, επέτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου. Μην ξεχνάς το πόσα όρια ασφαλείας έχουν αλλάξει με τον καιρό, και το 99% των προδιαγραφών γίνονται πιο αυστηρές.

Στην τελικη εγω θα το πω αλλιως:
Το θεμα μας ειναι αν γινεται αισθητο, η αν προκαλει μονιμες βλαβες??
Γιατι για το πρωτο δεν υπαρχει καμια αμφιβολια, αν δεν γινοτανε αισθητο δεν θα ειχε το προδιαγεγραμμενο αποτελεσμα, αλλα δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ τεκμηριωμενο στοιχειο οτι ο σκυλος κινδυνευει απο την εφαρμοζομενη ταση η ενταση εκτος κι αν μιλαμε για ακραιες συνθηκες (πχ σκυλος στην θαλασσα) που ισως να υπηρχε υπο συνθηκες προβλημα......
Σίγουρα δεν υπάρχει τεκμηριωμένο στοιχείο, αλλά υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ ενδείξεις.

Από εκεί και πέρα, είναι στο πόσο ο καθένας είναι διατεθειμένος να παίζει με τις πιθανότητες για κάτι στο οποίο δυνητικά μπορεί να προκαλέσει σημαντικό πρόβλημα.

Εγώ προσωπικά δε βλέπω το σκύλο μου ες εργαλείο, και το πρώτο μου μέλημα είναι το να είναι καλά.

Συγγνώμη, αλλά τέτοια ρίσκα δεν πέρνω...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Συγνώμη παίδες, αλλά η εμμονή πολλές φορές τυφλώνει.

Ρωτάτε για άλλα συμπτώματα και επιπτώσεις απο χρήση Η.Κ. στο σκύλο, πέρνα των ερευνών που αναφέρε ο Κώστας.

Και ρωτώ (σύμφωνα με την απάντηση-τοποθετήση μου πριν μερικά φύλλα) εκτός της "προτεινόμενης" χρήσης Η.Κ. για εκπαιδευτικούς σκοπούς, αφού είναι μονόδρομος...

Η κακή ψυχολογία δεν προκαλεί παθολογικές "ζημιές" ;
Αυτό πως μπορεί να μετρηθεί;;;
Πως μποεί να μετρηθεί η ψυχοπαθολογία, η σκέψη και τα θέλω του σκύλου:

Ποιός γνωρίζει απο ψυχολογία σκύλων, και δεν βλέπει τα σημάδια του Η.Κ. ;

Επίσης κάποιος ανάφερε, ότι έχει δει σκυλιά να λαμβάνουν δόση Η.Κ. και να είναι υπερ της χρήσης...
Δηλαδή, μόνο εμένα πονάει η καρδιά μου να βλέπω τον σκύλο να περνάει τέτοια διαδικασία και να πονάει η ψυχή μου;

Δυστυχώς οι άνθρωποι που προκαλούν πόνο-ταλαιπωρία στα σκυλιά για τα δικά τους θέλω, δεν κάνουν για να είναι κάτοχοι σκύλων-είναι απλά ακατάληλοι.

Ας ξανασκεφτούμε όλοι μας γιατί έχουμε σκύλο, τι θέλουμε απο τον σκύλο, ποια είναι η φυσιολογική συμπεριφορά του σκύλου, κλπ...


ΥΓ
1.Κάποτε, πριν χρόνια, για να έχεις εναν σκύλο για εργασία ήθελε κόπο-ιδρώτα και πολλλλλεεεεεεέςςςςςατελείωτες ώρες δουλειάς. Τώρα αρκεί απλά ενα 50ήμερα χρήσης Η.Κ.
2.Κάποτε, πριν χρόνια, για να εκπαίδευσης εναν σκύλο για Β.Υ., ήθελε κόπο και ιδρώτα, τώρα απλά ένα τηλεκοντρόλ και μερικές ημέρες για να γίνει ρομποτάκι.
3.Προλάβετε τώρα να μου πείτε, ότι έχετε κάνει στο σκύλο σας χρήση Η.Κ. και είναι μια χαρά, υπάρχει σχέση αγάπης και τα σχετικά κουραφέξαλα.

στο λεω εγω.
τα υστερογραφα σου δεν εχουν καμια μα καμια σχεση με τη χρηση του κολαρου

και καποτε πριν χρονια που δεν υπηρχαν τα η.κ. δεν υπηρχαν και τα μπαλακια και πολλα αλλα!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αν δεν κάνω λάθος, ο χειριστής ορίζει την τάση, και όχι άμεσα την ένταση του ρεύματος που θα περάσει μέσα από το σκύλο
Δεν ξερω αν κανεις λαθος η οχι αλλα πρεπει να συμφωνησεις οτι τα στοιχεια που εχουμε για τον πραγματικο τροπο λειτουργιας της συσκευης ειναι ελαχιστα εως ανυπαρκτα!


Γιατί δε συγκρίνεις όμοια πράγματα όμως;

Το κείμενο που παραθέτεις μιλάει για συχνότητα 1 παλμού το δευτερόλεπτο (=1Hz), ενώ πριν υπολογίσαμε (εφόσον δε διαφώνισες) συχνότητα 62,50 Hz. Θεωρώ ότι καταλαβαίνεις τη διαφορά, τόσο στη διεισδητικότητα, όσο και στον πραγματικό χρόνο που εφαρμόζεται το ρεύμα στο ζωντανό ιστό.
Σου λεω μονο οτι υπο συνθηκες τα νουμερα ειναι ακινδυνα η επικινδυνα, αλλα για να καταληξεις σε σαφες συμπερασμα δεν αρκει μονο ενα νουμερο αλλα ολες οι παραμετροι......
Επισης το οτι δεν διαφωνησα δεν σημαινει οτι συμφωνησα, απλα το προσπερασα.
Μονη παρατηρηση ειναι οτι την διεισδυτικοτητα θα μπορουσαμε να την μεταφρασουμε σε "προσδιδομενη ενεργεια =joule οποτε εκει να δεις στοιχεια που μας λειπουνε απο την εξισωση!

Θα ήθελα βέβαια και μια παραπομπή για το κείμενο που παραθέτεις μιας και μιλάει για τάση 10 μΑ. Δε μου φαίνεται και πολύ επιστημονικό, ή τουλάχιστον η μετάφρασή του δεν είναι αυτή που πρέπει..
Για την μεταφραση θα συμφωνησω μαζι σου.
Οι πηγες του ειναι οι ακολουθες:
ΠΗΓΕΣ
Robert Picker.
Clinical Management
, Vol. 9 No. 2, 1989.
Robert O. Becker, and Gary Selbon.
Body Electric
. Published by William Marrow and
co., New York.
Nordenström,
Biological Closed Electric Circuits: clinical, experimental, and
theoretical evidence for additional circulatory system
.
Thomas Wing. “ETR - Enhancement of Tissue Repair,” in
Chiropractic Economics
,
Nov/Dec 1979




Φυσικά, αλλά από τη στιγμή που απουσιάζουν πραγματικές έρευνες, επέτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου. Μην ξεχνάς το πόσα όρια ασφαλείας έχουν αλλάξει με τον καιρό, και το 99% των προδιαγραφών γίνονται πιο αυστηρές.
Το οτι δεν τις εχουμε βρει δεν σημαινει οτι απουσιαζουνε!
Ειναι αδιανοητο να εχει βγει μια τετοια συσκευη στην αγορα κ να μην υπαρχουνε απο πισω αντιστοιχες ερευνες!



Σίγουρα δεν υπάρχει τεκμηριωμένο στοιχείο, αλλά υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ ενδείξεις.

Από εκεί και πέρα, είναι στο πόσο ο καθένας είναι διατεθειμένος να παίζει με τις πιθανότητες για κάτι στο οποίο δυνητικά μπορεί να προκαλέσει σημαντικό πρόβλημα.

Εγώ προσωπικά δε βλέπω το σκύλο μου ες εργαλείο, και το πρώτο μου μέλημα είναι το να είναι καλά.

Συγγνώμη, αλλά τέτοια ρίσκα δεν πέρνω...
Αρα εξ αρχης θελουμε να αποδειξουμε ντε κ καλα οτι ειναι επικινδυνο?
Δεν θα συμφωνησω, γιατι οπως λες υπαρχουνε κ απειρες ενδειξεις οτι δεν προκαλει κανενα μονιμο προβλημα!
Αλλο θεμα ειναι αν καποιος θα το επελεγε ως μεθοδο εκπαιδευσης κ αλλο αν αυτος που το επιλεγει θετει την ζωη κ την σωματικη υγεια του ζωου του σε κινδυνο!
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
:D
Αφου γνωριζετε τοσα πολλα... εξηγηστε μου κατι επι τη ευκαιρια..
Οταν βαζω ηλεκτρικη σκουπα και θερμοσιφωνα πεφτει το ρευμα...
Οταν ομως βαζω ηλεκτρικη σκουπα, θερμοσιφωνα και ειναι ΚΑΙ το ραδιο ανοιχτο δεν παθαινει τιποτα .. γαιτι συμβαινει αυτο?
εδω σε θελω μαστορα!... κανεις δεν εχει βρει την λυση ..
:cool:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μάλλον έχεις το ράδιο στην πρίζα που δε σηκώνει τη σκούπα (με το θερμοσίφωνο αναμμένο) *lingua*
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το οτι δεν τις εχουμε βρει δεν σημαινει οτι απουσιαζουνε!
Ειναι αδιανοητο να εχει βγει μια τετοια συσκευη στην αγορα κ να μην υπαρχουνε απο πισω αντιστοιχες ερευνες!
Υπάρχουν προδιαγραφές που περιγράφονται από την ένωση κατασκευαστών

