Ερώτηση περί χρώματος λαμπραντόρ


ians

New Member
6 Απριλίου 2011
3
0
καλησπερα

ειμαι νεος στο φορουμ και φιλοδοξω να αποκτησω το δικο μου λαμπραντορ.εχω αρχισει και διαβαζω σχετικα.
πριν λιγες μερες βρηκα σε πολυ ελκυστικη τιμη κουταβακι και αποφασισα να παω να το δω απο κοντα.το κουταβακι ειχε τον σωστο σωματοτυπο και οι γονεις του "εμοιαζαν" καθαροαιμοι.αυτο που με παραξενευξε ηταν οτι το χρωμα του κουταβιου ηταν λευκο αλλα υπηρχαν εμφανες κανελι βουλες πανω του(ουρα και ποδια).ειναι δυνατον αυτο σε καθαροαιμο???νομιζω το η φυλη εχει απολυτη μονοχρωμια.
οι γονεις ηταν ο ενας λευκος και ο αλλος κανελλι.
ευχαριστω εκ των προτερων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
ians καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
Ευτυχώς για σένα, εγκαίρως... Δηλαδή πριν αποκτήσεις αυτό που θεωρείς "καθαρόαιμο".
Πρέπει να ξέρεις, ότι αν ενδιαφέρεσαι για πραγματικό labrador, ο μόνος τρόπος να το αποκτήσεις, είναι από εκτροφέα.
Ποτέ από pet shop και ποτέ από αγγελία.
Και αφού σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη ράτσα, πρέπει να διαβάσεις πάρα πολύ καλά, το πρότυπο της φυλής ώστε να είσαι σε θέση να γνωρίζεις, ποιό είναι το σωστό χρώμα, το σωστό μέγεθος, ο σωστός χαρακτήρας.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συμφωνώ με mareco, απευθύνσου σε υπεύθυνο εκτροφέα (υπάρχουν στην Ελλάδα πολύ καλοί εκτροφείς λάμπραντορ). Η τιμή θα πρεπε να είναι το λιγότερο που σε απασχολεί για ένα πλάσμα που θα σε συντροφεύει τα επόμενα 10-15 χρόνια
 


ians

New Member
6 Απριλίου 2011
3
0
ευχαριστω παιδια για την απαντηση.
ναι δεν βλεπω την τιμη σαν θεμα γιαυτο αλλωστε εκοικονομω λεφτα καιρο για τον σκοπο αυτο.
πληροφοριακα ομως ειναι δυνατον κουταβι λαμπραντορ να εχει βουλες?και απο καθαρους γονεις?
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ευχαριστω παιδια για την απαντηση.
ναι δεν βλεπω την τιμη σαν θεμα γιαυτο αλλωστε εκοικονομω λεφτα καιρο για τον σκοπο αυτο.
πληροφοριακα ομως ειναι δυνατον κουταβι λαμπραντορ να εχει βουλες?και απο καθαρους γονεις?
Οι γονείς έχουν pedigree? Τα κουτάβια;
 


ians

New Member
6 Απριλίου 2011
3
0
Δεν το γνωριζω αυτο.Παντως γενικα μπορει να εχει βουλα αλλου χρωματος ή ειναι αποκλειστικα μονοχρωμα???
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Μόλις δύο post πριν, σου παρέθεσαν το πρότυπο της φυλής που σε ενδιαφέρει.
Κάνε τον κόπο, να το διαβάσεις.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
όχι δεν επιτρέπεται να έχει βούλα άλλου χρώματος...... διάβασες το πρότυπο;
στο λίνκ που σου παρέθεσα πιο πάνω θα βρείς πολλές πληροφορίες για την φυλή που σε ενδιαφέρει....

η ερώτηση για το αν τα κουτάβια έχουν pedigree είναι η πρώτη που πρέπει να κάνει ο κάθε υποψήφιος ιδιοκτήτης καθαρόαιμου σκύλου....
 




Labrador Retriever

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2010
875
0
28
Πειραιας
Καλως Ορισες και ευχομαι συντομα με το σκυλακο σου! :)
Παιδια δεν ειμαι σιγουρος,αλλα μου φενεται οτι εχω διαβασει οτι ενα σημαδι στο στηθος επιτρεπεται..αλλα δεν ειμαι σιγουρος...μπορει να εχω μπερδευτει με αλλη ρατσα.Μου φενεται αν ειναι...θα ειναι για ενα σημειο στο στηθος...πολυ σπανιο.Μισο να τσεκαρω το βιβλιο xD

Ναι παιδια οντος.Λεει επ ακριβως:"Μια μικρη κηλιδα στο στηθος ειναι εποτρεπτη"
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Το πρότυπο λέει: επιτρέπονται λίγες λευκές τρίχες στο στήθος
Οχι κανελί βούλες στα πόδια ή στην ουρά..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το pedigree με την περίπτωση, ακόμη και pedigree να έχουν οι γονείς του είναι φανερό ότι το μικρούλη είναι εκτός προτύπου. Μπορεί να συμβεί και από καθαρόαιμους γονείς , αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι "ειδικοί".
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το pedigree με την περίπτωση, ακόμη και pedigree να έχουν οι γονείς του είναι φανερό ότι το μικρούλη είναι εκτός προτύπου. Μπορεί να συμβεί και από καθαρόαιμους γονείς , αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι "ειδικοί".
Μπράβο, γι'αυτό ρωτάω αν οι γονείς έχουν pedigree.

Pedigree=καθαρόαιμο
noPedigree=ημίαιμο

Πάντως τα κουτάβια "σε καλή τιμή" είναι σίγουρα αμφιβόλλου προέλευσης & ποιότητας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki