Ερώτηση για το κουτάβι


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ενας ελληνας εκτροφεας μου ειπε οτι επειδη θα δουλευω τα πρωινα και θα πρεπει να μενει μονο του, δε θα γινει το σκυλι που θελω..ετσι λοιπον σκεφτηκα κ εγω να προσπαθησω μηπως βρω απεξω για να το παρω τωρα το καλοκαιρι που καθομαι ακομα.. τωρα δεν ξερω αν αυτος ειναι σοβαρος λογος ή οχι για να το ρισκαρω..
(εσας ποια η γνωμη σας πανω σαυτο που μου ειπε ο εκτροφέας?)
βρηκα βεβαια εδω σερρες εναν που εχει 2-3 ρατσες και ειχε γεννα, πηγα τα ειδα, αλλα δεν εχει βγαλει λεει χαρτια αυτη τη φορα (δεν μου εξηγησε ακριβως το λογο)..
Ασε τον byb από τις Σερρες.

Δηλαδή ο Έλληνας εκτροφεας που ρώτησες αρχικά, δεν σου έδωσε κουτάβι επειδή δουλεύεις τα πρωινά? Αυτός είναι ο λόγος που δεν σου έδωσε κουτάβι του?
Ρωταω διότι νομίζω πως αυτό ήταν πρόφαση, εκτος και αν ο συγκεκριμένος εκτροφεας πουλάει τα σκυλιά του μόνο σε ανέργους ή άεργους. ;)

Εγώ που δεν έχω σχέση με την φυλή, ξερώ 3 εκτροφείς.
Οι υπόλοιποι τι σου είπαν? Έκανες μια έρευνα αγοράς εδώ πριν δώσεις 1000 ευρώ για το κουτάβι από την Ουκρανία?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κι αν το παρεις απ εξω, θα γινει το κουταβι που θελεις? δεν το καταλαβα αυτο..εκτος κι αν εννοεις οτι ο εκτροφεας εδω, δεν στο εδινε.
ντενις, γιατι να μην "πεσει" καποια στιγμη το κομματι το ραμμενο? εαν εχει νεκρωθει, δεν θα πεσει?:confused:
 




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Ουτε η λυση του Σερρεου ειναι σωστη. Με 960+ ευρω που θα σου κοστιζε το κουταβι απο Ουκρανια, θα πηγαινες σε σοβαρο εκτροφεα, θα εβλεπες το κουταβι και θα το επαιρνες χωρις να εχεις ολες αυτες τις αποριες και τους ενδοιασμους.
Ακομη και για νεαρο σκυλι θα μπορουσες να ρωτησεις. Αν εσυ οπως λες δεν θα μπορουσες να ασχοληθεις μαζι του λογω της μεγαλης απουσιας σου κατα τη διαρκεια της ημερας, θα ειχε ασχοληθει εκεινος κατα τους πρωτους μηνες της ζωης του, οποτε το σκυλι θα ειχε κανει τα πρωτα του σωστα βηματα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αλλάζει κάτι επί της ουσίας αν το πάρεις από αλλού ?

Θα γίνει ή δεν θα γίνει το σκυλί που θέλεις ... πώς σχετίζεται με την Ουκρανία ... ??

Ο προβληματισμός σου πού είναι ? Και πώς λύνεις το θέμα αν πάρεις σκυλί από το εξωτερικό ή από τον ασυνείδητο στις Σέρρες ?

Τα 400 ευρώ έξτρα (μεταφορικά και export) μήπως μπορούν να μεταφραστούν σε άλλα πράγματα που θα σε βοηθήσουν να έχεις τελικά το σκυλί που θέλεις ?

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν ο εκτροφέας δεν ήθελε για άλλους λόγους ή δεν είχε να σου δώσει σκύλο θα έπρεπε να στο πεί στα ίσα. Το ότι κάποιος δουλεύει λογικές ώρες δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να πάρει σκύλο. Αλλο η πληροφόρηση και άλλο η ΠΑΡΑ-πληροφόρηση. Και επί της ουσίας και στην πράξη στρέφεται ο κόσμος σε ΒΥΒ και "αναζητήσεις" σε απίθανες χώρες που δεν γνωρίζει, για μιά φυλή που ίσως πάλι δεν γνωρίζει ... κάποια στιγμή οι εκτροφείς πρέπει να κάνουν καλό και στην φυλή τους και όχι μόνο marketing θα έλεγα ...

ντενις, γιατι να μην "πεσει" καποια στιγμη το κομματι το ραμμενο? εαν εχει νεκρωθει, δεν θα πεσει?
Το 50% τουλάχιστον (κατά πλάτος) είναι άθικτο πώς θα νεκρωθεί ? Ξανακολλάει κόβοντας και ράβοντας και όχι με UHU. :)
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
βασικα δεν ειχε κιολας ο ελληνας εκτροφεας και δεν μου ειχε πει για καποια γεννα που θα εχει αυτο το διαστημα(εγω ειχα παει πριν το πασχα)..
δεν ξερω αν ηταν προφαση..μου ειπε βεβαια οτι αμα ηθελα να απευθυνομουν σε αυτον ωστε να βρουμε (ειτε απο αυτον αν ειχε, είτε απο αλλου) ενα μεγαλύτερο σκυλί (πανω απο 6μηνων).
εννοω ότι οπως καταλαβα απο αυτον που μου ειπε οτι επειδη θα δουλευω τα πρωινα και θα ειναι μονο του ειδικα τους πρωτους μηνες, μου ειπε οτι δεν θα γινει το κουταβι που θελω..και γω σκεφτηκα και εψαξα στο εξωτερικο (κ οχι μονο στην ουκρανια) για να το παρω μεσα στο καλοκαιρι που οπως ειπα καθομαι και θα ημουν ολη μερα με το κουταβι..
εκανα Rottie ερευνα αγορας και μεσω κοε βρηκα αυτον τον σερραιο, τον αλλον που ειχα ρωτησει και μια αλλη κυρια που θα εχει τωρα γεννα οπως ειπα και θα ξαναεπικοινωνησω αυριο..
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
να εξηγησω ξανα..
εγω τωρα τελειωσα τις σπουδες..περιμενω σεπτεμβρη να δουλεψω ως δασκαλα με το γνωστο πρωινο ωραριο..
αυτο ειπα στον κυριο που δεν ξερω αν ειχε αλλους λογους αλλα μου ειπε οτι εφοσον θα μενει το κουταβι μονο του το πρωι που θα λειπω, δε θα γινει το σκυλι που θελω (δε θυμαμαι ακριβως την εξηγηση που εδωσε, αλλα σε γενικες γραμμες μου ελεγε οτι θα πρεπει να βγαινει βολτα αν 3 ωρες και κατι οτι δε θα επικοινωνω εγω με το σκυλι) ολα αυτα επειδη θα δουλευω τα πρωινα..(τωρα αν ηταν προφαση αυτο και ειχε αλλους λογουσ δεν ξερω)
λεγοντας μου λοιπον αυτο, σκεφτηκα κ γω (κ εφοσον η αλλη εκτροφεας θα ειχε κουταβια το φθινοπωρο) να ψαξω στο εξωτερικο μηπως μπορεσω να το παρω μεσα στο καλοκαιρι που ειμαι στο σπιτι και γίνοταν ολα αυτα που δεν θα γινουν (συμφωνα με τον κυριο εκτροφεα) οταν θα λειπω απο το σπιτι..δηλαδη ο μονος λογος που κατεφυγα να ψαξω στο εξωτερικο ηταν για να εχω τους 2 μηνες του καλοκαιριου με το κουταβι..
τα υπολοιπα με χρηματα δεν το σκεφτηκα επειδη θα ηταν πιο φτηνα κτλ..
αυτα..:-|
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Το ωράριο μιας δασκάλας δεν είναι και πολύ βαρύ δεν είναι και πολύ βαρύ, όπως και να το κάνουμε, τι κάνουν οι άνθρωποι που δουλεύουν ιδιωτικοί υπάλληλοι, που έχουν τουλάχιστον έννα οκτάωρο στο γραφείο (+ 2 ώρες πηγε-έλα στην αθήνα), δεν πέρνουν ποτέ σκύλο.

Νομίζω οτι απλά θα πρέπει να ασχολήσε αρκέτα μαζί του την υπόλοιπη ημέρα και το σκυλάκι θα είναι μια χαρα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Το 50% τουλάχιστον (κατά πλάτος) είναι άθικτο πώς θα νεκρωθεί ? Ξανακολλάει κόβοντας και ράβοντας και όχι με UHU. :)
δεν ξερω..και στον δικο μου υπηρχε αθικτο αυτι ,αλλα το ραμμενο κομματι σαν να ξεραθηκε και επεσε.
τελος παντων..
little pony,το σκυλακι αυτο καλυτερα να το προσπερασεις, θα βρει τον δρομο του κι αυτο..
μπορεις να βρεις εδω οτι ψαχνεις και με καλυτερες προοπτικες στο χαρακτηρα:) διοτι ναι μεν δεν πειραζει το να δουλευεις τα πρωινα εαν ασχολεισαι επαρκως και αναπληρωνεις τις υπολοιπες ωρες, εαν ομως εχεις ηδη ενα κουταβι με βεβαρυμενο ιστορικο, δεν ειναι οτι καλυτερο οπως καταλαβαινεις.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
εγω θα προτεινα να το παρεις!πιστευω οτι ειναι αρκετα μικρο κ οποιο προβλημα κ να εχει θα μπορεις να το διορθωσεις με την βοηθεια εκπαιδευτη.
μεσα απο ολη την συζητηση αναρωτηθηκα ποσοι απο εμας μπορει να εχουν αγορασει κουταβι με αναλογη εμπειρια κ δεν το ξερουμε?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
γιατι να το παρει? με τα ιδια λεφτα παιρνει κι απο ελληνα εκτροφεα..οσο για τις εμπειριες που μπορει να εχουν και να μην το ξερουμε, εφοσον τις ξερουμε, δεν πρεπει να τις αποφυγουμε?
το δικο σου ειχε μια παρομοια εαν θυμαμαι καλα, την οποια και ανακαλυψες προσφατα (ισως να κανω και λαθος, εαν ναι, διορθωσε με:))..δεν θα προτιμουσες να μην την ειχε,?
θα το επαιρνες το κουταβι σου εαν το γνωριζες?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ναι ρε παιδια..... ενας βασικός λόγος να πάρει κανείς κουτάβι απο εκτροφέα, είναι για να μην έχει τραυματικές εμπειρίες..... !! ποιος ο λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις κουτάβι αμφιβόλου ψυχικής υγείας???
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τί είναι ακριβώς μία τραυματική εμπειρία για ένα κουτάβι ?
Είναι ίδιες οι επιπτώσεις του ίδιου γεγονότος σε όλα τα σκυλιά ?
Πώς διαπιστώνουμε αν ένα κουτάβι είχε μία ανάλογη ή και πιο δύσκολη (για το ίδιο) εμπειρία πρίν το αγοράσουμε ?

Το μόνο πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν μπορεί να δεί αν του κάνει τελικά αυτό το κουτάβι και δεν υπάρχει κανένας λόγος να εμπιστευτεί έναν τυχαίο εκτροφέα που ζεί στην άλλη άκρη του κόσμου.
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
:confused: :confused: δεν θα είχε τραυματικές εμπειρίες αν ήταν τσάμπα ??
Ναι ρε παιδια..... ενας βασικός λόγος να πάρει κανείς κουτάβι απο εκτροφέα, είναι για να μην έχει τραυματικές εμπειρίες..... !! ποιος ο λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις κουτάβι αμφιβόλου ψυχικής υγείας???
Ό,τι είπε από πάνω η Kopritis
Εννοώ Denis ότι δεν θα έδινα χρήματα για ένα κουτάβι από εκτροφέα κιόλας, το οποίο θα είχε τραυματικές εμπειρίες.

Θα μπορούσα να πάρω ένα κουτάβι δωρεάν από καταφύγιο ή με τραυματικές εμπειρίες ή χωρίς (εκεί δεν θα μπορούσε κάποιος να με διαβεβαιώσει).

Αλλά όταν αγοράζω σκύλο από επαγγελματία, απαιτώ ένα κουτάβι χωρίς τέτοια προβλήματα.

Δεν εννοούσα ότι αν πάρει το συγκεκριμένο σκυλάκι τσάμπα, θα 'εξαλειφθούν' τα ψυχολογικά του, αλλά αν είναι έτσι παίρνει ένα οποιοδήποτε αδέσποτο κουτάβι, όχι να πληρώσει κ να πάρει κ κουτάβι εκτροφέα που ίσως έχει προβλήματα...
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Πώς διαπιστώνουμε αν ένα κουτάβι είχε μία ανάλογη ή και πιο δύσκολη (για το ίδιο) εμπειρία πρίν το αγοράσουμε ?
αν δεν σου κάνει κόπο βρε Denis, μπορείς να απαντήσεις σε αυτό; (το θεωρώ τρομερά χρήσιμο)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αν δεν σου κάνει κόπο βρε Denis, μπορείς να απαντήσεις σε αυτό; (το θεωρώ τρομερά χρήσιμο)
να πω εγω τι κοιταξα πριν τα παρω? εκτος απο πληγες- ουλες που δεν ειχαν πανω τους:D:p
πως συμπεριφεροντουσαν με τα αδερφια, τη μανα, τον πατερα τους και αλλα σκυλια του εκτροφειου, 4 παιδια, πως περπατουσαν στους εξωτερικους χωρους και πως μεσα στο σπιτι τους, πως συμπεριφερθηκαν σε μας που ειμασταν ξενοι και πως αντιδρουσαν οταν εκανα τα "παλαβα " μου.
εαν παρατηρησεις καλα το κουταβι στα ερεθισματα,και πολλη ωρα και ισως και αρκετες φορες εαν εχεις δυνατοτητα, καταλαβαινεις αρκετα πραγματα.
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
γιατι να το παρει? με τα ιδια λεφτα παιρνει κι απο ελληνα εκτροφεα..οσο για τις εμπειριες που μπορει να εχουν και να μην το ξερουμε, εφοσον τις ξερουμε, δεν πρεπει να τις αποφυγουμε?
το δικο σου ειχε μια παρομοια εαν θυμαμαι καλα, την οποια και ανακαλυψες προσφατα (ισως να κανω και λαθος, εαν ναι, διορθωσε με:))..δεν θα προτιμουσες να μην την ειχε,?
θα το επαιρνες το κουταβι σου εαν το γνωριζες?
δεν θυμασαι καθολου καλα κ κανεις λαθος.δεν ειχε καμια τραυματικη εμπειρια απο οσο γνωριζω,ισως να θυμασαι ενα αλλο ποστ μου οπου ειχα πει για την αδελφη του Αδη η οποια δαγκωθηκε απο τον πατερα της.
σαφως κ θα προτιμουσα ο σκυλος μου να ειναι οσο πιο αρτιος γινεται,σωματικα κ ψυχολογικα...οπως θα επιθυμουσα να ειναι κ απαλλαγμενος απο καθε κληρονομικη ασθενεια κ μη κ αριστης μορφολογιας κ εργασιακου χαρακτηρα...!!!! χαιρω πολυ...!!!
δηλαδη αν το παρει απο ελληνα εκτροφεα της δινει κανεις εγγυηση οτι το κουταβι δεν ειχε αναλογη εμπειρια?επειδη δεν βρικες εσυ καποιο εμφανες σημαδι δαγκωνιας απο αλλο σκυλο πανω στα κουταβια σου,ειναι εγγυηση οτι δεν τα βουτηξε καποιο αλλο σκυλι κ δεν εχουν ψυχολογικα προβληματα?
αυτο που θελω να πω κ να καταληξω ειναι οτι αυτα δεν ειναι τα σωστα κριτηρια για την επιλογη του κουταβιου...οπως πολυ σωστα ειπαν κ καποιοι αλλοι θα πρεπει να τσεκαρει την εγγυροτητα του εκτροφεα,να δει απο κοντα το κουταβι κ να κρινει μονη της αν της κανει η οχι.
οπως θα καναμε ολοι μας ανεξαρτητα αν γνωριζαμε καποιο γεγονος για το κουταβι.
ποιος λεει οτι αυτο το κουταβι τελικα τραυματιστηκε απ την εμπειρια αυτη κ οτι τελικα ειναι ακαταλληλο?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τί είναι ακριβώς μία τραυματική εμπειρία για ένα κουτάβι ?
Είναι ίδιες οι επιπτώσεις του ίδιου γεγονότος σε όλα τα σκυλιά ?
Πώς διαπιστώνουμε αν ένα κουτάβι είχε μία ανάλογη ή και πιο δύσκολη (για το ίδιο) εμπειρία πρίν το αγοράσουμε ?
Απαντάει κανείς σε αυτά που ρωτάω ? Πώς να απαντήσω στα παρακάτω, στα επόμενα και για ποιόν λόγο ?

Οποιος απαιτεί ένα κουτάβι έτσι ή αλλιώς από έναν εκτροφέα τί ακριβώς απαιτεί ? Ξέρει ή απαιτεί έναν καλό έμπορο που δεν θα τον αφήσει να καταλάβει τελικά τίποτα περί σκύλων ή του μελλοντικού σκύλου του ?