Ερλιχεια


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Καλημερα στην ομαδα.Μετα απο τοσα χρονια μαζι ο Αρης μου δεν ηθελε να φαει και ουτε να βγει βολτα πραγμα απιστευτο!Κατευθειαν κτηνιατρο ...πυρετος 40 αντιβιοτικη ενεση αντιπυρετικη ενεση και εξετασεις αιματος.Αποτελεσμα ερχλιχιωση.Σοκ . Φοραει scalibor αμπουλα καθε μηνα η αυλη δεν εχει χορτα και δεν ειδα και τιποτα .Ξεκινημα με αντιβιωσh medrol και zιilapur.Δεν ειχαμε ποτε τετοιο προβλημα τηρουμε ολα τα μετρα καθε χρονο απλα για πρωτη φορα περυσι κρατησα το ιδιο scalibor που μου ειπαν οτι εχει 12μηνη δραση και δεν του εβαλα καινουριο τον αυγουστο!Μηπως εχει αλλαξει το scalibor και χειροτερεψε η αποδοση του?Υπαρχει καποιο σπρει να ψεκαζω την αυλη τα μαξιλαρια το σπιτι του που να ναι ασφαλες για τον ιδιο συχνα πυκνα?Για την προστασια του χωρου του ?Ευχαριστω εκ των προτερων.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το scalibor να το αλλάζεις το πολύ κάθε 4 μήνες. Η σύνθεση δεν έχει αλλάξει και αυτό που λένε για 12 μήνες έχει, και καλά, να κάνει με την σκνιπα.

Για τσιμπούρια και ψύλλους ισχύει όπως και πρίν. Διάβασε τις οδηγίες και θα δεις.

Μην σε μπλέκω με την μελέτη που υποτίθεται προστατεύει από την σκνιπα για 12 μήνες.

* Απόλυτη προστασία δεν υπάρχει. Μείωση του κινδύνου παρέχουν όλα αυτά.
 
  • Like
Reactions: giorgiok


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Το scalibor να το αλλάζεις το πολύ κάθε 4 μήνες. Η σύνθεση δεν έχει αλλάξει και αυτό που λένε για 12 μήνες έχει, και καλά, να κάνει με την σκνιπα.

Για τσιμπούρια και ψύλλους ισχύει όπως και πρίν. Διάβασε τις οδηγίες και θα δεις.

Μην σε μπλέκω με την μελέτη που υποτίθεται προστατεύει από την σκνιπα για 12 μήνες.

* Απόλυτη προστασία δεν υπάρχει. Μείωση του κινδύνου παρέχουν όλα αυτά.
Όντως φίλε μου πρώτη φορά έκανα την μ@@@α αυτή και κράτησα το ίδιο και έγινε η ζημιά... Και σε χώρο που δεν υπάρχει ίχνος φυτού στην αυλή... Τώρα να την παλέψουμε με την θεραπεία και βλέπουμε
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
seresto και παλι seresto. κραταει για ολα τα παρασιτα 7 με 8 μηνες. αν το εχεις δεν χρειαζεται να βαζεις και αμπουλα μαζι. βασικα μπορεις να κανεις ενα σχημα οπως: απο ιανουαριο μεχρι αυγουστο το κολαρο, και μετα τους αλλους μηνες μοναχα αμπουλα. μια χαρα θα την εκανε την δουλειτσα του.
περαστικα στο παιδι, η ερλιχια δεν ειναι τιποτα το σημαντικο εαν την πιασεις νωρις, ενας μηνας περιπου αντιβιωση και καθαρισες.
 
  • Like
Reactions: giorgiok


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
seresto και παλι seresto. κραταει για ολα τα παρασιτα 7 με 8 μηνες. αν το εχεις δεν χρειαζεται να βαζεις και αμπουλα μαζι. βασικα μπορεις να κανεις ενα σχημα οπως: απο ιανουαριο μεχρι αυγουστο το κολαρο, και μετα τους αλλους μηνες μοναχα αμπουλα. μια χαρα θα την εκανε την δουλειτσα του.
περαστικα στο παιδι, η ερλιχια δεν ειναι τιποτα το σημαντικο εαν την πιασεις νωρις, ενας μηνας περιπου αντιβιωση και καθαρισες.
Βάζω scalibor χρόνια μαζί με αμπουλα το καλοκαίρι vectra και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Τον Αύγουστο δεν βάλαμε καινούριο αφού έλεγε 12 μηνο αλλά για σκνιοα και δεν το χα προσέξει και να τα τώρα... Το θεριό μου λύγισε για πρώτη φορά και τρόμαξα αλλά δεν πήγε το μυαλό μου... Απλά για το seresto δεν είχα ακούσει τα καλύτερα θα το τσεκάρω πάλι σε ευχαριστώ.
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Περαστικά στον γίγαντα. Αρχικά μην πανικοβάλλεσαι, θα πάρει την αντιβίωση του και θα γίνει περδίκι. Ίσως επειδή είναι μακροχρόνια θεραπεία να ρωτούσες τον γιατρό σου για γαστροπροστασία ώστε να μην τον πειράξει στο γαστρεντερικό.

Και εμείς έτσι την πατήσαμε με scalibor και vectra πριν ο σκύλος καν χρονίσει. Τελικά μάλλον το σχήμα αυτό δεν μας ταιριάζει ή δεν λειτουργεί καλά καθώς είχα βρεί πάνω του γαντζωμένα τσιμπούρια, αν και ο σκύλος μου βγαίνει βόλτα σε πολύ επιβαρυμένο περιβάλλον απο άποψη παρασίτων. Πλέον χρησιμοποιώ seresto και αμπούλα frontline tri-act και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μπορεί να βρώ κανένα ζαβλακωμένο ζουζούνι πάνω του αλλά όχι τσιμπήματα (κάνει έντονη αντίδραση στο δέρμα του όποτε φαίνεται αν κάτι τον τσιμπήσει).

Κατά κανόνα τα κολάρα για τα παράσιτα δεν τα αφήνουμε όσο λέει η συσκευασία πχ. το scalibor λέει 6 μήνες και το άφηνα 4-5, το seresto λέει 8 και το αφήνω 6-7. Έτσι έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο.
 
  • Like
Reactions: giorgiok


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Περαστικά στον γίγαντα. Αρχικά μην πανικοβάλλεσαι, θα πάρει την αντιβίωση του και θα γίνει περδίκι. Ίσως επειδή είναι μακροχρόνια θεραπεία να ρωτούσες τον γιατρό σου για γαστροπροστασία ώστε να μην τον πειράξει στο γαστρεντερικό.

Και εμείς έτσι την πατήσαμε με scalibor και vectra πριν ο σκύλος καν χρονίσει. Τελικά μάλλον το σχήμα αυτό δεν μας ταιριάζει ή δεν λειτουργεί καλά καθώς είχα βρεί πάνω του γαντζωμένα τσιμπούρια, αν και ο σκύλος μου βγαίνει βόλτα σε πολύ επιβαρυμένο περιβάλλον απο άποψη παρασίτων. Πλέον χρησιμοποιώ seresto και αμπούλα frontline tri-act και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Μπορεί να βρώ κανένα ζαβλακωμένο ζουζούνι πάνω του αλλά όχι τσιμπήματα (κάνει έντονη αντίδραση στο δέρμα του όποτε φαίνεται αν κάτι τον τσιμπήσει).

Κατά κανόνα τα κολάρα για τα παράσιτα δεν τα αφήνουμε όσο λέει η συσκευασία πχ. το scalibor λέει 6 μήνες και το άφηνα 4-5, το seresto λέει 8 και το αφήνω 6-7. Έτσι έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο.
Σε ευχαριστώ πολύ. Έκανα την πατάτα για πρώτη φορά και δεν το άλλαξα Αύγουστο όπως κάθε χρόνο! Αλλιώς δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Δεν την ξαναπατάω ήδη είναι καλύτερα με αντιβίωση από χτες...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Ζιλαπουρ γιατι? Εχει και καλαζααρ?
Μη σε τρομαζει η ερλιχια. Μια χαρα θα ειναι σε λιγες μερες. Τι τιτλο εβγαλε? Γενικη κανατε? Βιοχημικες?
 


giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
Ζιλαπουρ γιατι? Εχει και καλαζααρ?
Μη σε τρομαζει η ερλιχια. Μια χαρα θα ειναι σε λιγες μερες. Τι τιτλο εβγαλε? Γενικη κανατε? Βιοχημικες?
Επειδή ουρουσε πολλές φορές κατά την διάρκεια της μέρας και επειδή ήτανε θολά έως και με λίγο αίμα μου έδωσε να του δώσω ζιλαπουρ μαζί με την αντιβίωση.. Οι βίοχημικες του ήταν άριστες.. Ήδη είναι πολύ καλύτερα έφαγε και... Άρχισε το γαυγισμα στην αυλή! οπότε επανήλθε ήδη στα γνωστά του στάνταρ...
 








giorgiok

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
87
40
41
χαχαχα...είναι και σκύλαρος!! θέλει άπλες!
47 κιλα ντογκο με ασιατικό ποιμενικό με χιόνια τον έβαζα μέσα στεκόταν στην πόρτα μουγκριζε να βγει.. Άστα.
 
  • Haha
Reactions: Aliki V.


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Καλησπερα.Διαβαζοντας το θέμα για το περιλαιμιο έχω να κάνω την εξής ερώτηση.Χρησιμοποιουσα το seresto δύο χρόνια αλλά επειδή διάβασα και ακουσα ότι δεν είναι καλό σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το skalibor. είδα ότι το skalibor καλύπτει και για σκνιπα και κουνούπι ενώ το seresto μόνο για τσιμπουρια και ψύλλους. αν είναι έτσι βολεύει να συμφέρει το skalibor
 


panosha

Active Member
9 Ιανουαρίου 2022
43
25
Το Seresto καλύπτει περισσότερα, για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και θεωρείται το καλύτερο. Αν επηρεάζεσαι από άρθρο για μια έρευνα που είχε γίνει και νιώθεις καλύτερα με το Scalibor, είναι και αυτό καλό. Αν όμως το σκυλί σου δεν είχε πρόβλημα με το Seresto, γνώμη μου είναι να το προτιμήσεις.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
396
252
45
Καλησπερα.Διαβαζοντας το θέμα για το περιλαιμιο έχω να κάνω την εξής ερώτηση.Χρησιμοποιουσα το seresto δύο χρόνια αλλά επειδή διάβασα και ακουσα ότι δεν είναι καλό σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το skalibor. είδα ότι το skalibor καλύπτει και για σκνιπα και κουνούπι ενώ το seresto μόνο για τσιμπουρια και ψύλλους. αν είναι έτσι βολεύει να συμφέρει το skalibor
Το μόνο που θα σας πω αν τον κάνετε συχνά μπάνιο το σκαλιμπορ θέλει μια εβδομάδα τουλάχιστον να προστατέψει ξανά τον σκυλο ολόκληρο..το νερό δεν επηρεάζει αλλά η χρήση σαμπουαν.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Το Seresto καλύπτει περισσότερα, για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και θεωρείται το καλύτερο. Αν επηρεάζεσαι από άρθρο για μια έρευνα που είχε γίνει και νιώθεις καλύτερα με το Scalibor, είναι και αυτό καλό. Αν όμως το σκυλί σου δεν είχε πρόβλημα με το Seresto, γνώμη μου είναι να το προτιμήσεις.
επειδή έχω χρησιμοποιήσει seresto δεν είδα να λέει ότι είναι για σκνιπες και κουνούπια οπως λέει στο skalibor. έχετε δει κάπου να το αναγράφει?
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Το μόνο που θα σας πω αν τον κάνετε συχνά μπάνιο το σκαλιμπορ θέλει μια εβδομάδα τουλάχιστον να προστατέψει ξανά τον σκυλο ολόκληρο..το νερό δεν επηρεάζει αλλά η χρήση σαμπουαν.
δεν τον κάνω πολύ συχνά μπάνιο.αλλα θα χρησιμοποιώ και αμπουλα δύο μέρες μετά το μπάνιο.
 
  • Love
Reactions: Mava


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Το Seresto καλύπτει περισσότερα, για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και θεωρείται το καλύτερο. Αν επηρεάζεσαι από άρθρο για μια έρευνα που είχε γίνει και νιώθεις καλύτερα με το Scalibor, είναι και αυτό καλό. Αν όμως το σκυλί σου δεν είχε πρόβλημα με το Seresto, γνώμη μου είναι να το προτιμήσεις.
μου παρουσίασε κάποια νευρολογικά.βεβαια ίσως δεν είναι από το seresto.απλα ήθελα κάτι πιο ελαφρύ και όχι τόσο αμφιλεγόμενο.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
396
252
45
μου παρουσίασε κάποια νευρολογικά.βεβαια ίσως δεν είναι από το seresto.απλα ήθελα κάτι πιο ελαφρύ και όχι τόσο αμφιλεγόμενο.
Κι εγω το φοβάμαι δεν έχουμε βάλει σερεστο,απλα ανανεωνω στο τρίμηνο όλα τ αλλά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3