Ερεθισμοί στο δέρμα


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
Καλησπέρα σας!Τον τελευταίο καιρό ανακάλυψα στο δέρμα του σκύλου μου κομμάτια αλλα μεγαλύτερα που έχουν ξηρό δέρμα κ από κάτω είναι ερεθισμένο κόκκινο,... Αρχικά ήταν 1-2 κ τώρα βρήσκω σε όλο του το σώμα... Τι μπορεί να είναι? Αρχίκα υποθέσαμε ότι φταίει το σαμπουάν αλλά κ πάλι δεν ξέρω... Το πρόβλημα είναι ότι είναι κ αρκετά μαλλιαρή ράτσα κ δεν ταπήραμε χαμπάρι από νωρίς... Να ανησυχώ πολύ?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Σαν ξηροδερμια φαινεται. Ειναι στην πλατη? Θα σου συνιστουσα να παρεις ενα σαμπουαν για ευαισθητα δερματα για σκυλακια και αν θες να το πλενεις για να το ανεβαζεις στα παπλωματα (σαν και μας) μονο ποδαρακια και κοιλιτσα και γενικα τμθ=ηματα που ερχονται σε επαφη με εδαφος πολυ!! Πλατη πολυ πιο αραια!! Α και καλο ξεπλυμα..
Πηγαινε και στο γιατρο μια βολτα βεβαια να σαι σιγουρη :):)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
μπορει να ειναι δερματικο πολυ σοβαροτερο απο απλη ξηροδερμια...το ερεθισμενο κοκκινο δερμα δεν ειναι κατι απλο - στον κτηνιατρο γρηγορα!
 


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
Είναι παντού κ πλάτη κ στο μπουτι της απο την εξω μεριά έχει... Στο κεφάλι κ το λαιμό καθόλου... Της βάλαμε ξύδι με νερό αλλά που μασ πρότειναν αλλά δεν είδαμε αποτέλεσμα...

μπορει να ειναι δερματικο πολυ σοβαροτερο απο απλη ξηροδερμια...το ερεθισμενο κοκκινο δερμα δεν ειναι κατι απλο - στον κτηνιατρο γρηγορα!
Μάλλον αυτό θα κάνω γτ κ εμένα η κοκκινήλα με προβληματίζει
 
Last edited by a moderator:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
μμμ γιατρο. Μην το παιδευεται με ξυδια (Το ξυδι σκοτωνει βακτηρια, αν ειναι μυκητας δεν κανει και πολλα)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tι σαμπουάν έβαλες?
Δεν αποκλείουμε και την περίπτωση κάποιας αλλεργίας στα συστατικά του σαμπουάν..
Οι κοκκινίλες σε ολο το σωμα δείχνουν ερεθισμό σε οξεία φάση..
Εγώ θα σου πρότεινα στον γιατρό γρήγορα..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλησπέρα σας!Τον τελευταίο καιρό ανακάλυψα στο δέρμα του σκύλου μου κομμάτια αλλα μεγαλύτερα που έχουν ξηρό δέρμα κ από κάτω είναι ερεθισμένο κόκκινο,... Αρχικά ήταν 1-2 κ τώρα βρήσκω σε όλο του το σώμα... Τι μπορεί να είναι? Αρχίκα υποθέσαμε ότι φταίει το σαμπουάν αλλά κ πάλι δεν ξέρω... Το πρόβλημα είναι ότι είναι κ αρκετά μαλλιαρή ράτσα κ δεν ταπήραμε χαμπάρι από νωρίς... Να ανησυχώ πολύ?
Να ανησυχείς. Εμένα η περιγραφή μου θυμίζει hot spot (θερμές κηλίδες).
Να πας το συντομοτερο στον κτηνίατρο.
 


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
Οκ κατάλαβα.... Θα την πάω γιατρό το απόγευμα κ θα σας πω τι μου είπε! Να είστε καλα!
 


Rozaki@

Active Member
19 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Athens
Λοιπόν! Τελικά της έκανε καλιέργεια! Είπε ότι μπορεί να είναι από αλλεργία ή από απλό μήκυτα! Σε 10 μέρες θα βγουν τα αποτελέσματα αλλά μέχρι τότε μου έδωσε ένα ειδικό σαμπουάν να την κάνω μπάνιο! Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!:rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU