Ερώτηση για αδέσποτα!


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
1. Φτιάχνεις ένα βαζάκι γλυκό κουταλιού! 2.Φοράς το καλύτερό σου χαμόγελο! 3. Της το πας ζητώντας συγνώμη και υπόσχεσαι ότι θα φωνάξεις εσύ το μπόγια για τα σκυλιά! 4. Της προσφέρεις το γλυκό ως ένδειξη μετάνοιας και συμφιλίωσης. 5. Αυτή χαίρεται για τη νίκη της. 6. Το τρώει και πάει στο διάολο γιατί μπέρδεψες το ποντικοφάρμακο με τη ζάχαρη*demonio*

Άει σιχτιρ πια με όλους τους τρελούς!
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
1. Φτιάχνεις ένα βαζάκι γλυκό κουταλιού! 2.Φοράς το καλύτερό σου χαμόγελο! 3. Της το πας ζητώντας συγνώμη και υπόσχεσαι ότι θα φωνάξεις εσύ το μπόγια για τα σκυλιά! 4. Της προσφέρεις το γλυκό ως ένδειξη μετάνοιας και συμφιλίωσης. 5. Αυτή χαίρεται για τη νίκη της. 6. Το τρώει και πάει στο διάολο γιατί μπέρδεψες το ποντικοφάρμακο με τη ζάχαρη*demonio*

Άει σιχτιρ πια με όλους τους τρελούς!
Αν ήταν τρελλή θα την είχα ήδη κάνει καταγγελία να πάει στο ψυχιατρείο να τελειώνουμε. Κουτοπόνηρη κατίνα είναι και σκ...ψυχη. Ακούς εκεί να σε ενοχλούν γιατί γαβγίζουν! Συγνώμη κι όλας που δεν τους μάθαμε την γλώσσα την ανθρώπινη! Εμείς μιλάμε και αυτά γαβγίζουν!Τι να κάνουμε!
 




wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Ναι,τα πραγματα ειναι απλα.Ειναι μια ακομη που δεν ξερει τι της φταιει και κανει αυτη τη μονοτονη ζωη και τα βαζει με τα σκυλακια,γιατι σιγουρα για να λεει τετοια πραγματα και να αναθεματιζει χωρις λογο,κατι της φταιει και ξεσπαει αλλου.

Αγοραζεις-δεν αγοραζεις απο εκει,πλησιασε την και πες της να σταματησει να κανει και να λεει τετοια πραγματα,γιατι στην τελικη δεν μπορειτε να τη βλεπετε και να την ακουτε αλλο,ειτε αυτα που λεει τα εννοει,ειτε οχι.Απο την αλλη,αυτα που λεει ειναι και πολυ επικινδυνα,οποτε αν παθει καποιο απο αυτα κατι,ακομα και αυτη να μην το εχει κανει,εκει θα παει το μυαλο σας.Οποτε,καλυτερα ας σταματησει και ας βρει να ασχοληθει με κατι στη ζωη της,γιατι θα μπλεχτει πολυ ασχημα και θα τρεχει και δε θα φτανει,αν το χειριστεις εσυ ή καποιος αλλος σωστα.
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εκτυπωσε το νεο νομο και πηγαινε και κολα τον στο τζαμι της πορτας εισοδου του φουρνου με σελοτειπ ==))
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Νεότερα απο την γειτονιά!
Ήρθαν 2 κοπέλες απο κάποια φιλοζωική, εμβολίασαν τις κούκλες, τις ψέκασαν για τσιμπούρια, τους φόρεσαν και λουράκια. Όλα αυτά κατα διαστήματα.
Με την φουρνάρισσα τώρα:
Αφού έγινε ρόμπα στην γειτονιά και η αδερφή μου κόντεψε να την λιντσάρει , αφού ως και τα 2 της παιδιά την τραβούσαν μέσα στον φούρνο και της έλεγαν "καλά είσαι τρελλή;Εσύ διώχνεις τον κόσμο απο το μαγαζί" και λοιπά τέτοια, πήγαν οι αλλοδαποί που έχουν την Ρόζα στον φούρνο της και την απείλησαν ότι αν τυχόν και πειράξει την Ρόζα ή τα κουτάβια της θα το μπουρλοτιάσουν το μαγαζί και δεν θα ξέρει απο που της ήρθε. Προς το παρών οι κινήσεις της είναι λούφα, φοβήθηκε. Είναι γεγονός ότι οι φιλόζωοι στην γειτονιά υπερισχύουν των "φοβικών", εμείς κάναμε Πάσχα με τις κοριτσάρες έξω απο τα κάγκελα της πυλωτής (απο μέσα σουβλίζαμε και αυτές απο έξω περιμέναν υπομονετικά για τα μεζεδάκια τους), ούτε γαβγίσματα, ούτε τίποτα!

Ελπίζω να μην έχω νεότερα απο την σκ...ψυχη σιχαμένη, αλλα αποφασίσαμε ως γειτονιά να της κάνουμε εμπάργκο στον φούρνο. Συγκεκριμένα εγώ πάω ΜΟΝΟ όταν είναι εκεί ο γιος της ή η κόρη της, και μαζί με το ψώνισμα τους κάνω και παράπονα για την τρελλή την μάνα τους. Εύχομαι να την κλείσουν στο σπίτι να ησυχάσουμε! Πήρε το αυτί της και κάτι απειλές μου (μέσα μέσα, εγώ τα έλεγα στους γονείς μου ενώ καθόμασταν στο μπαλκόνι στον 1ο, και αυτή έπινε κλασσικά τον καφέ της στο ισόγειο απέναντι απο εμάς) ότι θα φέρω το υγειονομικό να δούμε κατα πόσο είναι νόμιμο και υγιεινό στον χώρο που πουλάει ψωμί , κουλουράκια κλπ να μαζεύει 3-5 άτομα της γειτονιάς, να κάθονται μέσα στον φούρνο σε τραπέζι κανονικά και να πίνουν καφέ και να κάνουν και τα τσιγαράκια τους, και να ελέγξει το ψωμί της γιατί μάλλον είναι κατεψυγμένο ζυμάρι (πρωί φρέσκο, απόγευμα για πέταμα)...
Αι να δούμε με την κότα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Τα κουτάβια, να φροντίσετε ως γειτονιά, αφού...το 'χετε, να τα στειρώσετε κι αυτά. Και μέχρι να έρθει η ώρα τους, προσέχετε όσο μπορείτε, μην τυχόν και ζευγαρώσουν πουθενά, κι έχετε νέα παρτίδα προβλημάτων. Αμπούλες, κολλάρα, σπρέυ κλπ, φροντίστε τα και μόνοι σας, αφού είσαστε και αρκετοί. Μην επιβαρύνετε την φιλοζωική. Κρίμα είναι.

Αν το τσιουάουα της μαμάς, γαβγίζει όντως στο μπαλκόνι και ενοχλεί, ε...σωστό θα είναι, να το μαζέψει, όποιος κι αν μένει απέναντι, πίσω, δίπλα.

Τελικά, αυτός ο μπόγιας, δεν θα μάθουμε τι ήταν...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ως μπογια εννοει προφανως τον υπαλληλο του δημου που οδηγει το βανακι που απ'εξω λογικα γραφει "Δημος ταδε Διευθυνση Πρασινου" ή κατι αναλογο. Αυτος που μαζευει καποια σκυλια μετα απο τηλεφωνημα και συνεννοηση με τους υπαλληλους εντος του δημαρχειου που χειριζονται τα αδεσποτα και το κυνοκομειο εκει που υπαρχουν, μεταφερει τα σκυλια στους συμβεβλημενους κτηνιατρους για στειρωσεις-θεραπειες κτλ και μετα στο κυνοκομειο οπως και πισω στο δρομο στην περιοχη που βρεθηκαν οταν τελειωσει η περιοοδος αποθεραπειας.

Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι?
 




Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Τα κουτάβια, να φροντίσετε ως γειτονιά, αφού...το 'χετε, να τα στειρώσετε κι αυτά. Και μέχρι να έρθει η ώρα τους, προσέχετε όσο μπορείτε, μην τυχόν και ζευγαρώσουν πουθενά, κι έχετε νέα παρτίδα προβλημάτων. Αμπούλες, κολλάρα, σπρέυ κλπ, φροντίστε τα και μόνοι σας, αφού είσαστε και αρκετοί. Μην επιβαρύνετε την φιλοζωική. Κρίμα είναι.

Αν το τσιουάουα της μαμάς, γαβγίζει όντως στο μπαλκόνι και ενοχλεί, ε...σωστό θα είναι, να το μαζέψει, όποιος κι αν μένει απέναντι, πίσω, δίπλα.

Τελικά, αυτός ο μπόγιας, δεν θα μάθουμε τι ήταν...

ο "μπόγιας" προφανώς ήταν δικό της άτομο, γιατί απο όσο έμαθα αυτή πήρε πολλές φορές στον Δήμο να έρθουν να τα "μαζέψουν" αλλα η απάντηση του δήμου ήταν πως αν δεν είναι επιθετικά σκυλιά και δεν έχουν δαγκώσει άνθρωπο, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Άλλη απάντηση δεν έχω να δώσω για τον μπόγια γιατί δεν ήμουν μπροστά στο περιστατικό, ώστε να δώ λεπτομέρειες.

Το "μπασταρδάκι" της μαμάς γαβγίζει σε όποιον περνάει κάτω απο το σπίτι μας, αλλα ποτέ τις ώρες κοινής ησυχίας, οπότε δεν μπορεί κανείς να μας πει κάτι. Ισως νευριάζει με την "καρακάξα" που τώρα που άνοιξε ο καιρός, το στρώνει έξω απο το μαγαζί το "καφενείο" της.

Αμπούλες προμηθεύτηκα χτες για να βάλω στα κορίτσια αρχές Ιουνίου, και μόλις φτάσουν στην κατάλληλη ηλικία θα πάρω τηλέφωνο στον δήμο για τις στειρώσεις, έχουν ήδη στειρώσει και την μαμά Ρόζα. Ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες δεν πρόκειται να έχουμε, γιατί παλιότερα που είχαμε εγκυμοσύνη απο "αδέσποτο" θηλυκό πάλι της γειτονιάς, το στειρώσαμε και κάναμε και έκτρωση πριν γεννήσει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Πάντως και σε ώρες μη κοινής ησυχίας, αν ένας σκύλος λυσσάει ασταμάτητα σε ένα μπαλκόνι, είναι πρόβλημα. Κι εμένα θα μ'ενοχλούσε.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
ο "μπόγιας" προφανώς ήταν δικό της άτομο, γιατί απο όσο έμαθα αυτή πήρε πολλές φορές στον Δήμο να έρθουν να τα "μαζέψουν" αλλα η απάντηση του δήμου ήταν πως αν δεν είναι επιθετικά σκυλιά και δεν έχουν δαγκώσει άνθρωπο, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Πρόσεχε, έτσι ακριβώς χάσαμε ένα αδέσποτο μέσα σε μια μέρα. Γαύγισε σε έναν, πήγε στο δήμο, του είπε ο δήμος μα δε σας επιτέθηκε, σας γαύγισε απλά, δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Την επόμενη μέρα μας είπαν (δεν ξέρω ποιος το είδε, κάποιος περιπτεράς?) ότι πέρασε ένα βανάκι, τον πέταξε μέσα και δεν τον ξαναείδαμε ποτέ...
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Πάντως και σε ώρες μη κοινής ησυχίας, αν ένας σκύλος λυσσάει ασταμάτητα σε ένα μπαλκόνι, είναι πρόβλημα. Κι εμένα θα μ'ενοχλούσε.

Καλά μην φανταστείς ότι είναι όλη μέρα στο μπαλκόνι, στο κρεβάτι της είναι συνήθως μέσα, αλλα όταν περνάει κόσμος απο κάτω (συνήθως μεσημέρι κατα τις 1) που σχολάνε παιδάκια και περνάνε και της φωνάζουν, λυσσάει. Δεν έχει δυνατή φωνή (πόσο να φωνάξει ένα τσιουάουα) αλλα όταν γαβγίζει τρέμει απο τα νεύρα της. Εγώ χάζι την κάνω όταν την βλέπω έτσι. Α να μην ξεχάσουμε και τους γύφτους, μαύρους κουλουπού που περνάνε με τα καρότσια τους και μαζεύουν απο τους κάδους...εκεί λυσάνε όλα τα σκυλιά της γειτονιάς, απο τα μπαλκόνια!Τρελλαίνονται!
Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι είναι πολύ πιο νευρική απο τον Δία, ο οποίος όταν βλέπει σκυλί στον δρόμο κάνει ένα γαβ, και μετά απο αρκετή ώρα ξανά ένα γαβ..Γενικά αυτό το "ουρλιαχτό" το συνεχόμενο που ακούω απο άλλα σκυλιά δεν το κάνει ποτέ!
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
Πρόσεχε, έτσι ακριβώς χάσαμε ένα αδέσποτο μέσα σε μια μέρα. Γαύγισε σε έναν, πήγε στο δήμο, του είπε ο δήμος μα δε σας επιτέθηκε, σας γαύγισε απλά, δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Την επόμενη μέρα μας είπαν (δεν ξέρω ποιος το είδε, κάποιος περιπτεράς?) ότι πέρασε ένα βανάκι, τον πέταξε μέσα και δεν τον ξαναείδαμε ποτέ...
Οι αδεσποτούλες μου γαβγίζουν στους ξένους, δλδ γύφτους κουλουπού που περνάνε με τα καρότσια τους και κοιτάνε τους κάδους (δεν ξέρω αν στην Αθήνα είναι συνήθες φαινόμενο, αλλα εδώ στην Θεσσαλονίκη είναι καθημερινό, τουλάχιστον 6 άτομα διαφορετικά κάθε μέρα περνάνε απο το στενό)..Ε δεν πιστεύω αυτοί οι τύποι να πάνε στον Δήμο και να πούνε, μας γαβγίζουν κάποια αδέσποτα και δεν μας αφήνουν να αδειάζουμε τους κάδους των σκουπιδιών ή τους κάδους ανακύκλωσης!

Η φουρνάρισσα γενικά φαντάσματα βλέπει μπροστά της, εδώ είπε σήμερα που έβαλα λουριά στις 2 απο τις 4 αδεσποτούλες (στις 2 είχα βάλει πριν μια βδομάδα), ότι έχει πει ως τώρα είναι τρίχα και την έχει κάνει όχι απλά τριχιά, αλλα καραβόσκοινο! Κάθε μέρα πηγαίνω στο σπίτι της μαμάς μου, κάθε πρωί, πως γίνεται να μην έχω δει ούτε ένα σκηνικό απο όλα αυτά που ισχυρίζετε ότι γίνονται κατα καιρούς;Κι άντε, εγώ δεν τα είδα, μα και κανείς άλλος στην γειτονιά δεν τα είδε;Μόνο αυτή;
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Ανασύρω αυτό το νήμα, γιατί θα ήθελα κάποιες συμβουλές πάνω στο εξής θέμα:

Τον Ιούλιο επισκέφθηκα την οικογένεια μου στην Χαλκιδική και καθημερινά ερχόταν στο κτήμα μας ένας σκύλος, ο οποίος ήταν αρκετά φοβικός, δεν μας πλησίαζε ποτέ και σε κάθε απότομη μας κίνηση, έτρεχε και κρυβόταν.

Οι πληροφορίες έλεγαν πως ανήκε σε κάποιον συγχωριανό, ο οποίος έχει αρκετά σκυλιά στο κτήμα του και ο συγκεκριμένος σκύλος (που ονόμασα …Τούλα, από το Γυριστρούλα, γιατί γράφει ατελείωτα χιλιόμετρα καθημερινά!!) ερχόταν κάθε απόγευμα, έτρωγε και έφευγε. Αφότου έφυγα, συνέχισαν να την ταΐζουν και λίγες μέρες πριν, με ενημέρωσαν πως στάθηκε τελικά δίπλα τους και κατάφεραν να την χαϊδέψουν για λίγο. Στο λαιμό έχει ένα περιλαίμιο, δεν μπορούσαν να ελέγξουν πόσο σφιχτό είναι, αλλά οπτικά, δεν φαινόταν να την ενοχλεί.

Στο διά ταύτα, σήμερα έμαθα πως συνάντησαν τον συγχωριανό και όταν τον ενημέρωσαν πως η Τούλα περνάει τη μέρα της στο σπίτι μας, εκείνος τους είπε, πως η συγκεκριμένη σκύλα δεν είναι δική του και πως είχε ακούσει, ότι κάποιος από τον Πολύγυρο είχε χάσει έναν παρόμοιο σκύλο...

Έψαξα στη σελίδα της Φιλοζωικής Πολυγύρου να δω αν όντως ψάχνει κάποιος παρόμοιο, θηλυκό σκύλο και δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι την έχουν “υιοθετήσει” κατά κάποιον τρόπο, αλλά το γεγονός ότι δεν περνούν τον χειμώνα εκεί, οπότε κάποια στιγμή, θα μείνει ξαφνικά μόνη της.
Ο γείτονας που ζει όλο το χρόνο εκεί, όχι μόνο δεν τη θέλει, αλλά όποτε πλησιάζει στο σπίτι του τη διώχνει κακήν κακώς…

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Να ενημερώσω την πλησιέστερη φιλοζωική? Και τι ζωή θα έχει σε έναν περιφραγμένο χώρο, αυτή που αλωνίζει από το πρωί ως το βράδυ? Να μείνουν τα πράγματα ως έχουν, μέχρι να διαπιστώσει πως είναι ξανά μόνη της? Στο χωριό οι άνθρωποι δύσκολα βάζουν σκυλιά σπίτι τους, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα την υιοθετούσε κάποιος… Να επικοινωνήσω με τον Δήμο? Ο Δήμος την συγκεκριμένη περιοχή, την έχει γραμμένη στα παλαιά των υποδημάτων του, αμφιβάλλω αν θα ενδιαφερθούν καν…
Ούτε ξέρω αν έχει τσιπ, ούτε είναι εφικτό να την πάει κάποιος στον κτηνίατρο για έλεγχο, αφού ένα χάδι ήταν το καλύτερο που κατάφεραν μετά από 3 μήνες προσέγγισης, πόσο μάλλον να την βάλουν μέσα σε αυτοκίνητο, 2 άνθρωποι που διανύουν τα τελευταία “ήντα”….

Αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή, κάποια καθοδήγηση, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως!

Και μετά το στόρυ, να σας δείξω και την Τούλα, να θαυμάσετε κορμί!!
241338947_1027410898097262_4922010412087532011_n.jpg241359622_351636666684347_6587101413990001314_n.jpg241397831_1116478372093334_5997611616943526181_n.jpg241543970_872742050287460_687359516820753389_n.jpg
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Σκυλιά που δεν είναι τα ίδια σε κίνδυνο ή δε θέτουν άλλους σε κίνδυνο δεν θα τα μαζέψει ούτε ο δήμος ούτε καμιά φιλοζωική - καλύτερα.

Αν θες να δεις αν χάθηκε, ψάξε κ σε Θεσσαλονικιώτικες φιλοζωικές για αναρτήσεις.

1
2
3
4
5
 




Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Ανασύρω αυτό το νήμα, γιατί θα ήθελα κάποιες συμβουλές πάνω στο εξής θέμα:

Τον Ιούλιο επισκέφθηκα την οικογένεια μου στην Χαλκιδική και καθημερινά ερχόταν στο κτήμα μας ένας σκύλος, ο οποίος ήταν αρκετά φοβικός, δεν μας πλησίαζε ποτέ και σε κάθε απότομη μας κίνηση, έτρεχε και κρυβόταν.

Οι πληροφορίες έλεγαν πως ανήκε σε κάποιον συγχωριανό, ο οποίος έχει αρκετά σκυλιά στο κτήμα του και ο συγκεκριμένος σκύλος (που ονόμασα …Τούλα, από το Γυριστρούλα, γιατί γράφει ατελείωτα χιλιόμετρα καθημερινά!!) ερχόταν κάθε απόγευμα, έτρωγε και έφευγε. Αφότου έφυγα, συνέχισαν να την ταΐζουν και λίγες μέρες πριν, με ενημέρωσαν πως στάθηκε τελικά δίπλα τους και κατάφεραν να την χαϊδέψουν για λίγο. Στο λαιμό έχει ένα περιλαίμιο, δεν μπορούσαν να ελέγξουν πόσο σφιχτό είναι, αλλά οπτικά, δεν φαινόταν να την ενοχλεί.

Στο διά ταύτα, σήμερα έμαθα πως συνάντησαν τον συγχωριανό και όταν τον ενημέρωσαν πως η Τούλα περνάει τη μέρα της στο σπίτι μας, εκείνος τους είπε, πως η συγκεκριμένη σκύλα δεν είναι δική του και πως είχε ακούσει, ότι κάποιος από τον Πολύγυρο είχε χάσει έναν παρόμοιο σκύλο...

Έψαξα στη σελίδα της Φιλοζωικής Πολυγύρου να δω αν όντως ψάχνει κάποιος παρόμοιο, θηλυκό σκύλο και δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι την έχουν “υιοθετήσει” κατά κάποιον τρόπο, αλλά το γεγονός ότι δεν περνούν τον χειμώνα εκεί, οπότε κάποια στιγμή, θα μείνει ξαφνικά μόνη της.
Ο γείτονας που ζει όλο το χρόνο εκεί, όχι μόνο δεν τη θέλει, αλλά όποτε πλησιάζει στο σπίτι του τη διώχνει κακήν κακώς…

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Να ενημερώσω την πλησιέστερη φιλοζωική? Και τι ζωή θα έχει σε έναν περιφραγμένο χώρο, αυτή που αλωνίζει από το πρωί ως το βράδυ? Να μείνουν τα πράγματα ως έχουν, μέχρι να διαπιστώσει πως είναι ξανά μόνη της? Στο χωριό οι άνθρωποι δύσκολα βάζουν σκυλιά σπίτι τους, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα την υιοθετούσε κάποιος… Να επικοινωνήσω με τον Δήμο? Ο Δήμος την συγκεκριμένη περιοχή, την έχει γραμμένη στα παλαιά των υποδημάτων του, αμφιβάλλω αν θα ενδιαφερθούν καν…
Ούτε ξέρω αν έχει τσιπ, ούτε είναι εφικτό να την πάει κάποιος στον κτηνίατρο για έλεγχο, αφού ένα χάδι ήταν το καλύτερο που κατάφεραν μετά από 3 μήνες προσέγγισης, πόσο μάλλον να την βάλουν μέσα σε αυτοκίνητο, 2 άνθρωποι που διανύουν τα τελευταία “ήντα”….

Αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή, κάποια καθοδήγηση, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως!

Και μετά το στόρυ, να σας δείξω και την Τούλα, να θαυμάσετε κορμί!!
View attachment 75049View attachment 75050View attachment 75051View attachment 75052
Καταρχάς είναι πανέμορφη :love:

Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι το εξής εφόσον είναι εφικτό και δεν υπάρχει πρόβλημα, να την αφήσετε μέσα στην αυλή σας με μπόλικο φαγητό, νερο και ζεστό καταφύγιο και απλά να πηγαίνει κάποιος μια στις τόσες να τα αναπληρώνει.

Για την τροφή σκέφτηκα κάτι τέτοιο
αρχείο λήψης (3).jpeg
Για το νερο
71026.jpg αρχείο λήψης (4).jpeg
Όσο για την ανθρώπινη συντροφιά αφού την φοβάται και δεν είναι μαθημενη με αυτήν δεν νομίζω να της λείψει και πολύ.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Σκυλιά που δεν είναι τα ίδια σε κίνδυνο ή δε θέτουν άλλους σε κίνδυνο δεν θα τα μαζέψει ούτε ο δήμος ούτε καμιά φιλοζωική - καλύτερα.
Αυτό το "καλύτερα" πιστεύω κι εγώ, απλά αναρωτιόμουν, μήπως και θα μπορούσε να πάει κάποιος στην περιοχή, ώστε να ελέγξει αν υπάρχει microchip...
Ευχαριστώ για τις σελίδες, θα τις ψάξω!!
γιατί τούλα κι όχι ρούλα?
Γιατί αγνοούμε διαφορετικά πράγματα...;)

Να είμαι ειλικρινής, αν ανήκει σε κυνηγό, δεν είμαι σίγουρη ότι θα ήθελα να την βρει...
Καταρχάς είναι πανέμορφη :love:

Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι το εξής εφόσον είναι εφικτό και δεν υπάρχει πρόβλημα, να την αφήσετε μέσα στην αυλή σας με μπόλικο φαγητό, νερο και ζεστό καταφύγιο και απλά να πηγαίνει κάποιος μια στις τόσες να τα αναπληρώνει.
Μα, δεν είναι??:love::love:
Η ιδέα με την ταΐστρα/ποτίστρα δεν είναι καθόλου άσχημη, αλλά αν δεν προτίθεται να πηγαίνει κάποιος για ανεφοδιασμό, δυστυχώς θα χαθεί ο στόχος. Εδώ ο γείτονας, που θα ήταν η ιδανική λύση, τη διώχνει γιατί φοβάται για τις κότες του... Η Τούλα! Που πέρασε χελώνα και όταν την είδε να κινείται χώθηκε στο δάσος και πέρασε ένα τέταρτο για να ξαναβγεί!! (Τουλάχιστον ήξερε να υπολογίσει το χρόνο που χρειάστηκε, για να διασχίσει η χελώνα το κτήμα!!:LOL:)
Υπάρχει όμως ο χρόνος να δουν αν μπορούν να βρουν κάποιον άλλον να περνάει κάπου κάπου!
Όσο για την ανθρώπινη συντροφιά αφού την φοβάται και δεν είναι μαθημενη με αυτήν δεν νομίζω να της λείψει και πολύ.
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό ή όχι, αλλά ακριβώς γι'αυτό, τους είπα να μην κάνουν άλλες προσπάθειες να δημιουργήσουν εξοικείωση. Ήδη, περνάει όλη τη μέρα της εκεί και η σκέψη και μόνο πως κάποια μέρα θα βρει το σπίτι κλειδαμπαρωμένο, πραγματικά με θλίβει...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3