Ζαλάδα μετά το εμβόλιο λύσσας.


Konstantino

New Member
14 Ιουλίου 2020
1
0
26
Καλησπέρα σας,

Έχω ένα μαύρο λυκόσκυλο 3 μηνών, σήμερα τον πήγα για εξέταση και έκανε το δεύτερο εμβόλιο, εμβόλιο λύσσας.
Κουνήθηκε λίγο παραπάνω και φάνηκαν πιτσιλιές από τη σύριγγα, δυσκόλεψε τον βοηθό του κτηνιατρου.

Μετά από πέντε λεπτά που φύγαμε γκρινιαζε, σταμάτησα το αυτοκίνητο και τον έβγαλα να περπατήσει, έριξε "οχταρακια", έπεσε κάτω και με το ζόρι κρατούσε τα μάτια του ανοιχτά, φαίνεται ζαλιζοταν πολύ, τον πήγα πίσω, φαινόταν εξαντλημενο και ζαλισμένο, ανέβασε πυρετό τελικά.
Του κούρεψε τη τρίχα, έβαλε όρο μαζί με μια μικρή δόση από κάποια ουσία, με εμβόλιο στον όρο, και πέρασε ο πυρετός.
Γυρίσαμε σπίτι και πλέον φαίνεται εντάξει.
Θέλω να σας ρωτήσω και να μου απαντήσετε αν ξέρετε, η έντονη ζαλαδα και ο πυρετός ήταν παρενέργεια του εμβολίου? Ή μήπως η σύριγγα θα μπορούσε να προκαλέσει το πρόβλημα από το κούνημα? θα μπορούσε να μπερδέψει τις ουσίες?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Δυστυχώς, δεν έχω κάποια απάντηση στα ερωτήματα σου, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας να πω, πως η εκτροφέας μου με έχει συμβουλέψει, να παραμένω πάντα για ένα τεταρτάκι στο ιατρείο, μετά από ένεση. Έρχεσαι και επιβεβαιώνεις την συμβουλή, οπότε ήθελα να το μοιραστώ.

Εύχομαι σύντομη ανάρρωση!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Σε 3 μηνών κουτάβι έγινε εμβόλιο λύσσας; Έχει ολοκληρώσει τα υπόλοιπα εμβόλια;