Ερωτήσεις σχετικά με τον τύφο!!!


sila

Member
28 Απριλίου 2013
7
0
Καλησπερα σε ολους!!!Ειμαι μελος του φορουμ εδω και καποια λεπτα και θα ζητησω την βοηθεια σας ακομα δεν μπηκα!!ευχομαι αυτο να μην ειναι ενοχλητικο!!!το φορουμ το βρηκα κανοντας αναζητηση στο google για το θεμα του τυφου!! 14/2/13 γενηθηκε μια πιτμπουλινα σε ενα εκτροφειο.15/4/13 την αγορασα εγω!!!παμε στο σπιτι κατευθειαν απογευμα περιπου.δεν εφερα κοσμο στο σπιτι για να την αφησω να προσαρμοστει,παρολο που μας πιεζαν φιλοι να ερθουν.το βραδυ εκανε καποια κακα και τσισακια οπως ηταν αναμενομενο.ψιλοδιαρια τα κακα της.την αλλη μερα παλι τα ιδια και μου κανει και εμετο.την επομενη παω κατευθειαν στην κτηνιατρο και την βλεπει και τισ λεω και οτι εχει γινει.μου δινει μια διατροφη με κονσερβα για δουμε πως θα παει και μου λεει να την περνω καθε μερα.την τριτη μερα λοιπον μου κανει εμετο και μου βγαζει ενα υγρο και κατι σαν κροκο αυγου και τα κακα τισ ειχανε αιμα στο τελος.περνω την κτηνιατρο και μου λεει να την παω γρηγορα.κανουμε τεστ τυφου και βγαινει θετικο.την κραταει και μου λεει οτι πρεπει να παρει ορο και κατι τετοια...τα οποια απο αυτα που εχω διαβασει ειναι σωστα.δεν εχω παραπονο απο την κτηνιατρο.μου λεει λοιπον οτι πρεπει να την αφησω και οτι σε 5 μερες το πολυ θα ξερουμε αν θα την εχει γλιτωσει.αυτα γινανε πεμπτη,την τριτη για να μην τα πολυλεμε με περνει τηλ και μου λεει να παω να την παρω γιατι εχει παει παρα πολυ καλα και θα την βοηθουσε ενα καλυτερο περιβαλον απο το ιατρειο.αρχισε λοιπον να τρωει,με παρα πολυ ορεξη μαλιστα,να παιζει μαζι μου παρα πολυ οταν δεν κοιματε βεβαια αλλα .......τα κακα της μερικες φορεσ ειναι καλα και αλλες φορες ειναι διαριες και με αιμα(μια φορα στις δυο μερες περιπου εχουν και αιμα).Τρωει κονσερβα gastrointestinal με πολυ ορεξη και παιζει αλλα δεν πινει καθολου νερο.κατουραει βεβαια κανονικα.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλως ηλθες
απο οτι φαινεται το προβλημα του τυφου φαινεται να το ξεπερναει...
να σου ζησει να ειναι περαστικα της κι αγυριστα
και να ειστε ευτυχισμενοι...
δεν μπορω να καταλαβω σε τι μπορουμε να σε βοηθησουμε....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
καλως ηλθες
απο οτι φαινεται το προβλημα του τυφου φαινεται να το ξεπερναει...
να σου ζησει να ειναι περαστικα της κι αγυριστα
και να ειστε ευτυχισμενοι...
δεν μπορω να καταλαβω σε τι μπορουμε να σε βοηθησουμε....
Φαντάζομαι ότι ρωτάει αν είναι φυσιολογικό τα κακά της να έχουν ακόμη αίμα έστω και ανά 2 μέρες...
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό. Ο ιός καταστρέφει κύτταρα του εντέρου, υποθέτω ότι το έντερο θα χρειάζεται κάποιο χρονικό διαστημα για να συνέλθει.
 


sila

Member
28 Απριλίου 2013
7
0
Καλως σας βρηκα!!!
το οτι περασε τον κινδυνο απο τον τυφο το εχω καταλαβει και εγω απο ολα αυτα που εχω διαβασει και απο αυτα που μου εχει πει η κτηνιατρος......
ανυσηχω για τα κακα και το αιμα ακομα.....
για το οτι δεν πινει καθολου νερο.....παρολο που η κτηνιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι κατι κακο γιατι εχει πολυ υγρασια η τροφη της!!!
αλλα το βασικοτερο που φοβαμαι ειναι μηπως υπαρχουν πιθανοτητες να μεινουν τιποτα προβληματα απο ολη αυτη την ταλαιπωρια που περναει.
πχ το σκυλακι οταν το πηραμε την πρωτη μερα ηταν γεματουλικο....μεσα σε δυο μερες αδυνατισε και απο τοτε δεν εχει ερθει στα αρχικα του.βεβαια ειναι κουταβι και εχει παρει και υψος αυτεσ τισ μερες,δεν ξερω ρε παιδια αν ειμαι υπερβολικος αλλα επειδη εχασα πριν 4 μηνες μια πιτμπουλινα ειμαι λιγο ανχωμενος!!!
η αληθεια ειναι οτι τρωει καλα και με ορεξη αλλα δεν εχει παρει ογκο.δεν ειναι κοκκαλο απλα οχι οπως πριν!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Bρε ο σκύλος πέρασε τύφο!!!!!!!!
Το ότι το πέρασε και μόνο σημαίνει γερή κράση και ότι έγιναν γρήγορες και σωστές κινήσεις από μέρους σου και από τον κτηνίατρο.
Σιγά σιγά θα παίρνει βάρος, παρακολούθα τον στενά και ότι σε ανησυχήσει κατευθείαν τηλέφωνο την κτηνίατρο.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
αλλα το βασικοτερο που φοβαμαι ειναι μηπως υπαρχουν πιθανοτητες να μεινουν τιποτα προβληματα απο ολη αυτη την ταλαιπωρια που περναει.
3-4 σκυλια που ξερω οτι περασαν τυφο, ηταν μια ζωη πολυ μιζερα με το φαι τους και εμειναν λιγο πιο ¨"κοντοστουπικα" απο το κανονικο. Αλλα μπορει να ηταν και συμπτοση!
Κατα τα αλλα ηταν μια χαρα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Εύχομαι περαστικά στην μικρούλα. Δείχνει να έχει ξεπεράσει το πρόβλημά της.

Δύο ερωτήσεις:

1. Από ποιό εκτροφείο την πήρες;
2. Από τι πέθανε η προηγούμενη;
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εκτροφικο κουταβι με τυφο.,,..?,@#%&!,? και τα αντισωματα που παιρνουν τα κουταβια απο το πρωτογαλα της εμβολιασμενης μανας που πηγανε,,,??
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
εκτροφικο κουταβι με τυφο.,,..?,@#%&!,? και τα αντισωματα που παιρνουν τα κουταβια απο το πρωτογαλα της εμβολιασμενης μανας που πηγανε,,,??
Πολλές φορές δεν πιάνει το εμβόλιο επειδή έχουν ακόμα αντισώματα από το πρωτόγαλα
 


sila

Member
28 Απριλίου 2013
7
0
Το κουταβι οταν το πηραμε ειχε κανει μονο αποπαρασιτωσεις και οχι εμβολιο.πηγα αμεσως σε κτηνιατρο αλλα μου ειπε να περασει μια εβδομαδα και μετα θα καναμε εμβολια και μετα ξεκινησε η ιστορια που προαναφερα!!Τωρα αν επρεπε ο εκτροφεας να ειχε κανει εμβολιο δεν το ξερω .οσον αφορα το εκτροφειο χωρις βεβαια να εχω εμπειρια εμεινα εκπληκτος απο την ταξη και την καθαριοτητα του!!!οταν ζητησα να χαιδεψω το κουταβι μου εδωσε γαντια!!!!!εχει ενημερωθει ο εκτροφεας, ο οποιος ανελαβε ολα τα εξοδα της θεραπειας απο την αρχη και μου ειπε να μην χανουμε τις ελπιδες μας.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ευχομαι περαστικα και αγυριστα!!

Υπαρχει εκτροφειο πιτμπουλ στην Ελλαδα?
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
εχει ενημερωθει ο εκτροφεας, ο οποιος ανελαβε ολα τα εξοδα της θεραπειας απο την αρχη και μου ειπε να μην χανουμε τις ελπιδες μας.
Ωραίος!
Πες μας ποιος είναι καλέ!
Επιτρέπεται απ τους κανονισμούς
 


sila

Member
28 Απριλίου 2013
7
0
Καλησπερα παλι σε ολους!!!Δεν νομιζω οτι χρειαζεται η αναφορα στο ονομα του εκτροφεα!!!!Ειμαι πολυ συμφωνος με τα φορουμ αλλα πιστευω οτι ευκολα γινονται και παρεξηγησεις πραγμα που δεν θα ηθελα να γινει!!!
Σημερα λοιπον πηγαμε στην κτηνιατρο και μας εψαξε,μας ακουσε και μας εκανε και ενα υπερηχο!!!Ο υπερηχος εδειξε τα οργανακια της καλα μου ειπε!!Μετα απο ολα αυτα μου ειπε οτι το θεμα του τυφου το περασε σιγουρα και μας εχει μεινει το θεμα με το αιμα στα κακα της.Μου ειπε να παρω και ενα χαπακι την ημερα FILICIN (βιταμινη αν δεν κανω λαθος).Μου ειπε να αυξησω λιγο την κονσερβα royal canin gastrointestinal και να της βαζω και λιγο ξηρα τροφη σιγα σιγα για να την αλλαξω.Οποτε υπολογιζω οτι θα παρει και κιλακια το κοριτσι μου!!! Θελω να πιστευω οτι ειναι μια περιπετεια που τελιωνει!!!
Μετα απο ολα αυτα θελω να σας ευχαριστησω γιατι πριν 2-3 μερες που πρωτοεγραψα ειχα πολυ αναγκη τα πω και να ακουσω μερικες αποψεις!!!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εχω ακουσει εκτροφεα να πουλαει κουταβι με πεντιγκρι,,,,,,,,,,αλλα πρωτη φορα ακουω να πουλαει εκτροφεας κουταβι με τυφο,,,,
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Περαστικά και σιδερένιο το κουτάβι σου! Καταλαβαίνω τον λόγο που δεν θες να τον αναφέρεις μια απορία μόνο, το έπαθε αφού το πήρες ή στο εκτροφείο; Τα υπόλοιπα κουτάβια της γέννας είναι καλά;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU