Ερωτήσεις Πρωτάρη


Thigatera

Member
6 Απριλίου 2020
5
3
32
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, κατέληξα στην acana τουλάχιστον για όσο είναι κουτάβι, πήρα ενα μικρό Kong για κουτάβια λίγα παιχνίδια και πάνες. Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα παρω crate η όχι απλά αυτό που διαβάζω είναι πως αν του το το μάθεις από κουτάβι, σε περιπτώσεις που θες να λείψεις για λίγες ώρες η θες να σκουπίσεις να σφουγγαρίσεις μπορείς να το βάζεις μέσα για να μην κάνει ζημιές.
οπως και να χει θα διαβάσω κι άλλο και θα αποφασίσω. Σε ευχαριστώ για τα τιπς με την τουαλέτα.Εγώ θα του κάνω το πρώτο εμβόλιο όποτε η πάνα μάλλον θα είναι στο μπαλκόνι για να μάθει το έξω
Εφόσον θα το πάρεις με συμβόλαιο υιοθεσίας τσιπάκια κ τα συναφή σημαίνει ότι θα το πάρεις από υπεύθυνο άνθρωπο, οπότε είναι αυτονόητο ότι υπεύθυνος θα είναι κ στους υπόλοιπους τομείς. Όπως λέει κ ο φίλος από κάτω οφείλει να στον δώσει εμβολιασμενο σ αυτή την ηλικία. Αν εσύ κάνεις το πρώτο εμβόλιο 3 η 4 μηνών γτ τότε ουσιαστικά θα τον πάρεις στα χέρια σου, είναι ήδη 2 μηνών πλας 1 μήνα μέχρι το τέλος της απαγόρευσης πλας ότι δε πρόκειται να επιστρέψει η ελεύθερη κυκλοφορία άμεσα καθώς έχουν προτεραιοτητα άλλες αρσεις. Να ζητήσεις τα δέοντα για την υγεία του εφόσον οι τωρινές απαγορεύσεις δίνουν αυτό το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη. Θα κάνει κ τη δική σ ζωή αλλά κ του σκυλου πιο εύκολη αργότερα.
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Ειναι να με εξυπηρετησει ενα pet taxi την πεμπτη. Αν κατι παει στραβα θα εχω χασει και τον τελευταιο τροπο να παρω το κουταβι οποτε θα ζητησω να του γινει το πρωτο εμβολιο και θα περιμενω μεχρι το μαιο που υποθετικα θα αρθουν τα μετρα... Αυτο γινεται
 
  • Like
Reactions: Thigatera


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Μολις ηρθε το κουταβι στο σπιτι, ειχε κανει 2 φορες εμετο στο δρομο, του εβαλα φαγητο και νερο, νερο ηπιε αλλα δεν εφαγε καθολου. Κατουρησε 4 φορες και 2 φορες εκανε διαρροια απτις οποιες η 2η φορα ειχε και μια σταλα αιμα. Πηρα τηλεφωνο τον κτηνιατρο, πηγαμε εκανε αιματολογικες και βγηκαν καλες. Μας εδωσαν και μια κονσερβα για το στομαχι, εφαγε σημερα το 1/4 και κοιμηθηκε. Θα ξανα προσπαθησω αυριο. Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο και να φταιει η αλλαγη περιβαλλοντος. Επισης δεν μπορω να βρω με τιποτα τη τροφη που εδινε η κοπελα που τα κρατουσε και δεν εχω την επιλογη να κανω ομαλη μεταβαση. Της αγορασα acana puppy and junior. Αυτα τα νεα μας.. ελπιζω να πανε ολα καλα
 


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
Εδωσα το λογο μου πως θα το παρω και θα περιμενω. Αυτο που εκανε το κλικ ας πουμε και εκει κατεληξα. Θα περιμενω η θα βρω καποιο τροπο μεταφορας του
Διαβάζω αυτά που γράφεις και είναι σα μα τα γράφω εγώ ακριβώς ακριβώς τα ίδια όλα ! Μέχρι και η ρατσα χαχα .απο που εισια αν επιτρεπτέ και από που ο σκύλος ; Κι εγώ έφαγα κόλλημα με τον δικό μου ήταν 110 χιλιόμετρα μακριά και έψαχνα λύση . Εν τέλη έδωσα λεφτά σε ένα pet taxi και μου το φέρανε !
 
  • Like
Reactions: Loretzos




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Μολις ηρθε το κουταβι στο σπιτι, ειχε κανει 2 φορες εμετο στο δρομο, του εβαλα φαγητο και νερο, νερο ηπιε αλλα δεν εφαγε καθολου. Κατουρησε 4 φορες και 2 φορες εκανε διαρροια απτις οποιες η 2η φορα ειχε και μια σταλα αιμα. Πηρα τηλεφωνο τον κτηνιατρο, πηγαμε εκανε αιματολογικες και βγηκαν καλες. Μας εδωσαν και μια κονσερβα για το στομαχι, εφαγε σημερα το 1/4 και κοιμηθηκε. Θα ξανα προσπαθησω αυριο. Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο και να φταιει η αλλαγη περιβαλλοντος. Επισης δεν μπορω να βρω με τιποτα τη τροφη που εδινε η κοπελα που τα κρατουσε και δεν εχω την επιλογη να κανω ομαλη μεταβαση. Της αγορασα acana puppy and junior. Αυτα τα νεα μας.. ελπιζω να πανε ολα καλα
θα τα έκανες ολα σωστά....
και τίποτε δεν έγινε όπως έπρεπε...
πλήρωσες πετταξι να σου φέρει το κουτάβι... οκ
2 κιλά τροφή δεν μπορούσε να σου στείλει?
ακανα παπυ με τις πρωτεΐνες στο θεό...σε κουτάβι που κάνει διάρροιες...
περαστικά σου....
ο κτηνίατρος τι σου είπε για τις διάρροιες...???
να παρακαλάς να πάνε όλα καλά... το κουτάβι δεν φταίει σε τίποτε..... αλλά εσύ δεν ακούς....
και μην αγχώνεσαι εγώ δεν μασάω...
 
  • Like
Reactions: bnomiki




Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Ειπα στην κοπελα που τα κρατουσε να μου στειλει μαζι με το κουταβι τη τροφη που ετρωγε αλλα το ξεχασε. Μου ειπε οτι οι εξετασεις του ειναι καλες και μαλλον οφειλεται στην αλλαγη του περιβαλλοντος. Αλλο σπιτι καινουρια οικογενεια αγχος και του το προκαλεσε. Φυσικα μου εδωσε κονσερβα ειδικη για στομαχι για να στρωσει και μου ειπε να δω πως θα παει και να ξανα επικοινωνησω μαζι του. Με λιγα λογια φιλε μου, εγω απτις πρωτες ωρες κατοχης του σκυλου ετρεξα και μιλησα με κτηνιατρο για το καλο του. που αλλος θα ελεγε ελα μωρε απτο ταξιδι θα ειναι αστο θα στρωσει. Τροφη δυστηχως ζητησα αλλα δεν εχω. Και ξερεις ποιο ειναι το καλυτερο? Οτι αν ηθελες να βοηθησεις με τη γνωμη και τη γνωση σου θα εγραφες συμβουλες και παρατηρησεις με τροπο διδαχης και οχι επικριτικο. Δηλαδη πραγματικα δεν σας καταλαβαινω. Αρνητικος απτην αρχη.
Τελος, να σου θυμισω οτι απαντησες εξ αρχης για να μου πεις πως το κουταβι πρεπει να εμβολιαστει νωρις και να μην βγει πρωτη βολτα 6-7 μηνων. Και σου ειπα πως θα το παρω το σκυλο απο νωρις και αν δεν τα καταφερω θα πω στη κοπελα να το εμβολιασει. Βλεπεις πως αντιδρας τωρα που σου ειπα οτι το πηρα? Κακια φιλε...
 
  • Like
Reactions: Loretzos and GRDANE


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Αν ηθελες να βοηθησεις, θα ελεγες τι λυση μπορει να βρεθει σε περιπτωση που δεν βρω την τροφη που ετρωγε, αν ηθελες να βοηθησεις θα προτεινες καποια τροφη και θα εξηγουσες γιατι ειναι κακο να εχει παραπανω πρωτεινη. Ολο αυτο που κανεις ειναι μια τρυπα στο νερο.
 
  • Like
Reactions: Loretzos and GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
οχι φιλε μου... ξεκινησα να σου δινω συμβουλες και μου ειπες να μην μασαω...
δεν εχεις αναγκη...
το κουταβι σκεφτομαι αλλα εσυ δεν θελεις να ακουσεις
μονο οτι σου αρεσει...
το πηγες στον κτηνιατρο μπραβο σου!!!
αυτο θελεις να ακουσεις???
αφου το πηγες στο κτηνιατρο εγω τι να πω...
ακολουθεις πιστα τον κτηνιατρο...
οσο για την τροφη ... παλι δεν θα ακουγες...
οποτε αστο... κοιτα να γινει καλα το κουταβι...
κι ευχομαι να ανοιξεις λιγο τον οριζοντα σκεψης σου
ασε εμας στην κακια μας...
περαστικα στο κουταβι να ειναι..


το οτι εβαλες ανεμβολιαστο κουταβι σε πετταξι να μην το σχολιασω...
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Δεν ηρθε με πετ ταξι το κουταβι. Ενας φιλος ηρθε απο Σερρες και μου εκανε τη χαρη να το φερει. Επισης φιλε, εδωσες συμβουλη σχετικα με το χρονο που θα κανω για να το παρω και τα εμβολια και σου απαντησα μη μασας, και να μην το παρω το εμβολιο θα γινει. αλλα τελικα το πηρα. Εκει πηγαινε το μη μασας που το λες και το ξανα λες, λες και σε προσεβαλα η σε εθιξα. Απο κει και περα γνωμη μου ειναι να ρωτατε και να μην βγαζετε συμπερασματα απτο μυαλο σας. Επισης καλο θα ηταν επειδη εισαι και εμπειρο μελος του φορουμ, να προσπαθεις με καλοσυνη να υποδειξεις τα λαθη σε εναν καινουριο παρα να λες πως τζαμπα θα τα πεις μιας και δεν θα ακουσει. Εγω δεν προκειται να ξανα ποσταρω κατι και δεν θα ξανα ρωτησω και κατι σε αυτο το φορουμ. Ηλπιζα εκτος απτα βιβλια που αγορασα για να διαβασω και να μαθω να μαθω και κατι απο καποιον που τα εχει περασει. Αλλα αυτο που καταλαβα ειναι πως αρεσκεστε στο να κραζετε παρα να δινεται γνωση. Καλο βραδυ και καλη συνεχεια.
 
  • Like
Reactions: Loretzos and GRDANE


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
ναι έτσι... να κάνετε τα ίδια λάθη...
Τυπικός εξυπνάκιας...αντι να μεταδώσεις γω εμπειρία του απλά κανει μόστρα.το να ήμαστε σε επικοινωνία με τ παιδί για να βλέπουμε αντιδράσεις των σκύλων και να καταλαβαίνουμε αν είναι νορμαλ . Τεσπα
 
  • Like
Reactions: Loretzos and GRDANE


Loretzos

Active Member
23 Μαρτίου 2020
32
6
35
Νέα Φιλαδέλφεια
Δεν ηρθε με πετ ταξι το κουταβι. Ενας φιλος ηρθε απο Σερρες και μου εκανε τη χαρη να το φερει. Επισης φιλε, εδωσες συμβουλη σχετικα με το χρονο που θα κανω για να το παρω και τα εμβολια και σου απαντησα μη μασας, και να μην το παρω το εμβολιο θα γινει. αλλα τελικα το πηρα. Εκει πηγαινε το μη μασας που το λες και το ξανα λες, λες και σε προσεβαλα η σε εθιξα. Απο κει και περα γνωμη μου ειναι να ρωτατε και να μην βγαζετε συμπερασματα απτο μυαλο σας. Επισης καλο θα ηταν επειδη εισαι και εμπειρο μελος του φορουμ, να προσπαθεις με καλοσυνη να υποδειξεις τα λαθη σε εναν καινουριο παρα να λες πως τζαμπα θα τα πεις μιας και δεν θα ακουσει. Εγω δεν προκειται να ξανα ποσταρω κατι και δεν θα ξανα ρωτησω και κατι σε αυτο το φορουμ. Ηλπιζα εκτος απτα βιβλια που αγορασα για να διαβασω και να μαθω να μαθω και κατι απο καποιον που τα εχει περασει. Αλλα αυτο που καταλαβα ειναι πως αρεσκεστε στο να κραζετε παρα να δινεται γνωση. Καλο βραδυ και καλη συνεχεια.
Καλησπέρα φίλε. Καινούργιος και εγώ στο forum. Αναμένω να πάρω το κουτάβι μου μέσα Μαϊου απο εκτροφέα αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Έψαξα αρκετά εδώ μέσα. Αν δείς σε πόσα θέματα βγαίνει ο κάθε κολλημένος και κράζει θα φρίξεις. Μην ασχολείσαι φίλε. Εύχομαι υγεία στο κουτάβι σου και να είσαι καλά! Ότι χρειαστείς στείλε εισερχόμενο.
 
  • Like
Reactions: kostas992


Loretzos

Active Member
23 Μαρτίου 2020
32
6
35
Νέα Φιλαδέλφεια
Τυπικός εξυπνάκιας...αντι να μεταδώσεις γω εμπειρία του απλά κανει μόστρα.το να ήμαστε σε επικοινωνία με τ παιδί για να βλέπουμε αντιδράσεις των σκύλων και να καταλαβαίνουμε αν είναι νορμαλ . Τεσπα
Όπως έγραψα και στον @Mitsosxatz υπάρχουν πολλοί επιστήμονες εδώ μέσα.
ΥΓ: Το θετικό-αρνητικό είναι ότι υπάρχουν σε όλα τα φόρουμ για οτιδήποτε ψάχνεις.

ΥΓ1: Προσωπικά με έχουν βοηθήσει εδώ αρκετά παιδιά που τους έστειλα inbox.
 
  • Like
Reactions: kostas992


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Το ίδιο ισχύει παντού παιδιά!...Σε όλους τους τομείς. Ακόμα και οι επαγγελματίες εκπαιδευτές αναιρεί ο ένας τον άλλο. Οι μεθοδοι του ενός είναι ανεπίτρεπτοι για τον άλλο, ενώ αυτός ο ένας θεωρεί τον εαυτό του σωστό. Η γνώμη λοιπόν που θα σχηματίσεις, τη στιγμή που δεν έχεις εμπειρία, θα πρέπει να βασίζεται στη ΓΝΩΣΗ! εμπριστατομενη, σφαιρική, και κυρίως με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. Δόξα το Θεό το ίντερνετ είναι μια άβυσσος πληροφοριών. Φιλτραρετε σωστά, και μάθε να ακούς και το ένστικτο σου όσον αφορά το σκύλο σου και ΠΩΣ θα τον μεγαλώσεις. Καλώς ήρθες και να έχεις πολλές όμορφες στιγμές με τον καινούριο σου συνοδοιπόρο!
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Το ίδιο ισχύει παντού παιδιά!...Σε όλους τους τομείς. Ακόμα και οι επαγγελματίες εκπαιδευτές αναιρεί ο ένας τον άλλο. Οι μεθοδοι του ενός είναι ανεπίτρεπτοι για τον άλλο, ενώ αυτός ο ένας θεωρεί τον εαυτό του σωστό. Η γνώμη λοιπόν που θα σχηματίσεις, τη στιγμή που δεν έχεις εμπειρία, θα πρέπει να βασίζεται στη ΓΝΩΣΗ! εμπριστατομενη, σφαιρική, και κυρίως με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. Δόξα το Θεό το ίντερνετ είναι μια άβυσσος πληροφοριών. Φιλτραρετε σωστά, και μάθε να ακούς και το ένστικτο σου όσον αφορά το σκύλο σου και ΠΩΣ θα τον μεγαλώσεις. Καλώς ήρθες και να έχεις πολλές όμορφες στιγμές με τον καινούριο σου συνοδοιπόρο!
"Η γνώμη λοιπόν που θα σχηματίσεις, τη στιγμή που δεν έχεις εμπειρία, θα πρέπει να βασίζεται στη ΓΝΩΣΗ"
Την οποια ζηταμε αλλα δεν παιρνουμε. Ανταυτου well-known members πηδανε το θεμα και κοιτανε να σου κανουν επιθεση. Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με.
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
"Η γνώμη λοιπόν που θα σχηματίσεις, τη στιγμή που δεν έχεις εμπειρία, θα πρέπει να βασίζεται στη ΓΝΩΣΗ"
Την οποια ζηταμε αλλα δεν παιρνουμε. Ανταυτου well-known members πηδανε το θεμα και κοιτανε να σου κανουν επιθεση. Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με.
Κανένα λάθος, ίσα ίσα μπράβο σου που ψάχνεσαι και δε πας στο ράφι με τα φρισκις και τελείωσες.
Θέμα τροφη. > ΑΠΕΙΡΕΣ ανάλογα το budget. Σημαντικό >>>> οποίο,τι κάτσει στο δικό μου σκυλί ΔΕ σημαίνει ότι θα κάτσει και στο δικό σου.. Μπορεί να χει δυσανεξία σε κάποιο συστατικό. Πχ. Εμένα δεν είχε. Τι έκανα; πήγα σε μια super premium puppy για LARGE σκυλιά (υπολόγισα και το μέγεθος) και είπα στον εαυτό μου ΣΤΕΡΗΣΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΕ ΥΠΙΜΙΝΗ να έχει το κουτάβι μια καλή αρχή μέχρι τα δύο του χρόνια να πάει junior, και μετά την κατεβάζω σε κάτι πιο οικονομικό. Έτσι και έγινε. Τώρα πια φύγαμε από τι puppy καιρό, Ανακάλυψα το zooplus, και κάνω από κει τις παραγγελίες μου. Αυτά.

Υ.Γ. αν θες να ακούσεις και μάρκα, ο εκτριφεας έδινε royal canin, εγώ λοιπόν τη royal τη θεωρώ υπερεκτιμημένη (μάλιστα έλαβα υπόψιν μου και σχόλια που διάβασα από ΕΔΩ!) συν ότι ΔΕΝ άντεχε η τσέπη μου. Πήγα λοιπόν σε μια ιταλική την gheda. Αυτή τη στιγμή, συνεχιζουμε με bosch γερμανική τελεία ποιοτιητα/τιμη για μένα, από τι zooplus.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Mitsosxatz


kostas992

Active Member
12 Απριλίου 2020
27
18
32
απλα ρε παιδια το κακο ειναι οτι αντι να σου πουνε ενα μπραβο που υιοθετησες ενα σκυλακι,που προσπαθεις γι αυτο να του δωσεις το καλυτερο και ασχολησε κανεισ εγγραφη στο φορουμ ρωτας ψαχνεις και εισαι απο την αρχη ξεκεθαρος, παιδια ειμαι απειρος βοηθηστε με , εν τελη σε κραζουν.ελπιζω καποια μερα να εχω την εμπειρια οταν με ρωτησει καποιος ν μπορω να του πω ενα δυο πραματα και προφανως οχι με αυτο τον τροπο!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Δεν βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα. Κι θεωρώ πως γράφτηκαν κάποια πράγματα με εμπάθεια. Παρόλα αυτά ευχαριστούμε για τα λινκ.
 
  • Like
Reactions: Loretzos