Εργαλεία grooming




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
το σεσουάρ ΜΟΝΟ στο κρύο γιατί η τρίχα καίγεται ΠΟΛΥ εύκολα και καταστρέφεται τελείως μετά.
Να θεωρήσω ότι και αυτό για τα μακρύτριχα πάει?

Πάντως χθες που έκανα μπάνιο τη μικρή, κι επειδή είχε ξεπαγιάσει το χρυσό μου :)p) κι έτρεμε ολόκληρο παρά τη λιακάδα, τη στέγνωσα αμέσως με ζεστό αέρα. Ούτε που θα το σκεφτόμουν να τη φυσήξω με κρύο αέρα, ειδικά όταν τη βλέπω να τρέμει έτσι. Πάντως το τρίχωμά της μια χαρά βελούδινο έγινε.

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως Dr, μήπως μπορείς να μου πεις ποιο είναι το σαμπουάν για συχνό σκυλο-πλύσιμο γιατί μπορεί να μην είναι εκθεσιακή η μικρή, αλλά κυλιέται στα χώματα και στα χορτάρια κάθε μέρα και γίνεται μες τη βρώμα, δυστυχώς όση υπομονή και να κάνω δε μπορώ να την πλένω μια φορά το μήνα και μετά να μου κυλιέται στα χαλιά....
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ΟΧΙ. δεν μιλούσα μόνο για τα μακρύτριχα, αλλά στα κοντότριχα η τρίχα και αν καεί ανανεώνεται πιο σύντομα. Απλά πρόσεχε μην κάψεις τον σκύλο! Μην κρατάς ακίνητο το σεσουάρ. Κούνα το συνεχώς (βοηθάει στο να μην καίει).

Το σαμπουάν μπορεί να είναι οποιοδήποτε επαγγελματικό. Όλα είναι για συχνό πλύσιμο γιατί είναι για εκθέσεις (όπου σε "πολιτισμένες χώρες" πλέντονται συχνά οι σκύλοι γιατί έχουν συχνά εκθέσεις). Εγώ χρησημοποιώ της Allsystems αλλά είναι πολλά. Και τα St.Bernard είναι εξαιρετικά (έχει ένα που μυρίζει μπανάνα!!! ΤΕΛΕΙΟ!). Θα βρεις σε μεγάλα πετ-σοπ ή μικρά αλλά ΚΑΛΑ πετ-σοπ!:p
 








panosm

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2009
49
0
δεν ξερω αν επιτρεπονται τα links απο e-shop εδω...οποτε στο στελνω prive
Απο που ειναι καλυτερα που εχετε εμπειρια να παραγγειλω το furminator?
Απο πιο E-shop εννοοω?
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Επειδή βλέπω ότι έχεις κοκεράκι να σου πω ότι στο δικό μου κόκερ το furminator δεν κάνει απολύτως τίποτα. Το κουρεύεις?
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Επειδή βλέπω ότι έχεις κοκεράκι να σου πω ότι στο δικό μου κόκερ το furminator δεν κάνει απολύτως τίποτα. Το κουρεύεις?
οχι δεν το κουρευω,μετα θα ειναι αχαρω,αυτη ειναι η ομορφια του πιστευω..δεν κανει τπτ ε?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
στο δικό μου κόκερ το furminator δεν κάνει απολύτως τίποτα.
Εννοείς ότι οταν το χτενιζεις με το φουρμινατορ δε βγάζεις τρίχες ή οτι εξακολουθεί να μαδάει και στα πατώματα παρά που το χτενίζεις;;

Το δεύτερο το πιστεύω, αλλά αν συμβαίνει το πρώτο, μάλλον κάτι λάθος γίνεται..... μου φαίνεται απίθανο να μη βγάζεις τίποτα!!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Και όμως με το furminator δεν βγαίνει σχεδόν τίποτα. Είναι το τρίχωμα τέτοιο που δεν βοηθάει το furmi.
Πολύ καλά κάνεις και δεν το κουρεύεις cockeraki! Αντίθετα με ένα coat king γίνονται θαύματα. Δοκίμασε ένα αρκετά πυκνό. ;)
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Και όμως με το furminator δεν βγαίνει σχεδόν τίποτα. Είναι το τρίχωμα τέτοιο που δεν βοηθάει το furmi.
Πολύ καλά κάνεις και δεν το κουρεύεις cockeraki! Αντίθετα με ένα coat king γίνονται θαύματα. Δοκίμασε ένα αρκετά πυκνό. ;)
αυτο μπορω να το βρω σε ολα τα πετ σοπ?
γιατι εχω παρει μια κανονικη βουρτσα αλλα ενταξει δεν κανει και τρελη δουλεια,και να τον κουρψω δεν το συζηταω καθολου,αφου αυτο μου αρεσει πανω του,ειναι η ομορφια του:p
 




cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
θα το ψαξω να το βρω και θα ρωτησω και στο πετ σοπ που παιρνω την τροφη μηπως το εχει,και ποσο κανει,και αν μπορεις να μου πεις και την σελιδα απ'οπου το πηρες.συγγνωμη αν σε κουραζω
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Στις φωτογραφίες στο άλμουμ σου δεν είναι κουρεμένος??Πώς γίνεται να έχει τόσο κοντό τρίχωμα??:confused::confused:

Η δικιά μου είναι έτσι φρεσκοκουρεμένη (pet style):


Αν το τρίχωμα είναι όπως στις φωτογρ τότε καλύτερα furminator.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
οχι δεν ειναι κουρεμενος,αν και σ'αυτες τις φοτο ειναι μικρουλης και στην αλλη ξαπλωμενος,σε γενικες γραμμες εχει μακρια τριχα..που και που του κουρευω τα πολυ φουντοτα,τωρα στο κεφαλι εχει αρχισει και φουντωνει...οταν τον χτενιζω με την κανονικη βουρτσα βγαζει παρα πολυ τριχα
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
αν και να σου πω τι παρατηρησα?εκει που τον εχω κουρεψει,δλδ.στα πισω ποδια ή στα αυτια που εχει κομπους,εχει μεγαλωσει παρα πολυ το τριχωμα του και εχει φουντωσει...
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Κοίτα αν είναι κάπως έτσι το σκυλί


δηλαδή έχει αρκετά πυκνό και πολύ τρίχωμα ΠΑΝΤΟΥ (έτσι είναι το κόκερ κανονικά) θέλεις coat king.
Αν έχει σε μερικά σημεία μακρύ τρίχωμα τότε απλά ψαλιδίζεις (ΟΧΙ με μηχανή) αυτά τα σημεία και στη θέση σου θα δοκίμαζα furmi στο υπόλοιπο σώμα. Αυτά. ;)
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Furminator έφερε το pet shop της γειτονιάς μου;)
Άρα υπάρχει και στην Ελλάδα!
Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλε πμ για να του πω που βρίσκεται!