http://www.ecma.eu.com/ECMA%20Technical%20Requirement%206%200.pdf

Και οι οποίες ακολουθούν τα κατα καιρούς πρωτόκολλα της επιτροπής IEC

Welcome to the IEC - International Electrotechnical Commission

Στον καθένα μένει να ψάχνει για προιόντα συγκεκριμένων προδιαγραφών.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
στο λεω εγω.
τα υστερογραφα σου δεν εχουν καμια μα καμια σχεση με τη χρηση του κολαρου

και καποτε πριν χρονια που δεν υπηρχαν τα η.κ. δεν υπηρχαν και τα μπαλακια και πολλα αλλα!
Αφου το λες εσυ, θα σου πω τοτε οτι δεν τα γνωριζεις καλα τα πραγματα.

Να πας να το πεις σε Ελληνες εκτροφεις-επαγγελματιες που αγοραζουν σκυλια εργασιας ετοιμα και πανε στους αγωνες και δεν ξερουν καλα καλα να τα δουλεψουν.
Να πας να το πεις σε κατι επαγγελματιες εκπαιδευτες εντος και εκτος Ελλαδας που θέλουν 2000-3000 για να σου ετιομασουν τον σκυλο σε 50-60-70 ημερες για εργασία.
Να πας να το πεις σε Ελληνα εκτροφεα-εκπαιδευτη που μαζι με το κουταβι σου πουλαει και Ηλεκτρικο Κολλαρο για εκπαιδευση.

Επίσης, να σου πω πριν πολλα χρονια για να περασεις το σκυλο σου εργασια, επρεπε να ηταν πανω απο 2-3 ετων. ...

Αλλα δεν βλεπω να λες κατι για όλα τα αλλα, εκτος απο τα υστερογραφα.

ΥΓ
Μιας και μιλαμε για εργασια κλπ..Θα επρεπε να σου λεει κάτι το ονομα Γιάννης (John Miller), διαδικασίες-δραστηριότητες-εργασία-τροπος εκπαιδευσης-κλπ.
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ακομα εδω ειστε εσεις,??? ==)) τι δεν καταλαβαινεται...?? ==)) ενα ηλεκτρικο κολλαρο σκυλου συνηθως εχει ταση απο 3000 εως 10000 βολτ αναλογα με το επιπεδο που εσεις καθε φορα ρυθμιζεται,,,, οι συμπεριφορες των σκυλων κατα τη διαρκεια εκπαιδυσης με ηλεκτρικο κολλαρο εχουν αξιολογηθει απο ειδικους επιστημονες πανω στο θεμα σκυλος και γιαυτο και τα πουλανε γιατι δν επιδρουν στην ψυχικη του υγεια και σωματικη του ακεραιοτητα,,, το μεγιστο απο θεμα εντασης που εχει δοθει σε σκυλο για πειραματικους σκοπους γιανα αξιολογιθουν οι αντιδρασεις του και οι επιπτωσεις στην υγεια του εινοι 3000 βολτ 0.4 αμπερ για ενα δευτερολεπτο,,,, φυσικα μιλαμε για μεγαλοσωμο σκυλο... αν θελετε να σας φυγει η περιεργεια βαλτε μπροστα το αυτοκινητο σας βγαλτε ενα μπουζοκαλωδιο και η ταση που θα σας χτυπησει θα ειναι 20000 με 30000 β0λτ ,, και θα δειτε οτι ακομα θα ειστε ζωντανοι... γιατι δεν υπαρχει ενταση,,, αμπερ,,,, οσο για την ωμικη αντισταση του σκυλου ειναι αγνωστη γιατι διαφερει απο σκυλο σε σκυλο οποτε οποιοι υπολογισμοι και να γινουν ειναι υποθετικοι και καμια σχεση με την πραγματικοτητα,,,
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Αφου το λες εσυ, θα σου πω τοτε οτι δεν τα γνωριζεις καλα τα πραγματα.

Να πας να το πεις σε Ελληνες εκτροφεις-επαγγελματιες που αγοραζουν σκυλια εργασιας ετοιμα και πανε στους αγωνες και δεν ξερουν καλα καλα να τα δουλεψουν.
Να πας να το πεις σε κατι επαγγελματιες εκπαιδευτες εντος και εκτος Ελλαδας που θέλουν 2000-3000 για να σου ετιομασουν τον σκυλο σε 50-60-70 ημερες για εργασία.
Να πας να το πεις σε Ελληνα εκτροφεα-εκπαιδευτη που μαζι με το κουταβι σου πουλαει και Ηλεκτρικο Κολλαρο για εκπαιδευση.

Επίσης, να σου πω πριν πολλα χρονια για να περασεις το σκυλο σου εργασια, επρεπε να ηταν πανω απο 2-3 ετων. ...

Αλλα δεν βλεπω να λες κατι για όλα τα αλλα, εκτος απο τα υστερογραφα.

ΥΓ
Μιας και μιλαμε για εργασια κλπ..Θα επρεπε να σου λεει κάτι το ονομα Γιάννης (John Miller), διαδικασίες-δραστηριότητες-εργασία-τροπος εκπαιδευσης-κλπ.
δεν απαντησα σε ολα τα αλλα για να πω τι?για τη βαναυσοτητα του ηλεκτρικου κολαρου?σορι αλλα θα σου πω οτι μαλλον δεν εχεις δει πως χρησιμοποιητε πραγματικα ενα ηλεκτρικο κολαρο.
οσο για τα ετοιμα που δεν ξερουν να τα δουλεψουν συμφωνω.
επισης επισης σε 50-70μερες κανενας σκυλος δεν ειναι ετοιμος για εργασια(τα 2000-3000 τα θεωρω μια χαρα τιμη μιας και γνωριζω τον κοπο που χρειαζεται ενας σκυλος για να ειναι ετοιμος.

και οχι πριν πολλα ακομα και τωρα ξερεις πολλα σκυλια που να περνανε εργασια σε κατω απο απο την ηλικια 2-3 χρονων.τα περισσοτερα ειναι πανω απο 3.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
δεν απαντησα σε ολα τα αλλα για να πω τι?για τη βαναυσοτητα του ηλεκτρικου κολαρου?σορι αλλα θα σου πω οτι μαλλον δεν εχεις δει πως χρησιμοποιητε πραγματικα ενα ηλεκτρικο κολαρο.
οσο για τα ετοιμα που δεν ξερουν να τα δουλεψουν συμφωνω.
επισης επισης σε 50-70μερες κανενας σκυλος δεν ειναι ετοιμος για εργασια(τα 2000-3000 τα θεωρω μια χαρα τιμη μιας και γνωριζω τον κοπο που χρειαζεται ενας σκυλος για να ειναι ετοιμος.

και οχι πριν πολλα ακομα και τωρα ξερεις πολλα σκυλια που να περνανε εργασια σε κατω απο απο την ηλικια 2-3 χρονων.τα περισσοτερα ειναι πανω απο 3.
Ναι ξερω, σκυλια τα οποια ειναι 2-3 ετων Εισαγωγής...

Αν για εσενα ειναι κριτηριο τα λεφτα, παω πασο. Φαινεται πως αυτο σε απσχολει και οχι ο τροπος.
2 μηνες αντε το πολυ 3 (σε ελαχιστες περιπτωσεις) ο σκυλος ειναι ετοιμος να "παιξει" το παιχνιδι της εργασιας.

Αλλα μην φευγουμε απο το θεμα.

Θεωρεις λοιπον πως δεν υπαρχει κακο θεμα χρησης ηλεκτρικου κολαρου, μιας και το εχεις κανει χρηση στο κουταβι σου, σωστα;
Θεωρεις πως δεν υπαρχουν επιπτωσεις απο τη χρηση ηλεκτρικου κολαρου, σωστα;
 
Last edited:


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
κακο θεμα χρησης ηλεκτρικου ειναι σχετικο.οπως και σε ολα τα πραγματα βεβεα.
κ γενικα ειμαι(της θετικης).αλλα ναι χρησιμοποιω ηλ.κολαρο σε καποια σκυλια μου αν και οταν χρειαστει για συγκεκριμενα πραγματα.και επειδη το εχω δει να χρησιμοποιητε σε πολλα πραγματα με διαφορετικους τροπους θεωρω οτι η σωστη χρηση του ουτε βαναυση ειναι ουτε χαλαει κανενα ψυχικο κοσμο και ουτε προκαλει και βλαβες στο σκυλο.

τα λεφτα δεν ειναι κριτηριο αλλα τα ανεφερες πριν γιαυτο και το σχολιασα.και εξακολουθω να λεω πως σε 2 μηνες σκυλος δεν ειναι ετοιμος για εργασια.