Επισήμανση για το boerboel


Status
Κλειδωμένο θέμα


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Την γνώμη μου είπα... δεν καταννοώ γιατί εκνευρίστηκες!

Για βάλε καμιά φωτογραφία της γιαγιάς σου...γιατί απ ότι φαίνεται ο καθείς, τα πατίνια τα βλέπει διαφορετικά!
Μα δεν εκνευριστηκα, και εγω μονο την γνωμη μου ειπα, δεν καταλαβαινω γιατι το πηρες ετσι και εκνευριστηκες.
Τωρα εσυ ισως να μην καταλαβες την παρομοιωση, αλλα οπως και να 'χει εγω δεν συνηθιζω να περιφερω την φωτογραφια της γιαγιας μου οπου να 'ναι, εσενα βεβαια κανενας δεν θα σου το απαγορευσει να το κανεις (γιατι αυτη την εντυπωση μου εδωσες), δημοκρατια εχουμε.

Απολυτως γιατι σε καμμια απο τις φωτο δεν βλεπω την γιαγια μου, εκτος βεβαια αν εξ ιδιων κρινεις τα αλλοτρια, οποτε θα πρεπει να διευκρινησεις αν οι φωτογραφιες ειναι απο συγγενεις σου η οχι.

Για τον Γερμανικό Ποιμενικό έχει επικρατήσει διεθνώς να χρησιμοποιείται η μετάφραση του ονόματός του στα Αγγλικά κι ως εκ τούτου με την Αγγλική προφορά θα πρέπει να διαβάζεται...
Αν μια φυλή διεθνώς το όνομά της γράφεται στην γλώσσα καταγωγής της, με βάση αυτή πρέπει να προφέρεται...
Αν εμείς επειδή δεν ξέρουμε, μας αρέσει, έτσι το ακούσαμε, θέλουμε να την προφέρουμε αλλιώς, ας κάνουμε ότι γουστάρουμε....
Αλλά, ήμαρτον, 2 φορές το χρόνο, κάθε χρονο, με το πως προφέρεται το boerboel....
Ετσι ακριβως εχει επικρατησει και για το boerboel.
Σε καμμια ποινικη δικονομια του κοσμου δεν αναφερεται οτι αν το ονομα μια φυλης γραφεται στην γλωσσα καταγωγης τοτε με βαση αυτη προφερεται, ετσι αυτο ειναι δικο σου αυθαιρετο συμπερασμα και αντιθετο με αυτο το οποιο γινεται.
Ειναι κωμικο και να σκεφθει καποιος οτι ο Γιαπωνεζος θα πηγαινε να κανει μαθηματα φωνητικης αφρικανς για να προφερει σωστα τη λεξη.
Αν θελεις εξηγησε μου και κατι βρε εσυ Φοιβο, γιατι μου προκαλλει οντως τεραστιο ενδιαφερον και περιεργεια,
αφου λες ημαρτον,...2 φορες το χρονο, ...καθε χρονο.... αντιλαμβανομαι πληρως ποσο σε εχει κουρασει αυτο το θεμα.
Αυτο που δεν αντιλαμβανομαι ειναι οχι μονο οτι δεν βαριεσαι να το κλικαρεις, να το ανοιξεις και να αρχισεις να διαβαζεις αλλα χανεις και τοσο χρονο να ποσταρεις κιολας!!!!!!!!!!!
Εγω ξερω οτι ο λογος και η σκεψη συναδουν με τις πραξεις, η τουλαχιστο θα επρεπε....
και τελος ...ήμαρτον (επετρεψε μου παρακαλω να χρησιμοποιησω και εγω αυτη την λεξη), ...κανενας δεν σε απειλησε με πιστολι στον κροταφο να το διαβασεις και να απαντησεις και απο πανω, επιλογη σου ηταν.

Ο σκυλος τι γνωμη εχει για αυτα?:D
Οπως και να τον λενε , φωναζουν , ειναι ενας υπεροχος σκυλος σαν φυλη.
Χα, Χα ...δεν νομιζω οτι τον ενδιαφερει ιδαιτερα.
Η μεγαλυτερη αληθεια στο ολο θεμα επικεντρωνεται στην δευτερη φραση σου και σε ευχαριστω που μου το υπενθυμισες.

Όχι όχι!!!!!!!!!
Το ζήτημα πρέπει να διελευκανθεί πλήρως!
Εγώ προτείνω να καλέσουμε τον Ολλανδό και τον Νοτιο Αφρικανό πρέσβη να μας πούνε τη γνώμη τους.
Οχι οχι!!!! το ζητημα πρεπει να διελευκανθει πληρως... να καλεσουμε Ολλανδο και Νοτιοαφρικανο... κτλ, κτλ.

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΩ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΠΟΣΤ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ, ΕΤΣΙ?

Ξέχασες τον Αμερικάνο!
Αυτός έχει την βαρύνουσα γνώμη.
Αφου επικοινωνουμε στα Αγγλικά!
Epial ...μια απο τα ιδια σαν τον ...allegro, δεν χανεις ποστ!!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αγαπητέ, dkoriss, ως moderator, δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να κάνω κλικ σε όλα τα θέματα ώστε να ελέγχω την πορεία τους....

Έτσι λοιπόν πρέπει να διαβάζω και την προφορά του boerboel....

Όσο για τον δύσμοιρο τον γιαπωνέζο κανένας δεν το αναγκάζει να μάθει καμία γλώσσα, αλλά και κανένας δεν του λέει ότι έτσι όπως το προφέρει είναι σωστό....

Και μπορεί καμία δικονομία, εν γένει, γιατί φυσικά δεν θα συμπεριλαμβάνονταν στο ποινικό δίκαιο η ονοματολογία των σκύλων, μπορεί να μην ορίζει τον σωστό τρόπο προφοράς, αλλά η σωστή πρακτική σε όλα τις ονομασίες από τα σκυλιά, μέχρι τα ρολόγια είναι να χρησιμοποιείται η προφορά της γλώσσας στην οποία γράφεται η λέξη...

Τώρα, αν ο κάθε ένας το λέει όπως θέλει, για χίλιους λόγους, είναι επιλογή του, χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστό....
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
ok αν ο σκύλος αναγνωριστεί από την fci θα έχει και ενα διεθνές όνομα, όπως και ο γερμανικός ποιμενικός, αυτή τη στιγμη δεν είναι, και βεβαια αύθονοι μπορεί να λένε οτι εχουν αφρικανικό μαστιφ η μπουρπούλ η ότι άλλο θέλουνε
Αυτο ειναι αληθεια, και αυτο γινεται αλλωστε.

Και να λεμε τα πράγματα με το όνομα τους γ + α =γα τ+ α= τα , όλο μαζί κατσούλα
...καλοοοοοοοο
 




dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Αγαπητέ, dkoriss, ως moderator, δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να κάνω κλικ σε όλα τα θέματα ώστε να ελέγχω την πορεία τους....

Έτσι λοιπόν πρέπει να διαβάζω και την προφορά του boerboel....

Όσο για τον δύσμοιρο τον γιαπωνέζο κανένας δεν το αναγκάζει να μάθει καμία γλώσσα, αλλά και κανένας δεν του λέει ότι έτσι όπως το προφέρει είναι σωστό....

Και μπορεί καμία δικονομία, εν γένει, γιατί φυσικά δεν θα συμπεριλαμβάνονταν στο ποινικό δίκαιο η ονοματολογία των σκύλων, μπορεί να μην ορίζει τον σωστό τρόπο προφοράς, αλλά η σωστή πρακτική σε όλα τις ονομασίες από τα σκυλιά, μέχρι τα ρολόγια είναι να χρησιμοποιείται η προφορά της γλώσσας στην οποία γράφεται η λέξη...

Τώρα, αν ο κάθε ένας το λέει όπως θέλει, για χίλιους λόγους, είναι επιλογή του, χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστό....
Το να διαβαζεις ως moderator το καταλαβαινω, το να ποσταρεις ομως..., για μενα σιγουρα σημαινει ...συμετεχεις και λες την γνωμη σου χωρις να εισαι υποχρεωμενος (υποθετω, και μαλιστα εκει ειναι που χανεις τον πολυ χρονο, για κατι που σε κουραζει τοσο)
... ο γιαπωνεζος γιαυτο ακριβως δεν μαθαινει αλλη γλωσσα για να προφερει το boerboel επειδη ακριβως κανενας δεν τον αναγκαζει, απλως κανει οτι ειναι φυσικο και στους υπολοιπους αγγλομαθεις.
Δεν εξεταζω ως προς την ορθοτητα το θεμα δεν θα μπορουσα αλλωστε χωρις γνωσεις αφρικανς η ολλανδικων, απλως λεω τι γινεται επι του πρακτεου.

...ισως θα ηταν δικαιο να να χρησιμοποιείται η προφορά της γλώσσας στην οποία γράφεται η λέξη..., ομως θα ηταν καθολικα εφικτο?
Εγω ας πουμε εχω ακουσει την προφορα ενος πολυ αναγνωρισιμου και επωνυμου προιοντος με πολυ περιεργες αποκλισεις, μιλαω για την κρεμα estee lauder, ειμαι σιγουρος πως αν ψαξουμε θα βρουμε πολλα τετοια παραδειγματα.

Δυστηχως στο σωστο και στο λαθος παντα τεινουμε να δινουμε υποκειμενικη εννοια και αυτο ειναι η μητερα πολλων κακων, ευτυχως ομως που στην προκειμενη περιπτωση εχουμε ολη την ελευθερια να το κανουμε.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Και κάτι άλλο , εχουν ρίξει μέσα διάφοροι τοσο αίμα βμπουλμαστιφ σε σημείο που δέν υπάρχουν και ουσιαστικές διαφορές σε πολλά δείγματα, κάτι που ξεκινάει απο τα τέλη της δεκαετίας του 20 απο την de Beers που έφερνε bullmastiff για την φύλαξη των ορυχείων διαμαντιών στο Κιμπερλέυ, και βέβαια η φυλή για διάφορους έχει γίνει εξαγωγική βιομηχανία πλέον. Σήμερα γίνεται εισαγωγή Τούρκικων σκύλων στη Ναμίμπια για τα εκεί ορυχεία,και των εκβολών του Οράγκη ποταμού. Σε λίγο θα εξάγουν σκύλους Τούρκικους απο τη Ναμίμπια (πρώην south west africa)
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Και κάτι άλλο , εχουν ρίξει μέσα διάφοροι τοσο αίμα βμπουλμαστιφ σε σημείο που δέν υπάρχουν και ουσιαστικές διαφορές σε πολλά δείγματα, κάτι που ξεκινάει απο τα τέλη της δεκαετίας του 20 απο την de Beers που έφερνε bullmastiff για την φύλαξη των ορυχείων διαμαντιών στο Κιμπερλέυ, και βέβαια η φυλή για διάφορους έχει γίνει εξαγωγική βιομηχανία πλέον. Σήμερα γίνεται εισαγωγή Τούρκικων σκύλων στη Ναμίμπια για τα εκεί ορυχεία,και των εκβολών του Οράγκη ποταμού. Σε λίγο θα εξάγουν σκύλους Τούρκικους απο τη Ναμίμπια (πρώην south west africa)
Ειναι πολυ σωστη επισημανση κατα την γνωμη μου.
Γιαυτο και πολλες φορες βλεπεις μεγαλες αποκλισεις στον τυπο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν αναζητούμε το τι έχουμε ακούσει, το τι μας βολεύει ή το τι μας αρέσει, αλλά το ποιο είναι το σωστό!

