Ετοιμη Barf


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Πάντως θα εμπιστευόμουν λίγο παραπανω κάποιον που ασχολείται επαγγελματικά με την διατροφή να παρασκευάσει barf, παρά κάποιον άσχετο...ένας ειδικός διατροφολόγος έχει κάποια σχέση τέλος πάντων, ο άλλος είναι απλώς καιροσκόπος.
εγω παλι θα εμπιστευομουν αυτον που ασχολειτε πραγματικα επειδη του αρεσει....
αν πχ η frenciefan (μιας και ειδα τελευται την απαντηση της) ανοιγε μπαρφαδικο θα επαιρνα ασχετα με το αν ηταν πυρινικος φυσικος.... τωρα απο εναν εκπαιδευτη που εχθες το εμαθε και δεν ασχολειτε κιολας οχι δεν θα επαιρνα
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Λαχανικά κι εγώ βάζω. Αλλά όπου έχω διαβάσει, λέει πάντα τα φρούτα τουλάχιστον 20 λεπτά μετά. Κάτσε να το δω να σου πω και γιατί.
http://marthathesharpei.blogspot.gr/2009/05/barf-biologically-appropriate-raw-food.html
Θα το δεις, λέει "Δεν αναμιγνύω διαφορετικά είδη στο ίδιο γεύμα για καλύτερη πέψη και για να μην επιβαρύνω το πάγκρεας.
Στο ίδιο γεύμα μπορώ να αναμιγνύω: ..." κλπ.

Α,και μετά πιο κάτω λέει και αναλυτικά για τα φρούτα.
Anniegr τα φρούτα καλό είναι να καταναλώνονται μόνα τους γιατί ο οργανισμός απορροφά καλύτερα τα θρεπτικά συστατικά. Δηλαδή δίνοντας τα με κάτι άλλο μπορεί να μην προκαλείς πρόβλημα αλλά δεν προσλαμβάνεις και το μάξιμουμ που προσφέρουν.
Ο πολύ χρήσιμος οδηγός που παραπέμπεις είναι της Loukia οπότε με μια αναζήτηση ίσως βρεις και σε αυτό το φόρουμ ποστ της που να το εξηγεί καλύτερα και να δίνει περισσότερες πληροφορίες.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Είχα κάπου διαβάσει ότι τα φρούτα δεν πρέπει να καταναλώνονται μαζί με κρέας γιατί από τον συνδυασμό ελευθερώνεται αλκοόλη (δεν ξέρω αν είναι σωστό). Παρόλα αυτά από πριν το διαβάσω κι εγώ ανακάτευα κρέας με φρούτα (και ακόμα δίνω) και δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα. Οι ολιγάρηθμοι συνδιασμοί (δλδ 2 φρούτα μαζί ή 2 είδη λαχανικών μέσα στο κρέας) νομίζω ότι περισσότερο εχουν να κάνουν με την πιθανότητα να μην αρέσει στον σκύλο (ο αρσενικός μου δεν τρώει μίγμα με πολλά διαφορετικά υλικά και το έχω ακούσει και από άλλους που ταίζουν ΜΠΑΡΦ).
Στο θέμα του barfing και στο catering , απλά δεν έχει άδεια για ΜΠΑΡΦ έχει άδεια για catering και είχα μάθει ότι είχαν γίνει κάποιες καταγγελίες για αυτό το θέμα (αυτό δεν σημαίνει ότι η ποιότητα του είναι κακή).
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Και εγω παντα εκανα πολτο απο φρουτα και λαχανικα ανακατεμενα ( το μονο που εκει προσεχα ηταν, να αποτελειται το 50% απο αυτο απο πρασινα φυλλα) και ταιζα μαζι με το κρεας- και τα σκυλια μου ειχαν No Problem at all!
Εγω ξεκινισα να διαβασω για BARF απο το 2001 ( και με κοιτιουσαν εδω περα σαν εξωγηινος, οταν τους ελεγα για ωμη διατροφη- που τοτε σχεδον κανενας δεν ειχε ακουσει)- γραφτικα σε γερμανικο φορουμ για BARFμε τοτε 5000 μελη- και εκει ετσι συνηστουσαν, ετσι εκανα και δεν παρουσιαστηκε ΠΟΤΕ προβλημα.
Anniegr τα φρούτα καλό είναι να καταναλώνονται μόνα τους γιατί ο οργανισμός απορροφά καλύτερα τα θρεπτικά συστατικά. Δηλαδή δίνοντας τα με κάτι άλλο μπορεί να μην προκαλείς πρόβλημα αλλά δεν προσλαμβάνεις και το μάξιμουμ που προσφέρουν.
Ο πολύ χρήσιμος οδηγός που παραπέμπεις είναι της Loukia οπότε με μια αναζήτηση ίσως βρεις και σε αυτό το φόρουμ ποστ της που να το εξηγεί καλύτερα και να δίνει περισσότερες πληροφορίες.
Έλα @FrenchieFan έχω σύμμαχο!! :p Πλάκα κάνω ;)
Λοιπόν, να πω την αμαρτία μου φρούτα δεν δίνω κάθε μέρα. Αλλά τελευταίο καιρό μ'έχει πιάσει και δίνω το απογευματάκι (για κολατσό δηλαδή), πιο πολύ για να μη νιώθω -πολλές- τύψεις που τους έχω σε δίαιτα ένα μήνα τώρα και πεινάνε.
Κι επειδή, ξαναλέω, δεν έδινα πολλά φρούτα, πάω να ξεψειρίσω το άλλο θέμα να δω τι λέει, να ψάξω και τα posts της Loukia (y)

Τέλος, για να μη νιώθω off, πρώτον: δεν δίνω ποτέ στα σκυλιά μου κιμά, δόξα τω Θεώ ούτε μωρά είναι ούτε γεροντάκια ακόμα. δεύτερον: η barf για μένα έχει και πλάκα και ενδιαφέρον (να σκαλίζεις λαϊκές, να ψάχνεις προσφορές -όχι,δεν έχω παιδιά και φαίνεται,ίσως γι'αυτό μου φαίνεται ωραίο)
Και τρίτον: Τα θέματα περί αρρώστιας έχουν συζητηθεί πολλές φορές @illuminaughty ;)

(ΥΓ. Να θες καταψύκτη για ποσότητα,ναι, αλλά όχι για "βαθιά κατάψυξη" που λες, δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο και η κατάψυξη του ψυγείου σου είναι μια χαρά :))
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πάντως θα εμπιστευόμουν λίγο παραπανω κάποιον που ασχολείται επαγγελματικά με την διατροφή να παρασκευάσει barf, παρά κάποιον άσχετο...ένας ειδικός διατροφολόγος έχει κάποια σχέση τέλος πάντων, ο άλλος είναι απλώς καιροσκόπος.
Οπως προειπα, το κακο με τα ετοιμα μπαρφ γευματα ειναι πως βαζουν μεσα τα ιδια και τα ιδια. Η μπαρφ δεν ειναι ξηρα τροφη. Ενα γευμα μπαρφ δεν μπορει να ειναι ισσοροπημενο, γιατι η μπαρφ (οπως και το μαγειρευτο) θελει ποικιλια. Δηλαδη θελει και κρεας, και εντοσθια, και κοκαλα, και διαφορετικα ειδη κρεατος, και διαφορετικα ειδη φρουτων και λαχανικων. Οποτε για ποιους επαγγελματιες μιλαμε; Το "εχω ονομα" δεν σημαινει απαραιτητα "ειμαι επαγγελματιας", και ειδικα οσον αφορα τις ετοιμες μπαρφ.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Μα τουλάχιστον βάζουν από αυτή τη ποικιλία που λες...κρέας, κόκκαλα, εντόσθια, φρούτα, λαχανικά...

Αυτός που παρασκευάζει μόνος του μπορεί να κάνει τα κουμάντα του έτσι ώστε να δίνει όλα τα θρεπτικά συστατικά με΄σα στο μήνα ή την βδομάδα, αλλά αυτός που πουλάει δλδ δίνει έτοιμη σε κάποιον άλλον, πρέπει να κάνει ο ίδιος τον λογαριασμό του, οπότε βάζει απ΄όλα (όχι τη τρελή ποικιλία που βρίσκει κανείς σε ξηρές) σε κάθε συσκευασία.

Για έτοιμη barf ο κιμάς έχει νόημα...συσκευάζεται πιο εύκολα, ελέγχεται το βάρος πιο εύκολα, δεν έχει μέσα μεγάλα κόκκαλα που πες γίνεται κάτι, να μην τον κυνηγάει ο ιδιοκτήτης, μοιράζεται ευκολότερα σε κομμάτια, ειδικά για μικρά σκυλιά, για κάθε γεύμα κ.α.

Δηλαδή ανταποκρίνεται και σε κάποια άλλα μελήματα.

Όσον αφορά την κατάψυξη, εγώ σε μια ξένη σελίδα διάβασα ότι για την αντιμετώπιση των 3 κύριων κατηγοριών βακτηρίων, θέλει μέχρι 7 μέρες να παραμείνει στη κατάψυξη το ελάχιστο, κι ανάλογα το βακτήριο μέχρι -20 περίπου βαθμούς.

Τώρα ένας βασικός/κοινός ψυγειοκαταψύκτης στη καλύτερη θα πιάνει τους -18 (κι αυτό σε επίπεδο προδιαγραφών, αν συντηρείται καλά κοκ).
Οπότε αμφιβάλλω αν ο οικιακός εξοπλισμός είναι πραγματικά επαρκής για την αρμόζουσα προστασία.

Τέλος εγώ δεν πιστεύω ότι αρκεί η καλή πρόθεση.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μα τουλάχιστον βάζουν από αυτή τη ποικιλία που λες...κρέας, κόκκαλα, εντόσθια, φρούτα, λαχανικά...
Τι κρέας; Κοτόπουλο; Ποιο μέρος του κοτόπουλου; Και ο σκύλος τρώει τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα; Η μπαρφ δεν είναι ξηρά. Με την ξηρά μπορεί να τρώει τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα, γιατί στην ξηρά προσθέτονται βιταμήνες. Στην μπαρφ αυτό δε γίνεται. Θέλει, όπως είπα, ποικιλία. Και βοδινό, και κοτόπουλο, και ψάρι, και και και... Και 80% κρέας, και 10% κόκαλα και 10% εντόσθια...



Για έτοιμη barf ο κιμάς έχει νόημα...
Ναι, έχει νόημα να μην ξέρεις τι έχει μέσα και να εμπιστεύεσαι τα αυτοκόλλητα... δεν δίνεις ξηρά καλύτερα; Στις ξηρές τουλάχιστον υπάρχει κάποιος έλεγχος.



Όσον αφορά την κατάψυξη, εγώ σε μια ξένη σελίδα διάβασα ότι για την αντιμετώπιση των 3 κύριων κατηγοριών βακτηρίων, θέλει μέχρι 7 μέρες να παραμείνει στη κατάψυξη το ελάχιστο, κι ανάλογα το βακτήριο μέχρι -20 περίπου βαθμούς.

Τώρα ένας βασικός/κοινός ψυγειοκαταψύκτης στη καλύτερη θα πιάνει τους -18 (κι αυτό σε επίπεδο προδιαγραφών, αν συντηρείται καλά κοκ).
Οπότε αμφιβάλλω αν ο οικιακός εξοπλισμός είναι πραγματικά επαρκής για την αρμόζουσα προστασία.
Εγώ κοινό καταψύκτη έχω και μια χαρά δίνω μπαρφ πάνω από ένα χρόνο τώρα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Επίσης, αν σε φοβίζουν τα μικρόβια, την μπαρφ μη τη δώσεις ούτε ζωγραφιστή.

Οποιος θέλει να κάνει κάτι, θα βρει τον τρόπο, όποιος δεν θέλει, θα βρει δικαιολογίες. Τουλάχιστον να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου και πες "βαριέμαι να φτιάχνω γεύματα για τον σκύλο μου βρε αδερφέ".
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Στην μπαρφ αυτό δε γίνεται. Θέλει, όπως είπα, ποικιλία. Και βοδινό, και κοτόπουλο, και ψάρι, και και και... Και 80% κρέας, και 10% κόκαλα και 10% εντόσθια...
Σε σχέση με τα είδη κρέατος από ότι έχω δει στις σελίδες με έτοιμη μπαρφ υπάρχει επιλογή: κοτόπουλο, μοσχάρι, αρνί, ψάρι.
Ίσως, δε το έχω ψάξει, να αλλάζουν και τα λαχανικά που προσθέτουν.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σε σχέση με τα είδη κρέατος από ότι έχω δει στις σελίδες με έτοιμη μπαρφ υπάρχει επιλογή: κοτόπουλο, μοσχάρι, αρνί, ψάρι.
Ίσως, δε το έχω ψάξει, να αλλάζουν και τα λαχανικά που προσθέτουν.
Ισως να μη μου κάνουν τα γυαλιά αλλά πάλι δεν βλέπω πουθενά τι εννοούν όταν λένε κρέας κοτόπουλου ή μοσχαριού και τι εννοούν όταν λένε εντόσθια. Μέρη του ζώου που θεωρούνται κρέας και μέρη του ζώου που θεωρούνται εντόσθια είναι πολλά και το καθένα με διαφορετική διατροφική αξία, εκτός αν βάζουν μέσα ολόκληρο κοτόπουλο ή μοσχάρι που το θεωρώ σχεδόν απίθανο.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Berna αν προσέξεις αναφέρομαι στα είδη κρέατος (κοτόπουλο, ψάρι κλπ) και όχι στα μέρη (πχ πλατάρι ή στήθος κοτόπουλο). :)
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Τι κρέας; Κοτόπουλο; Ποιο μέρος του κοτόπουλου; Και ο σκύλος τρώει τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα; Η μπαρφ δεν είναι ξηρά. Με την ξηρά μπορεί να τρώει τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα, γιατί στην ξηρά προσθέτονται βιταμήνες. Στην μπαρφ αυτό δε γίνεται. Θέλει, όπως είπα, ποικιλία. Και βοδινό, και κοτόπουλο, και ψάρι, και και και... Και 80% κρέας, και 10% κόκαλα και 10% εντόσθια...
...
Ισως να μη μου κάνουν τα γυαλιά αλλά πάλι δεν βλέπω πουθενά τι εννοούν όταν λένε κρέας κοτόπουλου ή μοσχαριού και τι εννοούν όταν λένε εντόσθια. Μέρη του ζώου που θεωρούνται κρέας και μέρη του ζώου που θεωρούνται εντόσθια είναι πολλά και το καθένα με διαφορετική διατροφική αξία, εκτός αν βάζουν μέσα ολόκληρο κοτόπουλο ή μοσχάρι που το θεωρώ σχεδόν απίθανο.
Μα εννοείται ότι δίνεις από τη ποικιλία των κρεάτωνπου δίνουν κι όχι μόνο κοτόπουλο.

Έπειτα δίνουν από αυτή τη ποικιλία που λες (εντόσθια, κόκκαλα, κρέας κτλ), σου το επισημαίνουμε και μετά στρέφεσαι στο αν βάζουν ολόκληρο κοτόπουλο μέσα ή όχι


Ναι, έχει νόημα να μην ξέρεις τι έχει μέσα και να εμπιστεύεσαι τα αυτοκόλλητα... δεν δίνεις ξηρά καλύτερα; Στις ξηρές τουλάχιστον υπάρχει κάποιος έλεγχος.


Εγώ κοινό καταψύκτη έχω και μια χαρά δίνω μπαρφ πάνω από ένα χρόνο τώρα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Επίσης, αν σε φοβίζουν τα μικρόβια, την μπαρφ μη τη δώσεις ούτε ζωγραφιστή.

Οποιος θέλει να κάνει κάτι, θα βρει τον τρόπο, όποιος δεν θέλει, θα βρει δικαιολογίες. Τουλάχιστον να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου και πες "βαριέμαι να φτιάχνω γεύματα για τον σκύλο μου βρε αδερφέ".
Κοίτα, δεν παρέχεις επιχειρήματα πάντως όταν αναλαμβάνεις απλώς το ρόλο του ζηλωτή.

Το επιχείρημά σου είναι είτε εγκατελείπεις όποιες ανησυχίες έχεις για τη barf, φτιάχνεις τη δικίά σου και ασπάζεσαι το δόγμα εν γένει είτε δίνεις ξηρά.

Εγώ απέχω πολύ από τέτοιες λογικές, οπότε μου λείπει ο ζήλος του νεο-μυημένου και εκείνου που αντικαθιστά την έλλειψη γνώσης και δυνατότητα δικής του έρευνας με την "πίστη".
Τώρα και το ατομικό παράδειγμα, δεν πείθει...ο επαγωγικός συλλογισμός έχει πολύ στενά όρια στην απόδειξη..
...κι εμένα ο αδερφός του παππού μου πέθανε αιωνόβιος σχεδόν καπνίζοντας μανιωδώς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το τσιγάρο δεν βλάπτει.

Εγώ χωρίς να έχω πειστεί, δοκιμάζω...είμαι ανοιχτός στη barf ...

Έπειτα δεν ε΄χω διαβάσει και κάτι που να με πείθει απόλυτα παρόλο που έχω ξεκοκκαλίσει εδώ τα κεντρικά νήματα για τη barf...

Θα ήθελα να θίξω δύο βασικούς άξονες (διαφοροποίησης) εδώ...
1) η "φιλολογία" γύρω από τη barf βρίθει αξιωμάτων και έλλειψης τεκμηρίωσης.

Ένα αξίωμα είναι η ταύτιση του σκύλου και των διατροφικών του αναγκών με τον λύκο (ούτε καν τα αγριόσκυλα).
Η συνύπαρξη με τους ανθρώπους άρχισε με τη παύση μετακίνησης των ανθρώπινων πληθυσμών, τη μονιμότερη εγκατάσταση δλδ σε μεγαλύτερες κοινότητες όπου τα ζώα αυτά έτρωγαν από τα υπολείμματα/σκουπίδα αυτών των κοινοτήτων.
Έπειτα η διατροφή των σκύλων έχει αλλάξει πολύ έκτοτε, ενώ η ανθρώπινη παρέμβαση στην αναπαραγωγή του έχει παραγάγει πολύ διαφορετικά είδη.
Από άποψη dna και ο άνθρωπος είναι σε συντριπτικό ποσοστό όμοιος με τον χιμπατζή, αλ΄λα τρέφεται και συμπεριφέρεται πολύ διαφορετικά.

Ακόμη χαρακτηριστικό της barfολογίας είναι ότι ψάχνοντας και διαβάζοντας καταλήγω να βρίσκομαι μεταξύ παραλλαγών της ίδιας αφήγησης.
Καταλήγω στο συμπε΄ρασμα ότι barf-πιστοί και barf-ολόγοι αντιγράφουν κυρίως ο ένας από τον άλλο και με κάποιες, λίγες αναφορές σε άλλες πηγές.
Συναντώ τις ίδιες ακριβώς διατυπώσεις/φράσεις ενώ συχνά ο αντιγραφέας ξεχνάει να μεταφράσει (ή δεν ξέρει πώς να μεταφράσει επαρκώς κάποιους ορους) και τους παραθέτει όπως τους βρήκε στις πηγές του και οι γύρω-γύρω κάνουν ανακύκλωση και αναδιανομή συνδέσμων.

Από "ακαδημαϊκή σκοπιά" η παραπομπή από τον έναν στον άλλον μεταξύ των μελών μιας "¨κοινότητας" δεν συνιστά επαρκή και αξιόπιστη τεκμηρίωση.

Στη καλύτερη περίπτωση λοιπόν, οι "bloggers" κάνουν αποδελτίωση και κατηγοριοποίηση πληροφοριών που παρλαμβάνουν από άλλους.

Παρόλαυτά δεν την απορρίπτω, την δοκιμάζω...


2) Εξαρτάται από τη θέση που καταλαμβάνει ο σκύλος στην ζωή του κάθε ιδιοκτήτη αλλά και τη δική του προσέγγιση σε αυτή τη σχέση.

Για κάποιους δηλαδή η κατοχή σκύλου γίνεται το χόμπυ τους...κάποιοι κάνουν ορειβασία, κάποιοι ποδήλατο, άλλοι παίζουν σκάκι, άλλοι ποδοσφαιρίζουν, άλλοι κάνουν μοντελισμό, άλλοι μαθαίνουν να βγάζουν κρασί απο΄το αμπέλι τους και κάποιοι έχουν βρει τον σκύλο ως αυτό που θα γεμίζει και θα οργανώνει τον ελεύθερο χρόνο τους.

Εγώ αγαπώ πολύ τα ζώα εν γένει, τα σκυλιά περισσότερο και τον σκύλο μου ακόμη περισσότερο, αλλά δεν είναι το χόμπυ μου.

Πάω στοίχημα ότι περνάω πολύ περισσότερο χρόνο με τον σκύλο μου από χομπίστες, αλλά το χόμπυ μου είναι αυτό που κάνω και ως ασχολία μου συν το διάβασμα (περί διεθνών σχέσεων, κοινωνιολογίας κτλ)

Κάποιος που έχει τον σκύλο ως χόμπυ μπορεί να δαπανήσει τον χρόνο στη παρασκευή τροφής (και καλά θα ήταν να δαπανήσει και χρήματα για εξοπλισμό που θα εξασφαλίσει ότι το κάνει καλά κι όχι με κανόνα μόνο το "δεν μου έχει τύχει κάτι").

Προσωπικά λόγω έλλειψης χρόνου και χρημάτων δεν θα αναλάμβανα να παρασκευάσω τη τροφή του σκύλου μου, εκτός κι αν αυτό απαιτούταν για ιατρικούς λόγους.

Κι είναι αυτός ένας λόγος που στράφηκα στη δοκμή της barf.

Παρότι δεν είμαι πιστός, δηλαδή, είμαι εύελπις...κι αν πάνε όλα καλά, μπορεί η barf να γίνει η κύρια διατροφή μας και να αρχίζω να τη παρασκευάζω ο ίδιος.

Μύστης και πιστός δεν πρόκεται ποτέ να γίνω για κάτι τέτοιο, όμως, διατηρώ τη φαιά μου ουσία και τον χρόνο μου να τον δαπανήσω κάποιου πιο γόνιμα.
 
  • Like
Reactions: Ghostdoc and zaher


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
ερωτηση.... εμενα γιατι οι κτηνιατροι μου λενε οχι μπαρφ??? ειναι σωστο η οχι? παιζει κατι απο πισω??? πχ συμφεροντα?
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
ερωτηση.... εμενα γιατι οι κτηνιατροι μου λενε οχι μπαρφ??? ειναι σωστο η οχι? παιζει κατι απο πισω??? πχ συμφεροντα?
Μπορεί από (σχετική) άγνοια, ή (ακόμα χειρότερα) υπερεμπιστοσύνη στις (όποιες) απαρχαιωμένες τακτικές, έως και να παίρνουν ποσοστά από την τροφή που πλασσάρουν.
 


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
εχω ψηθει πολυ να δωσω στο μεμο μπαρφ και να την ετοιμασω εγω μιας κ τη ξηρα την σιχαθηκε και οκ δεν μπορω να τον εχω μονιμα πανω απο μια τροφη να φαει θελω να χαιρεται που τρωει.... πρεπει να γινει καποια μεταβαση? γιατι ωμο δεν πλησιαζει τον δοκιμασα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κοίτα Illuminaughty, νομίζω πως αυτά που έγραψα ήταν αρκετά σαφή και πως δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο. Δικός σου ο σκύλος, ό,τι θες τον ταΐζεις, δικό σου θέμα. Επιχειρήματα να σε πείσω για κάτι που ούτως ή άλλως αποφάσισες να μην λάβεις υπ' όψιν είναι περιττά, και θα επαναλαβάνομαι συνεχώς. Ετοιμη μπαρφ δεν δίνω ούτε θα δώσω ποτέ στη ζωή μου, και ναι, αν και απεχθάνομαι τις ξηρές σε περίπτωση ανάγκης θα προτιμήσω ξηρά απ' την έτοιμη μπαρφ σε μορφή νιανια.
 
  • Like
Reactions: Gaara


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Μα τουλάχιστον βάζουν από αυτή τη ποικιλία που λες...κρέας, κόκκαλα, εντόσθια, φρούτα, λαχανικά...

Αυτός που παρασκευάζει μόνος του μπορεί να κάνει τα κουμάντα του έτσι ώστε να δίνει όλα τα θρεπτικά συστατικά με΄σα στο μήνα ή την βδομάδα, αλλά αυτός που πουλάει δλδ δίνει έτοιμη σε κάποιον άλλον, πρέπει να κάνει ο ίδιος τον λογαριασμό του, οπότε βάζει απ΄όλα (όχι τη τρελή ποικιλία που βρίσκει κανείς σε ξηρές) σε κάθε συσκευασία.

Για έτοιμη barf ο κιμάς έχει νόημα...συσκευάζεται πιο εύκολα, ελέγχεται το βάρος πιο εύκολα, δεν έχει μέσα μεγάλα κόκκαλα που πες γίνεται κάτι, να μην τον κυνηγάει ο ιδιοκτήτης, μοιράζεται ευκολότερα σε κομμάτια, ειδικά για μικρά σκυλιά, για κάθε γεύμα κ.α.

Δηλαδή ανταποκρίνεται και σε κάποια άλλα μελήματα.

Όσον αφορά την κατάψυξη, εγώ σε μια ξένη σελίδα διάβασα ότι για την αντιμετώπιση των 3 κύριων κατηγοριών βακτηρίων, θέλει μέχρι 7 μέρες να παραμείνει στη κατάψυξη το ελάχιστο, κι ανάλογα το βακτήριο μέχρι -20 περίπου βαθμούς.

Τώρα ένας βασικός/κοινός ψυγειοκαταψύκτης στη καλύτερη θα πιάνει τους -18 (κι αυτό σε επίπεδο προδιαγραφών, αν συντηρείται καλά κοκ).
Οπότε αμφιβάλλω αν ο οικιακός εξοπλισμός είναι πραγματικά επαρκής για την αρμόζουσα προστασία.

Τέλος εγώ δεν πιστεύω ότι αρκεί η καλή πρόθεση.
Έχει ποικιλία, ναι. Όχι όση έχουν τα δικά μου (και στεναχωριέμαι γιατί η Prada μου έφαγε το καλώδιο της ψηφιακής, να βλέπατε κανα γεύμα να σας τρέχαν τα σάλια), αλλά έχουν. :D (ψωνάρα)
Λοιπόν, @illuminaughty 1.Ειρήνη υμίν, μην εξάπτεστε. 2.Καλά κάνεις και ψάχνεις και προβληματίζεσαι.
Για μένα η έτοιμη barf είναι ένα μεγάλο βήμα, με την οποία σίγουρα θα δεις αλλαγές θετικές στον σκύλο. Αν βρεις χρόνο και όρεξη στην πορεία, νομίζω ότι η αλλαγή στην χειροποίητη που λέμε θα σε εκπλήξει ακόμα πιο ευχάριστα. Και χώρο ίσως, για καταψύκτη.
Ο κιμάς είναι πολύ πιο εύκολος προς πώληση σίγουρα. Εγώ είπα γιατί δεν τον δίνω. Αν μου έλεγε κάποιος ότι ταΐζει μόνο κιμά θα του έλεγα να παίρνει και κόκαλα παράλληλα για μασούλημα, ένα από τα οφέλη της barf άλλωστε είναι ότι καθαρίζει τα δόντια μόνη της (http://i257.photobucket.com/albums/hh205/Annie2510/Aizak - Iggy - Kontos - Prada/P4030015.jpg -2,5 χρονών,δεν τα έχουμε βουρτσίσει ποτέ, δεν έχουμε πάρει ποτέ dentastix-πώς γράφονται κλπ)

Ποια εννοείς τα τρία κυριότερα βακτήρια; Δώσε κανά link να δω. Αυτά που γνωρίζω είναι 1.το παράσιτο στο μοσχάρι (Neospora caninum), το οποίο καταστρέφεται με κατάψυξη 24 ωρών 2.η σαλμονέλλα και το e-coli, που λόγω του μήκους του λεπτού εντέρου δεν επηρεάζουν τα σκυλιά. 3.ο ιός αουτζέσκι στο χοιρινό, θανατηφόρος -και γι'αυτόν πράγματι χρειάζεσαι βαθιά κατάψυξη. Προσωπικά δεν δίνω καθόλου χοιρινό, αν και ο καταψύκτης μου λέει πως πιάνει -18 έως -22, δεν ρισκάρω, δεν τους λείπει κιόλας. Επίσης, κρατάω και το αρνί 24 ώρες στην κατάψυξη (αλλά δε θυμάμαι γιατί).
Ονειρεύομαι τη μέρα που θα πάμε στο χωριό και θ'αμολάω κότες να τις πιάνουν μόνοι τους. Αυτά. :)
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Ψάχνω την ιστοσελίδα που είχα διαβάσει που ανέφερε αναγκαία ελάχιστη περίοδο κατάψυξης για διάφορα βακτήρια και δεν το βρίσκω τώρα, δυστυχώς δεν το κράτησα σε σελιδοδείκτη.
Μόλις το εντοπίσω, θα το παραθέσω.

Το θέμα είναι ότι η έτοιμη barf μπορεί να χρησιμεύσει ως ενδιάμεσος σταθμός, διευκολύνοντας αυτούς που το σκέφτονται και θέλουν να δοκιμάσουν. Οπότε προσωπικά δεν βλέπω το λόγο για την αυστηρότητα/απολυτότητα απόρριψης της έτοιμης barf.

Δεν το υιοθετήσαμε μόνιμα, 3 μέρες φάγαμε barf μέχρι στιγμής, πολύ νωρίς για να βγουν συμπεράσματα.

Τα κακάκια του είναι λιγότερα σίγουρα, όχι ότι δεν μυρίζουν αλλά δεν σε παίρνει η μπόχα από μακρυά.
Κάποιες φορές είναι αρκετά ξηρά, άλλες έχουν ένα ξηρό "πυρήνα" με πιο μαλακό έως κάπως υγρό εξωτερικό.

Βλέπω όμως ότι τα κομματάκια κοκκάλων δεν τα χωνεύει...όπως μπαίνουν βγαίνουν...ίσως θα χωνεύονταν καλύτερα με μασούλημα; Δεν ξέρω, πάντως είναι ήδη μικρά κομμάτια, σαν φακή ας πούμε...

Η αναπνοή του και πάλι όχι πως δεν μυρίζει, απλά δεν έχει την έντονη μυρωδιά της κροκέτας, κατά τ' άλλα μυρίζουν ως χνώτα σκύλου που δεν χρησιμοποιεί οδοντόκρεμα λολ
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Ψάχνω την ιστοσελίδα που είχα διαβάσει που ανέφερε αναγκαία ελάχιστη περίοδο κατάψυξης για διάφορα βακτήρια και δεν το βρίσκω τώρα, δυστυχώς δεν το κράτησα σε σελιδοδείκτη.
Μόλις το εντοπίσω, θα το παραθέσω.

Το θέμα είναι ότι η έτοιμη barf μπορεί να χρησιμεύσει ως ενδιάμεσος σταθμός, διευκολύνοντας αυτούς που το σκέφτονται και θέλουν να δοκιμάσουν. Οπότε προσωπικά δεν βλέπω το λόγο για την αυστηρότητα/απολυτότητα απόρριψης της έτοιμης barf.

Δεν το υιοθετήσαμε μόνιμα, 3 μέρες φάγαμε barf μέχρι στιγμής, πολύ νωρίς για να βγουν συμπεράσματα.

Τα κακάκια του είναι λιγότερα σίγουρα, όχι ότι δεν μυρίζουν αλλά δεν σε παίρνει η μπόχα από μακρυά.
Κάποιες φορές είναι αρκετά ξηρά, άλλες έχουν ένα ξηρό "πυρήνα" με πιο μαλακό έως κάπως υγρό εξωτερικό.

Βλέπω όμως ότι τα κομματάκια κοκκάλων δεν τα χωνεύει...όπως μπαίνουν βγαίνουν...ίσως θα χωνεύονταν καλύτερα με μασούλημα; Δεν ξέρω, πάντως είναι ήδη μικρά κομμάτια, σαν φακή ας πούμε...

Η αναπνοή του και πάλι όχι πως δεν μυρίζει, απλά δεν έχει την έντονη μυρωδιά της κροκέτας, κατά τ' άλλα μυρίζουν ως χνώτα σκύλου που δεν χρησιμοποιεί οδοντόκρεμα λολ
Κάτσε, 3η μέρα είστε ακόμα, κάποια φαίνονται άμεσα κάποια αργότερα, υπομονή.
Επίσης να θυμάσαι πως θες και κάποιο διάστημα μέχρι να στρώσει το στομάχι του σκύλου και να την συνηθίσει -ξανά υπομονή, όλα θα γίνουν.
Άντε, να δεις διαφορά για να σε μυήσουμε μετά στην κανονική :p ;)
 
  • Like
Reactions: d-friend


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ψάχνω την ιστοσελίδα που είχα διαβάσει που ανέφερε αναγκαία ελάχιστη περίοδο κατάψυξης για διάφορα βακτήρια και δεν το βρίσκω τώρα, δυστυχώς δεν το κράτησα σε σελιδοδείκτη.
Μόλις το εντοπίσω, θα το παραθέσω.
Να σε βοηθήσω. Αυτα που διάβασες είναι εδω-->
Μικροβιολογία και ασθένειες της B.A.R.F.

Έχουν διεξαχθεί έρευνες που αφορούν την ανάπτυξη μικροβίων στα διατρεφόμενα με ωμή δίαιτα ζώα και έχουν διαπιστωθεί τα εξής:

  • Salmonella
  • Escherichia coli (Alabama rot)
  • Clostridium
  • Campylobacter
  • Trichinella spiralis
  • Aujesky virus
  • Anisakidae
  • Echinococcus
  • Toxoplasma
  • Coccidia
  • Ταινίες
Για να αποφευχθεί η μόλυνση του ζώου που καταναλώνει ωμά, πρέπει να γίνεται εξυγίανση του κρέατος με κατάψυξη ή παστερίωση κάτω από υψηλή πίεση. Η δεύτερη τεχνική εφαρμόζεται στις ωμές τροφές εμπορίου όχι σε ευρεία κλίμακα διότι είναι πολύ εξειδικευμένη. Η κατάψυξη μπορεί να μειώσει το παρασιτικό φορτίο όχι όμως και απαραίτητα να το απαλλάξει τελείως.

Για τους ιούς και τα βακτήρια πρέπει να εφαρμόζονται τα εξής:

  • κατάψυξη στους -20οC για 24 ώρες για ενήλικα παράσιτα
  • κατάψυξη στους -20οC για 7 μέρες ή -35οC για 15 ώρες για βακτήρια (όχι σπόρους)
  • κατάψυξη στους -15οC για 20 μέρες για την Trichinella spiralis.
Αυτές οι θερμοκρασίες απαιτούν επαγγελματικό εξοπλισμό καθώς καμία οικιακή κατάψυξη δεν μπορεί να
πετύχει τόσο χαμηλή θερμοκρασία.


Η σελίδα ολοκληρη , για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα είναι αυτή:
http://www.livingwithdogs.gr/i-fron...50-diatrofi-b-a-r-f-mia-anikimeniki-prosegisi
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@