Εχει ξεβαψει το λουρι?


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Απο το καλοκαιρι βλεπω οτι στη μικρη μου το λευκο τριχωμα που ειναι στο στηθος της εχει γινει λιγο μπορντο(το χρωμα στο σαμαρακι που της ειχα)..η groomer που πηγα για μπανακι κτλ, μου ειπε οτι πρεπει να εχει ξεβαψει το λουρι της και οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις αργει λιγους μηνες να επανελθει το κανονικο της χρωμα..
Το λουρι το εχω αλλαξει εδω και ενα μηνα αλλα δεν εχω δει και τρελλη διαφορα..
Η ασπρη λωριδα που εχει πανω στο κεφαλακι της ειναι μια χαρουλα κατασπρη μιας και εκει δεν ακουμπαγε το λουρι..
Οντως φταιει αυτο?και αν ναι ποσο καιρο κανει να επανελθει το κανονικο της λευκο τριχωμα?
Μπορω να κανω κατι εγω?
Υπαρχει στην αφορα καποιο μη επιβλαβες προιον που να τονιζει εκει το λευκο της τριχωμα?
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις..
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Γειά σου Puzzle!
Όχι, δεν μου έχει τύχει ποτέ να ξεβάψει το λουρι καθώς το φοράμε μόνο στην βόλτα και το πλένω αρκετά συχνά (στο πλυντήριο ρούχων). Είναι συνθετικό, όχι δερμάτινο.

Γνωρίζω πως υπάρχουν σαμπουάν για λευκή τρίχα αλλά μήπως είναι καλύτερα να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι που να της πέσουν οι βαμμένες τρίχες ;;
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
αμαν καλε,
λοιπον ξεβαφουν τα λουρια, γενικως αυτα τα στηθολουρα,
το κακο ειναι οτι κανει μηνες να φυγει το χρωμα απο το τριχωμα,

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις και ενα σαμπουανακι
..εχει στο εμποριο :γραφει για λευκο τριχωμα και να το κανεις καθε βδομαδα τοπικα πανω εκει που εχει χρωματιστει το τριχωμα,

κατοπιν ξεπλυμα καλο
και μην ξαναφορεσεις το συγκεκριμενο λουρι,
παρε καποιο καλυτερης ποιοτητας,πιο ακριβο,τι να πω:rolleyes:

μαζι γραφαμε milou........
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
το εχω αλλαξει το λουρακι της κανα μηνα τωρα..θα κανω αυτο που ειπατε με το σαμπουαν και υπομονη γιατι φαινεται ασχημο..
Σας ευχαριστω πολυ...!!!!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Oταν ειχα παρει στη Χιονα λουρακι κακης ποιοτητας(απο τα jumbo) ξεβαφε πανω στο σκαλιμπορ και ειχε παρει λιγο χρωμα κ ο λαιμος...το εβγαλα και αγορασα ενα δερματινο με ενυσχιση απο μεσα και δεν ξεβαφει.Εννοειται καλυτερης ποιοτητας...
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
εγω παλια με λουρακι που του κιτρινισε το τριχωμα,εκανε κανα τριμινο να φιγι,δεν του εβαλα τιποτα σιγεκριμενο μονο το μπανιο του και εφιγε απο μονο του!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Aυτά που ξεβάφουνε δεν είναι καλής ποιότητας και καλο είναι να αποφεύγονται γιατί ποτε δεν ξέρουμε αν με την τριβή στο δέρμα σε συνδυασμό με το χρώμα που αφήνει μας δημιουργήσει καμια δερματίτιδα..
Να προτιμάς καλής ποιότητας λουράκια που δεν αφήνουν χρώμα..
Επίσης μιας και αναφέραμε το θέμα για τα λουράκια και τα σαμαράκια ,η ποιότητα είναι πολύ σημαντική και στην ασφάλεια που παρέχουν..
Δεν θα ξεχάσω ποτε που έσπασε ο κρίκος από το σαμαράκι την ώρα που τον είχα βγάλει βόλτα χωρίς καν να το πάρω χαμπάρι και χωρις καν να τραβαει ο μικρος..
Το λουρί ήταν χειριστης ποιότητας και ναι..ξέβαφε..
Πάλι καλά το συνειδητοποίησα έγκαιρα χωρίς καν να το καταλάβει ο μικρός ότι ήταν χωρίς λουρί..
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Και εγω δεν ηξερα..ηταν το πρωτο της λουρι..το ειχα δει οτι της ταιριαζε..δεν πηγε ποτε το μυαλλο μου στο οτι θα ξεβαψει..
τελικα το αλλαξα πριν κανα μηνα και πηρα ενα που και κουμπωνει με κλιπς..και τα κρικακια πιανουν ξεχωριστα για περισσοτερη ασφαλεια..
Βεβαια ακομα το τριχωμα δεν εχει επανελθει..ελπιζω συντομα ομως..!!!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Eπισης καλο ειναι να αποφευγονται γιατι δεν ξερω και αν ολες αυτες οι χρωστικες ειναι και καρκινογονες. Ειδικα αυτες που μπαινουν στα κακης ποιοτητας κολαρα
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Γιατί τα σαμπούαν τι νομίζεις οτι περιέχουν; τα αφρόλουτρα;
Καρκινογόνα προϊόντα χρησιμοποιούμε καθημερινά πάνω μας και στον σκύλο μας δυστυχώς...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ναι αλλα αν θυμαμαι καλα οι χρωστικες επειδη εχουν κυκλικους υδρογοναθρακες (αν υπαρχει κανας χημικος ας με διορθωσει) ειναι πιο επιφοβες. Εξ'ου κα βαφες μαλλιων καλο ειναι να μη χρησιμοποιουνται συχνα,σε πληγες, σε εγγυους κλπ. Σκεψου τωρα ενα σκυλι που 24/7 φραει λουρι που ξεβαφει :(. Οσο για το τι ειναι καρκινογονο αστο Μιλου. θα πεσουμε απο κανα μπαλκονι αν μιλησουμε για αυτο:(