Ζευγάρωμα ή στείρωση


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
μου εδωσε 2 επιλογες ζευγαρωμα η στειρωση
To σκυλι εχει περασει ψευδοκυηση. Η ψευδοκυηση μπορει να φερει παρα πολύ σημαντικα προβληματα στο σκυλι αν μεινει αστειρωτο.
Μην ρισκαρεις με την υγεια του.
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
τι συζητάμε? την αξια του πεντιγκρι του λαζαρος κεννελ???

στην επιλογή που σου εδωσε η λύση ουσιαστικά ειναι μόνο 1... στειρωση!
Γιατι δεν κανετε μηνυση στο λαζαρος κενελ,
και σε ολους τους κουταβεμπορους οπως τους λετε
για απατη με τα "μαϊμου"πετιγκρι,
και κραζετε τον κοσμο που πληρωσε καποια ευρω μεσα στην αγνοια του,
για να παρει σκυλο με "χαρτια";
:cool:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Απ' ότι θυμάμαι, το ερώτημα στο παρόν θέμα, είναι στείρωση ή ζευγάρωμα.
Η απάντηση στο ερώτημα, είναι στείρωση.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Γιατι δεν κανετε μηνυση στο λαζαρος κενελ,
και σε ολους τους κουταβεμπορους οπως τους λετε
για απατη με τα "μαϊμου"πετιγκρι,
και κραζετε τον κοσμο που πληρωσε καποια ευρω μεσα στην αγνοια του,
για να παρει σκυλο με "χαρτια";
:cool:
Έλα ντε. Και εγώ την ίδια απορία έχω.

Απ' ότι θυμάμαι, το ερώτημα στο παρόν θέμα, είναι στείρωση ή ζευγάρωμα.
Η απάντηση στο ερώτημα, είναι στείρωση.
Στο ερώτημα που έθεσε ο fotis1960 υπάρχει απάντηση;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έλα ντε. Και εγώ την ίδια απορία έχω.



Στο ερώτημα που έθεσε ο fotis1960 υπάρχει απάντηση;
μιας και ο φωτης, εκανε παραθεση δικό μου σχόλιο, δεν ειναι δικά μου λόγια το "μαιμου" πεντιγκρι... οποτε οχι για εμενα δεν υπάρχει απαντηση παρα μόνο ενα ατοπο σχόλιο
όσο για τα ατομα που πληρωσαν καποια ευρώ να παρουν σκυλο με "χαρτια", γιατι ειναι στο απυρόβλητο όταν δεν ερεύνησαν σωστα από πού πηραν σκυλο? Ή μηπως εχεις δει εδω μέσα να αρκει η λέξη "εκτροφεας" για να πούμε οτι ολα καλα? Ρητορικές ερωτησεις.... γιατι οπως ηδη ειπώθηκε η ερώτηση ειναι άλλη.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
μιας και ο φωτης, εκανε παραθεση δικό μου σχόλιο, δεν ειναι δικά μου λόγια το "μαιμου" πεντιγκρι... οποτε οχι για εμενα δεν υπάρχει απαντηση παρα μόνο ενα ατοπο σχόλιο
όσο για τα ατομα που πληρωσαν καποια ευρώ να παρουν σκυλο με "χαρτια", γιατι ειναι στο απυρόβλητο όταν δεν ερεύνησαν σωστα από πού πηραν σκυλο? Ή μηπως εχεις δει εδω μέσα να αρκει η λέξη "εκτροφεας" για να πούμε οτι ολα καλα? Ρητορικές ερωτησεις.... γιατι οπως ηδη ειπώθηκε η ερώτηση ειναι άλλη.
Με αυτό που έγραψες σε προηγούμενο μήνυμα
τι συζητάμε? την αξια του πεντιγκρι του λαζαρος κεννελ???
όπως και με τα εισαγωγικά στην λέξη χαρτιά, τι ακριβώς θέλεις να πεις;;;

Όχι και στο απυρόβλητο. Τρελό κράξιμο πέφτει κάθε φορά.
Και για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουμε οι νεότεροι(και να μην την πατάνε) υπάρχει απάντηση στο ερώτημα του φωτη;;;;; (άτοπο ερώτημα αλλά ουσιαστικό)

Όσο για το ερώτημα του θέματος, το απάντησαν πολλοί. στείρωση

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν υπερασπιζομαι κανέναν λαζαρο(μου είναι παντελώς άγνωστος). Απλες ερωτησεις - αποριες
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εγω πάλι δεν κατάλαβα πως ενα ζευγαρωμα θα προστατέψει την σκυλα. Στους επόμενους οιςτρους μπορει να ξανακάνει ψευδοκυηση.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με αυτό που έγραψες σε προηγούμενο μήνυμα

όπως και με τα εισαγωγικά στην λέξη χαρτιά, τι ακριβώς θέλεις να πεις;;;

Όχι και στο απυρόβλητο. Τρελό κράξιμο πέφτει κάθε φορά.
Και για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουμε οι νεότεροι(και να μην την πατάνε) υπάρχει απάντηση στο ερώτημα του φωτη;;;;; (άτοπο ερώτημα αλλά ουσιαστικό)

Όσο για το ερώτημα του θέματος, το απάντησαν πολλοί. στείρωση

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν υπερασπιζομαι κανέναν λαζαρο(μου είναι παντελώς άγνωστος). Απλες ερωτησεις - αποριες

η αξια ενος πεντιγκρι δεν ειναι μονο η γνησιότητα του.... αλλά ολο το εκτροφικο πλάνο του εκαστοτε εκτροφεα. Το λαζαρος κεννελ φερνοντας και εκτρεφοντας σωρηδον σκυλια....δεν εχει καποιο αξιο προσοχης πλάνο εκτροφης.

Το "χαρτια" με εισαγωγικά ειναι από το ποστ του fotis 1960, οποτε εκεινος πρεπει να σου εξηγησει τι εννοει με τα εισαγωγικά.
Οσο για την απαντηση στο ατοπο ερώτημα, αυτή ειναι οτι πάντα εδω μέσα λέμε να βρει ο καθε υποψηφιος εκτροφεα και να τον ξεψαχνισει. Οχι καποιον που αυτοβαφτιζεται εκτροφεας και μετά από αυτον το χάος και τερμα το ψάξιμο. Παντα εδω μιλάμε για ΣΩΣΤΟ/ΗΘΙΚΟ εκτροφεα και οχι εκτροφεα κουταβεμπορο.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
η αξια ενος πεντιγκρι δεν ειναι μονο η γνησιότητα του.... αλλά ολο το εκτροφικο πλάνο του εκαστοτε εκτροφεα. Το λαζαρος κεννελ φερνοντας και εκτρεφοντας σωρηδον σκυλια....δεν εχει καποιο αξιο προσοχης πλάνο εκτροφης.

Το "χαρτια" με εισαγωγικά ειναι από το ποστ του fotis 1960, οποτε εκεινος πρεπει να σου εξηγησει τι εννοει με τα εισαγωγικά.
Οσο για την απαντηση στο ατοπο ερώτημα, αυτή ειναι οτι πάντα εδω μέσα λέμε να βρει ο καθε υποψηφιος εκτροφεα και να τον ξεψαχνισει. Οχι καποιον που αυτοβαφτιζεται εκτροφεας και μετά από αυτον το χάος και τερμα το ψάξιμο. Παντα εδω μιλάμε για ΣΩΣΤΟ/ΗΘΙΚΟ εκτροφεα και οχι εκτροφεα κουταβεμπορο.
Έχω την εντύπωση ότι τα πεντιγκρι από την στιγμή που είναι γνήσια, έχουν την ίδια αξία. Το τι προγόνους και διακρίσεις φέρει το καθένα είναι άλλο θέμα.
Το άτοπο ερώτημα ήταν αν είναι νόμιμος η παράνομος και όχι ηθικός η ανήθικος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλετε manolo και fotis.
Να υπερασπιστούμε το Lazaros Kennel;
Αυτό είναι το πρόβλημά σας;

Προσωπικά εγώ, όχι. Δεν θα το υπερασπιστώ. Και δεν με ενδιαφέρει αν μετά από μια ένδοξη πορεία ως κουταβέμπορος, αποφάσισε να ντυθεί τα γιορτινά του και να κατεβαίνει σε εκθέσεις. Αν έχει διακρίσεις δεν το ξέρω. Αν έχει νόμιμα pedigree, επίσης δεν το ξέρω και δεν με ενδιαφέρει να το μάθω. Το αυτό, ισχύει και για πολλούς ακόμη "εκτροφείς" που κατεβαίνουν σε εκθέσεις και έχουν νόμιμα pedigree. Και αν μπορούσα να τους κάνω όχι μύνηση, αλλά να τους βάλω φωτιά να τους τα κάψω όλα, ευχαρίστως θα το έκανα.

Ελπίζω να σας κάλυψα...
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Έχω την εντύπωση ότι τα πεντιγκρι από την στιγμή που είναι γνήσια, έχουν την ίδια αξία. Το τι προγόνους και διακρίσεις φέρει το καθένα είναι άλλο θέμα.
Το άτοπο ερώτημα ήταν αν είναι νόμιμος η παράνομος και όχι ηθικός η ανήθικος.
Πολυ σωστο. Αν και εφόσον (πράγμα που δε γνωριζω) είναι νομικά καλυμμένος και τα χαρτιά του γνήσια εχει κάθε δικαίωμα να συνεχίζει να πουλάει, ασχέτως εάν διαφωνούμε με τον τρόπο λειτουργίας, την εκτροφική ηθική κλπ κλπ. .
Μιλώντας γενικά (επαναλαμβανω, δε γνωριζω το εκτροφειο αρα δεν αναφερομαι ειδικά σ αυτο) η εκτροφική "ανηθικότητα" δε θεωρείται παράνομη. Το μονο που μπορεί κανείς να κάνει ειναι να εκφέρει αποψη και να αποτρέψει λεκτικά καποιον απο το να το επιλέξει, παρουσιάζοντας επιχειρήματα που μπορεί να αποδείξει.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Οποιος μπει στο site του "εκτροφέα", θα βρει όσες αποδείξεις χρειάζεται.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Για μένα περισσότερο βάρος εχει το ηθικό της υπόθεσης παρά το νόμιμο ή το παράνομο.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Σύμφωνώ με ISKENDER.

Για να πω και τη γνωμη μου για το θέμα θα σου έλεγα να τη στειρώσεις... Είναι και μικρούλα για να τη βάλεις για ζευγάρωμα... θα πρεπει να κανεις και εξετάσεις για δυσπλασία κτλ. ειναι και ταλαιπώρια και για σενα αλλά και για τη σκυλα μια γέννα.... καλύτερα στείρωση
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Η δική γνώμη είναι, ότι το ηθικό και το νόμιμο, πρέπει να πηγαίνουν παρέα.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
ΠΡΕΠΕΙ αλλα δεν πάνε ποτέ μαζί στη κοινωνία μας σε κανένα τομέα.

Για αυτο περισσότερο βάρος στην ηθική όσο τουλάχιστον μπορει να την
αναγνωρίσει ο καθένας μας.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Πάντως, αν ο σκοπός του ζευγαρώματος είναι η αποφυγή της ψευδοκυησης δεν έχει κανένα όφελος.
Μετά από κάθε οίστρο μπορεί να παρουσιάσει ψευδοκυηση, είτε έχει γεννήσει, είτε όχι.
 




Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Η δική γνώμη είναι, ότι το ηθικό και το νόμιμο, πρέπει να πηγαίνουν παρέα.
Ελα όμως που...δεν τα πάνε καλά!!
Το νόμιμο,συχνά...αγνοεί το ηθικό,και το ηθικό, σπάνια νομιμοποιείται!
Συμφέρον και νόμιμο,δυστυχώς,κολλάνε καλύτερα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έχω την εντύπωση ότι τα πεντιγκρι από την στιγμή που είναι γνήσια, έχουν την ίδια αξία. Το τι προγόνους και διακρίσεις φέρει το καθένα είναι άλλο θέμα.
Το άτοπο ερώτημα ήταν αν είναι νόμιμος η παράνομος και όχι ηθικός η ανήθικος.
Συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τι λέω, ή να μην εχεις διαβάσει. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ περι νομιμότητας αλλά περι αξιας πεντιγκρι. Για εμένα τεράστια διαφορά και σημασια αν οι προγονοι δεν αναγράφουν στο πεντιγκρι εξετάσεις και κρισεις. Εκει εγκειται η αξια.
Σου αντέγραψα φράση και λέξεις του fotis1960 στο "ερωτημα" του οποιου εμμένεις και ουτε καν αναγνώριζες τι ελεγα. Με ρωτούσες γιατι εγώ βάζω εισαγωγικά στα χαρτια...
Οποτε θα σε παρακαλούσα να μην βάζεις στο στόμα μου λογια που δεν ειπα περι νομιμότητας ή οχι και να διαβάζεις πιο προσεκτικά
Πολυ σωστο. Αν και εφόσον (πράγμα που δε γνωριζω) είναι νομικά καλυμμένος και τα χαρτιά του γνήσια εχει κάθε δικαίωμα να συνεχίζει να πουλάει, ασχέτως εάν διαφωνούμε με τον τρόπο λειτουργίας, την εκτροφική ηθική κλπ κλπ. .
Μιλώντας γενικά (επαναλαμβανω, δε γνωριζω το εκτροφειο αρα δεν αναφερομαι ειδικά σ αυτο) η εκτροφική "ανηθικότητα" δε θεωρείται παράνομη. Το μονο που μπορεί κανείς να κάνει ειναι να εκφέρει αποψη και να αποτρέψει λεκτικά καποιον απο το να το επιλέξει, παρουσιάζοντας επιχειρήματα που μπορεί να αποδείξει.
περι της αξιας πεντιγκρι αναφερθηκα ανωτερω
Για μένα περισσότερο βάρος εχει το ηθικό της υπόθεσης παρά το νόμιμο ή το παράνομο.
κ εδώ θα συμφωνησω με ISKEΝDER: Στο ηθικο ειναι να προσέχεις τι ζευγαρώνεις, να ειναι εξετασμένοι για κληρονομικές ασθενειες οι γεννητορες και οι προγονοι, να εχεις παρει κριση σε εκθεσεις. Οπότε sorry guys αλλά οταν μιλάμε για ζωές, το νομιμο μου ειναι παγερά αδιαφορο, το ηθικο όμως... όχι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight