Ζευγαρώματα ιδιωτών


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Μια και πολύ αναφερόμαστε στους νόμους να πω στα ότι και οι εκτροφείς παρανομούν γιατί πολύ κόβουν ουρές οι κτηνίατροι αέρα πατέρα κουρεύουν ουρές και αυτιά και οι ιδιώτες πρεσάρουν προς αυτήν την κατεύθυνση τους παραπάνω το κράτος αδιαφορεί δεν υπάρχει άλλωστε εκεί που βασανίζονται ζώα ….
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ θα προσπαθήσω να παραμείνω εντός θεματολογίας. Περί κομμένων αυτιών και ουρών, εάν θέλετε, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση εδώ:
Κόψιμο αυτιών και εδώ: Με την ΟΥΡΑ τι γινεται????

Ξεκινώ με τις παρατηρήσεις τις Γεωργίας.

keyman said:
Παιδιά όλα αυτά είναι χιλιοειπωμένα.......και χιλιογραμμένα στις σελίδες του φόρουμ αυτού.
Σωστά!

keyman said:
Αυτό που τόνισα είναι πως οποιοσδήποτε έχει διαφορετική άποψη με μας πρέπει να γίνεται σεβαστός και να μην αρχίζει ο λιθοβολισμός(αναφέρομαι και στον εαυτό μου φυσικά).
Αρκεί η άποψη του να είναι σύμφωνη με τις αρχές της υπεύθυνης κυνοφιλιας.

keyman said:
Μια παραπομπή σε προηγούμενα ποστς από τα μέλη είναι πιστεύω αρκετή για να ενημερώσουμε κάποιον που δεν μας έχει διαβάσει.
Σωστά. Πόσοι όμως διαβάζουν τα παλαιότερα θέματα? Ο λόγος που αναγκαζόμαστε να επανερχόμαστε στα ίδια και στα ίδια είναι η ατράνταχτη απόδειξη πως οι παλαιότερες συζητήσεις, δεν διαβάζονται.
Παρόλα αυτά εγώ δεν ενοχλούμε. Πάντα πίστευα πως η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης. :wink:

keyman said:
Από κει και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει εφόσον γνωρίζει.
Λάθος. Από ‘κει και πέρα, ο καθένας, εφ’ όσον γνωρίζει, πρέπει να κάνει το σωστό και μόνο.

keyman said:
Μπορεί ο dolph26 να προτίθεται να κάνει τα δέοντα πριν ζευγαρώσει το σκύλο του,τον ρώτησε κανείς γι'αυτό????Και να είναι έτσι καθ'όλα "νόμιμος"...
Λάθος. Ο dolph26 έχει ήδη δηλώσει πως το σκυλί που αγόρασε από εισαγωγέα (εισαγωγέας =ανήθικο σκυλoεμποριο, puppy mills κτλ) ΔΕΝ έχει pedigree.

dolph26 said:
ο σκυλος που πηρα απο εισαγωγεα τον πηρα χωρις να ξερω τι και πως μου ζητησε εξτρα χρηματα για να μου βγαλει πεντιγκρι ( αν ηταν αληθινο) και εγω ειπα οχι λεω ενα κουταβι θελω για συντροφο οχι για επιδειξη.
Συνεπώς εάν ζευγαρώσει το σκύλο του, ούτε «νόμιμος» θα είναι, ούτε ηθικός, ούτε καν κυνοφιλος για τους λόγους που αναφέρει ο denis:

denis said:
για τα καθαρόαιμα είναι ακόμα πιο ''σφικτά'' τα πράγματα ... εμπλέκονται διεθνείς κανόνες και ''ηθικά'' ζητήματα που κατευθείαν σε θέτουν υπόλογο σε όσους ασχολούνται και αγαπούν μία φυλή ... αυτά στο εξωτερικό εξυπακούονται ... αν κάποιος πχ γράψει σε ένα forum ότι θα αναπαράγει το mastino του ... πέφτουν όλοι επάνω του, και δικαίως, αν δεν μπορεί να κάνει αυτά που πρεπει ... στο τέλος φεύγει από το forum ... δεν είναι θέμα άποψης εκεί ... είναι σαν να αποφασίσω και να παράγω αυτοκίνητα από ανταλλακτικά που βρήκα στο ρόμο, να κολλάω και το σήμα της Fiat και να το λέω δημόσια ... μόνο στην Ελλάδα ''παίζονται'' ακομα αυτά ... αν πρέπει ή όχι και άλλες ερωτήσεις ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου ο νομος..
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην γενοβολανε κουταβια με προβληματα υγειας..,να μην γεννιουνται ημιαιμα με κινδυνο να εχουν προβληματα υγειας η να μην μπορουνε να βρουνε σπιτι..με αποτελεσμα να μενουν στον δρομο..
Γεωργια εχεις καταλαβει οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση το σκυλι εχει δυσπλασια..αναλογιζεσαι με τι πιθανοτητες θα βγει το και το μωρο με δυσπλασια..
Εσυ λοιπον τι ισχυριζεσαι οτι για να ειμαστε ευγενικοι να πουμε ναι..βεββαια..σκορπιστε αρωστα κουταβια..?
Εχεις καταλαβει γιατι υπαρχουν οι εκτροφεις..?
Το θεμα αυτο ειναι πολυ σοβαρο ..και σε ενα foroum φιλοζωικο πρεπει να ακουγονται υπευθηνες αποψεις..





s
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Ξανά και ξανά τα ίδια θέματα.Κουράζομαι να ξαναγράφω.

keyman,δε νομίζω ότι γινόμαστε κουραστικοί.Αλλοι πρέπει να συνηδειτοποιήσουν όσα λέμε και να ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ πριν κάνουν τα ποστ για ζευγαρώματα.Κουραστικοί και γραφικοί είναι ο μόνιμος χαρατηρισμός όσως προσπαθούν να μην αναπαράγονται ανευθυνα σκυλιά.

Εχω βαρεθεί να εξηγώ ότι ''φίλε μου δεν έπρεπε να χεις ζευγαρώσει το κανίς σου με ντόπερμαν''.Εϊναι κάτι που θελει και εξήγηση?Σε τι κόσμο ζούμε?

Αλλά απ την άλλη,δε μπορώ λόγω πεποιθήσεων και απόψεων να μην του το πω.

Για μένα ο νόμος είναι ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ,γιατί υποτίθεται ότι έγινε για τα αδέσποτα και το μόνο που λέει είνα περι περισυλλογών,που ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ παρά από ελαχιστους Δήμους.Ωραία τα λέει και τα προβλέπει αλλά ΔΕΝ εφαρμόζεται.
Και για τον έλεγχο του υπερπληθυσμού έχει ένα μεγαλο κενό.Δηλ.δεν απαγόρεψε ζευγαρώματα ημιαιμων ή ανίδεων που έουν ράτσας.

Απλά αν έχετε να τα δώσετε οκ...

Το να στειρώσουμε τ αδέσποτα της Αθήνας,που σχεδόν όλα είναι,δε θα λυσει ποτέ το πρόβλημα όσο ο καθενας μας συμπεριφέρεται ανεύθυνα.

Τι άλλο να πουμε πια για να πείσουμε.

Kαι μπορεί καμιά φορά ναγινόμαστε και επιθετικοί αλλά και καλοπροαίρετα που μιλάμε σε όσους πιστεύουμε ότι δεν είναι καλά ενημερωμένοι και ζουν σ ενα κόσμο δικό τους,χωρίς αδέσποτα,μας λένε αλλα.ΠΧ πόσο κακό κανει η στείρωση.Συννενόηση:μπουζούκι.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ με rottie (τί θα γίνει, σύστημα έγινε ... :? )
Επίσης με strays help, αλλα να σταθώ σε:

Εχω βαρεθεί να εξηγώ ότι ''φίλε μου δεν έπρεπε να χεις ζευγαρώσει το κανίς σου με ντόπερμαν''.Εϊναι κάτι που θελει και εξήγηση?Σε τι κόσμο ζούμε?
Αυτή είναι η δουλειά σου ... να το λές ... δυστυχώς ... αν βαρεθείς ανθρώπινο είναι πάλι ...

Για τον νόμο ...

Ωραία τα λέει και τα προβλέπει αλλά ΔΕΝ εφαρμόζεται.
Αυτό είναι το πρόβλημα ...

Και για τον έλεγχο του υπερπληθυσμού έχει ένα μεγαλο κενό.Δηλ.δεν απαγόρεψε ζευγαρώματα ημιαιμων ή ανίδεων που έουν ράτσας.
Δεν μπορεί να ελέγξει ... και είναι ακραίο ... ΠΑΙΔΕΙΑ χρειάζεται ... πουθενά δεν απαγορεύονται αυτά, απ'ότι ξέρω τουλάχιστον ...
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΖΩΩΝ ΠΑΝΤΟΥ ΑΠΟ ΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ - ΚΑΙ ΗΘΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ. Αυτό θα μείωνε ΠΑΡΑ πολύ την ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή ...

Τι άλλο να πουμε πια για να πείσουμε.
Δεν θα πείσεις ποτέ ... όσο μπορείς λές ό,τι ξέρεις ... και χωρίς να ξέρεις ποιός ακούει, και τί καταλαβαίνει ... και αν καταλάβει ένας υπάρχουν άλλοι 100 που πρέπει να τα ξανακούσουν από κάποιον ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Για να μην παρεξηγηθω οταν λεω δεν με νοιαζουν οι νομοι.. τι εννοω..
Οτι πολλοι ειναι οι νομοι που υπαρχουν και δεν συμφωνω καθολου..και πολυ ειναι οι νομοι που θα επρεπε να υπαρχουν και να τηρουνται και δεν υπαρχουν καν..ενω θα επρεπε..

Το αν καποιοι νομοι στο παρον θεμα βοηθουσαν στο να υπηρχε καλυτερη αντιμετωπιση των πραγματων καθως θα υπηρχαν και οι αναλογες κυρωσεις ναι συμφωνω..
Αλλα επειδη στην ελλαδα ζουμε.. και το συστημα γενικα σε πολλους τομεις με αηδιαζει και ειδικοτερα στο θεμα που με απασχολει πιο πολυ της ζωοφιλιας(το ευαισθητο σημειο μου..),κοιταω κατα μετωπο..γιατι πιστευω οτι η ουσια μιας ελευθερης αναπαραγωγης ειναι πολυ πιο ζωτικης σημασιας απο τους νομους..
Ειναι φλεγον θεμα οταν καποιος δηλωνει θελω να βαλω το αρρωστο σκυλι μου για διασταυρωση..το αν θα υπαρξουν κυρωσεις για μενα ειναι το τελευταιο..οταν η πραξη καθεαυτη συγκρινεται με εγκλημα..
Για αυτο και ολη η ουσια ειναι στην παιδεια..κατι που μεσα απο τα forums
επιτυχανετε οταν η προσπαθεια των ενδιαφερομενων ειναι ανοιχτει στο να μαθουν..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σχετικά με τους Νόμους και κατά πόσο είναι παράνομος ο ιδιώτης που ζευγαρώνει ανεξέλεγκτα τα ζώα του, ας λάβουμε υπ’ όψιν μας τα εξής:

Πηγή δικαίου θεωρείται οτιδήποτε συνιστά κανόνα δικαίου, ακόμα και οι μη τυπικές πηγές δικαίου, όπως είναι η καλή πίστη, το αίσθημα του δικαίου και η σωστή συμπεριφορά.
Οι μη τυπικές πηγές δικαίου απαρτίζουν το λεγόμενο «εθιμικό δίκαιο», το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από τους άγραφους Νόμους που μπορεί να μην έχουν τεθεί υποχρεωτικά από την Πολιτεία, αλλά έχουν διαμορφωθεί και κατ’ επέκταση είναι δεσμευτικοί.

Συνοψίζοντας.
Μην περιμένουμε να μας απαγορεύσει ο Νόμος τα «παντρολογήματα χωρίς βέρα». Ότι δεν μπορεί να καταφέρει ο Νόμος, μπορεί να το καταφέρει η απόκτηση κυνοφιλικής παιδείας.
Η υπεύθυνη κυνοφιλια πρέπει να είναι, πρώτα απ’ όλα, συνειδητή επιλογή και η προώθηση της μοναδικός στόχος και δέσμευση κάθε πραγματικά κυνοφιλου.
 








marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
ROTTIE said:
Συνοψίζοντας.
Μην περιμένουμε να μας απαγορεύσει ο Νόμος τα «παντρολογήματα χωρίς βέρα». Ότι δεν μπορεί να καταφέρει ο Νόμος, μπορεί να το καταφέρει η απόκτηση κυνοφιλικής παιδείας.
Η υπεύθυνη κυνοφιλια πρέπει να είναι, πρώτα απ’ όλα, συνειδητή επιλογή και η προώθηση της μοναδικός στόχος και δέσμευση κάθε πραγματικά κυνοφιλου.
ακριβως! αν ειναι να μη κανεις κατι μονο και μονο γιατι το απαγορευει ο νομος, κι οχι γιατι καταλαβαινεις οτι ειναι λαθος, τοτε δεν εχει ουσιαστικο νοημα.
Κυνοφιλικη παιδεια????? τι λες ροττι. Στην Ελλαδα ζεις!
Ονειρο μακρινο.... :cry:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Δηλαδή αν εχω σκύλα με πέντιγκρι και της κάνω τα απαραίτητα τεστ και βρω και ανάλογο σκύλο για ζευγάρωμα με πέντιγκρι και του κάνουμε τεστ και δηλώσω και την γέννα στον ΚΟΕ και βρω και οικογένειες είμαι οκ?Είμαι επίσημα έλληνας εκτροφέας?Το φορολογικό κομμάτι άστο.....μην το πιάσουμε δεν είναι του παρόντος.Η εκτροφή για μένα είναι κάτι άλλο.Απαιτεί βαθιά γνώση,εμπειρία,χρήμα,χρόνο,γνωριμίες.
Το θέμα μου ξέρετε ποιο είναι?Όταν κάνουμε αυτή την συζήτηση γιατί δεν κάνουμε λόγο και για ακατάλληλους "εκτροφείς" Έλληνες που επειδή έχουν κατεβάσει το σκύλο τους σε 3 εκθέσεις σου πουλάνε το κουτάβι 700 ευρώ και φυσικά ανάθεμα και αν ξέρουν ποια τεστ πρέπει να κάνουν πριν ζευγαρώσουν τα σκυλιά τους.Και πάνε στις εκθέσεις για να μοιράζουν καρτούλες με τα τηλέφωνά τους.Για μένα αν τα πράγματα δεν γίνουν ξεκάθαρα στην Ελλάδα για το θέμα "εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων"(με αυστηρότατους ελέγχους, πραγματικούς και εξασφάλιση με συμβόλαια του πελάτη,με αυστηρές προϋποθέσεις για αδειοδότηση)πιστεύω πως δεν αξίζει τον κόπο να ενθαρρύνεται (αν όχι να απαγορευτεί)ούτε η όπως παραπάνω περιγραφείσα αναπαραγωγή.Ίδιο σκύλο θα πάρω από έναν τέτοιο "εκτροφέα" και από το ζευγάρωμα ενός ιδιώτη.Η διαφορά θα είναι μόνο στην τιμή.Να καταδικάσουμε κάθετα και τέτοιου είδους αναπαραγωγές όπως καταδικάζουμε και τα ιδιωτικά ζευγαρώματα.
Για να μην παρεξηγηθώ,δεν κάνω λόγο για σοβαρούς εκτροφείς(έχω ξαναπεί ποιον θεωρώ σοβαρό εκτροφέα,να μην σας κουράζω δεν αναφέρομαι ξανά).Να ενημερωθεί και ο κόσμος πως δεν αρκεί να πάρει τηλέφωνο στον ΚΟΕ και να του δώσουν κάποια τηλέφωνα και επειδή του τα έδωσε ο ΚΟΕ σημαίνει πως πρόκειται για ελεγμένους σωστούς εκτροφείς και να πάει εκεί με κλειστά μάτια.Προσοχή για κάποιους από αυτούς γιατί είναι χειρότεροι και από αυτούς που βάζουν αγγελίες στην εφημερίδα.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
kango1 said:
Γεωργια εχεις καταλαβει οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση το σκυλι εχει δυσπλασια..αναλογιζεσαι με τι πιθανοτητες θα βγει το και το μωρο με δυσπλασια..
dolph26 said:
οσον αφορα τη δυσπλασια απο τωρα εχω αποριες για το πως θα την καταλαβω αν υπαρχει τροπος να την αποφυγω ποτε θα παρουσιαστει και ολα αυτα
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ στο τελευταίο post ... εννοείται πως καταδικάζουμε τέτοιου είδους εκτροφές, και σωστά είπες ότι πρέπει να μάθει ο κόσμος ότι παίρνοντας στον ΚΟΕ δεν κάνει την τύχη του απαραίτητα ...

παραμένει όμως μία πολύ σοβαρή διαφορά:

Είναι εκτροφέας ... μπορείς να τον ΞΑΝΑΒΡΕΙΣ παιρνοντας στον ΚΟΕ,
να τον ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙΣ στον ΚΟΕ, να τον κάνεις ρόμπα στα κυνοφιλικά πειροδικά, να του κάνεις μήνυση, να τον πάρεις τηλέφωνο και να τον βρίσεις, να βάλεις πλακάτ έξω από το σπίτι του που να λέει απατεώνας βρε αδελφέ ...

Ίδιο σκύλο θα πάρω από έναν τέτοιο "εκτροφέα" και από το ζευγάρωμα ενός ιδιώτη.Η διαφορά θα είναι μόνο στην τιμή.
Οχι,θα πάρεις έναν ίδιο σκύλο που θα έχει ένα pedigree, που θα λέει όνομα και διεύθυνση του υπεύθυνου που αυτός ο σκύλος βρίσκεται εν ζωή. Ο σκύλος θα λέγεται rex from koukouroukou, και το όνομα εκτροφειου αυτού, είναι ευθύνη ... σίγουρα κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν ...

Αν κάποιος ιδιώτης κάνει όλα αυτά που ανέφερες, δεν είναι εκτροφέας, όχι ... είναι όμως ένας υπεύθυνος άνθρωπος που ενδιαφέρεται για την φυλή του, και κάνει αυτό που θέλει, όπως πρέπει ... για να το κάνει όπως πρέπει, επιβάλλεται να απευθυνθεί και σε έναν ή περισσότερους εκτροφείς ... οπότε πάλι κάποιος ''επώνυμος'' είναι αναμεμιγμένος στην επιλογή του ...

Για μένα αν τα πράγματα δεν γίνουν ξεκάθαρα στην Ελλάδα για το θέμα "εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων"(με αυστηρότατους ελέγχους, πραγματικούς και εξασφάλιση με συμβόλαια του πελάτη,με αυστηρές προϋποθέσεις για αδειοδότηση)πιστεύω πως δεν αξίζει τον κόπο να ενθαρρύνεται (αν όχι να απαγορευτεί)ούτε η όπως παραπάνω περιγραφείσα αναπαραγωγή.
Κι αν δεν γίνει ποτέ? Κάτι δεν πρέπει να λέμε?? Εξάλλου λέμε ΔΕΣ και ΚΡΙΝΕ ... να διαλέγουμε κουτάβι για όποιον θέλει δεν γίνεται ...
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
συμφωνω με ολα αυτα που λετε παιδια..
δυστυχως αν δε ξερεις ποιος εκτροφεας ειναι ο καλος, ποιος πραγματικα ενδιαφερεται για τη φυλη και οχι για τα χρηματα, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πας να τον δεις απο κοντα. Να δεις τις εγκαταστασεις, να μιλησεις μαζι του. Να του κανεις διαφορες ερωτησεις για να καταλαβεις ποσο καλα ξερει τη ρατσα που εκτρεφει.

Και κατι αρκετα σημαντικο κατα την αποψη μου. Ενας σωστος εκτροφεας ΠΑΝΤΑ θα σου κανει ερωτησεις περι της ζωης σου, της διαβιωση του ζωου κλπ.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ROTTIE said:
Λάθος. Ο dolph26 έχει ήδη δηλώσει πως το σκυλί που αγόρασε από εισαγωγέα (εισαγωγέας =ανήθικο σκυλoεμποριο, puppy mills κτλ) ΔΕΝ έχει pedigree.
Δηλαδή αν είχε πεντιγκρι είναι οκ?Ολα τα σκυλιά με πέντιγκρι είναι κατάλληλα προς αναπαραγωγή?Κάποιος "εκτροφέας" αγοράζει σκυλί,σκάει τα φράγκα,παίρνει και το pedigree και μεγαλώνοντας το σκυλί του βγάζει πρόβλημα αλλά τι να κάνει που δεν έκανε απόσβεση?Το ζευγαρώνει λοιπόν για να μην μπει και μέσα,πουλάει τα κουτάβια σε τιμή pet και επενδύει με τα λεφτά που πήρε σε καλύτερο σκυλί.Μιλάμε τώρα για προβλήματα που δεν θα φανούν σε μένα που θα πάρω κουτάβι 2 μηνών αλλά θα σκάσουν μύτη αργότερα.Και αυτός ο τύπος για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ αλλά επειδή έχει κολλήσει ο ίδιος στον εαυτό του την ταμπέλα του εκτροφέα δεν τον αγγίζουμε?Λέμε πως αυτά συμβαίνουν?Τι να κάνει ο άνθρωπος?δεν έιναι Θεός..... :shock: Συμβαίνουν αυτά στην "ΕΚΤΡΟΦΗ".Πόσα σκυλιά από εκτροφείς δεν έχουν εμφανίσει κληρονομικές αρρώστιες σοβαρές και μετα αυτοί κάνουν τους αδιάφορους?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
denis said:
Δεν μπορεί να ελέγξει ... και είναι ακραίο ... ΠΑΙΔΕΙΑ χρειάζεται ... πουθενά δεν απαγορεύονται αυτά, απ'ότι ξέρω τουλάχιστον ...
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΖΩΩΝ ΠΑΝΤΟΥ ΑΠΟ ΜΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ - ΚΑΙ ΗΘΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ. Αυτό θα μείωνε ΠΑΡΑ πολύ την ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή ...

Πιστευω ακραδαντα οτι αυτο που αναφερει ο denis σχετικα με τις αγγελιες θα ηταν ισως η καλυτερη πρωτη κινηση κατα ιδιωτων και αλλων.Μια απαγορευση καταρχην των αγγελιων η' καλυτερα μια κινηση των αρχων κατα αυτων που βαζουν τις αγγελιες εστω με προφαση το μαυρο χρημα που λαμβανουν χωρις αποδειξεις γιατι σε πολλες περιπτωσεις τα ποσα ειναι και πολυ μεγαλα.Γνωριζω σε αλλες περιπτωσεις οτι οι αρχες μεσα απο αγγελιες εφημεριδας κινουνται αμεσα εναντιων αυτων που παρανομουν αν οχι για το ηθικο μερος τουλαχιστο για το οικονομικο,μηπως εκει μπορει καλυτερα να πατησει η αρχη ωστε να θεωρηθει παρανομο?σκεψεις κανω :-k
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oχι βρε Keyman ... δεν θα ήταν όλα OK αλλά από τη στιγμή που δεν έχει, τελείωσε το θέμα ... αυτό εννοούσε η Rottie ...

Στα υπόλοιπα (πάλι) συμφωνώ ... με (πάλι) τις ίδιες ενστάσεις ... :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
keyman said:
Δηλαδή αν εχω σκύλα με πέντιγκρι και της κάνω τα απαραίτητα τεστ και βρω και ανάλογο σκύλο για ζευγάρωμα με πέντιγκρι και του κάνουμε τεστ και δηλώσω και την γέννα στον ΚΟΕ και βρω και οικογένειες είμαι οκ?
Για ‘μενα ούτε τότε είσαι o.k.
Η προσωπική μου άποψη είναι πως ο μοναδικός λόγος της αναπαραγωγής των ζώων είναι η βελτίωση της φυλής με όσο το δυνατόν πιο αντιπροσωπευτικά, ως προς το πρότυπο, δείγματα.
Ένας pet quality σκύλος δεν θα πρέπει να αναπαράγεται. Το αποτέλεσμα δεν θα είναι τίποτα άλλο από άλλη μια ντουζίνα μέτρια κουτάβια. Εάν κάποιος ισχυρίζεται πως δεν έχει pet quality ζώο, ας το κατεβάσει σε έκθεσεις.
Για ‘μενα, μόνο τα ζώα που έχουν εκτεθεί, κριθεί και διακριθεί πρέπει να αναπαράγονται.

keyman said:
Το θέμα μου ξέρετε ποιο είναι?Όταν κάνουμε αυτή την συζήτηση γιατί δεν κάνουμε λόγο και για ακατάλληλους "εκτροφείς" Έλληνες που επειδή έχουν κατεβάσει το σκύλο τους σε 3 εκθέσεις σου πουλάνε το κουτάβι 700 ευρώ και φυσικά ανάθεμα και αν ξέρουν ποια τεστ πρέπει να κάνουν πριν ζευγαρώσουν τα σκυλιά τους.Και πάνε στις εκθέσεις για να μοιράζουν καρτούλες με τα τηλέφωνά τους.
Την συζήτηση για τους ακατάλληλους εκτροφείς την έχουμε κάνει πολλές φορές. Πάντα θίγουμε τα κακώς κείμενα και πάντα λέμε σε όσους προτίθενται να αγοράσουν σκύλο να επικοινωνήσουν αρχικά με τον ΚΟΕ και μετά να κάνουν μια λεπτομερή έρευνα αγοράς.

Την συζήτηση για τα «παντρολογήματα» την έχουμε κάνει άπειρες φορές και θα συνεχίζουμε να την κάνουμε εσαεί.
Η βασική διάφορα είναι πως τα αδέσποτα στους δρόμους δεν δημιουργούνται από τους ακατάλληλους εκτροφείς (οι οποίοι είναι μερικές δεκάδες), αλλά από τους ανεύθυνους ιδιοκτήτες (οι οποίοι είναι μερικές εκατοντάδες χιλιάδες).
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
keyman said:
kango1 said:
Γεωργια εχεις καταλαβει οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση το σκυλι εχει δυσπλασια..αναλογιζεσαι με τι πιθανοτητες θα βγει το και το μωρο με δυσπλασια..
dolph26 said:
οσον αφορα τη δυσπλασια απο τωρα εχω αποριες για το πως θα την καταλαβω αν υπαρχει τροπος να την αποφυγω ποτε θα παρουσιαστει και ολα αυτα
To θεμα δεν ειναι αν εχει δυσπλασια μονο..η αν δεν εχει...
αλλα να μην προαγουμε και να αποτρεπουμε ανενημερωτους ανθρωπους απο την ελευθερη εκτροφη..
Εχει αυτο το σκυλακι δυσπλασια η δεν εχει..εμενα δεν μου διασφαλιζει οτι το μωρο δεν θα βγει..με δυσλασια η αλλο μορφολογικο η παθολογικο προβλημα..

Ολοι θελουμε να αποκτησουμε υγειοι κουταβια..
Κανεις απο εδω μεσα δεν ειναι εμπορος..(θελω να πιστευω..)
Αρα ας υπερασπιστουμε την ασφαλεστερη οδο της επιλεκτικης εκτροφης απο τα ατομα που εχουν αφιερωσει την ζωη τους πανω σε αυτο και το εχουν κανει επιστημη..μακρια απο τα ανθρωπακια που το παιζουν εκτροφεις
γιατι ψαχνουν πελατακια..
Και ας καταλαβουμε οτι το θεμα δεν ψαχνει για δικαιολογιες..α..ειδες δεν εχει δυσλασια τοτε να το κανουμε..
Αν δεν καταλαβουμε την σημασια του θεματος..τα αδεσποτα δεν προκειτε ποτε να μειωθουν...τα ατομα που βαζουν αρρωστα σκυλια να διασταυρωθουν θα διαιονιζονται..και τα καθαροαιμα θα εκφυλιζονται απο τους εκολαπτομενους "εκτροφεις"..