Εύρεση θηλυκιάς από αγγελία




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Και που το κακό;
Αυτό είναι το πρόβλημα;

Δηλαδή μια σκύλα (κατά τ' άλλα φοβερή και πολυβραβευμένη) πρέπει να τη σνομπάρουμε γιατί είναι από εφημερίδα;

Οι ιδιοκτήτες επιβητόρων τι προτείνεις να κάνουν; Να πάρουν τον ΚΟΕ και μετά ΟΛΕΣ της θηλυκιές μία, μία τηλέφωνο, λέγοντας "συγνώμη, μήπως θέλετε μία επίβαση;" ;

Πολλοί καλοί εκτροφείς βάζουν αγγελία (δεν είναι ΟΛΕΣ για γέλια) σε εφημερίδα.

Τώρα που το συζητάμε, στο θέμα "Αγγελίες" του φόρουμ, έχεις βάλει μερικές που πραγματικά δεν καταλαβαίνω που είναι το αστείο (ή το κατακριταίο). Άσχετο.

Το λάθος της κοπέλας (κι ο λόγος που εγώ δεν έβαλα ποτέ αγγελία) είναι που νομίζει πως ντε και καλά πρέπει να ζευγαρώσει τον σκύλο της.

Κι όσο για τον εκτροφέα του σκύλου της, είναι φανερό πως της έχει πει και άλλα πράγματα (όχι μόνο για την αγγελία).

Δυστυχώς, επίσης φανερό είναι πως δεν την έχει υποστηρήξει (μάθει) όσο θα έπρεπε γιατί ΔΕΝ θα σκεφτόταν καν για ζευγάρωμα ακόμα (χωρίς να έχει κάνει απολύτως τίποτα ο σκύλος εκτός από το να είναι ψιλο-καλό κατοικίδιο). Δεν υπάρχει έλλειψη από "μέτρια" Ακίτα πουθενά στον κόσμο.

Δεν λέω ότι είναι ο σκύλος της μέτριος -που να το ξέρω εγώ- απλώς πως ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ Η ΙΔΙΑ αν είναι....
 
Last edited:




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μισό γιατί με πήρες απ' τα μούτρα!

Και που το κακό;
Αυτό είναι το πρόβλημα;
Αν πρόσεξες δε σχολίασα. Γνώμες ζήτησα. :)

Δηλαδή μια σκύλα (κατά τ' άλλα φοβερή και πολυβραβευμένη) πρέπει να τη σνομπάρουμε γιατί είναι από εφημερίδα;
Συμβαίνουν αυτά? Δε γνωρίζω...

Οι ιδιοκτήτες επιβητόρων τι προτείνεις να κάνουν; Να πάρουν τον ΚΟΕ και μετά ΟΛΕΣ της θηλυκιές μία, μία τηλέφωνο, λέγοντας "συγνώμη, μήπως θέλετε μία επίβαση;" ;
Δεν ξέρω. Περιμένω απαντήσεις από γνώστες...

Πολλοί καλοί εκτροφείς βάζουν αγγελία (δεν είναι ΟΛΕΣ για γέλια) σε εφημερίδα.
Ποτέ δεν είπα ότι είναι ΟΛΕΣ για γέλια. Κι έχω δει αγγελίες εκτροφέων -καλών κακών δεν ξέρω. Πότε ισχυρίστηκα το παραπάνω? :confused:

Τώρα που το συζητάμε, στο θέμα "Αγγελίες" του φόρουμ, έχεις βάλει μερικές που πραγματικά δεν καταλαβαίνω που είναι το αστείο (ή το κατακριταίο). Άσχετο.
Να μου πεις ποιες σε p.m να το συζητήσουμε. Μπορεί η γνώμη μου να στηρίζεται σε άγνοια.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα θα τον τρελλάνουν στα τηλέφωνα όλοι οι ενεργοί και ικανοί ημίαιμοι της περιοχής...

"ε..ναι...είστε ο κύριος με το θυληκό? κοιταχτε να δείτε...ο δικός μας είναι πολύ καλός με τις σκυλίτσες..εμμμ...καταλαβαίνετε....έχει κι άλλες εμπειρίες εμμ από πιό παλιά " κλπκλπ

εγώ δεν ξέρω βέβαια...με την λογική το πάω:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι, ένας σοβαρός εκτροφέας πολλές φορές έχει στο μυαλό του πιθανούς αρσενικούς πρίν η σκύλα κάν γεννηθεί. Αργότερα, και μήνες πρίν το ζευγάρωμα ο αρσενικός είναι μόνο ένας, πολλές φορές εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι του. ;)

Και αυτά να μην κάνει κάποιος, ΑΡΣΕΝΙΚΟ από αγγελία δεν βρίσκει με ΤΙΠΟΤΑ.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εφόσον μιλάμε για επιλεκτική εκτροφή κάπως έτσι το είχα στο νού μου.
ότι όσο η θυληκιά ενηλικιώνεται και πλησιάζει η στιγμή να επιβαστεί ο εκτροφέας έχει οραματιστεί (τουλάχιστον) τον αρσενικό που της ταιριάζει και αν είναι τυχερός τον έχει βρεί κιόλας

Και αυτά να μην κάνει κάποιος, ΑΡΣΕΝΙΚΟ από αγγελία δεν βρίσκει με ΤΙΠΟΤΑ.
εννοείς καθαρόαιμο ίδιας φυλής έτσι?:D
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εφόσον μιλάμε για επιλεκτική εκτροφή κάπως έτσι το είχα στο νού μου.
ότι όσο η θυληκιά ενηλικιώνεται και πλησιάζει η στιγμή να επιβαστεί ο εκτροφέας έχει οραματιστεί (τουλάχιστον) τον αρσενικό που της ταιριάζει και αν είναι τυχερός τον έχει βρεί κιόλας

Και αυτά να μην κάνει κάποιος, ΑΡΣΕΝΙΚΟ από αγγελία δεν βρίσκει με ΤΙΠΟΤΑ.
εννοείς καθαρόαιμο ίδιας φυλής έτσι?:D
ας είναι και αλλης

εκεί θα κολήσουμε ???????:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν μπορούμε να το κρίνουμε αυτόνομα, μιας και στο εξωτερικό (αλλά και εδώ) πολλοί επιβήτορες έχουν καταχωρημένες αγγελίες (μην ξεχνάτε ότι ο εκτροέας δεν ανέφερε πχ την ΧΕ αλλά ίσως να αναφερόταν σε περιοδικό του χώρου κλπ)

Θα επρεπε έτσι κι αλλιώς να ξέρει άλλα για τον σκύλο, ή να προτρέπει τον ιδιοκτήτη του να πάει σε show ... κάτι δεν πάει καλά έτσι κι αλλιώς ...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αυτό πώς το βρίσκετε?
:nono::nono::nono::nono::nono:

Δεν βρίσκεις έτσι επιβήτορες. Πρώτα κάνεις επιλογή, μετά απευθύνεσαι σε συγκεκριμένα άτομα/ιδιοκτήτες/εκτροφείς
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν μπορούμε να το κρίνουμε αυτόνομα, μιας και στο εξωτερικό (αλλά και εδώ) πολλοί επιβήτορες έχουν καταχωρημένες αγγελίες (μην ξεχνάτε ότι ο εκτροέας δεν ανέφερε πχ την ΧΕ αλλά ίσως να αναφερόταν σε περιοδικό του χώρου κλπ)

Ακβιβώς. Οι καλοί επιβήτορες είναι γνωστοί (δεν χρειάζονται την Χ.Ε.). Οι καινούργιοι (υποσχόμενοι, βραβευμένοι αλλά χωρίς ακόμη απογόνους) βρίσκονται ΟΛΟΙ στις εκθέσεις. Οι αγγελείες (μεγάλες, με φωτό, σε κυνολογικά περιοδικά) έχουν σκοπό να ανακοινώσουν τους τίτλους του επιβήτορα, κάτι που μάλιστα αλλάζει με το χρόνο.

Αγγελία στη Χ.Ε. δεν βάζεις. Σε (τον σκύλο σου δηλαδή) βρίσκουν αν αξίζει το κόπο. Ένας υπέροχος αρσενικός μαθαίνεται γρήγορα (γιατί ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ -δεν κρύβεται). Αν δεν χτυπάει το τηλέφωνό του (το δικό σου δηλαδή :p) κάτι λέει αυτό.

Αν υποθέσουμε πως έχεις το τέλειο αρσενικό αλλά δεν το πας σε εκθέσεις για τον Α ή Β λόγο, κανένας σωστός εκτροφέας στην Ελλάδα (στο εξωτερικό ίσως, αλλά πολύ ΛΙΓΟΙ ) δεν θα τον χρειαστεί για καμιά θηλυκιά του. Κι αυτό απλούστατα γιατί με μεγαλύτερη δυσκολία θα δώσει τα κουτάβια του "άσημου" αρσενικού.

Στο εξωτερικό ξέρω εκτροφείς με παγκόσμια φήμη και δεκεατίες επιτυχίας που διαλέγουν και άγνωστους αρσενικούς (άγνωστους στις εκθέσεις, όχι όμως στο pedigree κι όχι όμως στους ίδιους προσωπικά) για επιβήτορες. Αρκεί όμως η δικιά τους φήμη να δώσουν με ΕΥΚΟΛΙΑ ότι κουτάβια βγάλουν.... έχουν αποδείξει πως αξίζουν την εμπιστοσύνη του κοινού.

Δυστυχώς, παντού μπορεί να συμβεί να έχει κάποιος έναν εξαιρετικό σκύλο, αλλά όχι την δυνατότητα να το πάει σε έκθεση (ή αρκετές για να του δώσουν τη σημασία που του αρμόζει).
Είναι όμως τελείως παράλογο να θέλεις ένας τέτοιος σκύλος (όσο καλός και να είναι) να γίνει επιβήτορας.

Εδώ στην Ελλάδα, επειδή ακόμη το κοινό συνήθως παίρνει σκύλους από τις χειρότερες πηγές, ο εκτροφέας αναγκάζεται να κάνει ΟΤΙ μπορεί να ανεβάσει τη "φήμη"/αξία της γέννας του. Συνεπάγεται να θέλει μόνο γνωστούς (για να μην πω ΚΑΙ αποδεδηγμένους) επιβήτορες.
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συμφωνώ ε τον προλαλήσαντα...:D
αν και δεν με αφορά το θέμα.... θα προτιμούσα σε περίπτωση που ζήταγα θυληκό ή αρσενικό να κοίταγα σε εκθέσεις...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22