Ερλιχίωση κι ακινησία


zacharoula

Member
5 Αυγούστου 2013
18
2
Γεια σας! Ο σκύλος μου, απο την Παρασκευή βράδυ παρουσίασε ατονία και έβγαζε κραυγές πόνου. Σάββατο πρωί ήταν καταβεβλημένος, η αναπνοή του βαριά και περπατούσε με δυσκολία. Τον πήγα κατευθείαν στον γιατρό και του έκανε βιοχημικές, speed duo leish/ ehrlichia και ακτινογραφία. Βγήκε θετικός σε ερλιχιωση και έχει αυξημένα λευκά και τρανσαμινάσες. Του έδωσε 2 1/2 χάπια Miraclin για δέκα μέρες και βλέπουμε. Το θέμα είναι οτι το σκυλί έχει πέσει πολύ κι έχω σκάσει. Κάθε μέρα χειροτερεύει, δεν τρώει, δεν μπορεί να σηκωθεί, δεν κουνιέται κι έχει αδυνατίσει αρκετά. Έχει παραλύσει τελείως. Όλη μέρα είναι στο κρεβάτι και σηκώνεται μόνο για τσισα και λίγο νερό. Στην προσπάθεια του να σηκωθεί κλαίει απο τους πόνους. Εχθές πήρα τον γιατρό του και μου είπε να τον ξαναπάω σήμερα για άλλες εξετάσεις.
Βρε παιδιά, χειροτέρεψε τόσο πολύ σε τρεις μέρες παρόλο την αντιβίωση; έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; πάω να τρελαθώ. Είναι αρσενικό, 4 χρονών και 27 κιλά.
 

Attachments





zacharoula

Member
5 Αυγούστου 2013
18
2
Στείλατε δήγμα για τίτλο;
Όχι, δεν του πήρε. Είπε πως θέλει πρώτα να δει πως θα πάει με την αντιβίωση για δέκα μέρες και μετά θα τον εξέταζε πάλι πιο εξονυχιστικά γιατί εκείνη τη στιγμή δεν ήθελε να τον ταλαιπωρήσει άλλο.
 


zacharoula

Member
5 Αυγούστου 2013
18
2
Βρε παιδιά κανείς με ανάλογη κατάσταση; Εχθές τον πήγα στον γιατρό του και του έκανε εισαγωγή στην κλινική. Ο σκύλος στο σπίτι δεν θα τα κατάφερνε είπε. Τον έβαλε στον ορό και του κάνουν εξετάσεις μήπως έχει και κάτι άλλο. Του αυξήθηκαν κι άλλο τα λευκά και έχει και λίγο πυρετό.
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Κατ' αρχήν, σου εύχομαι περαστικά.
Το μόνο που θέλω να σου πω είναι, (τώρα που είναι και στην κλινική), να ΤΡΩΕΙ!!!!!!!!!!!!! Κάντε τα αδύνατα δυνατά να φάει! Φάε τα αυτιά του γιατρού σου, να σπάσει τα κέρατά του, να τον ταΐσει.
 
  • Like
Reactions: zacharoula and Eroe


zacharoula

Member
5 Αυγούστου 2013
18
2
Κατ' αρχήν, σου εύχομαι περαστικά.
Το μόνο που θέλω να σου πω είναι, (τώρα που είναι και στην κλινική), να ΤΡΩΕΙ!!!!!!!!!!!!! Κάντε τα αδύνατα δυνατά να φάει! Φάε τα αυτιά του γιατρού σου, να σπάσει τα κέρατά του, να τον ταΐσει.
Σ'ευχαριστώ!
Σήμερα είναι καλύτερα που πήγα να τον δω. Ήταν πιο ευδιάθετος και περπατούσε καλύτερα. Είναι συνέχεια στον ορό και τον έχουν μπουκώσει στα αναλγητικά. Η εξέταση καλαζάρ βγήκε αρνητική, για τις υπόλοιπες θα ξέρουμε αύριο. Εξακολουθεί όμως να μην τρώει, το πάλεψε με δύο μπουκιές κοτόπουλο αλλά δεν αρκεί. Αύριο θα ξέρω περισσότερα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σ'ευχαριστώ!
Σήμερα είναι καλύτερα που πήγα να τον δω. Ήταν πιο ευδιάθετος και περπατούσε καλύτερα. Είναι συνέχεια στον ορό και τον έχουν μπουκώσει στα αναλγητικά. Η εξέταση καλαζάρ βγήκε αρνητική, για τις υπόλοιπες θα ξέρουμε αύριο. Εξακολουθεί όμως να μην τρώει, το πάλεψε με δύο μπουκιές κοτόπουλο αλλά δεν αρκεί. Αύριο θα ξέρω περισσότερα.
H καλύτερη κίνηση ήταν το να μπει στον ορό. Για τις εξετάσεις που λες κάνατε τίτλο αντισωμάτων που σου απαντάνε σε μερικές ημέρες ή τα τεστάκια του 5 λεπτου? Γιατί αν κάνατε αυτά μην τα πολυεμπιστεύεσαι, κάνουν και λάθος κάποιες φορές.
 
  • Like
Reactions: zacharoula


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Καλημέρα. Πολύ χαίρομαι που είναι κάπως καλύτερα. Πραγματικά!
Μίλα με το γιατρό σου και ρώτα τον αν κάνει να του δώσεις λίγο (επιμένω λίγο) μοσχαρίσιο συκώτι. Γιατί με τα αυξημένα λευκά, μπορεί να υπάρχει και αναιμία (ιδίως από την ερλιχίωση). Βρες τρόπο, πίεσέ τον να φάει. Και μίλα με το γιατρό, τι τροφή θα του δώσει περισσότερο τα στοιχεία που χρειάζεται (αφού δεν τρώει). Και κοίτα - ανάλογα το φαγητό - αν θα κάνει κακά του ή δυσκολεύεται.
Για το τυπικό, αυξημένα λευκά είναι δείγμα λοίμωξης και τρανσαμινάσες δυσλειτουργία του ήπατος (μία πολύ απλή μορφή ή και φλεγμονή).
 
  • Like
Reactions: zacharoula




Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Αν οι τρανσαμινάσες είναι ψηλά, είναι ένδειξη για κάποια δυσλειτουργία στο συκώτι. Τώρα πόσο βαριά, αυτό μόνο ο γιατρός.
 


zacharoula

Member
5 Αυγούστου 2013
18
2
Μόλις γύρισα απο τον σκύλαρο μου. Σήμερα τον είδα ακόμα καλύτερα. Έχει επανέλθει το βάδισμα του. Οι εξετάσεις που του κάνουν είναι εργαστηρίου γι' αυτό και είμαστε ακόμα σε αναμονή. Η μόνη που βγήκε είναι του καλαζαρ η οποία είναι αρνητική. Σε ερλιχιωση βγήκε θετικός με τα γρήγορα τεστ και περιμένουμε να δούμε αν το επιβεβαιώνει και εκείνη του εργαστηρίου.
Άρχισε να τρώει απο εχθές το βράδυ ξηρά . Δεν έχει όμως κάνει ακόμα κακά για να πάρουν δείγμα. Το απόγευμα που θα ξαναπάω θα ρωτήσω για το συκώτι και τα νεφρά αν και απο το υπερηχογράφημα δεν είδαν κάτι ανησυχητικό.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!
 
  • Like
Reactions: Nizinny