Ερώτηση για BARF...


roud

Member
17 Αυγούστου 2012
24
0
Παιδιά βρήκα ένα site (barfing.gr) που πουλάει barf τροφή για σκυλιά. Σύμφωνα με αυτό πάντα, από θέμα τιμής συμφέρει να αγοράσεις τροφή από κει σε σχέση με την ξηρά τροφή. Έχει δοκιμάσει κανείς? πιστεύετε είναι καλό ή μούφα?
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Ωμη διατροφή
Μια πολύ καλή και σοβαρή διατροφή
Μια διατροφή που θέλει γνώση και ακρίβεια .
Μια κίνηση που με λάθος χρήση μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα.
Εγώ θα ρωτήσω κάτι απλό .
Τι υγειονομικές πιστοποιήσεις παρέχει η κάθε τύπου εταιρία διάθεσης ωμής τροφής.
Τι εξασφαλίσεις σου παρέχει ότι όλα επεξεργάζονται και τυποποιούνται σωστά.
Την BARF την κάνεις πάντα ΕΣΥ για τον σκύλο σου .
Το κάνεις για δυο λόγους , ο ένας για να ξέρεις τι δίνεις και ο άλλος για να μπορείς να καθορίζεις τα συστατικά σε ποσοστά και συχνότητα.
Και μια φιλική συμβουλή .
Ο σκύλος δεν είναι για πειράματα
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
οτι θελει προσοχη θελει ειδικα στα κοκκαλα τα αποφευγεις αν ειναι κουταβι..γνωμη σοβαροτερα απο ξηρα δν προκαλει..αν εχεις μια ιδεα
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Προσωπικά έχω δοκιμάσει μια φορά από εκεί και δεν έμεινα ευχαριστημένος.
 




roud

Member
17 Αυγούστου 2012
24
0
Ξηρά και πάλι ξηρά γιατί δεν υπάρχει πολύς χρόνος δυστυχώς....Ευχαριστώ πάντως για τις γνώμες!
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Ωμη διατροφή
Μια πολύ καλή και σοβαρή διατροφή
Μια διατροφή που θέλει γνώση και ακρίβεια .
Μια κίνηση που με λάθος χρήση μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα.
Εγώ θα ρωτήσω κάτι απλό .
Τι υγειονομικές πιστοποιήσεις παρέχει η κάθε τύπου εταιρία διάθεσης ωμής τροφής.
Τι εξασφαλίσεις σου παρέχει ότι όλα επεξεργάζονται και τυποποιούνται σωστά.
Την BARF την κάνεις πάντα ΕΣΥ για τον σκύλο σου .
Το κάνεις για δυο λόγους , ο ένας για να ξέρεις τι δίνεις και ο άλλος για να μπορείς να καθορίζεις τα συστατικά σε ποσοστά και συχνότητα.
Και μια φιλική συμβουλή .
Ο σκύλος δεν είναι για πειράματα
Βαγγέλη με τρομάζεις. Έχω μία βδομάδα τώρα που δίνω μπαρφ, αλλά εδώ δεν μπορώ να βρω ότι και στην Βαρβάκειο (πχ πράσινο πατσά) και μάλιστα στις τιμές της Βαρβακείου.
Δίνω πλατάρια 4 μέρες, λάπα 2 και ψάρι 1, πάντα φυσικά με λαχανικά και γιαούρτι και αυγό (τα δύο τελευταία 2 μέρες).
Δεν θέλω να κάνω κακό στο σκυλί και φοβάμαι.
Βέβαια έχω δει τεράστια αλλαγή στα κόπρανα, στην διάθεσή της και την ενέργειά της. Επίσης Το λίγο κίτρινο που είχε στα πίσω δόντια εξαφανίστηκε!

Πιάστηκα από του Βαγγέλη τις υποδείξεις, αλλά όποιος θέλει θα το εκτιμούσα να μου πει τη γνώμη του
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Βαγγέλη με τρομάζεις. Έχω μία βδομάδα τώρα που δίνω μπαρφ, αλλά εδώ δεν μπορώ να βρω ότι και στην Βαρβάκειο (πχ πράσινο πατσά) και μάλιστα στις τιμές της Βαρβακείου.
Δίνω πλατάρια 4 μέρες, λάπα 2 και ψάρι 1, πάντα φυσικά με λαχανικά και γιαούρτι και αυγό (τα δύο τελευταία 2 μέρες).
Δεν θέλω να κάνω κακό στο σκυλί και φοβάμαι.
Βέβαια έχω δει τεράστια αλλαγή στα κόπρανα, στην διάθεσή της και την ενέργειά της. Επίσης Το λίγο κίτρινο που είχε στα πίσω δόντια εξαφανίστηκε!

Πιάστηκα από του Βαγγέλη τις υποδείξεις, αλλά όποιος θέλει θα το εκτιμούσα να μου πει τη γνώμη του
Δεν είναι για να τρομάζεις , αλλά η BARF είναι μια διατροφή που απευθύνετε σε επιμελείς άτομα , με κρίση και λογική .
Όπως τα λες μια χαρά είσαι.
Απλά οφείλω να το επισημάνω επειδή συχνά πυκνά ακούω να μιλάνε για BARF και στην πραγματικότητα νομίζουν ότι το να δίνεις απλά μερικά πλατάρια είναι και το ιδανικό.
Να δεις σκυλί με ξεσκισμένα έντερα και γεμάτα φλεγμονές επειδή η δυσκοιλιότητα το σακάτεψε.
Αν μπορείς να ρυθμίσεις τις διατροφικές ανάγκες του σκύλου , όλα είναι οκ .
Προσωπικά όμως δεν θα εμπιστευόμουν καμιά αυτοσχέδια εταιρία παρασκευής BARF .
Στην καλύτερη περίπτωση το θεωρώ επικίνδυνο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
αλλά όποιος θέλει θα το εκτιμούσα να μου πει τη γνώμη του
Εντάξει λοιπόν αφού το ζητάς, ακολουθεί σεντόνι :p

Επειδή καιρό τώρα ψάχνω για τη διατροφή του δικού μου και ακόμα ψάχνω θα σου πω το απλό. Η ωμοφαγία ενδείκνυται για όλα τα έμβια όντα καθώς η ωμή τροφή είναι αυτή που περιέχει άθικτα όλα τα στοιχεία που χρειάζεται ένα ον (λέω ον γιατί συμπεριλαμβάνω ανθρώπους, λοιπά θηλαστικά, ψάρια, πτηνά τα πάντα). Στα σκυλιά ίσως ένας λόγος παραπάνω για λόγους που βαριέμαι να αναπτύξω, ορισμένοι είναι προφανείς. Το ωμό φαϊ όμως και το ωμό κρέας ειδικότερα κουβαλάει και ότι μικρόβιο, βακτήριο και μικροοργανισμό θέλεις - γι'αυτό άλλωστε και το ψήσιμο του κρέατος θεωρείται αυτονόητο για την ανθρωποτροφή (σε κάποιες μεριές του πλανήτη, όχι όλες!): για το σκότωμα όλων των ανεπιθύμητων μικροοργανισμών - αν και όλοι ξέρουμε περιπτώσεις ωμών γκουρμεδιών και πώς πολλοί το αγαπάνε το αιματάκι τους. Η σαλμονέλα όμως παραφυλάει στη γωνία και είναι και το λιγότερο των ασθενειών. Περιττό να πω ότι από ωμή ή κακά ψημμένη τροφή εξαπλώθηκαν πάρα πολλές από τις μεγάλες πανδημίες του πλανήτη. Δεν είναι κινδυνολογίες όλα αυτά, είναι τα αυτονόητα, και μια υπενθύμηση του γενικότερου πλαισίου που εξηγεί γιατί στη βάση της
η BARF είναι μια διατροφή που απευθύνετε σε επιμελή άτομα , με κρίση και λογική .
, καθώς τρόποι υπάρχουν για να εξαλειφθούν τα "κακά στοιχεία" από την ωμή τροφή (θα τα έχεις δει κι εσύ σίγουρα τα σχετικά άρθρα) αλλά οποιαδήποτε αμέλεια μπορεί να την πληρώσεις ακριβά. (Βασικά γι'αυτό κι εγώ επειδή με την επιμέλεια είμαστε μαλωμένοι δεν πρόκειται ποτέ να επιχειρήσω barf).

Αλλά κυρίως και για όλους αυτούς τους λόγους και να έδινα barf ούτε εγώ
δεν θα εμπιστευόμουν καμιά αυτοσχέδια εταιρία παρασκευής BARF .
Στην καλύτερη περίπτωση το θεωρώ επικίνδυνο.
Δεν ξέρεις που φυλάσσουν τα κρέατα, πού τα κατέψυξαν, για πόσο καιρό, σε τι θερμοκρασία. Αν θέλεις το σκυλί σου να είναι υγιές, μόνο τον εαυτό σου μπορείς να εμπιστευτείς ότι η barf σου είναι προετοιμασμένη σωστά και disease-free.

Εφόσον λοιπόν εσύ έχεις ενημερωθεί για τον τρόπο "παρασκευής" και διατήρησης ενδελεχώς, ετοιμάζεις μόνος σου τη barf και ακολουθείς πιστά, κατά γράμμα, τις οδηγίες δεν έχεις λόγο να φοβάσαι.

Εντάξει το ομολογώ, να σε τρομάξω κι εσένα και όσους νέους την ψάχνουν για τη barf ήθελα, όχι για να σε αποτρέψω αλλά για να τονίσω το βαθμό υπευθυνότητας που χρειάζεται να επιδείξει όποιος στραφεί σε barf. Τα οφέλη άλλωστε τα ξέρεις, μην τα λέμε εδώ, υπάρχουν αλλού ;)
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
@Estranged

Ωραία.... τώρα έγινα χειρότερα!!!!!!!!!!! χαχαχαχα
Μία που άρχισα και μία που θα την σταματήσω
 




christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Δεν είναι για να τρομάζεις , αλλά η BARF είναι μια διατροφή που απευθύνετε σε επιμελείς άτομα , με κρίση και λογική .
Όπως τα λες μια χαρά είσαι.
Απλά οφείλω να το επισημάνω επειδή συχνά πυκνά ακούω να μιλάνε για BARF και στην πραγματικότητα νομίζουν ότι το να δίνεις απλά μερικά πλατάρια είναι και το ιδανικό.
Να δεις σκυλί με ξεσκισμένα έντερα και γεμάτα φλεγμονές επειδή η δυσκοιλιότητα το σακάτεψε.
Αν μπορείς να ρυθμίσεις τις διατροφικές ανάγκες του σκύλου , όλα είναι οκ .
Προσωπικά όμως δεν θα εμπιστευόμουν καμιά αυτοσχέδια εταιρία παρασκευής BARF .
Στην καλύτερη περίπτωση το θεωρώ επικίνδυνο.
Λόγω του ότι το καταλαβαίνω και δεν θα ήθελα την όποια αμέλειά μου ή βλακεία μου να την πληρώσει το σκυλί γι' αυτό ρωτάω.
Δεν ξέρω ίσως το μελετήσω πολύ και το κάνω λίγο αργότερα και πλήρως οργανωμένα.
Μέχρι τώρα έδινα λίγη ξηρή τροφή και της μαγείρευα.
Είναι χειρότερο να ανησυχώ και να σκέφτομαι διαρκώς αν έχω κάνει π@π@ριά.
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας

edit: Πάντως το σκυλί έχει τεράστια διαφορά και πιστεύω ότι αν γίνει σωστά είναι ότι καλύτερο
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
edit: Πάντως το σκυλί έχει τεράστια διαφορά και πιστεύω ότι αν γίνει σωστά είναι ότι καλύτερο
E ναι εκεί το πήγαινα αλλά βαριόμουν να το αναπτύξω, υπάρχει παντού εδώ μέσα. Ισως καλό είναι να κάνεις αυτό που λες, να το μελετήσεις σωστά για να είσαι σίγουρος!
 




Judy Garland

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
89
0
προσοχή στην κατάψυξη των κρεάτων και μην φοβάσαι,

αντίθετα τις ξηρές τροφές θα έπρεπε να φοβόμαστε καθώς είναι υπεύθυνες για ένα κάρο προβλημάτων,
άσε που δεν σταματάς να διαβάζεις και να ψάχνεις την καλύτερη με ταμπελάκια και πίνακες με ένα κάρο ακαταλαβίστικα πράγματα που μόνο να υποθέσεις μπορείς για το τι είναι στην πραγματικότητα,
κάνοντας σε, πολλές φορές αν όχι πάντα, να αποφασίζεις για την τροφή από την ποιότητα της σακούλας.

πλέον ούτε σαν εύκολη λύση την παραδέχομαι καθώς υπάρχουν και κρέατα βαθιάς κατάψυξης σε καλές τιμές