Ερωτηση σχετικα με μεταφορά κουταβιου .


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Καλησπέρα θα ήθελα να μεταφέρω ένα κουταβι σχεδόν 3 μηνών απο Σοφια που μενω Ελλαδα το προβλημα είναι ότι το κουταβι μόλις θα έχει κλείσει τους 3 μήνες και δεν θα έχει κάνει το εμβόλιο της λύσσας για να μπορέσει να πετάξει υπάρχει κάποιος τρόπος για να μπορεσει να πετάξει?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Καλησπέρα,

Μπορεί να κάνει το εμβόλιο και 12 εβδομάδων μα το σημαντικό είναι πως αν βάλεις δίπλα-δίπλα ένα κουταβάκι που έχει κάνει το εμβόλιο και ένα που δεν το έχει κάνει, δε καταλαβαίνεις την διαφορά. Θα πρέπει να κοιτάξεις το βιβλιάριο. Εκεί πρέπει να έχει γίνει το εμβόλιο...

Λάβε υπόψη σου ότι πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 21 ημέρες από την ημερομηνία του τελευταίου εμβολιασμού για τον νόμο και για να μπορεί να ταξιδέψει. Επίσης, πρέπει να είναι τουλάχιστον 105 ημερών κατά την μεταφορά το σκυλάκι.

Τα κανονίζεις όλα και συνεχίζεις την σωστή φροντίδα του σκύλου στην Ελλάδα και αργότερα πάλι στην Σόφια... Να σου ζήσει!
 
  • Like
Reactions: mareco and Mike20


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση το θέμα είναι ότι κλείνει στις 19/12 τους 3 μήνες και εγώ στις 20 Πρέπει να ταξιδέψω για Ελλάδα οπότε αυτές οι 21 μέρες δεν θα έχουν περάσει.
 




Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Ναι το κατάλαβα.. απλα δεν ξερω αν η εκτροφεας η ο κτηνίατρος μου εδώ θα συμφωνησει.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@Mike20 σε βλέπω να κάνεις γιορτές στην Σόφια.

To θέμα δεν είναι πώς το βλέπει ο γιατρός σας ή ο εκτροφέας, αλλά η αεροπορική εταιρεία.
Και αυτή λέει, όπως ήδη σου έγραψαν, ότι ο σκύλος μπορεί να κάνει το εμβόλιο όταν γίνει 84 ημερών (12 εβδομάδων) και 21 μέρες μετά μπορεί να ταξιδέψει (105 ημερών). Αν εσύ πας στο αεροδρόμιο στις 90 μέρες, κι ας έχεις κάνει το εμβόλιο στις 84, τυπικά είσαι παράνομος και δεν θα σε αφήσουν να ταξιδέψεις.
Αν τώρα υπάρχει κάποιο παράθυρο ή στην Σόφια είναι πιο χαλαροί δεν το γνωρίζω.
Κάνε αν θες ένα τηλέφωνο στην κτηνιατρική υπηρεσία του αεροδρομίου για να σου πουν και αυτοί.
Κι ενημέρωσε κι εδώ αν θέλεις για την εξέλιξη. Τα λέμε τα Φώτα :p ....
 
  • Like
Reactions: Mike20


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Ειχα διαβασει οτι μπορει με χαρτί του κτηνιάτρου το οποίο να επιβεβαιώνει ότι η μητέρα είναι εμβολιασμένη και δεν έχει έρθει σε επαφή με άγρια ζώα τότε θα μπορούσε να ταξιδέψει χωρίς το εμβόλιο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει θα τους καλέσω αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τώρα βρε συ @Mike20 εδώ που τα λέμε, δεν τα υπολόγισες σωστά τα πράγματα εξ'αρχής. Εφόσον ήξερες ότι επρόκειτο να ταξιδέψεις, σε συγκεκριμένη ημερομηνία, έπρεπε να έχεις κάνει τα αντίστοιχα κουμάντα σου.
Ετσι για την κουβέντα, τι ράτσα είναι το σκυλάκι; Με pedigree απ'ότι λες ε;
 


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Ναι αρχικά είχα κανονίσει ότι εγώ θα πήγαινα Ρωσία για να το παραλάβω και να ταξιδεψω για Ελλαδα στις 18 αλλά λόγω προβλήματος με τη βίζα δεν θα μπορέσω . Προκειται για ενα samoyed γεννημένο στις 27/09 απο ενα Πολύ καλό εκτροφειο στη Ρωσια εννοειται το σκυλι θα συνοδεύεται με το export pedigree του .
 
  • Like
Reactions: mareco


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Καλησπέρα και πάλι όλα εντάξει με τα χαρτιά του κουταβιού θα τα κανονίσει η εκτροφέας όποτε μάλλον θα μπορέσει να πετάξει μαζί μου!!!
 
  • Like
Reactions: spyv and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3