Ζευγάρωμα: ψάχνουμε θηλυκό βελγικό ποιμενικό, περιοχή Αττικής


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πράγματι στο 1.1 γράφει "Εάν διαθέτει πιστοποιητικό καθαροαιμίας (pedigree) θα προσκομίζεται και αυτό"
Από την άλλη ζητάει σκύλους τριών συγκεκριμένων φυλών. Πως λοιπόν αποδεικνύεται ότι οι σκύλοι ανήκουν στις φυλές αυτές χωρίς pedigree?
Πρέπει να καταλάβετε ότι,εκτός των ΚΟΕ, αυτών που τρέχουν σε εκθέσεις και τον εκτροφέων, όλος ο υπόλοιπος κόσμος, όταν βλέπει πάπια, που κράζει σαν πάπια, πετάει σαν πάπια, έχει τα χρώματα της πάπιας, λέει ότι αυτό το πτηνό είναι πάπια. Δεν ζητάει πιστοποιητικά και χαρτιά.

Εκτός του πιστοποιητικού καθαροαιμίας, προβλέπονται παρακάτω εξετάσεις των ζώων, αν ανταποκρίνονται σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, αν δηλ είναι κατάλληλα για την εργασία που προβλέπεται.
Και πάμε πάλι:
Όταν ένας γερμανικός ποιμενικός μοιάζει με γερμανικό ποιμενικό και έχει όλα τα χαρακτηριστικά του γερμανικού ποιμενικού, είναι λιγότερο γερμανικός ποιμενικός από έναν εκτροφικό με πεντιγκρι που δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του;
Η απάντηση για το 90% των ανθρώπων παγκοσμίως είναι ΟΧΙ.
Καλό είναι να έχουμε open mind και να μην κοιτάμε το δικό μας "κόλλημα".

Σκύλοι υπηρεσίας για τον Ελληνικό Στρατό πλέον εκτρέφονται σε ειδικά εκτροφεία του Στρατού. Φυσικά κανένα από αυτά δεν έχει πεντιγκρί ούτε ο Στρατός ασχολείται με ΚΟΕ και εκθέσεις.
Τα συγκεκριμένα σκυλιά για παραγωγή ζούνε κάτω από τις πιο ιδανικές συνθήκες, υπάρχει κτηνιατρική κλινική αποκλειστικά για αυτά και παρακολουθούνται καθ όλη την διάρκεια της ζωής τους από τους πλέον ειδικούς, που ασχολούνται ειδικά και μόνο με αυτά.

Θέλω να καταλήξω ότι δεν υπάρχει μαύρο ή άσπρο και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
Και πάω πάλι στις γέννες στις πολυκατοικίες.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κανένας σοβαρός λόγος να γίνονται τα διαμερίσματα ή οι μονοκατοικίες εκτροφεία με ή χωρίς πεντιγκρί!
Όποιος θέλει να γίνει εκτροφέας ή να παράγει τα σκυλιά του στην πόλη, να καταθέτει αίτηση για νόμιμη άδεια, όπως αυτό προβλέπεται από τον νόμο.
Τα υπόλοιπα, να έχουμε να λέμε!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο στρατος στις λιγες γεννες που κανει εμπιπτει στην παραπανω κουβεντα που ειπα στον @Yorkaddict περι στοχευμενης εκτροφης functional dogs απο ανθρωπους που κρινουν καθημερινα την ικανοτητα αυτων των ζωων.

Ενα βημα πισω,
Ο λογος που καποιος θελει το pedigree ειναι για να μπορει να γνωριζει στο μετρο του δυνατου οτι ο απογονος θα ειναι τυπικος σαν τους προγονους του, και θα κανει την δουλεια που πρεπει.

Αρα,
Ο στρατος ζηταει σκυλο συγκεκριμενης φυλης για να του κανει την δουλεια. Τον παιρνει ενηλικο, και τον ξετιναζει στις δοκιμες κι ολας, για να βεβαιωθει οτι οντως κανει ολα αυτα που θα επρεπε να κανει.
Αν τα κανει τον κραταει. Αν οχι τον επιστρεφει.
Ακομα κι αν ηταν ημιαιμος και εκανε την δουλεια τοσο καλα που να περναει τα τεστ ισα με τους καθαροαιμους, παλι θα τον επερνε.
Γιατι?
Γιατι ενδιαφερεται μονο για το function και οχι για την φυλη.
Γιατι δεν ενδιαφερεται να κανει γεννες να βγαλει κανα φραγκακι, αλλα για να εχει κι αυριο functional σκυλια.

Υπαρχουν κι αλλες τετοιες περιπτωσεις, αλλα ειναι πολυ στοχευμενες κ ειδικες, για να τις συζηταμε και το "προιον" ειναι για εσωτερικη καταναλωση κ οχι για την ελευθερη αγορα κ το ευρυ κοινο.

Καμια σχεση δηλαδη με Μπουμπηδες.......

Edit
Υ. Γ.
Δεν ζητάει πιστοποιητικά και χαρτιά.
Οχι, αλλα στις γεννες που κανει, ξερει κ υπαρχει καταγραφη του τι εγινε με τι κ τι background ειχε το καθε ζωο. Ας το πουμε "δικο του γενεολογιο" για να συνενοουμαστε.
Παλι δλδ τυφλα δεν παει. Εξασφαλιζει το functional της καθε μοναδας κ εχει αρχειο για την προιστορια τους.......
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Άρα το ped δεν είναι ούτε ικανή αλλά και ούτε αναγκαία συνθήκη για να έχεις έναν λειτουργικό σκύλο.(ότι κι αν σημαίνει λειτουργικός ανά περίπτωση).
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Το pedigree δεν είναι εγγύηση καλής λειτουργίας. Καταγραφή του γενεαλογικού δέντρου είναι. Αν είναι πραγματικό, σου δείχνει απλά ποιοι ήταν οι πρόγονοι του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Άρα το ped δεν είναι ούτε ικανή αλλά και ούτε αναγκαία συνθήκη για να έχεις έναν λειτουργικό σκύλο.(ότι κι αν σημαίνει λειτουργικός ανά περίπτωση).
Το pedigree σου εξασφαλιζει γνωση του γονιδιακου παρελθοντος του σκυλου.
Σου γνωστοποιει τους προγονους του.

Με αναζητηση στα σκυλια αυτα, τις γραμμες και τους εκτροφεις του μπορεις να μαθεις οτι σε αφορα, καθως και τις πιθανοτητες βαση των οποιων, ο σκυλος απογονος που παιρνεις, ειναι η δεν ειναι πιθανον να μπορει να κανει αυτο που θες......
 
  • Like
Reactions: TARA and epial


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ωραία, να το προχωρήσω λίγο ακόμα, εάν η φυλή δεν έχει εξετάσεις εργασίας, τι μπορώ να μάθω από το ped για τον χαρακτήρα του σκύλου?
Για παράδειγμα τα c.c. είναι καλό δείγμα για τον χαρακτήρα του σκύλου να έχει πολλούς εκθεσιακούς πρωταθλητές στο γενεαλογικό του δένδρο η μήπως δείχνει στρογγυλεμα του χαρακτήρα.
 
  • Like
Reactions: DORIS


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εαν ξεκινησουμε να ζευγαρωνουμε "fit & functional" Μπουμπηδες τι μας εξασφαλιζει την καλη τους υγεια, την ικανοτητα των απογονων την μακροβιοτητα κ αλλα ομορφα κ ωραια?
Σε αυτό το θέμα περιγράφεται αρκετά παραστατικά νομίζω, τι ακριβώς συμβαίνει σε φυλές με κλειστά γενεαλογία - όπως είναι σχεδόν όλες οι καθαρόαιμες φυλές.
Καλό ή κακό αφήνω να το κρίνετε μόνοι σας ή εν πασει περιπτώσει όποιος ενδιαφέρεται.
Σε καφενειακες συζητήσεις άλλωστε δεν αναλύουν τα υποτελή γονίδια, την ομοζυγωτια, την ετεροζυγωτια, την ποικιλομορφια και όλα αυτά τα ωραία.

Απο κει και πέρα, ανέκαθεν οι εκτροφείς λειτουργούσαν με τον φαινοτυπο.
Σκύλοι που ήταν όπως ήθελαν στο σώμα και την καρδιά, αναπαράγονταν ωστε να μεταδώσουν τις οποίες αρετές τους στους απογονους τους.

Και κάτι τελευταίο.
Το πεντιγκρι λέει την μισή αλήθεια.
Η άλλη μισή στέκεται μπροστά σου.
Ένα εξαιρετικό πεντιγκρι δεν σημαίνει απαραίτητα και έναν αντίστοιχο σκύλο.

Πρέπει να καταλάβετε ότι,εκτός των ΚΟΕ, αυτών που τρέχουν σε εκθέσεις και τον εκτροφέων, όλος ο υπόλοιπος κόσμος, όταν βλέπει πάπια, που κράζει σαν πάπια, πετάει σαν πάπια, έχει τα χρώματα της πάπιας, λέει ότι αυτό το πτηνό είναι πάπια. Δεν ζητάει πιστοποιητικά και χαρτιά.
Δεν νοείται καθαρόαιμος σκύλος χωρίς πεντιγκρι. Τελεία
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
τι μπορώ να μάθω από το ped για τον χαρακτήρα του σκύλου?
Αν δεν ξέρεις προσωπικά τους σκύλους που υπάρχουν στο πεντιγκρι, δεν ξέρεις απολύτως τιποτα. Βασιζεσαι σε αυτο που έχεις μπροστά σου.
Οι τίτλοι γενικώς των προγόνων είναι ένα δείγμα πως κάτι έχουν (καλό) που έκανε τους κριτές να τους επιβραβεύσουν. Εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες.

Αυτό που δυστυχώς παίζει συχνά, είναι να βλέπεις να διακρίνονται σκύλοι με showy χαρακτήρα, που όμως να μην είναι τυπικός γισ την φυλή που εκπροσωπούν.
 
  • Like
Reactions: joks and Hiraeth


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αν δεν ξέρεις προσωπικά τους σκύλους που υπάρχουν στο πεντιγκρι, δεν ξέρεις απολύτως τιποτα. Βασιζεσαι σε αυτο που έχεις μπροστά σου.
Οι τίτλοι γενικώς των προγόνων είναι ένα δείγμα πως κάτι έχουν (καλό) που έκανε τους κριτές να τους επιβραβεύσουν. Εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες.

Αυτό που δυστυχώς παίζει συχνά, είναι να βλέπεις να διακρίνονται σκύλοι με showy χαρακτήρα, που όμως να μην είναι τυπικός γισ την φυλή που εκπροσωπούν.
Μα εκεί ήθελα να καταληξω, πως το ped είναι πρακτικά άχρηστο για τον μέσο ενδιαφερόμενο, στο μόνο που μπορεί να βασιστεί είναι στον άνθρωπο και στην σκύλα η σκύλο που έχει μπροστά του.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Με αυτή την έννοια, όντως δεν προσφέρει κάτι στον μέσο ιδιοκτήτη.

Δεν παύει όμως να είναι το μοναδικό αποδεικτικό στοιχείο πως ο σκύλος που συνοδεύει, είναι καθαρόαιμος, προέρχεται από καθαρόαιμους σκυλους και είναι εγγεγραμμένος στο γενεαλογιο.
Παρόλα αυτά, η ύπαρξη πεντιγκρι δεν εξασφαλίζει ούτε την υγεία, ούτε την μορφολογία, ούτε τον χαρακτήρα του σκύλου που συνοδεύει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ωραία, να το προχωρήσω λίγο ακόμα, εάν η φυλή δεν έχει εξετάσεις εργασίας, τι μπορώ να μάθω από το ped για τον χαρακτήρα του σκύλου?
Για παράδειγμα τα c.c. είναι καλό δείγμα για τον χαρακτήρα του σκύλου να έχει πολλούς εκθεσιακούς πρωταθλητές στο γενεαλογικό του δένδρο η μήπως δείχνει στρογγυλεμα του χαρακτήρα.
Εαν περιμενεις απο ενα χαρτι με 10 γραμμες να τα μαθεις ολα, τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι.

Το καθε ονομα του καθε προγονου, σε οδηγει στον σκυλο, μετα στον εκτροφεα, μετα στον ιδιοκτητη και ψαχνεις ψαχνεις ψαχνεις - βρισκεις, πας βλεπεις μαθαινεις!

Το πως θα αξιοποιησεις τις πληροφοριες και το τι ψαχνεις εχει να κανει με το τι ζητας κ ποσο εισαι διατεθημενος να πας βαθια σε αυτο που θες.

Επειδη αναφερεσαι στην φυλη που εχω ψαξει πολυ, οταν βρηκα κατι που με ενδιεφερε, απο το ονομα πηγα στο σκυλο, στον εκτροφεα, στον ιδιοκτητη, εκανα τα κονε κ την επικοινωνια μου, και σε πληροφορω οτι οταν εφτασα εκει κανεις δεν μου αρνηθηκε να τσεκαρω αυτο που ηθελα, οπως ηθελα, για να βεβαιωθω εγω οτι εχω βρει αυτο που θελω.

Σε ενα pedigree πολλες φορες δεν υπαρχει "επωνυμος" η γνωστος σκυλος. Ειναι απλα η αρχη για να αρχισεις να ξεδιπλωνεις ενα κουβαρι........
 
  • Like
Reactions: joks and TARA


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μα εκεί ήθελα να καταληξω, πως το ped είναι πρακτικά άχρηστο για τον μέσο ενδιαφερόμενο, στο μόνο που μπορεί να βασιστεί είναι στον άνθρωπο και στην σκύλα η σκύλο που έχει μπροστά του.
Ξαναλεω κανεις λαθος.
Παραδειγμα:
Σε ενα pedigree βλεπεις αμεσως αμεσως 4 παππουδες (γιατι υποθετουμε οτι τους γονεις μπορεις και να τους δεις live). Λιγο να σκαψεις μαθαινεις αν ζουν, σε τι ηλικια ειναι, απο τι πεθαναν αν εχουν πεθανει και σε τι ηλικιες. Αυτο ειναι χρυσος για καποιον που μπορει να βρει. Αν η γραμμη χανεται στα σκοταδια, εγω πχ αμεσως αμεσως κανω πισω. Θεωρω τις παραπανω πληροφοριες μεγιστης σημασιας, για το κουταβι που θα ζησει μαζι μου για πολλα πολλα χρονια!
Και αυτο ειναι μονο ενα κριτηριο απο τα πολλα που μπορει να σου απαντησει η "γραμμη" του σκυλου.
 
  • Like
Reactions: joks


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Εαν περιμενεις απο ενα χαρτι με 10 γραμμες να τα μαθεις ολα, τοτε το εχεις χασει το παιχνιδι.

Το καθε ονομα του καθε προγονου, σε οδηγει στον σκυλο, μετα στον εκτροφεα, μετα στον ιδιοκτητη και ψαχνεις ψαχνεις ψαχνεις - βρισκεις, πας βλεπεις μαθαινεις!

Το πως θα αξιοποιησεις τις πληροφοριες και το τι ψαχνεις εχει να κανει με το τι ζητας κ ποσο εισαι διατεθημενος να πας βαθια σε αυτο που θες.

Επειδη αναφερεσαι στην φυλη που εχω ψαξει πολυ, οταν βρηκα κατι που με ενδιεφερε, απο το ονομα πηγα στο σκυλο, στον εκτροφεα, στον ιδιοκτητη, εκανα τα κονε κ την επικοινωνια μου, και σε πληροφορω οτι οταν εφτασα εκει κανεις δεν μου αρνηθηκε να τσεκαρω αυτο που ηθελα, οπως ηθελα, για να βεβαιωθω εγω οτι εχω βρει αυτο που θελω.

Σε ενα pedigree πολλες φορες δεν υπαρχει "επωνυμος" η γνωστος σκυλος. Ειναι απλα η αρχη για να αρχισεις να ξεδιπλωνεις ενα κουβαρι........
Δεν διαφωνώ σε όσα λες, μόνο που μόνη σου έχεις πει πως έψαξες (εξαιρετικά θα πω) τόσο ψάχνοντας για το ιδανικό ταίρι της πραγματικά άτυχης σκύλας σου. Άρα, αν δεν κάνω τεράστιο λάθος ,μιλάς για εκτροφικες βλέψεις και όχι για τον μέσο ενδιαφερομενο.
Παράλληλα ο εκτροφέας των δύο πρώτων θηλυκών σου εκτρεφει με βάση τον χαρακτήρα και όχι με βάση τις εκθέσεις κάνοντας πολύ δύσκολη την επιβεβαίωση των χαρακτηριστικών στους προγόνους.( Επειδή τον έχω γνωρίσει δεν υπάρχει ίχνος αμφισβήτησης στην εκτροφή του, για να μην παρεξηγηθω)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βρε Ιστ, αυτά που λες θα τα κάνω εγώ, εσύ και άλλοι 10, 15 (και πολύ λέω) τρελαμένοι.
Μιλάμε για τον μέσο ιδιοκτήτη.
Εμείς, οπως και να το κάνουμε δεν ανήκουμε σε αυτή την ομάδα.

Εδώ ο στρατός ψάχνει καθαρόαιμα και έχει το πεντ optional.
Τι άλλο να πεις δηλαδή.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εδώ ο στρατός πολλές φορές ψωνίζει απο σκυλεμπόρους (εγχώριους και μη...)
αλλά ας μην το κάνουμε θέμα....:sick:
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@joks @Yorkaddict

Οπως εχω ξαναπει πολλακις κατα το παρελθον, ο μεσος ιδιοκτητης ΔΕΝ χρειαζεται καθαροαιμο σκυλο.

Εαν χρειαζεται, επικαλουμενος την υγεια κ δεν μπορει να ριξει λιγο ψαξιμο να μαθει για τους προγονους, για προβληματα που εμφανισαν κ για το προσδοκιμο ζωης, ε συγνωμη αλλα "δεν του αξιζει" ο εκτροφικος σκυλος!

Επισης τι θα πει το "χαρτι δεν λεει" η το χαρτι δεν αναφερει?
Παιρνεις τον ανθρωπο που το εκτρεφει κ ρωτας!
Δλδ ποση μασιμενη τροφη να σου δωσει ενα χαρτι?

Η εκτροφη του Αθανασιου ειναι crystal clear κ πολυ ευκολα προσβασιμη, σε σχεση με αυτα που αντιμετωπισα ψαχνοντας στην Ιταλια. Παρ ολα αυτα, εψαξα. Εμαθα. Απορριψα κ στο τελος επελεξα. Ασχετα αν αυτο μου κοστισε απειρο χρονο κ χρημα. Ειχα ομως και πολες απαιτησεις. Αυτο δεν το απαιτω απο τον μεσο ιδιοκτητη. Το απαιτω απο αυτον ομως που θελει με το στανιο εκτροφικο σκυλο γιατι.... "ξερει τι θελει" μη χερετισω.....
Αν δεν φτανει ως εκει, να ψαξει εδω, σε ποιο ρηχα νερα, αλλα στο ιδιο πλατος.......

Για να συνοψισουμε:
Χωρις το κωλοχαρτο που σου δηλωνει την ταυτοτητα των προγονων καμια πληροφορια δεν ειναι εφικτο να βρεθει. Το αν ο καθενας βαριεται να την βρει ειναι αλλο καπελο......
 
  • Like
Reactions: medusa


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Οπως εχω ξαναπει πολλακις κατα το παρελθον, ο μεσος ιδιοκτητης ΔΕΝ χρειαζεται καθαροαιμο σκυλο.
Άψογο, τέλειο, επικροτώ 1.000.000%
Έλα όμως που ο μέσος ιδιοκτήτης θέλει να λέει ότι έχει το Χ ρατσάτο σκυλί, πληρώνοντας 2-3 κατοστάρικα...γι'αυτό και πάντα οι bybάδες και τα puppy mills, τουλάχιστον στην Ελλάδα, θα βασιλεύουν.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
@joks @Yorkaddict

Οπως εχω ξαναπει πολλακις κατα το παρελθον, ο μεσος ιδιοκτητης ΔΕΝ χρειαζεται καθαροαιμο σκυλο.

Εαν χρειαζεται, επικαλουμενος την υγεια κ δεν μπορει να ριξει λιγο ψαξιμο να μαθει για τους προγονους, για προβληματα που εμφανισαν κ για το προσδοκιμο ζωης, ε συγνωμη αλλα "δεν του αξιζει" ο εκτροφικος σκυλος!

Επισης τι θα πει το "χαρτι δεν λεει" η το χαρτι δεν αναφερει?
Παιρνεις τον ανθρωπο που το εκτρεφει κ ρωτας!
Δλδ ποση μασιμενη τροφη να σου δωσει ενα χαρτι?

Η εκτροφη του Αθανασιου ειναι crystal clear κ πολυ ευκολα προσβασιμη, σε σχεση με αυτα που αντιμετωπισα ψαχνοντας στην Ιταλια. Παρ ολα αυτα, εψαξα. Εμαθα. Απορριψα κ στο τελος επελεξα. Ασχετα αν αυτο μου κοστισε απειρο χρονο κ χρημα. Ειχα ομως και πολες απαιτησεις. Αυτο δεν το απαιτω απο τον μεσο ιδιοκτητη. Το απαιτω απο αυτον ομως που θελει με το στανιο εκτροφικο σκυλο γιατι.... "ξερει τι θελει" μη χερετισω.....
Αν δεν φτανει ως εκει, να ψαξει εδω, σε ποιο ρηχα νερα, αλλα στο ιδιο πλατος.......

Για να συνοψισουμε:
Χωρις το κωλοχαρτο που σου δηλωνει την ταυτοτητα των προγονων καμια πληροφορια δεν ειναι εφικτο να βρεθει. Το αν ο καθενας βαριεται να την βρει ειναι αλλο καπελο......
Θα διαφωνήσω μαζί σου.
Εάν με ενδιαφέρει ο σκύλος που θα περάσω τα επόμενα 10-15 χρόνια της ζωής μου να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά δεν πάει να πει πως είναι ταυτόσημο με το πάθος για την κυνοτεχνια.

Ξεπερνάω την ελιτίστικη προσεγγιση του θέματος και πάω παραπέρα.
Πόσοι εκτροφείς θα σου πουν ότι οι σκύλοι που εκτρέφουν είναι "μάπα"?
Πόσους σκύλους μπορεί να δει από κοντά ένας άνθρωπος που ζει στην νησιωτική Ελλάδα και έχει και δύο πιτσιρίκια?

Στην τελική εσύ μπορεί να γουστάρεις να ψάχνεις, και άρα το ped να είναι ένα "όπλο" στα χέρια σου, ο μέσος ενδιαφερόμενος όμως ενδιαφέρεται για πιο απλά πράγματα, όπως να παίζει με τον σκύλο του, να βολταρει με τον σκύλο του και να χαίρεται τον σκύλο του.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Θα διαφωνήσω μαζί σου.
Εάν με ενδιαφέρει ο σκύλος που θα περάσω τα επόμενα 10-15 χρόνια της ζωής μου να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά δεν πάει να πει πως είναι ταυτόσημο με το πάθος για την κυνοτεχνια.
Κανεις δεν σου μιλησε για παθος της κυνοτεχνιας.
Η συζητηση κυμαινεται στην απλη αναζητηση για πραγματα που παντρευεσαι μαζι με το σκυλο, οπως ειναι το γενετικο του παρελθον!
Αν θες σκυλο με Χ χαρακτηριστικα πρεπει να βεβαιωθεις οτι τα εχουν κ οι προγονοι...... Απλο ειναι.....

Πόσοι εκτροφείς θα σου πουν ότι οι σκύλοι που εκτρέφουν είναι "μάπα"?
Αν αυτη ειναι η ερωτηση σου, εισαι χαμενος απο χερι.
Οταν μιλας με Εκτροφεα και οχι" εκτροφεα" στην απλη ερωτηση "πες μου δυο λογια για το σκυλο σου" θα σου πει πολλα περισσοτερα κ με καμαρι!
Φυσικα θα απαντησει κ στις ερωτησεις σου, αν αυτες ειναι αντιστοιχης σοβαροτητας, ειδικα αν απτωνται θεματων υγειας.

Πόσους σκύλους μπορεί να δει από κοντά ένας άνθρωπος που ζει στην νησιωτική Ελλάδα και έχει και δύο πιτσιρίκια?
Σχεδον σιγουρα αν ενδιαφερθει, τους γονεις.
Πιθανον τους προγονους, αν ζουνε κ ειναι στο εκτροφειο. Σιγουρα τον ογκο των σκυλων του εκτροφεα καθως και τους στοχους κ τους σκοπους της εκτροφης του.
ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.
Μονη προυποθεση να ψαχνει ως εκει "που φτανει".
Αν ψαχνει την Χ φυλη που εκτρεφεται στα βαθη του Αμαζονιου, θα του ειναι δυσκολο.
Αν ψαχνει μια φυλη με καλα εκτροφεια στην Ευρωπη, ειναι σχετικα ευκολο.
Αν ψαχνει μια φυλη που εχει 2-5-7 εκτροφεια στην Ελλαδα, ειναι πολυ ευκολο.


Στην τελική εσύ μπορεί να γουστάρεις να ψάχνεις, και άρα το ped να είναι ένα "όπλο" στα χέρια σου, ο μέσος ενδιαφερόμενος όμως ενδιαφέρεται για πιο απλά πράγματα, όπως να παίζει με τον σκύλο του, να βολταρει με τον σκύλο του και να χαίρεται τον σκύλο του.
Στα λογια μου ερχεσαι.
ΑΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΚΤΡΟΦΙΚΟ ΣΚΥΛΟ!
Μπορει να παρει οποιοδηποτε αδεσποτο του αρεσει οπτικα, να κανει ενα καλο στον κοσμο κ να του ερθει κ φτηνοτερα.
Αν οι απαιτησεις του ειναι ΜΗΔΕΝ, οπως περιγραφεις παραπανω, κ παει με κλειστα ματια, εχει τις πιθανοτητες με το μερος του να καλυφθει με οτιδηποτε!!!!!
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Κανεις δεν σου μιλησε για παθος της κυνοτεχνιας.
Η συζητηση κυμαινεται στην απλη αναζητηση για πραγματα που παντρευεσαι μαζι με το σκυλο, οπως ειναι το γενετικο του παρελθον!
Αν θες σκυλο με Χ χαρακτηριστικα πρεπει να βεβαιωθεις οτι τα εχουν κ οι προγονοι...... Απλο ειναι.....


Αν αυτη ειναι η ερωτηση σου, εισαι χαμενος απο χερι.
Οταν μιλας με Εκτροφεα και οχι" εκτροφεα" στην απλη ερωτηση "πες μου δυο λογια για το σκυλο σου" θα σου πει πολλα περισσοτερα κ με καμαρι!
Φυσικα θα απαντησει κ στις ερωτησεις σου, αν αυτες ειναι αντιστοιχης σοβαροτητας, ειδικα αν απτωνται θεματων υγειας.


Σχεδον σιγουρα αν ενδιαφερθει, τους γονεις.
Πιθανον τους προγονους, αν ζουνε κ ειναι στο εκτροφειο. Σιγουρα τον ογκο των σκυλων του εκτροφεα καθως και τους στοχους κ τους σκοπους της εκτροφης του.
ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.
Μονη προυποθεση να ψαχνει ως εκει "που φτανει".
Αν ψαχνει την Χ φυλη που εκτρεφεται στα βαθη του Αμαζονιου, θα του ειναι δυσκολο.
Αν ψαχνει μια φυλη με καλα εκτροφεια στην Ευρωπη, ειναι σχετικα ευκολο.
Αν ψαχνει μια φυλη που εχει 2-5-7 εκτροφεια στην Ελλαδα, ειναι πολυ ευκολο.



Στα λογια μου ερχεσαι.
ΑΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΚΤΡΟΦΙΚΟ ΣΚΥΛΟ!
Μπορει να παρει οποιοδηποτε αδεσποτο του αρεσει οπτικα, να κανει ενα καλο στον κοσμο κ να του ερθει κ φτηνοτερα.
Αν οι απαιτησεις του ειναι ΜΗΔΕΝ, οπως περιγραφεις παραπανω, κ παει με κλειστα ματια, εχει τις πιθανοτητες με το μερος του να καλυφθει με οτιδηποτε!!!!!
Όντως τελικά συμφωνήσαμε.
Στην τελική είναι ο άνθρωπος και η σκύλα η ο σκύλος που υπάρχουν στο εκτροφείο.
Όσο για την τελευταία παράγραφο υπάρχουν κάμποσες φυλές συντροφιάς που εκτρέφονται για να καλύψουν αυτές ακριβώς τις μηδενικές απαιτήσεις.
Και αν κρίνω από την πορεία της εκτροφής εκεί θα καταλήξουν οι περισσοτερες φυλές ελλειψει άλλων εργασιών.
Στην πράξη υπάρχει τρόπος μέσω διαδικτύου να βρεθούν αυτές οι πληροφορίες για τους προγόνους?(υγεία, ηλικία θανάτου,κρίσεις από εκθέσεις,κλπ)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22