Δεν μπορώ να σκεφτώ λέξη, ειδικά επωνυμία προιόντος που να μην το έχω ακούσει με τουλάχιστον 5 διαφορετικούς τρόπους....

Επειδή το ΓΠ είναι προσφιλές παράδειγμα στο θέμα αυτό, στην χώρα μας αυτά τα σκυλιά, και μερικά ακόμα θα τα ακούσεις συχνότατα ως λυκόσκυλα....
Το ότι ακούγεται συχνότερα δεν το κάνει σωστό....
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Άρα, τι σκοπό είχε το θέμα; Η επισήμανση έγινε, οι γνώμες μας γράφτηκαν κανονικά, αντίλογος δεν χωράει προφανώς, οπότε ας λέμε την Toyota τουότα, τη miele μιέλε όπως τη λένε και οι Ιταλοί, το savoir vivre σαβόιρ βίβρε, και άλλα τέτοια.
Αν ασχολούμαστε σοβαρά με κάτι όμως, οφείλουμε από σεβασμό να το λέμε σωστά.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Τελος παντων το θεμα της προφοράς του ονοματος boerboel και οχι boerbul η bοrbul εχει ξανασυζητηθεί και έχει κλείσει πριν αρκετό καιρό, το λυπηρό είναι ότι ο σκυλος που συνόδευε τους boers ( αγρότες ) πρώτους κατοίκους της Νοτίου Αφρικής σήμερα τείνει να γίνει προιόν βιομηχανίας,και εντός και εκτός Νοτίου Αφρικής. Ας ελπίσουμε οτι η KUSA θα ξεκαθαρίσει το θέμα, και θα αναγνωριστεί ο σκύλος, γιατι έτσι που τον πάνε διάφοροι, θα γίνει ενα βαρυ bullmastiff. Ευχομαι να βρεθει λυση, ειναι θεμα που αφορα την KUSA, SABT , BI, EBBASA, και διαφόρους εμπλεκόμενους, κατά τα λοιπά εμείς μπορούμε να διαφωνούμε όσον αφορά τη προφορά του ονόματος ενός σκύλου χωρίς διεθνή αναγνώριση
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Τώρα μπορείτε να καταλάβετε κι εμένα που προσπαθώ να μάθω τα παιδιά στην πλατεία να προφέρουν σωστά το όνομα της φυλής του σκύλου μου...Xoloitzquintle...Είναι ξεκάθαρο!



* Συγνώμη για το off topic και το humor...:)
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
βρε σουκι.... μας βγαλαν τα θενκς..
ταρα εχεις δικιο.... θυμιζει ξυρισμενο ( και μαλιστα κοντρα...) γκρενενταλ....( ή..οπως προφερεται τεσπα...)
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Δεν αναζητούμε το τι έχουμε ακούσει, το τι μας βολεύει ή το τι μας αρέσει, αλλά το ποιο είναι το σωστό!

Δεν μπορώ να σκεφτώ λέξη, ειδικά επωνυμία προιόντος που να μην το έχω ακούσει με τουλάχιστον 5 διαφορετικούς τρόπους....

Επειδή το ΓΠ είναι προσφιλές παράδειγμα στο θέμα αυτό, στην χώρα μας αυτά τα σκυλιά, και μερικά ακόμα θα τα ακούσεις συχνότατα ως λυκόσκυλα....
Το ότι ακούγεται συχνότερα δεν το κάνει σωστό....
Ολα αυτα που λες σωστα εκτος του πρωτου.
Αυθερετα ορισες οτι στο συγκεκριμμενο θεμα αναζητουμε την ορθοτητα, εγω εθεσατον τροπο επικοινωνιας διεθνως, για να καταλαβαινει ο ενας τον αλλο, το οποιο ειναι το σημαντικο και το ζητουμενο


Άρα, τι σκοπό είχε το θέμα; Η επισήμανση έγινε, οι γνώμες μας γράφτηκαν κανονικά, αντίλογος δεν χωράει προφανώς, οπότε ας λέμε την Toyota τουότα, τη miele μιέλε όπως τη λένε και οι Ιταλοί, το savoir vivre σαβόιρ βίβρε, και άλλα τέτοια.
Αν ασχολούμαστε σοβαρά με κάτι όμως, οφείλουμε από σεβασμό να το λέμε σωστά.
Πρωτα απολα Veronica ελπιζω να μην υπονοεις οτι για να υπαρχει αντιλογος πρεπει καποιος να συμφωνει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ μαζι σου. Εγω τουλαχιστο το βλεπω ακριβως αντιθετα και το δηλωσα πολλακις. Ειδικα οι αντιθετες γνωμες ειναι αυτες που προαγουν το διαλογο, ελπιζω να το αντιλλαμβανεσαι.
Επομενως τα δεδομενα αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα, οτι μαλλον για σενα δεν υπαρχει αντιλογος χωρις να ειμαι απολυτος βεβαια μιας και δεν σε γνωριζω, απλως σου λεω τι μου περναει απο το μυαλο.
Αλλα και εσυ σαν το Φοιβο εκανες ενα ουσιωδες λαθος για την ολη συζητηση (κατα την γνωμη μου παντα), υποθετοντας ΑΥΘΕΡΕΤΑ οτι μιλαμε για την ορθοτητα της προφορας.
Μπορει και πανω στην βιασυνηση σου να αρχισεις να μιλας για αυτο που σε ενδιαφερει τοσο πολυ (δεν θα πω παθος σου) να μην διαβασες καν σε τι αναφερεται το ολο θεμα, το οποιο αντιλαμβανεσαι οτι ειναι ακρογωνιαιος λιθος στην εξελιξη μιας συζητησης για να μην εισαι "εκτος θεματος"
Δεν ηταν λοιπον το θεμα η ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΦΟΡΑΣ BOERBOEL αλλα οπως επικοινωνειται διεθνως επι του πραγματικου για να καταλαβαινει ο ενας τον αλλο (κατα την γνωμη μου και εχοντας ενα boerboel πιο χρησιμο, αν καποιος επισημος οργανισμος αποφανθει για κατι αλλο και ακολουθηθει παγκοσμιως ευχαριστως να ακολουθησω...., κανενα προβλημα τον ιδιο μαγκα σκυλο θα εχω)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Εσυ δε δέχεσαι αντίλογο. Θέλεις να λέμε όλοι το μπούρμπουλ μήτσο, επειδή έτσι λες ότι το επικοινωνούν διεθνώς... Αντε του χρόνου ξαναέλα με στατιστικές.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Τελος παντων το θεμα της προφοράς του ονοματος boerboel και οχι boerbul η bοrbul εχει ξανασυζητηθεί και έχει κλείσει πριν αρκετό καιρό, το λυπηρό είναι ότι ο σκυλος που συνόδευε τους boers ( αγρότες ) πρώτους κατοίκους της Νοτίου Αφρικής σήμερα τείνει να γίνει προιόν βιομηχανίας,και εντός και εκτός Νοτίου Αφρικής. Ας ελπίσουμε οτι η KUSA θα ξεκαθαρίσει το θέμα, και θα αναγνωριστεί ο σκύλος, γιατι έτσι που τον πάνε διάφοροι, θα γίνει ενα βαρυ bullmastiff. Ευχομαι να βρεθει λυση, ειναι θεμα που αφορα την KUSA, SABT , BI, EBBASA, και διαφόρους εμπλεκόμενους, κατά τα λοιπά εμείς μπορούμε να διαφωνούμε όσον αφορά τη προφορά του ονόματος ενός σκύλου χωρίς διεθνή αναγνώριση
Theogoniakennel νομιζω οτι στις περισσοτερες θεσεις σου πραγματικα συμφωνω απο καρδιας παρα διαφωνω.
Κατεθεσες ευθαρσως την εμπερια σου (ξεπερνα κατα πολυ την απλη γνωμη) για την ονομασια απο την χωρα καταγωγης οπου εχεις ζησει και ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ.
Στα ουσιωδη τωρα για τον σκυλο (και πραγματικα θεωρω οτι ειναι γονιμο να ασχολειται κανεις και με την ιστορια που τον περιβαλλει, οπως γενικα θεωρω οτι η γνωση της ιστοριας σε βοηθα να ερμηνευσεις τις ανθρωπινες ενεργειες) οτι εχεις πει δεν ειναι μονο αληθεια και ευστοχο αλλα και διαφωτιστικο πολλες φορες.
Παροτι εκτος θεματος θα πω οτι γνωριζα μονο για την SABT, BI, EBBASA αγνοουσα ομως την KUSA.
Ετσι οπως το εθεσες θα ετεινα να την παραλληλησω με την βραζιλιανικη CAFIB οσο αφορα την διασωση του πραγματικου Fila brazileiro, ενας οργανισμος που χαιρει την μεγιστη εκτιμηση στην προσωπικη μου αντιληψη.
Θα ημουν ευγνωμων αν μπορουσες να γραψεις κατι για αυτο (εστω και σε πμ αν οι φιλοι εδω θεωρουν οτι πλατιαζουμε πολυ εκτος θεματος)

Εσυ δε δέχεσαι αντίλογο. Θέλεις να λέμε όλοι το μπούρμπουλ μήτσο, επειδή έτσι λες ότι το επικοινωνούν διεθνώς... Αντε του χρόνου ξαναέλα με στατιστικές.
Μονο που εγω σου παρεθεσα επιχειρηματα που δεν απαντησες, ενω εσυ δογματικα δηλωνεις οτι εγω δεν δεχομαι τον αντιλογο.
Γιατι επειδη εγω εχω την δικη μου αποψη?
Αλλα για να υπστηριξεις αυτα που λες φοβαμαι (για σενα) οτι θα πρεπει να βρεις εστω και μια φραση μου που να λεει οτι η προφορα η σωστη ειναι οπως την λεω εγω και δεν δεχομαι αντιθετη αποψη.
Που το ειδες γραμμενο απο εμενα οτι θελω ολοι να λενε το boerboel οπως το λεω εγω, ΑΥΤΟ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ, αντιθετα ειναι ΠΟΛΛΕΣ φορες γραμμενο ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, οτι ο καθενας μπορει να το λεει οπως το θελει και του παει, δημοκρατια εχουμε, αυτο και μονο νομιζω ακυρωνει την παραπανω σου δηλωση και την κανει ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ.
Θα πρεπει επισης ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ (πραγμα δυσκολο) ολες τις φορες ΠΡΙΝ του παροντος ποστ, που ειπα οτι αυτο ειναι μονο η γνωμη μου, οτι δεχομαι ολες τις αλλες γνωμες γιατι ετσι προαγεται ο διαλογος καθως και το οτι ειναι σεβαστες.
Ισως προς μεγαλη σου απογοητευση ισως και αμηχανια, να σε πληροφορησω οτι αυτα τα εχω επαναλλαβει αρκετες φορες και το χειροτερο για σενα, δεν εινα προφορικα αλλα ...γραπτα.
Μαλλον δεν μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις τιποτε προηγουμενο, μου δινεις την εντυπωση οτι απλως αρπαξες μια ευκαιρια απο ενα ποστ να μιλησεις για γλωσσολογια και να πεισεις οτι εχεις δικιο αναγκαστικα.
Ειμαι περιεργος να δω τι θα πεις τωρα, θα μετατοπισεις παλι καπου αλλου την κουβεντα για να βρεις το δικιο που δεν εχεις? (παντα υποκειμενικα παντα κατα την γνωμη μου)
Αν ερθω με στατιστικες ο ...μητσος θα σου γυρισει μπουμερανγκ, αλλα βεβαια αυτα κατα την υποκειμενικη μου βεβαιως αντιληψη δηλωνουν απλως ...εκνευρισμο για να μην πω εμπαθεια (εστω και αν ειναι ανεξηγητο για εμενα, ετσι το εκλαμβανω)
Αυτο με οδηγει στο συμπερασμα πλεον (και παλι κατα την δικη μου μονο κριση και φυσικα μπορει να κανω και μεγα λαθος γιατι κρινω μεσα απο λιγα ποστ) οτι εισαι ανθρωπος δογματικος και δεν δεχεσαι τον διαλογο.
Με κανεις να πιστευω οτι διαλογος για σενα θα σημαινε να παραδεχθω ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ οτι ναι εχεις δικιο μπουρμπουλ λεγεται.
Λοιπον χωρις καμμια διαθεση αντιπαθαθεσης απλως σαν δηλωση του τι κανω σου λεω οτι, οχι δεν το λεω ποτε ετσι οταν μιλαω με αλλους κατοχους boerboel.
Εχω και μια απορια που αν θελεις μου την απαντας, εκτος απο φωτογραφιες εχεις δει ποτε κανενα απο κοντα?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πάντως από τότε που ήρθα στην Πάτρα έμαθα για μια αποκριάτικη συνήθεια (και παράδοση?) της πόλης. Τα μπουρμπούλια!

Κάποια στιγμή μέσα στο 2011 διάβασα το θέμα με την προφορά της συγκεκριμένης φυλής. Επειδή αδυνατούσα να βγάλω άκρη κατέληξα να χρησιμοποιώ (εγώ, προσωπικά) τη λέξη μπουρμπούλι όταν μιλάω/γράφω για ένα δείγμα αυτης της φυλής και τη λέξη μπουρμπούλια όταν μιλάω για πολλά. Η επικοινωνία μου με τους γύρω αποκαταστάθηκε γιατί

α) ή δεν ήξεραν τη φυλή καθόλου οπότε δεν τους ένοιαζε και το όνομα (κι έκοβα και τη συζήτηση, εδώ στην Ελλάδα υπάρχουν και τα κανίς-γκριφόν μη ξεχνιόμαστε!)

β)ήξεραν τη φυλή, αναγνώριζαν τη (εσκεμμένα) λάθος προφορά, και συζητούσαεμ κατ'ευθείαν τα ουσιώδη κι όχι τα επουσιώδη...


Πάντως και τη Lamborghini θα τη δεχόμουν για δώρο είτε σαν Λαμποργκίνι είτε σαν Λαμπορτζίνι... Η προφορά δεν αλλάζει την ουσία!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εχω και μια απορια που αν θελεις μου την απαντας, εκτος απο φωτογραφιες εχεις δει ποτε κανενα απο κοντα?
dizzy2.gif Για να δει όταν της συστηθεί, πώς θα προφέρει ο σκύλος το ονομά του;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Άρα αφού η Αγγλική προφορά είναι αυτή που επιτρέπει την διεθνή επικοινωνία, να υποθέσω ότι και στις παρακάτω φυλές, όταν μιλάς δια ζώσης ή μέσω τηλεφώνου ή skype με κάποιον Ιάπωνα τις εκφέρεις με Αγγλική προφορά;
Malinois, Tervueren, Beauceron, Briard, Berger Picard, Bouvier des Flandres, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, Dogo Canario, Dogue de Bordeaux, Cane Corso, Volpino Italiano, Akita, Kurzhaar, Drahthaar, Bracco Italiano, Bichon Frise, Coton de Tuléar, Papillon, Phalène

Με εξαίρεση τα Kurzhaar και Drahthaar που υπάρχει και μετάφραση του ονόματός τους στα Αγγλικά, αν και αυτή τους η ονομασία είναι συχνότερη, για τις υπόλοιπες φυλές αυτή είναι η μοναδική επισημη ονομασία της φυλής ή του υποτύπου!



 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα