Ερεθισμός σε κουτάβι


doggy3

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
97
0
Το σκυλάκι μου είναι 7 μηνών περίπου (αρσενικό)και πριν 2 μέρες παρατήρησα κάτι που με ανησύχησε πολύ.

Στον ένα του όρχι είδα ένα καφε-κόκκινο σημαδάκι στο κάτω μέρος. Δεν φαίνεται να είναι πρησμένο αλλά σαν να έχει τραυματιστεί κ έχει αλλάξει χρώμα...δεν είχε όμως καθόλου αίμα ή κάτι άλλο υγρό.
Επίσης οταν πήγα να το ακουμπήσω στην αρχή φάνηκε να τον ενοχλέι αλλα αμέσως μετά κάθησε χωρίσ να ενοχλέιται.


Θα κλείσω ραντεβού στην κτηνίατρο σήμερα ή άυριο αλλά η αλήθεια είναι οτι εχω ανησυχήσει αρκετά. Έχει αντιμετωπίσει κανείς ή έχει ακούσει κάτι παρόμοιο?
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις καποια φωτο για να καταλαβουμε καλυτερα?
 


doggy3

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
97
0
Μολις γυρίσω σπίτι θα βγάλω μία να την ανεβάσω....

Πάντως είναι καφε κόκκινο σε μέγεθος σπυριού, σαν να είχε πληγή αλλά δεν φαίνεται πουθενά ανοιχτή πληγή....
Σαν να χτύπησε κάπου αλλά πώς να χτηπήσει εκεί? Δεν είναι κ εύκολο....
 


cosmo

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2010
102
0
Μολις γυρίσω σπίτι θα βγάλω μία να την ανεβάσω....

Πάντως είναι καφε κόκκινο σε μέγεθος σπυριού, σαν να είχε πληγή αλλά δεν φαίνεται πουθενά ανοιχτή πληγή....
Σαν να χτύπησε κάπου αλλά πώς να χτηπήσει εκεί? Δεν είναι κ εύκολο....
το ιδιο ακριβως ειχε ο δικος μου.μια αλοιφη που 8α εχει λιγο κορτιζονι και αν δεν περασει αντιβιωση .ετσι μοθπε ο γιατρος.δεν θυμαμαι δερματιτιδα καπως ετσι .μπορει ναναι και απο απορυπντικο οχι χλωρινηηηηη
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
το ιδιο ακριβως ειχε ο δικος μου.μια αλοιφη που 8α εχει λιγο κορτιζονι και αν δεν περασει αντιβιωση .ετσι μοθπε ο γιατρος.δεν θυμαμαι δερματιτιδα καπως ετσι .μπορει ναναι και απο απορυπντικο οχι χλωρινηηηηη
Αυτο για να παρεις μια ιδεα του τι μπορει να ειναι και να μην ανησυχεις. Οποιαδηποτε αγωγη θα στην δωσει ο κτηνιατρος αφου τον εξετασει.
 


doggy3

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
97
0
Δε χρησιμοποιούμε καθόλου χλωρινη στο σπίτι.
Τώρα που το είδα πάλι ίσως είναι κ λίγο πρησμενο αυτό το σημείο.
Έκλεισα ραντεβού την Τεταρτη κ ελπίζω να μην είναι κάτι. Ανησυχώ....
:-(
 


doggy3

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
97
0
Έχω κάποια νέα...

Φωτογραφία δε μπόρεσα να βγάλω αφού δεν κάθεται καθόλου ακίνητος,αλλά και με τόση τρίχα ότι κ αν έβγαλα δεν φαινόταν κάτι. :D

Εχθές με τη βοήθεια του αδερφού μου τον έψαξα καλύτερα: τώρα φαίνεται μόνο ένα καφέ σημάδι και δεν είναι κόκκινο...απο ότι κατάλαβα είναι κάτι επιφανειακό στο δέρμα. Το θετικό είναι οτι όσο κ αν τον ακουμπήσαμε στο συγκεκριμένο σημείο δεν ενοχλήθηκε ή πόνεσε...

Χθές που μίλησα τηλεφωνικα με μια κτηνίατρο μου είπε να αφήσω να περάσουν ακόμα 3-4 μέρες και αν το έχει ακόμα να τον πάω να τον δει.
 


doggy3

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
97
0
Τον πήγα επιτέλους στην κτηνίατρο και δεν είναι τίποτα! :)

Απο την τριβή πρέπει να είχε κάποιο ερεθισμό που όμως υποχώρησε....μπορεί να συμβεί και πάλι και να είναι και πιο εμφανές αλλά δεν είναι τίποτα, οπότε όλα καλά!