Επιτρέπεται να δίνουμε τα αποφάγια μας ?




peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Το παν όταν συζητάμε κάτι είναι να μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Και έχω την εντύπωση ότι δεν συμβαίνει αυτό. Αποφάγια αν είναι τα υπολλείματα από το πιάτο μας με προσεχτική επιλογή θα έδινα. Σαλάτες δηλαδή με ελαιόλαδο θα έδινα, όχι ό,ως με ντρέσινγκ. Το κρεατάκι θα το έπλενα από τις σάλτσες. Πίτσες μακαρονάδες κλπ δεν θα έκανα καν τον κόπο. Ένα ρυζάκι κινέζικο ή απλό μια χαρά. Θα έκανα δηλαδή επιλογή αυστηρή στο τι θα τους δώσω.
Αυτό δεν συμβαίνει γιατί οι περισσότεροι έχετε καταλάβει ότι τα αποφάγια είναι η βασική τροφή των σκυλιών μας (και του east)τα αποφάγια απλά συμπληρώνουν την βασική διατροφή των σκυλιών.Πίτσες και τέτοια δεν μένουν σχεδόν ποτέ αλλά και να μείνει κανά κομμάτι θα συμπληρωθεί στην βασική διατροφή τους αλλά πείτε μου έναν λόγο βάσιμο να μην συμπληρώνω αποφάγια στα σκυλιά μου όταν σε τόσα σκυλιά πρόβλημα παρουσίασαν ελάχιστα
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Από ποιο πανεπιστήμιο τις θες για να τις δεχτείς ?

Εώς τότε μπορείς να δίνεις στα σκυλιά σου παστίτσιο..και παπουτσάκι αλά κρεμ..

Δεν θέλω να παραδεχτώ πως έχεις δίκιο...αχαχαχαχα γιατί ότι έχεις δίκιο είναι δεδομένο...(αχχαχα πλάκα έχεις)
Οποιαδηποτε κτηνιατρικη μελετη θα μου αρκουσε, παρα την δικια σου "αισθηση" οτι τα παραπανω δημιουργουν προβλημα (το οποιο κι ολας δεν φαινεται πουθενα!!!!!) κ την ιδεολογικη σου αντιδραση στο να ταισει καποιος αποφαγια........
Εχω εγω πλακα κ δεν εχεις εσυ????
Μ'αρεσει πως αντιλαμβανεσαι τα πραγματα.......
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να κάνω μια ερώτηση..

Εσείς οι δύο που δίνεται αποφάγια..ο east από όσο κατάλαβα μόνο αποφάγια..
Δίνεται και κόκαλα ..?Δηλαδή δίνεται την μπριζόλα με το κόκαλο ?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αυτό δεν συμβαίνει γιατί οι περισσότεροι έχετε καταλάβει ότι τα αποφάγια είναι η βασική τροφή των σκυλιών μας (και του east)τα αποφάγια απλά συμπληρώνουν την βασική διατροφή των σκυλιών.Πίτσες και τέτοια δεν μένουν σχεδόν ποτέ αλλά και να μείνει κανά κομμάτι θα συμπληρωθεί στην βασική διατροφή τους αλλά πείτε μου έναν λόγο βάσιμο να μην συμπληρώνω αποφάγια στα σκυλιά μου όταν σε τόσα σκυλιά πρόβλημα παρουσίασαν ελάχιστα
Γω έχω καταλάβει πολύ καλά τι λέτε, εσύ κατάλαβες τι λέω εγώ; Αν ναι σου έχω απαντήσει ηδη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτός δεν είναι αντίλογος αγαπητέ..αυτό είναι παράνοια..
Παρανοια ειναι η δικια σου προσπαθεια να υποστηριξεις κατι αντιθετο απο αυτο που δειχνουνε τα πρακτικα δεδομενα κ να μην θελεις να δεχτεις κατι που σου λεω οτι υπαρχει!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οποιαδηποτε κτηνιατρικη μελετη θα μου αρκουσε, παρα την δικια σου "αισθηση" οτι τα παραπανω δημιουργουν προβλημα (το οποιο κι ολας δεν φαινεται πουθενα!!!!!) κ την ιδεολογικη σου αντιδραση στο να ταισει καποιος αποφαγια........
Εχω εγω πλακα κ δεν εχεις εσυ????
Μ'αρεσει πως αντιλαμβανεσαι τα πραγματα.......
Πες στον κτηνίατρο σου να στην δώσει..αν βέβαια δεν έχει τα φόντα στο να γίνει αποδεχτή από την πλευρά σου..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να κάνω μια ερώτηση..

Εσείς οι δύο που δίνεται αποφάγια..ο east από όσο κατάλαβα μόνο αποφάγια..
Δίνεται και κόκαλα ..?Δηλαδή δίνεται την μπριζόλα με το κόκαλο ?
Ενταξει, δεν υπαρχει λογος..... αυτο σημαινει πραγματικα "απο οτι διαβαζω καταλαβαινω οτι θελω"

κι αυτο:
Εγώ πάντως αναμένω με ανυπομονησία το δοκτορά του east. Θα είμαι στην πρώτη σειρά!
ειναι το "οταν μου τελειωσουνε τα επιχειρηματα αρχιζω τις ειρωνιες!!

Συζητηστε το μονοι σας λοιπον αφου μονο εσεις ειστε σωστοι. Εγω θα απαντησω μονο σε οσους νομιζω οτι εχουνε εστω την διαθεση να ακουσουνε κατι περαν απο αυτο που θελουνε......
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Να κάνω μια ερώτηση..

Εσείς οι δύο που δίνεται αποφάγια..ο east από όσο κατάλαβα μόνο αποφάγια..
Δίνεται και κόκαλα ..?Δηλαδή δίνεται την μπριζόλα με το κόκαλο ?
Kαι γω δινω αποφαγια.
Οχι δε δινω κοκκαλα. Φασολακια κοκκινιστα με μοσχαρι ομως δινω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
απο αυτο που δειχνουνε τα πρακτικα δεδομενα κ να μην θελεις να δεχτεις κατι που σου λεω οτι υπαρχει!
[video=youtube;mHVREe4eWzg]http://www.youtube.com/watch?v=mHVREe4eWzg[/video]
 




peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Με λίγα λόγια λέτε ότι τα αποφάγια δεν κάνουν καλό να τα δίνουμε σαν συμπλήρωμα στα σκυλιά μας,έτσι?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Kαι γω δινω αποφαγια.
Οχι δε δινω κοκκαλα. Φασολακια κοκκινιστα με μοσχαρι ομως δινω.
Στο πυρ το εξωτερον κι εσυ..... προσπαθεις να ξεκανεις τα ζωακια σου......

Berna,
αλλος παρεθεσε 32 αρθρα για την κολλιτιδα, που ποτε δεν εχω συναντησει ΠΟΤΕ παρα τα οσα ταιζω, προσπαθωντας να μου αποδειξει οτι τα σκυλια μου θα επρεπε να εχουνε εμφανισει- ασχετο που δεν συμβαινει!
Εγω δεν ειπα οτι ειναι "επιστημονικη διατροφη" ουτε υπαρχει μπουσουλας 1 καρμποναρα+3σουβλακια+2 κοκκινιστα το μηνα! Ειπα τι κανω εγω, απλα!
Οτι ειπες κι εσυ σε ενα ολοκληρο τοπικ που δημιουργησες......
Οποτε μαλλον αλλος εχει πλακα, που δεν λεει να καταλαβει!
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Ακριβως το αντιθετο θελω να πω!!!!
Οτι καθε αλλο παρα junk ειναι! Αν αναλυσεις τα αποφαγια σε συστατικα, θα δεις οτι μπορει το 50% να ειναι ουδετερα (ψωμι,πατατες,ρυζι, μακαρονια κλπ) το αλλο 40% ειναι ακρως ωφελημο (αυγα, τυρια, καθαρο κρεας) κ μολις ενα 10% ειναι αυτο που καποιος "δεν θα εδινε" στο σκυλο του πχ κρεμμυδια, σαλτσες περιεργες κλπ.

Εκτος λοιπον που τα θεωρω επι το πλειστον ωφελημα για το σκυλο, ειναι μεγαλη ευκολια κ οικονομια, κ πραγματικα δεν εχω βρει ΚΑΝΕΝΑ λογο γιατι να μην τα δινω........
Με παρεξήγησες... Είμαι από τους ανθρώπους που υποστηρίζει το μαγειρευτό φαγητό για τον σκύλο...

Προσπαθώ επίσης να μην ανήκω σε 'ιδεολογίες' με χαλάει... Μην με τοποθετείς απέναντι σου...

Από την παραπάνω δημοσίευση βγαίνει ένα λάθος συμπέρασμα που ίσως σε αδικεί...

60% μη ενδεδειγμένη τροφή για τον σκύλο 10% τα υπόλοιπα καθώς και 30% Κρέας...

Το κρέας θα πρέπει να είναι η πηγή ενέργειας του σκύλου...

Αναπαράσταση θα πρέπει να κάνουμε σε όλους τους τομής, όχι όπου μας βολεύει...

Δεν φοράω γάντι...:lol:
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Από την παραπάνω δημοσίευση βγαίνει ένα λάθος συμπέρασμα που ίσως σε αδικεί...

60% μη ενδεδειγμένη τροφή για τον σκύλο 10% τα υπόλοιπα καθώς και 30% Κρέας...

Το κρέας θα πρέπει να είναι η πηγή ενέργειας του σκύλου...
Το συμπερασμα δεν ειναι σωστο οπως το ερμηνευεις.
Αλλο "αδιαφορη" η "ουδετερη" τροφη για το σκυλο, κι αλλο μη ενδεδειγμενη!
Το αδιαφορη/ουδετερη, σημαινει οτι δεν προσφαιρει κατι ιδιαιτερο παρα το αισθημα του κορεσμου κ καποια παραπανησια κιλα που σε μερικα σκυλια ειναι ο μονος τροπος να παρουνε!
Οποτε ναι ενα μεγαλο ποσοστο αναγκαστικα αποτελειται απο "αδιαφορη αλλα οχι μη ενδεδειγμενη" τροφη.

Το καθαρο κρεας, εκτος της ενεργειας, σε πολυ μεγαλα ποσοστα (αν δλδ προσπαθησεις να παχυνεις ενα σκυλο ετσι) πιθανοτερο ειναι να παρουσιασει διαρροια παρα να παρει κιλα. Για κιλα θελει λιπαρα η "αδιαφορα" τροφιμα.....

Επισης με την αναλογια "ενεργεια"/κιλα, ειχα παντα θεμα καθως ειχα υπερ-ενεργητικα σκυλια τα οποια ομως αν δεν προσθετες τροφες καθαρα κ μονο για να παρουνε βαρος, μοιαζανε με τον Αγιο Ονουφριο.....
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Το συμπερασμα δεν ειναι σωστο οπως το ερμηνευεις.
Αλλο "αδιαφορη" η "ουδετερη" τροφη για το σκυλο, κι αλλο μη ενδεδειγμενη!
Το αδιαφορη/ουδετερη, σημαινει οτι δεν προσφαιρει κατι ιδιαιτερο παρα το αισθημα του κορεσμου κ καποια παραπανησια κιλα που σε μερικα σκυλια ειναι ο μονος τροπος να παρουνε!
Οποτε ναι ενα μεγαλο ποσοστο αναγκαστικα αποτελειται απο "αδιαφορη αλλα οχι μη ενδεδειγμενη" τροφη.

Το καθαρο κρεας, εκτος της ενεργειας, σε πολυ μεγαλα ποσοστα (αν δλδ προσπαθησεις να παχυνεις ενα σκυλο ετσι) πιθανοτερο ειναι να παρουσιασει διαρροια παρα να παρει κιλα. Για κιλα θελει λιπαρα η "αδιαφορα" τροφιμα.....

Επισης με την αναλογια "ενεργεια"/κιλα, ειχα παντα θεμα καθως ειχα υπερ-ενεργητικα σκυλια τα οποια ομως αν δεν προσθετες τροφες καθαρα κ μονο για να παρουνε βαρος, μοιαζανε με τον Αγιο Ονουφριο.....

Καταλαβαίνω ότι κάνεις το καλύτερο για τα σκυλιά σου... Φαίνεται ότι σου 'κόβει', δεν χρειάζεται να σου κάνω ούτε εγώ

ούτε κανένας άλλος υπόδειξεις. Τώρα αν θα βελτιώσεις κάποια πράγματα, αλίμονο! Αυτό ισχύει για όλους μας...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καταλαβαίνω ότι κάνεις το καλύτερο για τα σκυλιά σου... Φαίνεται ότι σου 'κόβει', δεν χρειάζεται να σου κάνω ούτε εγώ

ούτε κανένας άλλος υπόδειξεις. Τώρα αν θα βελτιώσεις κάποια πράγματα, αλίμονο! Αυτό ισχύει για όλους μας...
Ολοι μας κανουμε αλλαγες στις επιλογες μας αν πειστουμε για την χρησιμοτητα αυτων!
Αυθαιρετα κ χωρις λογο ομως δεν νομιζω οτι θα εκανε κανεις......
Φυσικα πχ οταν ερθει ο καιρος κ οι μικρες μεγαλωσουνε κ αρχισουνε να γυμναζονται πολυ περισσοτερο απο τωρα, το ποσοστο πχ καθαρου κρεατος θα αυξηθει στην διατροφη τους, οπως επισης κ το καλοκαιρι που τα δυο που ζουν εξω εχουνε λιγοτερες αναγκες να προσθεσουνε βαρος, θα μειωσω τα λιπαρα!
Γι αυτο λεω οτι δεν υπαρχει "απολυτη συνταγη" παρα μονο παρατηρηση - συμπερασματα ->αλλαγες!
Φυσικα κ αν εβλεπα καποιο προβλημα στα σκυλια μου θα εψαχνα να αλλαξω αυτο που το προκαλει!
Δεν νομιζω οτι -ακομα κ αυτοι που με κατακρινουνε σθεναρα, δεν θελουμε ολοι το καλυτερο για τα σκυλια μας.......απλα ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα το καλυτερο!!

Υ.Γ. Τι διαολο παντως, με αυτα κ μ'αυτα νομιζω οτι μονο εγω στην προσωπικη μου ζωη κανω καποιες γαστρονομικες κρεπαλες, κ ολοι οι αλλοι διατρεφονται με τις απολυτες αναλογιες, υπο τις οδηγιες του διατροφολογου!!