Επούλωση πληγής


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ξέρεις κάνεις κάποιο καλό αντισηπτικό όπως bedadin που μπορώ να ρίξω για την γρηγορότερη επούλωση της πληγής; Τώρα του βάζω κρέμα bedadin και μερικες φωτογραφίες γιατί μια εικόνα χίλιες λέξεις..
 

Attachments



GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα, πλένεις καθημερινά με οξυζενέ κι αμέσως μετά βάζεις fusidin κρέμα.
εναλλακτικά από τα κτηνιατρικά ζητάς μια αλοιφή που είναι για την επούλωση των πελμάτων.
δεν θυμάμαι το όνομα της τώρα...
 
  • Like
Reactions: theodss1


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Θα πάω τώρα να δω δεν φενετε να τον πονάει τόσο πολύ γιατί το πατάει λίγο απλά φοβάμαι για μολύνσεις
 
  • Like
Reactions: GRDANE




theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια θα το δοκιμάσω λογικά θα κάνει σήμερα του έβαλα οξυζενέ και μετά fusidin pulvo θα του βάλω το απόγευμα
 
  • Like
Reactions: mareco


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Εγώ θα σου πρότεινα το engemycin spray. Χρησιμοποιείται κυρίως σε παραγωγικά ζώα αλλά κάνει απίστευτη δουλειά και έχει και αντιβίωση μέσα αρκεί να μην σε ενοχλεί το έντονο μπλε χρώμα που αφήνει :ROFLMAO:
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αν κατάλαβα καλά εννοείς το λεγόμενο "μελάνι "καλό είναι του έριχνα όταν ήταν σε χειρότερη κατάσταση απλά αυτό αν λερώσει δεν βγαίνει με τίποτα
 




Belladria

Member
8 Δεκεμβρίου 2021
17
4
31
Ξέρεις κάνεις κάποιο καλό αντισηπτικό όπως bedadin που μπορώ να ρίξω για την γρηγορότερη επούλωση της πληγής; Τώρα του βάζω κρέμα bedadin και μερικες φωτογραφίες γιατί μια εικόνα χίλιες λέξεις..
Δεν γνωρίζω αντισηπτικό αλλά σίγουρα δεν πρέπει να το γλύφει.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όσο και να τον μάλωσα δεν σταματάει να το γλύφει μόλις γυρίσαμε απο τον κτηνίατρο που πάω και την δικιά μου την προηγούμενη φορά πήγαμε σε άλλον με αποτέλεσμα μια μόλυνση το πόδι έτρεχε πύον και αίμα το άνοιξε και καθάρισε νεκρό ιστό που είχε κάνει απόστημα οπότε πάλυ από την αρχή με αντιβίωση αλοιφές και βλέπουμε ξανά σε 7 μέρες
 


Belladria

Member
8 Δεκεμβρίου 2021
17
4
31
Δεν θα σταματήσει γιατί τον ενοχλεί και η δικιά μου που είχε πολύ καιρό πληγή όταν δν μπορούσαμε να την κοιτάμε μου είχε πει ο γιατρός να της φοράω χωνί.. Περαστικά!
 




Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Ο δικός μου σε πληγές που είχε ή σε φαγούρα από δερματικά, δε έβγαζα άκρη με κανένα προϊόν… μέχρι που μου πρότειναν το cothivet και πραγματικά σώθηκα!!!!! Ειδικά με την μυρωδιά που βγάζει, δε το πλησίαζε με τίποτα να το γλείψει το σημείο!!!!
Είναι αντισηπτικό σπρέι για τέτοιες δουλειές, τσέκαρε το
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3