Ερλιχεια


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Αφου σου ειπε δεν πιανεται απο την αμπουλα και το κολαρο τι αλλο θες να σου πει. Θα επρεπε να το πει βεβαια αλλα δεν ειναι να βασιζεσαι.
κάπου μπερδεύτηκαμε νομίζω.για το σκουληκι της καρδιάς υπαρχουν και αμπουλες που μειώνουν τους κινδύνους μόλυνσης και κάποια περιλαιμια οπως το scalibor.τιποτα δεν καλύπτει 100% ούτε τα χάπια που εγώ προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ χαπι για αυτά πάρα μόνο για ενδοπαρασιτα.
Για ενδοπαρασιτα δινω χαπι κάθε τρίμηνο drontal και δεν θυμάμαι τι άλλο έχω δώσει αλλά κάθε τρίμηνο δεν περιλαμβάνει όμως το σκουληκι ούτε θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό του σκυλου περισσοτερο.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Μιλα με τον κτηνιατρο μηπως να κανει και κανενα τεστ αφου δεν εχει παρει ποτε. Δηλαδη δεν παιρνετε γενικα χαπι για ενδοπαρασιτα? Γιατι ολα τα χαπια το περιλαμβανουν σχεδον.
έχουμε κάνει εξετασεις για αυτά.Παιρνει αγωγή για αναπλασμα.ευτυχως καλαζαρ και σκουληκι είναι αρνητικός.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Το σκουλήκι της καρδιάς ονομάζεται διροφιλαρίωση και μεταδίδεται από μολυσμένο κουνούπι. Στον σκυλο μόλις εισέλθουν στην κυκλοφορία του αίματος πηγαίνουν απευθείας στην καρδιά, στον άνθρωπο μένουν στο σημείο που τσίμπησε το κουνούπι και αφαιρείται χειρουργικά. Τα ενδοπαράσιτα είναι σκουλήκια (ταινίες, οξύουροι κλπ) που όμως εισέρχονται μέσω της τροφής ή του νερού. Καταλήγουν στο έντερο όπου ζουν και αναπτύσσονται.
Όσο αφορά τη διροφιλαρίωση δίνεις το milbemax κάθε μήνα, υπάρχει όμως και εμβόλιο όπου το κάνεις μια φορά και ισχύει για ένα χρόνο. Για τα ενδοπαρασιτα υπάρχουν χάπια όπως το milbemax (δεν τα πιάνει όλα), το drontal (αυτό το δίνεις κάθε τρίμηνο). Μετά υπάρχουν οι πάστες που δεν συμφέρουν καθόλου αν έχεις μεγάλο σκύλο.
Χαπι για την διροφιλαριωση δεν έχω δώσει ποτέ.το μόνο χαπι που του δίνει ο κτηνίατρος είναι τι τριμηνιαίο drontal.για το κουνούπι βαζουμε αμπουλες περιλαιμια όχι χαπια όμως δεν θέλω και εγώ να επιβαρύνω κι άλλο τον οργανισμό του.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Για το σκουληκι της καρδιας ειναι διαφορετικη αντιμετωπιση αναλογα που βρίσκεστε γεωγραφικα. Κεντρικη και βορεια ελλαδα περνουν μηνιαια αγωγη, στην Αθηνα πχ τα κρουσματα ειναι ελαχιστα, τα σκυλια δε περνουν μηνιαια αγωγη. Ο καθενας που σας απανταει λογικο ειναι να μιλαει με βαση την δικη του εμπειρια και που βρισκετε.

Καλυτερα να μιληστε με τον γιατρο σας για ολα αυτα να σας τα εξηγησει αναλυτικα.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Για το σκουληκι της καρδιας ειναι διαφορετικη αντιμετωπιση αναλογα που βρίσκεστε γεωγραφικα. Κεντρικη και βορεια ελλαδα περνουν μηνιαια αγωγη, στην Αθηνα πχ τα κρουσματα ειναι ελαχιστα, τα σκυλια δε περνουν μηνιαια αγωγη. Ο καθενας που σας απανταει λογικο ειναι να μιλαει με βαση την δικη του εμπειρια και που βρισκετε.

Καλυτερα να μιληστε με τον γιατρο σας για ολα αυτα να σας τα εξηγησει αναλυτικα.
εμείς είμαστε δυτική Ελλάδα.Ναι ο κτηνιατρος δεν μου ειπε κάτι για μηνιαίο χαπι.Μεχρι τα 12 είμασταν εντάξει.τωρα παρουσιάσαμε αναπλασμα και περνουμε αγωγή.θεωρω πιο πολύ κινδυνεύουμε εδώ απο τσιμπουρια πάρα από σκνιπες και κουνούπια. Βεβαια είναι να μη σου τύχει.παντου υπάρχει ο κίνδυνος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf