Επισήμανση για το boerboel


Status
Κλειδωμένο θέμα

theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
και οτι θελεις στη διαθεσή σου, και οσο με τις διαφορές τους με τα Ολλανδικά και τα Γερμανικά, ειναι διαφορετική γλώσσα, και σαφώς με διαφορετική προφορά, άρα κατά την άποψή μου είναι ... γελείο να πάμε τα διαβάσουμε ώς λατινικά, γιατί αγγλικά δεν είναι
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Aangename kennis veronica, ετσι για καλη αρχη
:DΕπίσης, κύριε Νίκο!

Ψάχνοντας να βρω τι μου γράψατε, βρήκα κι αυτή τη σελίδα όπου γράφεται ότι
oe
pronounced either as the long 'oo' as in loot or as a short 'oo' as in foot
Έχετε δίκιο σε αυτό που λέτε με την ερμηνεία, γι΄αυτό εξήγησα ότι βασίστηκα στην φωνητική απεικόνιση του λεξικού της Οξφόρδης, μιας και δεν μπορώ να διαβάσω ούτε να ψάξω στα αφρικάανς. Βρήκα όμως τη σελιδα που δείχνω παραπάνω και βλέπω ομοιότητες.
 
Last edited:
















theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
αρα και ο σκυλος των boers πρεπει να προφερεται στη γλώσσα αυτών που τον φτιάξανε και οχι εγκλέζικα, γιατί ουδεμία σχέση εχει με τους μεταγενέστερους, μετα 400 χρόνια εγκλέζους, ο σκύλος των βοερς ουδεμία σχέση εχει με τους μεταγενέστερους εγκλέζους της βικτωριανής εποχής
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
εδω σε πιο βαθεια? τι καταλαβαίνεις?
Goeie naand
Καλό βράδυ; Μοιάζει με τα γερμανικά.
Εντάξει, ακούγοντας δεν καταλαβαίνεις σχεδόν τίποτα, αλλά άπαξ και μάθεις την προφορά και φέρεις σχηματικά τη γραφή στο μυαλό σου έχεις κάνει μεγάλα άλματα.

Λοιπόν, για αυτούς που δεν πείστηκαν ακόμα. Ας ακούσουν το τραγούδι αυτό διαβάζοντας και τους στίχους εδώ και ειδικά τον στίχο
Ek’s die ou met die Pep Stores broek
.
Τέλος από μένα.
Baie dankie για το μάθημα, κύριε Νίκο. :D
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Και μην ξεχναμε το capstad (Capetown) ειναι η αρχαιότερη πόλη του Νέου κόσμου, σαφώς αρχαιότερη της Νεας Υόρκης, και σαφώς και ο σκύλος των βοερς, φτιάχτηκε για να αντέξει στίς δύσκολες συνθήκες της εποχής, και πρέπει να αποκαλείται σύμφωνα με τη γλώσσα αυτών που φτιάξανε την φυλή, μπουρμπουλ αν στα Ελληνικά μπορεί να εκφραστεί η προφορά στα afrikaans, και σε αυτούς που τους πήρανε μαζί στον μεγάλο δρόμο πρός τα εσωτερικά της Αφρικής στον ερχομό των εγκλέζων
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
και οτι θελεις στη διαθεσή σου, και οσο με τις διαφορές τους με τα Ολλανδικά και τα Γερμανικά, ειναι διαφορετική γλώσσα, και σαφώς με διαφορετική προφορά, άρα κατά την άποψή μου είναι ... γελείο να πάμε τα διαβάσουμε ώς λατινικά, γιατί αγγλικά δεν είναι
Τι ειναι πιο "γελειο" ​αραγε? Οτι στην παραπανω προταση αναφερονται 4 διαφορετικες γλωσσες αλλα κανουμε ορθογραφικα λαθη στην μητρικη μας?

Χωρις να θελω να με παρεξηγησει ο theogoniakennel που κανω χρηση τα λεγομενα του αλλα δυστυχως το βλεπω εντονα τα τελευταια χρονια, οτι δεν ξερουμε να μιλαμε και να γραφουμε σωστα Ελληνικα , αλλα εχουμε αποψη για αλλες γλωσσες και μαλιστα εδω φτασαμε να διαπληκτιζομαστε και για την προφορα τους.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Και εν κατακλείδι μπούρπουλ τον λενε τον σκύλο, μπορείτε να τον λέτε γκούφι η όπως θέλετε, αυτοί που τον είχανε , και τον ξαναφτιάξανε με επιλογή απο αυτούς που επέζησαν απο το μεγάλο ταξίδι, 120 επιλέξανε τον λένε μπούρμπουλ, εκεί κάτω στην Αφρική, εσείς πέστε τον όπως θέλετε
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ρίκο, η δυσορθογραφία αποτελεί μαθησιακή διαταραχή και είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιος να είναι γλωσσομαθής και ανορθόγραφος. Ας μην κολλάμε στα ορθογραφικά λάθη ενός ανθρώπου, αλλα στην ουσία του λόγου του.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ρίκο, η δυσορθογραφία αποτελεί μαθησιακή διαταραχή και είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιος να είναι γλωσσομαθής και ανορθόγραφος. Ας μην κολλάμε στα ορθογραφικά λάθη ενός ανθρώπου, αλλα στην ουσία του λόγου του.
Τι ποτε! (what ever)
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Με ολη μου την αγαπη Ριco, αλλα μου ειναι λίγο δύσκολο να πω διαφορετικά το όνομα του σκύλου που ηταν μαζί μου στό σπίτι μου στην Pretoria,είναι για εμενα να μην γράψω την Ελληνική Δημοκρατεία στα Γαλλικά χωρίς Η μπροστά αν και διάφοροι αγράμματοι λένε γιατί εχει Χ μπροστα, αδιαφορόντας οτι το Η στα Γαλλικά ειναι η δασεία που εμεις οι Ελληνες ξεχάσαμε βαπτίζοντας την αγραμματοσίνη μας Δημοτική, μπουρμπουλ προφερεται ο σκύλος και ειναι ο σκύλος των μποερς των αγροτων της Νοτιου Αφρικής με καθηκοντα προστασίας απο αγρια θηρία και κακόβουλων προσώπων κατά της περιουσίας και οικογένειας, και πραγματικα δεν περναγε κατι απο αυτόν παρά μόνο αν ηταν νεκρός, αυτό ειναι το πραγματικό μπουρπουλ, για όποιον το έχει ζησει, σε άλλη κουβεντα θα πούμε και για το πραγματικό σκύλο του rhodes απως λεμε ριτσπακ
 
Last edited:




dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
μπούρμπουλ λέγεται στα afrikaans αν πατε να το πείτε σε άλλη γλώσσα άλλο θέμα, το έχω ξαναπεί πείτε το όπως θέλετε
Πολυ σωστα, γιαυτο εξαρχης ειπα, πως λεγεται μεταξυ των πολλων ανθρωπων (ανα τον κοσμο) που δεν μιλουν αφρικανς και επικοινωνουν στα Αγγλικα.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα