Ερωτηση:Εξετασεις γενικες ,λεισμανιαση,ερλιχιωση


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Ωραία, ψάχνω από χθες να βρω κατάλληλο θέμα να κάνω την ερώτησή μου.

Λοιπόν την προηγούμενη βδομάδα (ή την πρόπροηγούμενη, δε θυμάμαι) κάναμε τις προληπτικές εξετάσεις του εξαμήνου.

Μου είπε η κτηνίατρος να κάνουμε μόνο γενική αίματος και σναπ τεστ για το καλααζάρ, καθώς λέει αν υπάρχει ερλιχίωση θα φανεί από τα χαμηλά αιμοπετάλια. Η ερώτησή μου είναι: μήπως δε φαίνεται από την πτώση των αιμοπεταλίων αν είναι στις απαρχές της με χαμηλό τίτλο? Έπρεπε να επιμείνω και για τεστ για την ερλιχίωση? Να το κάνω το Δεκέμβριο αν είναι που είναι να κάνει το εμβόλιο του έτους.

Και βιοχημικές δεν θεώρησε απαραίτητο να κάνουμε, μάλλον επειδή είχαμε κάνει τον Ιούλιο τελευταία φορά (?). Να κάνω και βιοχημικές? Και για διροφιλαρίωση? Γιατί δεν έχω δει να το αναφέρετε ποτέ - αν και πέρσι τέτοια εποχή άλλη κτηνίατρος του είχε κάνει, μαζί με για κάποιες άλλες ασθένειες που δε θυμάμαι τώρα.

Για την ιστορία η γενική αίματος ήταν μια χαρά και ήταν αρνητικός στο καλααζάρ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Για την ιστορία η γενική αίματος ήταν μια χαρά και ήταν αρνητικός στο καλααζάρ.
Τελεία :)
Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, μην αγχώνεσαι.
Με επιφύλαξη για την διροφιλαρίωση, για την οποία δεν έχω άποψη, αλλά φαντάζομαι θα προκύπτει κι αυτή, από τις γενικές.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Τελεία :)
Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, μην αγχώνεσαι.
Με επιφύλαξη για την διροφιλαρίωση, για την οποία δεν έχω άποψη, αλλά φαντάζομαι θα προκύπτει κι αυτή, από τις γενικές.
Οκ, θενκ γου ντίαρ! Θα της κάνω μια ερώτηση για τη διροφιλαρίωση όταν πάω για το εμβόλιο αν είναι.
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Καλημερα..Εμενα ο κουταβος μ ειναι πλεον ενος ετους κ δν του εχω κανει ακομα καποια εξεταση αιματος..Θεωρειται πως επρεπε η να κανουμε??
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@megane καθε τελος καλοκαιριου-αρχη φθινοπωρου, κανουμε παντα μια γενικη αιματος και ενα τιτλο λεισμανιωσης και ερλιχιωσης. [βλεπεις οι μεσογειακες χωρες εχουν την λεγομενη φλαιβοτομο σκνιπα(που το καλοακιρι ειναι σε αξαρση λογο εποχης) η οποια μεταφερει τον ιο της λεισμανιωσης και τα τσιμπουρια που προκαλουν ερλιχιωση παλι το την καλοακιρινη ειναι σε εξαρση,οποτε κανουμε παντα τις παραπανω εξετασεις για αν δουμε οτι το σκυλακι μας δεν εχει νοσησει απο κατι απο τα παραπανω]!
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες! Το ειχα στα υποψη μ να του κανω..Τωρα θα του κανω πιο αμεσα!!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Το σναπ τεστ δεν είναι αξιόπιστο - το κάνουμε μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις που θέλουμε να έχουμ εμια άμεση , πολύ γρήγορη απάντηση. Σε κανονικές προγραμματισμένες εξετάσεις δεν υπάρχει λόγος να κάνει κανείς σναπ τεστ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
Το σναπ τεστ δεν είναι αξιόπιστο - το κάνουμε μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις που θέλουμε να έχουμ εμια άμεση , πολύ γρήγορη απάντηση. Σε κανονικές προγραμματισμένες εξετάσεις δεν υπάρχει λόγος να κάνει κανείς σναπ τεστ.
Μμμμμ... να γιατί θέλω να ρωτάω εσάς που έχετε μια εμπειρία παραπάνω. Και λόγω... αλλαγής πολλών κτηνιάτρων αν θέλεις!

Είχα πάντως την εντύπωση από τα λίγα που έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι το πρόβλημα αξιοπιστίας των σναπ τεστ έγκειται στο ότι συχνά εμφανίζει χαμηλό τίτλο ενώ δε νοσεί το σκυλί. Από ότι λες καταλαβαίνω κι ότι μπορεί να αποτύχει να δείξει έναν χαμηλό ας πούμε τίτλο?

Και επειδή αν δε ζητήσεις σωστά δεν θα λάβεις, μπορείς να μου πεις τι ακριβώς ζητάω για εξέταση λεϊσμανίωσης αλλά όχι με σναπ τεστ? - Επίσης το αντίστοιχο για άλλες εξετάσεις? Καθώς βλέπω ότι μόνο σναπ έχει κάνει για τα πάντα ως τώρα, και πέρσι σναπ έκανε και για λεϊσμ. και ένα τετραπλό για ερλίχεια, διροφιλαρίωση και 2 άλλα που δεν τα θυμάμαι (και βασικά δεν έβγαζα τα γραμματα, το ένα πρέπει να ταν giardia)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Να ρωτήσω κάτι, επειδή δύο γιατροί ήδη μου έχουν πει ότι γενικές βιοχημικές δεν χρειάζονται στα 2 από τα 3 σκυλιά μου επειδή είναι νεαρά τι γνώμη έχετε εσείς? Είναι άχρηστες?
Εγώ θα κάνω αυτή την φορά γιατί τρώνε τροφή υψηλής πρωτείνης και θέλω να το δω λίγο αλλά γενικά μήπως είμαι υπερβολική και πρέπει να κοιτάω μόνο καλαζάρ ερλίχεια;
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Σε ποιο εργαστήριο στέλνει αίμα ο γιατρός σου; Αν τα στέλνει στον Κοντό, ρώτα για το πακέτο εξετάσεων Π5 (ερλίχια-καλαζάρ-γενική-βιοχημικές για νεφρά-συκώτι). Δεν το τηρούν όλα τα ιατρεία, αλλά κανονικά σε αυτό το πακέτο οι βιοχημικές δεν χρεώνονται έξτρα.

Αν και είναι παλιότερη απορία, τώρα είδα τη συζήτηση για το σναπ. Σε πρόσφατη συζήτηση με τη γιατρό που πηγαίνω, μου είπε ότι το σναπ βγαίνει καμιά φορά αρνητικό και σε πολύ υψηλούς δείκτες. Αν θυμάμαι καλά από 1/1600 και πάνω. Γενικά το θεωρώ κακή ιδέα. Αν (χτύπα ξύλο) βγει θετικό, μετά χρειάζεται κι άλλη αιμοληψία και εξέταση για δείκτη. Οπότε γιατί να μην γίνει από την αρχή έτσι; Το κόστος διαφέρει ελάχιστα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Ποσο νεαρα? Αχρονιστα? οχι!
Εγω κανω καθε χρονο καλου κακου :)
Νεφρα-συκωτι βιοχημικες, ουρων, γενικη, καλαζαρ και ερλιχιωση!
Εγώ κάνω δύο φορές τον χρόνο, αποφάσισα όμως ότι σε τριών ετών σκυλιά όντως είναι υπερβολή. Αλλά μία φορά πρέπει να γίνεται νομίζω κι εγώ.
Όσο για το σναπ απορώ γιατί υπάρχει, μέχρι σε μένα είχε γίνει λάθος με σναπ τεστ στο εξωτερικό που με διαγνώσανε με πνευμονία.

Xotikouli και στον Κοντό να τα στέλνει δεν έπρεπε να μου το πει εκείνος αυτό;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Λοιπόν οι διαφορές από γιατρό σε γιατρό στις εξετάσεις είναι τρομερά μεγάλη.
Όπως σας είπα είμαι ανάμεσα σε δύο κτηνιάτρους, ο ένας είναι κοντά μου και ο άλλος σε άλλη περιοχή. Έκλεισα με τον κοντινό μου αλλά πήρα τηλέφωνο και τον άλλο για να μάθω τιμές. Εργαστήρια δεν ξέρω, ο ένας όμως για πλήρεις εξετάσεις ( γενικές, βιοχημικές, ερλίχια, καλαζάρ) παίρνει 60 και ο άλλος 120. Καλό ε; :p
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Λοιπόν οι διαφορές από γιατρό σε γιατρό στις εξετάσεις είναι τρομερά μεγάλη.
Όπως σας είπα είμαι ανάμεσα σε δύο κτηνιάτρους, ο ένας είναι κοντά μου και ο άλλος σε άλλη περιοχή. Έκλεισα με τον κοντινό μου αλλά πήρα τηλέφωνο και τον άλλο για να μάθω τιμές. Εργαστήρια δεν ξέρω, ο ένας όμως για πλήρεις εξετάσεις ( γενικές, βιοχημικές, ερλίχια, καλαζάρ) παίρνει 60 και ο άλλος 120. Καλό ε; :p
Εμενα 3 διαφορετικοι κτηνιατροι/3 διαφορετικα εργαστηρια, (3 σκυλια γαρ) στις αρχες του μηνα μου πηρανε 120-120-110 για τα παραπανω που γραφεις κ απ οτι εχω καταλαβει οι τιμες ειναι ψιλοφιξ....
Ισως ο ενας κατι δεν περιλαμβανει πχ τις βιοχημικες.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Είναι και αναλόγως τη φυλή Κυβέλη. Λόγου χάρη στα shar pei 3 ετών με 6 ετών εμφανίζεται πιο συχνά η αμυλοειδωση. Οπότε από 3 ετών και μετά πρέπει να κάνεις ενδελεχείς εξετάσεις σε νεφρά, αίμα, ούρα κλπ
Νωρίτερα από 3 σε παίρνει να είσαι χαλαρός, όσο μεγαλώνει όμως τόσο πιο χρήσιμοι είναι οι τακτικοι έλεγχοι.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Εμενα 3 διαφορετικοι κτηνιατροι/3 διαφορετικα εργαστηρια, (3 σκυλια γαρ) στις αρχες του μηνα μου πηρανε 120-120-110 για τα παραπανω που γραφεις κ απ οτι εχω καταλαβει οι τιμες ειναι ψιλοφιξ....
Ισως ο ενας κατι δεν περιλαμβανει πχ τις βιοχημικες.
Εννοείται ότι τις περιλαμβάνει. Το διευκρίνησα δύο φορές γιατί μου έκανε εξαιρετική εντύπωση .
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εννοείται ότι τις περιλαμβάνει. Το διευκρίνησα δύο φορές γιατί μου έκανε εξαιρετική εντύπωση .
Ο δικός μου παίρνει 20€ για αιματολογικές και βιοχημικές και για καλααζάρ πηγαίνω το αίμα σε ένα εργαστήριο στη Θεσσαλονίκη οπου μου παίρνει 20€ για τον τίτλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη