Επιτρέπεται να δίνουμε τα αποφάγια μας ?


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Alexia, είσαι απο τα μέλη του φόρουμ που συχνά διαβάζω τα γραφόμενά τους με μεγάλη προσοχή και ενδιαφέρον γιατί τα βρίσκω χρήσιμα. Μπορώ να δεχτώ λοιπόν ότι ένα σκυλί που τρώει ό,τι υπάρχει στο τραπέζι καθημερινά δεν τρέφεται σωστά, κάτι που βέβαια δεν ισχυριστηκα ποτέ. Αν όμως σε ένα westie που ζυγίζει 5 κιλά ( ; ) δώσεις σε ένα μήνα συνολική ποσότητα 150 γραμμαρίων απο στεγνά μακαρόνια, όπως όμως τα μαγειρεύουμε για εμάς (με λίγο αλάτι πριν το βράσιμο), πιστεύεις ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα;
Σε μικρές αναλογίες ή αν έχεις ξεμείνει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και εφόσον είναι συνηθισμένα να τρώνε περισσεύματα.

Τα δικά μου σκυλιά δεν τρώνε υδατάνθρακες σε καθημερινή βάση παρά μόνο όταν μας έχει περισσέψει κάτι από δικό μας φαγητό. Στα μακαρόνια τους βάζω και λίγη σάλτσα και μπόλικο τυράκι.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
4) Τηγανητά. Ενώ το ωμό ελαιόλαδο είναι εξαιρετική πηγή βιταμινών Α και Ε και ω λιπαρών οξέων, το τηγανητό λάδι προκαλεί κολίτιδα.
5) Λίπη σε μεγάλη ποσότητα. Η κατανάλωση μιας μεγάλης ποσότητας λίπους στην καλύτερη περίπτωση θα προκαλέσει κολίτιδα. Στη χειρότερη, θα προκαλέσει οξεία παγκρεατίτιδα με κολικό, κατάσταση που είναι επικίνδυνη. Η καθημερινή κατανάλωση λιπαρών τροφών, όπως θα ξέρετε, καταλήγει σε παχυσαρκία και τα άσχημα συνακόλουθά της, όπως αρθρίτιδα, καρδιοαγγειακά προβλήματα, διαβήτης κ.λπ..

7) Πικάντικα/καυτερά. Το πιπέρι και τα υπόλοιπα καρυκεύματα προκαλούν οξεία ή χρόνια γαστρίτιδα και κολίτιδα. Όταν βρίσκονται σε σάλτσα, μπορείτε να την αφαιρέσετε ξεπλένοντας το
φαγητό με νερό.

Τι ΔΕΝ πρέπει να τρώει ο σκύλος σας | EmprosNet.gr
Με όλη τη καλή θέληση δεν μπορώ να πάρω το άρθρο στα σοβαρά, γιατί θα πρέπει να σταματήσω την ωμή διατροφή...
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
με την ελπίδα να καταληξουμε επιτελους σε ενα συμπερασμα και για να το ελαφρύνουμε κάνω την εξης ερωτηση πολλαπλών απαντησεων
:
για καθενα απο τα παρακατω 3 (ενδεικτικα) αποφαγια ποια θεωρεις σωστοτερη επιλογη για την υγεία του σκύλου
1. λιγη καρμποναρα-πολυ καρμποναρα-καθόλου καρμποναρα
2. λίγο τζατζίκι-πολυ τζατζικι, - καθολου τζατζικι
3.λίγη πιτσα-πολλη πιτσα-καθόλου πίτσα

τελικα μηπως να συμφωνησουμε ότι βέλτιστο ειναι το καθολου;
να συμφωνησουμε οτι αν ειχες 500 ευρω επιπλεον περίσσευμα για διατροφη σκυλων θα απεφευγες τα αποφαγια;
να συμφωνησουμε οτι ολοι μας μπορει για λογους οικονομιας να καταφυγουμε σε β διαλογης τροφιμα αλλα αυτο δεν ειναι το πιο υγιεινό;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Με όλη τη καλή θέληση δεν μπορώ να πάρω το άρθρο στα σοβαρά, γιατί θα πρέπει να σταματήσω την ωμή διατροφή...
΄
Γιατί δίνεται πικάντικα στην μπαρφ και τηγανιτά λάδια ή περιττά λίπη ?

Επίσης εσύ Αλεξία είσαι υπέρ στα αποφάγια..
Για εσένα υπάρχει κάποιο όριο λέγοντας αποφάγια.. ή θεωρείς και εσύ πως η λίστα με τα τοξικά για τα σκυλιά είναι και αυτές ανακριβής λίστες?

Επίσης είσαι υπερ τα αποφάγια με την λέξη όπως την εννοεί και ο κάθε ένας..(χωρίς στοπ εκεί μέσα) σε καθημερινή βάση ως μόνιμη διατροφή ?
Αν όχι γιατί.. ?
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
΄
Γιατί δίνεται πικάντικα στην μπαρφ και τηγανιτά λάδια ή περιττά λίπη ?
Λίπη, ναι. Εδώ έχουμε καταστήματα για τέτοιου είδους διατροφή και πουλάνε αρνίσιο λίπος για συμπλήρωμα.

Μέχρι 10% αποφάγια είναι οκ.

Στο 8 γράφει ότι δεν κάνει να τρώνε ωμά κρέατα και λαχανικά, πως να την πάρω στα σοβαρά.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
με την ελπίδα να καταληξουμε επιτελους σε ενα συμπερασμα και για να το ελαφρύνουμε κάνω την εξης ερωτηση πολλαπλών απαντησεων
:
για καθενα απο τα παρακατω 3 (ενδεικτικα) αποφαγια ποια θεωρεις σωστοτερη επιλογη για την υγεία του σκύλου
1. λιγη καρμποναρα-πολυ καρμποναρα-καθόλου καρμποναρα
2. λίγο τζατζίκι-πολυ τζατζικι, - καθολου τζατζικι
3.λίγη πιτσα-πολλη πιτσα-καθόλου πίτσα

τελικα μηπως να συμφωνησουμε ότι βέλτιστο ειναι το καθολου;
να συμφωνησουμε οτι αν ειχες 500 ευρω επιπλεον περίσσευμα για διατροφη σκυλων θα απεφευγες τα αποφαγια;
να συμφωνησουμε οτι ολοι μας μπορει για λογους οικονομιας να καταφυγουμε σε β διαλογης τροφιμα αλλα αυτο δεν ειναι το πιο υγιεινό;
Koιτα ολα σε αυτη τη ζωη, ειναι πολυ σχετικα.
Πολυ σχετικο ειναι το "πολυ" η το "λιγο" που ρωτας παραπανω, (το καθολου ειναι απολυτο, αλλα δεν θα το ελεγα σε καμια απο τις 3 περιπτωσεις!) κ εξαρταται οπως ολα αλλωστε, απο την αναλογια κ την συχνοτητα που ταιζει καποιος!

Αν ειχα να πεταξω τα 500ευρω παραπανω, πραγματικα θα ηθελα να δοκιμασω αν ενα απο τα σκυλια μου διατρεφοταν αποκλειστικα με την "φυσικη γι αυτο διατροφη" τρωγοντας κρεας, αν θα μπορουσε να διατηρησει το βαρος του, πραγμα για το οποιο εχω πολλες βασιμες αμφιβολιες...... κι εγω σκυλο να μετραω τα πλευρα του, δεν μπορω να βλεπω......
Επισης δεν ξερω πως θα αντιδρουσαν σε τοση καθαρη πρωτεινη, αποκλειστικα. Δεν νομιζω καλα, καθως μπορει να θεωρειται "φυσικη διατροφη" αλλα στην φυση δεν θα το εβρισκαν καθε μερα 1κιλο στο πιατο.....
Μεχρι ομως να το δοκιμασω κ να καταληξω σε καποιο αποτελεσμα γι αυτο δεν μπορω να σου απαντησω!

1-2-3 Αν σου ελεγα οτι ταιζω μακαρονια, μπεικον, πιπερια, τυρι, γιαουρτι, σκορδο κ χοιρινο κιμα, θα καναμε την ιδια κουβεντα τωρα????
Αν σου ελεγα οτι αγοραζω επι τουτου κρεας, μηλα, πατατες, γιαουρτι κ κιμα θα με ρωταγες αυτα που με ρωτας????

Αν παλι νομιζεις οτι ολο αυτο γινεται μονο για λογους οικονομιας, θα μπορουσα καλλιστα να ταιζω μια αποδεκτη ξηρα τροφη να κοστιζει λιγοτερο κ να μην εχω να ανακατευομαι με μαγειρεματα, κατσαρολες, ψωνια κ διαφορα αλλα........
"value for money" λεγεται.......
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Στο 8 γράφει ότι δεν κάνει να τρώνε ωμά κρέατα και λαχανικά, πως να την πάρω στα σοβαρά.
Άλλο δεν συμφωνώ με ένα σημείο και άλλο δεν παίρνω σοβαρά όλη την λίστα..
Νομίζω όμως πως οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι κτηνίατροι που ασπάζονται και τα δύο ήδη διατροφής έχουν κοινούς κώδικες στα "do" και "dont"

Λίπη, ναι. Εδώ έχουμε καταστήματα για τέτοιου είδους διατροφή και πουλάνε αρνίσιο λίπος για συμπλήρωμα.
Δεν νομίζεις δηλαδή ότι είναι μία χαρά να μην βγάλουμε την πέτσα από το κοτόπουλο από το να προτιμήσουμε τα βούτυρα και τα τσιγαριστά ως ζωικά λίπη ?

Με την λίστα των απαγορευμένων διαφωνείς ?
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Koιτα ολα σε αυτη τη ζωη, ειναι πολυ σχετικα.
Πολυ σχετικο ειναι το "πολυ" η το "λιγο" που ρωτας παραπανω, (το καθολου ειναι απολυτο, αλλα δεν θα το ελεγα σε καμια απο τις 3 περιπτωσεις!) κ εξαρταται οπως ολα αλλωστε, απο την αναλογια κ την συχνοτητα που ταιζει καποιος!
- εννοεις οτι το καθολου ειναι η λαθος απαντηση;

Αν ειχα να πεταξω τα 500ευρω παραπανω, πραγματικα θα ηθελα να δοκιμασω αν ενα απο τα σκυλια μου διατρεφοταν αποκλειστικα με την "φυσικη γι αυτο διατροφη" τρωγοντας κρεας, αν θα μπορουσε να διατηρησει το βαρος του, πραγμα για το οποιο εχω πολλες βασιμες αμφιβολιες...... κι εγω σκυλο να μετραω τα πλευρα του, δεν μπορω να βλεπω......
Επισης δεν ξερω πως θα αντιδρουσαν σε τοση καθαρη πρωτεινη, αποκλειστικα. Δεν νομιζω καλα, καθως μπορει να θεωρειται "φυσικη διατροφη" αλλα στην φυση δεν θα το εβρισκαν καθε μερα 1κιλο στο πιατο.....
Μεχρι ομως να το δοκιμασω κ να καταληξω σε καποιο αποτελεσμα γι αυτο δεν μπορω να σου απαντησω!

-θεωρω λαθος ο σκυλος να ταιζεται αποκλειστικα με πρωτεινη και τιποτε αλλο. μιλαμε για ισορροπημένη διατροφη χωρις αυτα που τα ονομαζω junk food

1-2-3 Αν σου ελεγα οτι ταιζω μακαρονια, μπεικον, πιπερια, τυρι, γιαουρτι, σκορδο κ χοιρινο κιμα, θα καναμε την ιδια κουβεντα τωρα????
Αν σου ελεγα οτι αγοραζω επι τουτου κρεας, μηλα, πατατες, γιαουρτι κ κιμα θα με ρωταγες αυτα που με ρωτας????

- δεν καταλαβαινω τι εννοεις και ποιο ειναι το επιχειρημα αυτης της παραγραφου

Αν παλι νομιζεις οτι ολο αυτο γινεται μονο για λογους οικονομιας, θα μπορουσα καλλιστα να ταιζω μια αποδεκτη ξηρα τροφη να κοστιζει λιγοτερο κ να μην εχω να ανακατευομαι με μαγειρεματα, κατσαρολες, ψωνια κ διαφορα αλλα........
"value for money" λεγεται.......
-θεωρω οτι κατα βαση γι αυτο γινεται ή αν το θεσω διαφορετικα, αυτος είναι και ο μοναδικος λόγος που θα μπορουσα να δικαιολογησω, με βαση τη λογικη μου, τις γνωσεις μου και την εμπειρία μου.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Άλλο δεν συμφωνώ με ένα σημείο και άλλο δεν παίρνω σοβαρά όλη την λίστα..
Νομίζω όμως πως οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι κτηνίατροι που ασπάζονται και τα δύο ήδη διατροφής έχουν κοινούς κώδικες στα "do" και "dont"
Για μένα δεν είναι αξιόπιστο το άρθρο. Γραφει για παράδειγμα ότι είναι μύθος ότι η ζάχαρη και η σοκολάτα προκαλούν τύφλωση, αλλά δεν γράφει ότι η σοκολάτα είναι τοξική.

Δεν νομίζεις δηλαδή ότι είναι μία χαρά να μην βγάλουμε την πέτσα από το κοτόπουλο από το να προτιμήσουμε τα βούτυρα και τα τσιγαριστά ως ζωικά λίπη ?

Με την λίστα των απαγορευμένων διαφωνείς ?
Δεν είπα να προτιμήσουμε τα τσιγαριστά, αλλά δεν βλάπτει σε μικρές αναλογίες. Το βούτυρο είναι υγιεινό για το σκύλο.

Για τη ζάχαρη, πατατάκια κλπ συμφωνώ.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Με την λίστα των απαγορευμένων διαφωνείς ?
Που ειπωθηκε οτι εαν η γαλοπουλα ειναι γεμιστη με σταφιδες, θα δωσουμε και τη γεμιση ?
Η οτι δινει κανεις στοιφαδο?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Σε μικρές αναλογίες ή αν έχεις ξεμείνει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και εφόσον είναι συνηθισμένα να τρώνε περισσεύματα.

Τα δικά μου σκυλιά δεν τρώνε υδατάνθρακες σε καθημερινή βάση παρά μόνο όταν μας έχει περισσέψει κάτι από δικό μας φαγητό. Στα μακαρόνια τους βάζω και λίγη σάλτσα και μπόλικο τυράκι.
Στα λόγια μου έρχεσαι. Ούτε εγώ δίνω καθημερινά μακαρόνια (και τα μακαρόνια τα χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα), απλά αν περισσέψουν μια στις τόσες θα τα δώσω στα σκυλιά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Που ειπωθηκε οτι εαν η γαλοπουλα ειναι γεμιστη με σταφιδες, θα δωσουμε και τη γεμιση ?
Η οτι δινει κανεις στοιφαδο?
Που ειπώθηκε το αντίστροφό ?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για μένα δεν είναι αξιόπιστο το άρθρο. Γραφει για παράδειγμα ότι είναι μύθος ότι η ζάχαρη και η σοκολάτα προκαλούν τύφλωση, αλλά δεν γράφει ότι η σοκολάτα είναι τοξική.



Δεν είπα να προτιμήσουμε τα τσιγαριστά, αλλά δεν βλάπτει σε μικρές αναλογίες. Το βούτυρο είναι υγιεινό για το σκύλο.

Για τη ζάχαρη, πατατάκια κλπ συμφωνώ.
Η σοκολάτα είναι τοξική και ενοχοποιείτε και για καταράχτη ..

Νομίζω ότι συμφωνούμε σε γενικές γραμμές στο βούτυρο μάλλον όχι !

Προσωπικά δεν δίνω τσιγαριστά..αλλά που και που μπορεί να δώσω μακαρόνια..όμως δεν θα το προτείνω.

Το θέμα με τα αποφάγια ο κάθε ένας το λαμβάνει διαφορετικά..και σίγουρα αλλιώς ένας άνθρωπος που δίνει μπάρφ και διαφορετικά ένας που θεωρεί πως η διατροφή του σκύλου του με αποφάγια είναι μία χαρά για κυρίως διατροφή.
Νομίζω πως τα αποφάγια ακούγονται διαφορετικά στο κάθε αυτί..
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ναι, θεωρω οτι το καθολου ειναι λαθος απαντηση. Το ποσο ειναι σχετικο.
Αν πας στην επιλογη "καθολου" στα 3 παραπανω, θα επρεπε να αγορασεις επι τουτου τουλαχιστον γιαουρτι, μπεικον, κιμα χοιρινο κ τυροκομικα για να εχεις μια "ολοκληρωμενη διατροφη"!

Ο προδρομος του σκυλου κατα το παρελθον (η φυσικη διατροφη που επικαλουμαστε) δεν θα διατρεφοταν αν οχι αποκλειστικα σε συντρηπτικα μεγαλο ποσοστο αποκλειστικα με κρεας?
Βεβαια η δικη μου λογικη λεει οτι ουτε θα το εβρισκε σε αυθονια, ουτε θα ετρωγε καθε μερα κ φυσικα θα εριχνε πολυ τρεξιμο/γυμναστικη κ για να επιβιωσει κ για να κυνηγησει!
Οποτε πως γινεται η αναλογια της "ισορροπημενης διατροφης" κ με τι κριτηρια?

Δεν ειναι ΜΟΝΟ για λογους οικονομιας! Αν ηθελα οικονομια σου ειπα, θα ταιζα μια ξηρα τροφη!
Δεν δημιουργω επι τουτου αποφαγια, ουτε μαγειρευω σε ινδικη κουζινα για να πει κανεις οτι ταιζω μονο βλαβερα καυτερα κ πικαντικα! Ελεος! Αν υπαρχουνε αποφαγια, θεωρω "αδικο" για ολους μας να τα πεταξω, την στιγμη που τα σκυλια μπορουν αν οχι να οφεληθουν τουλαχιστον απλα να "ευχαριστηθουν" το γευμα τους χωρις να εχουνε καποιο προβλημα!
Τοσο απλα........
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μία καλή ξηρά μόνο οικονομική δεν είναι..ειδικά για μεγαλόσωμο σκύλο..όχι φυσικά πως την θεωρώ πανάκια..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μία καλή ξηρά μόνο οικονομική δεν είναι..ειδικά για μεγαλόσωμο σκύλο..όχι φυσικά πως την θεωρώ πανάκια..
Μπορώ να το βεβαιώσω αυτό. Γύρω στα 160 ευρώ στοιχίζει το φαγάκι των τριων σκύλων μας με καλή ξηρά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Amaliaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Που ειπωθηκε οτι εαν η γαλοπουλα ειναι γεμιστη με σταφιδες, θα δωσουμε και τη γεμιση ?
Η οτι δινει κανεις στοιφαδο?
Επίσης Αμαλία δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει το θέμα..αλλά τόση ώρα μιλάμε για πίτσες και καρμπονάρες..ποια γαλοπούλα..και ποια στιφάδο μου λες ??? ..ποια αυτονόητα θεωρείς πως υπάρχουν ?..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Επίσης Αμαλία δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει το θέμα..αλλά τόση ώρα μιλάμε για πίτσες και καρμπονάρες..ποια γαλοπούλα..και ποια στιφάδο μου λες ??? ..ποια αυτονόητα θεωρείς πως υπάρχουν ?..
Μαλλον δεν ξερεις να μαγειρευεις, δεν εξηγειται αλλιως......
Το στιφαδο φτιαχνεται με τονους κρεμμυδιου, γι'αυτο το αναφερει.
Η πιτσα κ η καρμποναρα που σε χαλανε τοσο πολυ μπορεις να μου πεις ποια συστατικα εχουνε που τα θεωρεις τοσο απαγορευτικα????
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ναι, θεωρω οτι το καθολου ειναι λαθος απαντηση. Το ποσο ειναι σχετικο.
Αν πας στην επιλογη "καθολου" στα 3 παραπανω, θα επρεπε να αγορασεις επι τουτου τουλαχιστον γιαουρτι, μπεικον, κιμα χοιρινο κ τυροκομικα για να εχεις μια "ολοκληρωμενη διατροφη"!

- κι ομως, το καθολου ειναι η μονη σωστη απαντηση..

Ο προδρομος του σκυλου κατα το παρελθον (η φυσικη διατροφη που επικαλουμαστε) δεν θα διατρεφοταν αν οχι αποκλειστικα σε συντρηπτικα μεγαλο ποσοστο αποκλειστικα με κρεας?

- Οι αδεσποτοι σημερα τρωνε και οι αγριοι στο παρελθον ετρωγαν οτι εβρισκαν . Ο σκυλος δεν ειναι αποκλειστικα σαρκοφάγο ζώο. Οι σκυλοι μας δε βρισκουν πλεον μονοι την τροφη τους, τους την παρεχουμε εμεις. Οι διατροφικες αναγκες του ειναι διαφορετικες απο αυτες του ανθρωπου , επομενως , ότι είναι κατάλληλο και ωφέλιμο για μας δεν σημαινει ότι ειναι και υγιεινό για το σκυλο.. ειναι στο δικο μας χερι να κανουμε τη σωστη επιλογη, όχι τη βολικη επιλογη.

Βεβαια η δικη μου λογικη λεει οτι ουτε θα το εβρισκε σε αυθονια, ουτε θα ετρωγε καθε μερα κ φυσικα θα εριχνε πολυ τρεξιμο/γυμναστικη κ για να επιβιωσει κ για να κυνηγησει!
Οποτε πως γινεται η αναλογια της "ισορροπημενης διατροφης" κ με τι κριτηρια?

- τα κριτηρια και οι αναλογιες καθοριζονται με βαση μια σειρα απο παραγοντες οπως τυχον ιδιαιτεροτητες της φυλης, ο μεταβολισμος, τα επιπεδα ενεργειας κλπ αλλα σε γενικες γραμμες οι βασικες αναγκες σε θρεπτικα συστατικα ειναι παρομοιες.

Δεν ειναι ΜΟΝΟ για λογους οικονομιας! Αν ηθελα οικονομια σου ειπα, θα ταιζα μια ξηρα τροφη!
-εαν αγοραζες μια Α ποιοτητας ξηρα τροφη θα ξοδευες περισσότερα, όχι λιγότερα.

Δεν δημιουργω επι τουτου αποφαγια, ουτε μαγειρευω σε ινδικη κουζινα για να πει κανεις οτι ταιζω μονο βλαβερα καυτερα κ πικαντικα! Ελεος! Αν υπαρχουνε αποφαγια, θεωρω "αδικο" για ολους μας να τα πεταξω, την στιγμη που τα σκυλια μπορουν αν οχι να οφεληθουν τουλαχιστον απλα να "ευχαριστηθουν" το γευμα τους χωρις να εχουνε καποιο προβλημα!
Τοσο απλα........
μπορει να ειναι αδικο , αλλα για μας , για εκεινους ειναι δικαιο..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δλδ δεν θα εδινες σε ενα σκυλο στα πλαισια της "ισορροπημενης διατροφης" ζωικα λιπαρα, προιοντα κρεατος, πιπερια, αμυλο, μακαρονια, αυγο ετσι?
Γιατι αυτα ειναι συστατικα των παραπανω τροφων (αποφαγια) που λες οτι δεν θα εδινες "καθολου"!!!!
Συστατικα που περιεχονται σε ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ τροφες!!!!!!!!!!

Το οτι αυτη ειναι η "μονη σωστη απαντηση" που ακριβως το βασιζεις θα ηθελα να ηξερα!!!

Τι θα ετρωγε ο σκυλος στην φυση (οσο αυτη η προταση μπορει να στεκει) ειναι μεγαλη κουβεντα!
Επισης θεωρω οτι ακομα κ η καλυτερη ξηρα τροφη, ειναι χειροτερη απο το μαγειρευτο.