Εσείς το έχετε ξανακούσει;;


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
my point is ...

Μπορεί ολες αυτες οι συνταγές να είναι σωστές και συμβατές με την υγεία του σκύλου , παρολλα αυτα όμως απο την στιγμή που αφορά την υγεία του , δεν μπορώ εγω και ο καθένας , να ακολουθούμε έτσι τυφλά συμβουλές , προτάσεις και δίαιτες που τις είδαμε να κυκλοφορούν ετσι σε forums και σελίδες , χωρίς να το ψάξουμε λίγο , απλα και μόνο επειδή το είδα κάπου .

Χρειάζεται και λίγο ψάξιμο

Για αυτό ρωτάω πάντοτε για πηγές κλπ

:)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
όλοι οι barfers δίνουν αυγά
Εξάλλου είναι και συνταγή, ώμο αυγό με αγελαδινό γάλα, για κουταβισιο γάλα όταν έχει πρόβλημα η μάνα και δεν έχεις ειδικό γάλα
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
my point is ...

Μπορεί ολες αυτες οι συνταγές να είναι σωστές και συμβατές με την υγεία του σκύλου , παρολλα αυτα όμως απο την στιγμή που αφορά την υγεία του , δεν μπορώ εγω και ο καθένας , να ακολουθούμε έτσι τυφλά συμβουλές , προτάσεις και δίαιτες που τις είδαμε να κυκλοφορούν ετσι σε forums και σελίδες , χωρίς να το ψάξουμε λίγο , απλα και μόνο επειδή το είδα κάπου .

Χρειάζεται και λίγο ψάξιμο

Για αυτό ρωτάω πάντοτε για πηγές κλπ

:)

και δινεις ξερες τροφες??
Που οτι ερευνα εχει γινει την εχει κανει πληρωμενος απο την εκαστοτε εταιρια "επιστιμονας"?

Εγω δεν ειμαι και τοσο ευκολοπιστη. Διαβαζω, μαζευω πληροφοριες, διασταυρωνω, δοκιμαζω, βλεπω και αξιολογω αποτελεσματα στα δικα μου σκυλια και αναλογος αποφασιζω, οτι μας κανει η οχι.
Παρδειγμα:
Μεχρι να ξεκινσω BARF ( πριν απο 13 χρονια) διαβασα εναν ολοκληρο χρονο ( βιβλια, γερμανικο ιντερνετ κλπ) μεχρι να το παρω αποφαση. Αποτελεσμα φανερο ειχα στης πρωτες 2 εβδωμαδες με συνεχη ανοδο. Και εργαστηριακο μετα απο μηνα, 3μηνο και απο τοτε ανα 6αμηνο και πειστηκα.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
θέλω να τονίσω οτι δεν θα πάω κατευθείαν να δώσω στο ζώο μου αυτό που μόλις διάβασα εδω μέσα , χωρίς να το ψάξω , απλά και μόνο επειδή άλλα 3-4 μέλη συμφώνησαν οτι κάνουν το ίδιο. ;)
Θα το ψάξω και θα το μελετήσω

Νάναι καλά το πανεπιστήμιο που συμβουλεύει .
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Βιολογική αξία πρωτεϊνών για το σκύλο
μητρικό γάλα 100%
ασπράδι αυγού 97%
μοσχάρισιες 82%
ψάρι 79%
αγελαδινό γάλα 75%
ρύζι 69%
σιτάρι 50%
το βιβλιο που διαβαζω τωρα για διατροφή τα λεει ετσι ακριβως ( με 1% αποκλιση πανω κατω στις κατηγοριες που αναφερεις )
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
τα παιδια σου απαντησαν στην ερωτηση που εκανες στο θεμα εσεις το εχετε ξανακουσει, η επιλογες που θα κανεις φυσικα θα ειναι δικησου υποθεση
 








Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ιδίως το θέμα του αυγού είναι κοινή λογική και δεν χρειάζομαι χρηματοδοτημένες έρευνες πολυεθνικών (Procter & Gamble, Nestle, ...). Για ένα άγριο ζώο το αυγό είναι μέρος της φυσικής του διατροφής. Δεν φαντάζομαι ο λύκος να βράζει το αυγό πριν το φάει ή να ξεχωρίζει το ασπράδι από το κρόκο.
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
τωρα.... με μπερδεψατε

τελικα το αυγο ωμο ή βρασμενο????
ολο μαζι ή χωριστα το ασπραδι απο τον κροκο???

ή καταλαβα εγ κατι λαθος???
 








sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αλεξία, δεν έχω πρόσβαση φυσικά σε συγκεκριμένα επιστημονικά δεδομένα ειδικά για τα ζώα, ούτε μπορώ να σε αμφισβητήσω, αλλά όπου το έψαξα (ιντερνετικα....τρέχα γύρευε θα μου πεις), βρήκα ότι δεν μπορεί να ισχύει αυτό που λες, δηλαδή να αναπληρώνεται από την βιοτίνη, ακριβώς επειδή την δεσμεύει!

αβιδίνη. Γλυκοπρωτεΐνη η οποία βρίσκεται στο λεύκωμα του αβγού. Μαζί με δύο μόρια βιοτίνης δίνει αδρανές σύμπλεγμα, το οποίο δεν πέπτεται από πρωτεάσες. Η α. μπορεί να προκαλέσει ελαφρά δηλητηρίαση, στην περίπτωση κατανάλωσης λευκώματος αβγού. Επίσης, υπερβολική λήψη φρέσκων αβγών μπορεί να προκαλέσει στους ανθρώπους συμπτώματα έλλειψης βιοτίνης, λόγω της δέσμευσής της από την α. Η α. γίνεται αδρανής, όταν εκτεθεί σε ακτίνες ή θερμανθεί.

κι αυτό από το πανεπιστήμιο Αθηνών:


Η βιοτίνη (βιταμίνη Β7, βιταμίνη Η) ανήκει στις υδατοδιαλυτές βιταμίνες. Η βιοτίνη συμμετέχει σε πλήθος μεταβολικών αντιδράσεων. Συμμετέχει στη σύνθεση των λιπαρών οξέων, τη γλυκονεογένεση, το μεταβολισμό των διακλαδισμένων λιπαρών οξέων και το μεταβολισμό της λευκίνης.Η δράση της βιοτίνης οφείλεται στην ικανότητά της να δεσμεύει και να μεταφέρει το διοξείδιο του άνθρακα, το οποίο χρησιμοποιείται ως υπόστρωμα για πολλές αντιδράσεις σύνθεσης. Για το λόγο αυτό, αποτελεί συνένζυμο σε αντιδράσεις καρβοξυλίωσης, που καταλύονται από ένζυμα, που ονομάζονται καρβοξυλάσες.
  • Στη συνθεση των λιπαρών οξέων αποτελεί συνένζυμο του ενζύμου καρβοξυλάση του ακέτυλο-CoA που καταλύει τη μετατροπή του ακέτυλο-CoA σε μηλόνυλο-CoA.
  • Η βιοτίνη αποτελεί επίσης συνένζυμο της πυροσταφυλικής καρβοξυλάσης, ενός ενζύμου της γλυκονεογένεσης.
  • Η προπιόνυλο-CoA καρβοξυλάση καταλύει τη μετατροπή του προπιόνυλο-CoA σε S-μεθυλο-μηλόνυλο-CoA, στα πλαίσια του μεταβολισμού των διακλαδισμένων λιπαρών οξέων.
  • Τέλος, η μεθυλο-κρωτόνυλο-CoA καρβοξυλάση καταλύει τη μετατροπή του β-μεθυλο-κρωτόνυλο-CoA σε β-μεθυλο-γλουτακόνυλο-CoA, κατά τις αντιδράσεις μεταβολισμού της λευκίνης.
Η βιοτίνη παίζει ρόλο στην ανάπτυξη του δέρματος και των μαλλιών. Περιέχεται σε πολλα σκευάσματα καλλυντικών και σαμπουάν. Έχει χρησιμοποιηθεί για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης και της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας. Η βιοτίνη, πιθανώς, συμμετέχει και στην παθογένεια του σακχαρώδους διαβήτη.Η ανεπάρκεια βιοτίνης πολύ σπάνια μπορεί να συμβεί, διότι η συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη ανέρχεται μόλις στα 0.25 mg και η συνήθης διατροφή περιέχει το ποσό αυτό της βιταμίνης. Σε άτομα που τρώνε ωμά αυγά για μεγάλες περιόδους μπορεί να παρατηρηθεί έλλειψη βιοτίνης, καθώς αυτή συνδέεται με την πρωτεΐνη του αυγού αβιδίνη και καθίσταται ανενεργής. Αντίθετα, στο μαγειρεμένο αυγό η αβιδίνη μετουσιώνεται και χάνει την ικανότητα σύνδεσής της με τη βιοτίνη.Τα συμπτώματα της έλλειψης βιοτίνης αφορούν το δέρμα και τα μαλλιά (σμηγματορροϊκή δερματίτιδα, ξηροδερμία, αλωπεκία), αλλά είναι δυνατόν να εμφανιστούν, επίσης, και νευρολογικές διαταραχές.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν έχω ψάξει επιστημονικά άρθρα.

Ο ομιλητής στο σεμινάριο είναι επιστήμονας, πρόεδρος της επιστημονικής επιτροπής, εργάζεται στην Bayer, κριτής και ασχολήθηκε πολλά χρόνια με την εκτροφή.


Στο google βρήκα αυτό
Biotin is an essential water soluble vitamin which can be rendered unavailable by egg white !
Many clinical nutrition books discuss biotin (one of the water soluble vitamin B complex) as being an essential nutrient which can be bound by avidin, which is found in raw egg white. This binding prevents it's absorption from the gastrointestinal tract. Fortunately cooking deactivates this effect of avidin, and egg yolk is so high in biotin content that biotin deficiency does not occur when whole raw eggs are fed. So, whilst biotin deficiency is a potential problem - in reality it is unlikely to be seen in domesticated animals unless they are fed an extremely imbalanced ration that is predominantly egg white.
πηγή


 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
όλοι οι barfers δίνουν αυγά
Εξάλλου είναι και συνταγή, ώμο αυγό με αγελαδινό γάλα, για κουταβισιο γάλα όταν έχει πρόβλημα η μάνα και δεν έχεις ειδικό γάλα
καπου εχω διαβασει οτι βαζεις και ζαχαρη για να ερχεται πιο κοντα στο μητρικο γαλα.ισχυει?
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc