Ερώτηση για τιμές εμβολίων




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Γιατί με πμ; Οι υπόλοιποι δεν έχουμε δικαίωμα στην γνώση;
σε γενικες γραμμες εγραψα σε π.μ οτι οιστρος με κατι αλλο και ο χρονος που θελει να <<ξαναστρωσει>> το ανοσοποιητικο ναι μπορει να βρει ευαλωτο εναν σκυλακο..
και οτι δεν υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση μονο ο οιστρος να ειναι η αιτια για την νοσο..

π.χ οιστρος και μια αλλεργια εκεινη την περιοδο ναι παιζει ρολο..
μαζι με κακη διατροφη ναι παιζει ρολο.. σκετος οιστρος ομως εκατο κτηνιατρους να ρωτησει.. δεν προκειτε να του πει καποιος κατηγορηματικα ναι αυτο και οκ..
στην δικη του περιπτωση,σκυλακος, υπαρχει το ιατρικο απορρητο..μπορει ο ιδιος αν θελει να πει την περιπτωση του
και φυσικα δεν ειμαι κτηνιατρος :x:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σκυλίτσα ntoulis...σκυλίτσα. Οχι σκυλάκος με οίστρο :)

Αφενός. Και αφετέρου, δεν είναι μυστική η ιστορία της Μπονίτας. Υπάρχει και θέμα επί αυτού στο φόρουμ. Και...αφετρίτου, μπορείς να τοποθετηθείς και γενικά, μεταδίδοντας την γνώση σου. Δεν χρειάζεται να αναφερθείς προσωπικά. Γενικά το λέω...
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Σκυλίτσα ntoulis...σκυλίτσα. Οχι σκυλάκος με οίστρο :)

Αφενός. Και αφετέρου, δεν είναι μυστική η ιστορία της Μπονίτας. Υπάρχει και θέμα επί αυτού στο φόρουμ. Και...αφετρίτου, μπορείς να τοποθετηθείς και γενικά, μεταδίδοντας την γνώση σου. Δεν χρειάζεται να αναφερθείς προσωπικά. Γενικά το λέω...
δεν το ηξερα οτι ειναι γνωστη η ιστορια με την μπονιτα και ηθελα να <<προστατευθει>> και η σκυλιτσα και ο ιδιοκτητης.. του τυπου εμαθα ενα περιστατικο και το εγραψα σε φορουμ..σιγουρα θα μπορουσα να το πω γενικα.. αλλα ο τακης θα το εβλεπε.. αν και ο σκοπος αυτος ειναι η αναμεταδοση περιστατικων για να προλαμβανουμε καταστασεις..
ναι σκυλιτσα σορι.. :mrgreen:
 






akanella

New Member
10 Ιανουαρίου 2014
1
0
Βρήκα εμβόλια σε ηλεκτρονικό κατάστημα:
Vanguard 7 DA2PI πολλαπλό - 5,42 €
Hexadog 1vial - 8,37 €
Parvodog 1vial - 3,33 €
Vanguard CPV - 5,56 €
Nobivac DHP 3πλο - 4,02 €
Nobivac lepto - 1,62 €
Nobivac parvo C - 2,87 €
Nobivac DHPPi 5πλο - 4,70 €

Και η δική μου κτηνίατρος χρεώνει ΚΑΘΕ εμβόλιο 20 €, τι να πεις...
Που τα βρηκες Φωτεινή μου?Μπορείς να μου στείλεις link?
 




bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
είχα σήμερα μια μικρή συζήτηση με τον κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι καλό να γίνει αν το αποφασίσω.
αλλά και εγώ είμαι διστακτικός!! είναι και η τιμή του φαρμάκι εδώ που τα λέμε.. αλλά αν σιγουρευτώ ότι αξίζει και δεν φέρει παρενέργειες τότε δεν με πειράζει να τα δώσω.
Όλα τα εμβόλια «απο τη φυση τους»έχουν πιθανές παρενέργειες. κάποιες φορές επικινδυνες και κάποιες πολύ επικίνδυνες. εγώ προσωπικά έκανα στο σκυλι μου της λύσσας και ένα διπλό για μορβα και τύφο. δεν πρόκειται να κάνω άλλα. θα επαναλάβω τουλάχιστον σε 3 χρόνια. όχι καθε χρόνο όπως λένε οι περισσότεροι.
Υπάρχουν περιπτώσεις όπου ο σκύλος έπαθε την ασθένεια απο το ίδιο το εμβόλιο που υποτίθεται θα το προστάτευε.
Το εμβόλιο για λεισμανίωση δεν προστατεύει 100%. και καποια που κάνουν τώρα οι κτηνίατροι δεν έχουν δοκιμαστει πολύ καιρό. οπότε είναι αμφιβόλου ποιότητας ακόμη.
Δώστε βάση στη διατροφή και στην κατάσταση του ανοσοποιητικού και μόνο σε εξαιρετικά λίγες περιπτώσεις καταφύγετε σε τεχνητά φάρμακα.
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Λογικό είναι καλέ να έχει συμβεί αυτό!! Αφού το εμβόλιο είναι "λίγη αρρώστια" για να το πω απλά, ώστε να κάνει αντισώματα ο οργανισμός. Αν ο οργανισμός είναι αδύναμος, μπορεί και να νοσήσει από το εμβόλιο! Αυτό ισχύει για όλα τα εμβόλια (όχι μόνο τα σκυλο-εμβόλια) σχεδόν -κάποια δεν είναι αυτής της μορφής, π.χ. του καλαζαρ.

Λάθος τα ξέρω? :-k
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Τα εμβόλια συνήθως περιέχουν είτε εξασθενημένους μικροοργανισμούς είτε νεκρά τμήματα αυτών. Ένα εμβόλιο που περιέχει νεκρό τμήμα του ιού (πχ. το εμβόλιο της λύσσας) δεν υπάρχει περίπτωση να μολύνει το ζώο, καθώς δεν ο ιός δεν μπορεί να αναπαραχθεί. Ένα εμβόλιο που περιέχει εξασθενημένο ιό, θεωρητικά μπορεί να προκαλέσει ασθένεια σε εξασθενημένους οργανισμούς μέσω μιας μετάλλαξης. Παρ'όλα, αυτά πάντα κατασκευάζονται με τέτοιο σενάριο στο μυαλό. Και γι'αυτό το λόγο ποτέ δεν εμβολιάζονται άρρωστα ζώα και κυρίως αυτά που βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή λόγω καρκίνου κλπ...

Το εμβόλιο για τη Λεϊσμανίαση δεν ανήκει στις παραπάνω κατηγορίες, αλλά περιέχει πρωτεΐνες που εκκρίνονται από τα πρωτόζωα που προκαλούν τη μόλυνση. Ούτε αυτό εμπεριέχει κάποιο κίνδυνο μόλυνσης.
 




bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Dogshit. Πηγή;

Αν και είναι σοβαρό σορρυ δεν συγκρατώ απ έξω οσες πηγές διαβάζω. απλά διαβάζω και αξιολογώ.
αυτή τη στιγμή αυτό μπορώ να βρω. όποιος έχει όρεξη ρίχνει μια ματιά εδώ.

National Vaccine Injury Compensation Program

όποιος δεν έχει ορεξη εδώ, αν και ανεπίσημα, μπορεί να διαβάσει καποια στοιχεία.

Δικαστήριο Εμβολίων αποζημιώνει με εκατομμύρια δολάρια 2 αυτιστικά παιδιά

childshit.
 








DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Είστε πολλοί τελικά στο ίντερνετ.

Εδώ είναι ένα link που περιγράφει αυτόν τον καραγκιόζη τον Moulden:
The hypocrisy of anti-vaccine activists – Respectful Insolence

Άλλο ένα ενδιαφέρον:
Pertinent Inquiry: Andrew Moulden and his junk science in Vaccine Court - Veryzer v. HHS

Κι εδώ μια σελίδα που ξεσκεπάζουμε τέτοιες πίπες:
https://www.facebook.com/groups/144197032435612/

Όσο για το link του CBC, δεν λέει και κάτι σημαντικό. Αυτή που λέει ότι τα σκυλιά χρειάζονται μόνο μια δόση εμβολίου για τον τύφο για όλη τους τη ζωή είναι απλά αρχισυντάκτρια περιοδικού. Μπορώ κι εγώ να πω μαλακίες σε μια εφημερίδα... Ο κτηνίατρος απλά είπε ότι ενδέχεται η δράση τους να διαρκεί 2 ή 3 χρόνια, αλλά σε περιοχές υψηλού κινδύνου δε συστήνει το ρίσκο.
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
διάβασα αυτό το μακροσκελές αλλά ενδιαφέρον κείμενο στα ελληνικά και το αφήνω εδώ.
Παρακάτω είναι ενα σχετικό κομμάτι του άρθρου με το ποστ.
Προτείνω να το διαβάσετε ολοκληρο για πιο σφαιρική άποψη.

Από που προέρχονται όλες οι μολυσματιές και μη ασθένειες;


.....Με την τεχνητή εισαγωγή εξασθενημένων ή νεκρών παθογόνων μικροοργανισμών (εμβολιασμοί).
Ένα μερίδιο των επιστημόνων της βιολογίας και της ιατρικής υποστηρίζει, ότι με την εισαγωγή των εξασθενημένων ή νεκρών παθογόνων μικροοργανισμών ο οργανισμός θα αναπτύξει αντισώματα.

Ξέρουνε με σιγουριά αυτοί οι άνθρωποι, πόσα αντισώματα θα παράγει ο οργανισμός μας;

Όλοι οι άνθρωποι έχουν ίδιο ανοσοποιητικό σύστημα;

Τα μικρά παιδιά έχουν δυνατό ή αδύνατο ανοσοποιητικό σύστημα;
Ο οργανισμός μας θα παράγει τόσα αντισώματα, όσο χρειαζόμαστε;
Είμαστε σίγουροι, ότι όλοι οι εξασθενημένοι μικροοργανισμοί είναι όντως εξασθενημένοι;
Δεν μπορεί κάποιοι εξασθενημένοι ιοί σε κατάλληλες συνθήκες να γίνουν «κανονικοί» ιοί;

Είμαστε σίγουροι, ότι όλοι οι νεκροί παθογόνοι μικροοργανισμοί είναι νεκροί;

Μπορεί να βελτιώσουμε την υγεία μας εισάγοντας κάτι που είναι νεκρό;


Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα με την εισαγωγή εξασθενημένων παθογόνων μικροοργανισμών σε ένα κατάλληλο περιβάλλον, σε ένα εξασθενημένο οργανισμό, όπως μικρά παιδιά και βρέφη, αυτοί οι μικροοργανισμοί να επιζήσουν, να πολλαπλασιαστούν και να προκαλέσουν μια σοβαρή ασθένεια ή ακόμα και θάνατο.

Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Υποστήριξης Της Υγείας στο φυλλάδιο του γράφει …«Τα εμβόλια αμφισβητούνται όλο και περισσότερο, όχι μόνο εξαιτίας των παρενεργειών τους, άλλα κυρίως του ότι αποκαλύπτεται όλο και περισσότερο (από τις στατιστικές που δυστυχώς αποκρύπτονται από τα μάτια του ευρύτερου κοινού), ότι η αποτελεσματικότητά τους είναι μόνο υποθετική».

Σύμφωνα με το National Vaccine Information Center των ΗΠΑ, οι γονείς πριν από κάθε εμβολιασμό πρέπει να θέσουν στον εαυτό τους τις εξής ερωτήσεις:

Είναι αυτή τη στιγμή το παιδί μου άρρωστο εξαιτίας κάποιας ασθένειας;
Είχε κάποια σοβαρή αντίδραση σε προηγούμενο εμβόλιο;
Έχει ιστορικό το ίδιο – ή άλλο μέλος της οικογένειάς μου – αντίδρασης σε εμβόλια, σπασμούς ή νευρολογικές διαταραχές του ανοσολογικού συστήματος;
Έχω ενημερωθεί εάν το παιδί μου ανήκει σε κάποια κατηγορία υψηλού κινδύνου για να παρουσιάσει κάποια αντίδραση στο εμβόλιο;
Έχω ενημερωθεί πλήρως για τις πιθανές αντιδράσεις του εμβολίου που πρόκειται να κάνει;
Ξέρω να αναγνωρίζω μια αντίδραση στο εμβόλιο;
Ξέρω πώς και που πρέπει να την αναφέρω;
Γνωρίζω τον κατασκευαστή και τον αριθμό της παρτίδας του εμβολίου που πρόκειται να γίνει στο παιδί μου;
Είναι πιθανό, στην περίπτωση που κάποιος γονιός θα προσπαθήσει να συζητήσει όλα αυτά τα στοιχεία με τον παιδίατρο, να εισπράξει άρνηση για συζήτηση, σαρκασμό ή και κοροϊδία για την αγωνία του όσον αφορά την ασφάλεια του παιδιού του.»

Για τις βλάβες που προκαλούνται από τα εμβόλια διαβάστε βιβλίο του Dr. Med. Gerhard Buchwald «Εμβολιασμοί – Μια Επιχείρηση Βασισμένοι στο Φόβο» και «Εμβολιασμοί των Κατοικίδιων Ζώων, Ένα Θεσμοθετημένο Έγκλημα»
....