Ζέστηηηη!!!!


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Καλημερα,

Μας επιασαν οι ζέστες και να δούμε τι θα κάνουμε....

Ο Φοιβάκος αποό την Πέμπτη (εδω και 5 μερες δηλ) δεν έχει φάει τίποτα. Από διάθεση όμως ειναι πολυ καλά.Μιλησα με το γιατρό και μου είπε ότι είναι απο τη ζέστη και θα τρώει το βραδάκι πλέον, αλλα τιποτα... Δεν επινε και νερό καθόλου μέχρι που χθές ανακάλυψα ότι πείνει από το σωληνάκι (στο μπαλκόνι ) που βγαζει τα υγρά απο το κλιματιστικό..... :( :( :? Υπάρχει περίπτωση να του δημιουργησει καποιο πρόβλημα στην υγεια του?

Τον δροσίζω κάθε μέρα στο μπαλκόνι με νερό, μόλις γυρίσω απο τη δουλεια αλλα δεν βλέπω να τον βοηθάει. Τι μπορούμε να κάνουμε να δροσίσουμε τους φίλους μας???
 


gwgw

Well-Known Member
κουκλα εχω και γω προβλημα με τη ζεστη, βεβαια δεν εχει τετοια αντιδραση ο Ορφεας, Ευτυχως την ορεξη για φαι δε του την κοβει τπτ...
επειδη ομως εχω και ψαρια και γατο, αυτη τη βδομαδα θα βαλω air condition

εφοσον ομως εσυ εχεις κλιματιστικο, τοτε γιατι ζεστενετε?
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Δεν το έχω ανοιχτο το κλιματιστικό όταν δεν είμαι σπίτι. Εχω παράθυρα-μπαλκονόποτρες ανοιχτα. Οταν γυρίζω σπιτι (16.00) το ανοίγω....
 


gwgw

Well-Known Member
υπαρχει καποιος κινδυνος αν το αφηνεις ανοιχτο?

και δε λεω για καθε μερα, αλλα ιδιαιτερα τις ημερες που προμηνυεται οτι θα εχει καυσωνα.. μπορεις πχ να το εχεις και σε μια νορμαλ θερμοκρασια, οχι πολυ χαμηλα δηλ, ετσι ωστε να μη χρειαζεται να δουλευει συνεχεια, ισα ισα για να αντεχει το ζωντανο..

εγω παντως αυτο σκοπευω να κανω, διαφορετικα δεν εχει νοημα για μενα να αγορασω aircondition
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ΦΟΙΒΟΣ,

Εγώ ξεκίνησα από σήμερα να τους αφήνω ανοιχτό το air-condition - ¨ετσι κάνω κάθε φορά που πιάνει από 34-35 βαθμούς και πάνω.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ΦΟΙΒΟΣ,

Ενοείται ότι αν αφήσεις ανοιχτό το air-condition θα κλείσεις την μπαλκονόπορτα και αρκετά και τα παντζούρια - εγώ αφήνω απλώς να μπαίνει λίγο φως.
 


gwgw

Well-Known Member
δε μου λετε, στα air condition, δεν εχει και προγραμματα?

πχ θα μπορουσες να το ρυθμισεις να ξεκιναει μονο του στις 12 το μεσημερι, οποτε ετσι θα γλιτωνες και το πρωινο..ουτως η αλλως το πρωι δεν εχει τοση πολυ ζεστη καθε μερα.

και ναι εννοουσα με κλειστα παραθυρα


υποθετω οτι θες την μπαλκονοπορτα ανοιχτη, για να πηγαινει στο μπαλκονι να κανει τις ακαθαρσιες του ε?...χμμ..τοτε θα σου προτεινα κατι αλλο..

μη γελασετε ομως...ο δικος σου ο σκυλακος ειναι μικροσωμος, γιατι δε δοκιμαζεις να του παρεις αμμο (οπως εχουν οι γατες) και μια μεγαλη λεκανη, ωστε να ειναι και ανετη.. θα μπορουσε χαλαρα να το μαθει και να τα κανει εκει..και επισης θα ειχες και την μπαλκονοπορτα κλειστη..ανοιχτο το κλιματιστικο...και ολα καλα :D :D

(υπαρχουν και κλειστες τουαλετες, ετσι ωστε να μην τα κανει μανταρα στο περασμα του...)
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
gwgw said:
δε μου λετε, στα air condition, δεν εχει και προγραμματα?

πχ θα μπορουσες να το ρυθμισεις να ξεκιναει μονο του στις 12 το μεσημερι, οποτε ετσι θα γλιτωνες και το πρωινο..ουτως η αλλως το πρωι δεν εχει τοση πολυ ζεστη καθε μερα.
Καλή ιδέα. Θα το ψάξω...

gwgw said:
υποθετω οτι θες την μπαλκονοπορτα ανοιχτη, για να πηγαινει στο μπαλκονι να κανει τις ακαθαρσιες του
Ακριβώς... :lol: :lol:

gwgw said:
μη γελασετε ομως...ο δικος σου ο σκυλακος ειναι μικροσωμος, γιατι δε δοκιμαζεις να του παρεις αμμο (οπως εχουν οι γατες) και μια μεγαλη λεκανη, ωστε να ειναι και ανετη..
Το΄είχα σκεφτει και εγώ. Πήγα στο pet shop να πάρω συνεργα (αμμο-λεκάνη) αλλα η κοπέλα εκει μου είπε να μην αγοράσω καλυτερα τιποτα γιατι το έχουν δοκιμάσει παρα πολλοι αλλά εχει πιασει μονο σε ένα σκυλο.

Επίσης δεν θελω να του κλεισω την μπαλκονοπορτα γιατι του αρεσει να χαζευει έξω.... Το χειμώνα (που δεν ηθελε να βγει γιατι κρυωνε, ηταν και μωράκι)που ήταν κλειστη μια μέρα ξέχασα να του αφησω την κουρτινα ανοιχτη για να βλεπει εξω και μπλεχτηκε το ποδι του στην προσπάθεια να την ανοιξει... Ολο το πρωι εκλεγε μου ειπαν οι γειτονες.... Παει και η κουρτινα....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Φοίβος,

Εγώ έχω βάλει στην μπαλκονόπορτα (συρόμενη) το ειδικό πορτάκι για pets, οπότε σκύλος και γάτα μπαινοβγάινουν όποτε γουστάρουν, ενώ και η μπαλκονόπορτα μένει πάντα κλειστή.

Υπάρχει τρόπος να μπει το κομμάτι αυτό χωρίς χρειάζεται να κοπεί τζάμι - με "πατέντα"! Πρέπει να το "ζωγραφίσω" για να το καταλάβεις. Το κόστος βέβαια πήγε περίπου 250 ευρώ συν το κόστος του pet door που δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς ήταν (γύρω στα 35 €?)
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
vrmode said:
Φοίβος,

Εγώ έχω βάλει στην μπαλκονόπορτα (συρόμενη) το ειδικό πορτάκι για pets, οπότε σκύλος και γάτα μπαινοβγάινουν όποτε γουστάρουν, ενώ και η μπαλκονόπορτα μένει πάντα κλειστή.

Υπάρχει τρόπος να μπει το κομμάτι αυτό χωρίς χρειάζεται να κοπεί τζάμι - με "πατέντα"! Πρέπει να το "ζωγραφίσω" για να το καταλάβεις. Το κόστος βέβαια πήγε περίπου 250 ευρώ συν το κόστος του pet door που δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς ήταν (γύρω στα 35 €?)
Με ενδιαφέρει!!!! :p Στο σπίτι που θα μετακομίσω σε κανα δυο μήνες δεν έχω βάλει τις μπαλκονοπορτες ακόμη, οποτε μπορω να κανω την πατεντα!! Αν μπορεις vrmode στειλε pm ή mail. Αν σου ειναι δυσκολο, να σου δωσω καποιο fax για να στειλεις σκιτσο ή οτι σε βολευει..
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
vrmode said:
Υπάρχει τρόπος να μπει το κομμάτι αυτό χωρίς χρειάζεται να κοπεί τζάμι - με "πατέντα"!
Χωρίς να κοπέι το τζάμι? Ποιο φθηνά δεν θα ερχόταν να κόψεις το τζάμι και αν ποτέ θελήσεις να βγάλεις το πορτάκι να βάλεις καινούριο τζάμι?

Πάντως αν υπάρχει τέτοια πατέντα, νομίζω ότι θα ενδιαφέρει κι άλλους. (Μήπως να ανοίξουμε και μια κατηγορία DIY? :lol:)
 




emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
τη δικια μου την εχω μεσα στο δωματιο μου με το κλιματιστικιο. κ οταν θελει να βγει εξω στο μπαλκονι της ανοιγω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Xotikouli said:
Χωρίς να κοπέι το τζάμι? Ποιο φθηνά δεν θα ερχόταν να κόψεις το τζάμι και αν ποτέ θελήσεις να βγάλεις το πορτάκι να βάλεις καινούριο τζάμι?

Πάντως αν υπάρχει τέτοια πατέντα, νομίζω ότι θα ενδιαφέρει κι άλλους. (Μήπως να ανοίξουμε και μια κατηγορία DIY? :lol:)
@Xotikouli
Κι εγώ αρχικά για να κόψω το τζάμι πήγαινα, αλλά μου είπαν πως δεν γίνεται (στα διπλά τζάμια απ' ότι κατάλαβα δεν παίζει ...κόψιμο-πατέντα γιατί έχουν κενό αέρος μεταξύ τους κλπ.!)

Τώρα για τις ...πατέντες δεν έχεις άδικο! Όλο και κάτι αναγκάζεται κανείς να σκαρφίζεται... πως θα βγαίνουν έξω, πως θα πίνουν πικρά χάπια κλπ. :lol:

@Φοίβος
Σου στειλα email με σχεδιάγραμμα κι εξηγήσεις.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Φοίβο το να τρώει λιγότερο με τη ζέστη είναι φυσιολογικό. Το να μην έχει φάει τίποτα πέντε μέρες δε μου ακούγεται και τόσο φυσιολογικό. Μήπως είναι αρρωστούλης?
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Εχει παρα πολυ ορεξη για παιχνιδι, δεν δινει κανενα σημαδι αδιαθεσιας. Πηρα τηλ το γιατρο χθες για το γεγονος οτι επινε νερο απο το κλιματιστικο. ειπε οτι εχει πολλα μικροβια, μπορει να του προκαλεσε καμια στομαχικη διαταραχη. Απο χθες δεν εχει πει καθολου νερο απο εκει. Θα δω πως θα παει και σημερα.... και αν οχι παλι στο γιατρο! Χρυσο τον εχω κανει :? με βλεπει και τριβει τα χερια του :( :(
 


spanielboy

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2007
79
0
Μακεδονία
suspektir.blogspot.com
Παιδιά, η δικιά μου πάει και πίνει τα βρώμικα νερά που μαζεύονται σε κάποιες γούρνες επειδή τώρα διαμορφώνουμε την αυλή μας. Της αλλάζω νερό πολύ συχνά την ημέρα, αλλά αν δεν είναι μπροστά της το μπολάκι της, θα πιεί απ' όπου να 'ναι. Μήπως πάθει κάτι φοβάμαι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η κατάποση στάσιμου νερού είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη για τον σκύλο!

Υπάρχει κίνδυνος να προσβληθεί από βακτήρια ή διάφορα πρωτόζωα, μεταξύ των οποίων Giardia lamblia και αμοιβάδες.
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Το νερο απο το κλιματιστικο ειναι και αυτο επικινδυνο. Αυτη ηταν και η αιτια που δεν ετρωγε τοσες μερες. Εβαλα ενα ταπερ κατω απο το σωληνακι προχθες να μαζευει τα νερα, και χθες εφαγε λιγο και σημερα το πρωι αφαγε 2πλη μεριδα. Μαλλον τον πειραζε το στομαχι!

Μιλησα και με μια φιλη μου και μου ειπε οτι και η δικια της η σκυλιτσα οταν βγαινουν βολτα ψαχνει να βρει κλιματιστικο να πιει νερο. Μαλλον ειναι νοστιμο το νερακι :)

spanielboy, περιορισε την μεχρι να τελειωσει η αυλη για να μην εχετε προβληματα