Ζευγαρώματα ιδιωτών


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
dolph26 said:
το κοιταω αν αρχιζει να κουτσαινει αν εχει δυσπλασια αναρωτιεμαι αν θα υπαρχει αλλο dog de bordeaux χωρις πεντιγκρι ωστε αυριο μεθαυριο να τον ζευγαρωσω και αλλα χιλιαδες ερωτηματα που προκυπτουν
Δεν πιστεύω να εννοείς ότι προτίθεσαι να ζευγαρώσεις το σκύλο σου dolph26..? :?

Παιδιά, συντονιστείτε λίγο, γιατί τις τελευταίες ημέρες αρχίζω και ανεβάζω πίεση! :evil:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ROTTIE said:
dolph26 said:
το κοιταω αν αρχιζει να κουτσαινει αν εχει δυσπλασια αναρωτιεμαι αν θα υπαρχει αλλο dog de bordeaux χωρις πεντιγκρι ωστε αυριο μεθαυριο να τον ζευγαρωσω και αλλα χιλιαδες ερωτηματα που προκυπτουν
Δεν πιστεύω να εννοείς ότι προτίθεσαι να ζευγαρώσεις το σκύλο σου dolph26..? :?

Παιδιά, συντονιστείτε λίγο, γιατί τις τελευταίες ημέρες αρχίζω και ανεβάζω πίεση! :evil:
:shock: :shock: :shock: :?: :?: :?:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ROTTIE said:
Δεν πιστεύω να εννοείς ότι προτίθεσαι να ζευγαρώσεις το σκύλο σου dolph26..? :?
Γιατί όχι?Δικαίωμα του είναι.....Αν είναι ενημερωμένος για τα κατά και τα "υπέρ" του εγχειρήματος και παρ'ολα αυτά θέλει να το κάνει.......δεν μπορούμε να τον σταυρώσουμε γι'αυτό,παράνομο δεν είναι πάντως,σωστά???Δεν πρέπει να περιμένουμε όλα τα μέλη του φόρουμ να έχουν τις ίδιες απόψεις.....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Νόμιζα πως το έχουμε εξαντλήσει το θέμα….
Απ’ ότι φαίνεται, δεν το έχουμε εξαντλήσει…
Ας το ξανασυζητήσουμε λοιπόν!

Διαβάστε πρώτα τα παρακάτω, σχετικά με το θέμα μας, νήματα και ας συζητήσουμε τις τυχόν ενστάσεις σας.

γιατι ΔΕΝ ζευγαρωνουμε τα σκυλια
Ανεύθυνο ζευγάρωμα
Αναπαραγωγή σκύλων
καθαρόαιμα πανέμορφα κουτάβια


Αυτή είναι μια φωτογραφία την οποία έχουμε δημοσιεύσει στο παρελθόν και παραθέτω πάλι, για να δούμε πως το ζευγάρωμα ενός μόνο ζώου μπορεί μέσα σε πολύ λίγα χρόνια να προσθέσει στα 300.000 αδέσποτα σκυλιά και απροσδιόριστο αριθμό αδέσποτων γατιών, άλλα 8.000.000



Τις δικές μου απόψεις για τα «παντρολογήματα» και τα ζευγαρώματα των ζώων των ιδιωτών τις έχω καταθέσει πολλάκις.
Περιμένω και τις δικές σας.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Εγω παντως παραδιδω τα οπλα δεν μπορω αλλο με τον κοσμο που ειναι το μυαλο τους ακατοικητο,φτανει.Θα πω τρια παραδειγματα κατα τα οποια μιλησα ,ξαναμιλησα και ξαναμιλησα και δεν επιασε τοπο καθολου:

1.Φιλη με Καυκασιο το ζευγαρωσε με αγιου βερναρδου και επειδη ηταν πανεμορφα τα κουταβια σκεφτηκαν να το ξανακανουν,αλλα δεν προλαβαν γιατι το καυκασιο γκαστρωθηκε εντελλει απο εναν ποιμενικο που παλι βγηκαν ολα πανεμορφα και βρηκαν να τα δωσουν ολα αμεσως :shock: .Επειδη ομως η αυξημενη ζητηση δεν καλυψε τις αναγκες των καταναλωτων της γειτονιας θα ξαναβαλουν του αγιου βερναρδου για να εχουν και πιο πολυ επιτυχια.Τελος καλο ολα καλα και δεν τρεχει και τιποτα.
2.Αλλη γνωστη με καυκασιο αρσενικο,πηγε και πηρε και ενα θηλυκο γιατι δεν αντεχε την μοναξια και ηθελε να φροντιζει μωρακια κουταβακια πως και πως :shock: και δεν κρατιοτανε καθολου και μολις γεννησε γινανε αναρπαστα τα κουταβια τα εδωσε ολα :shock:παμε για την επομενη γεννα οποτε [/b]τελος καλο ολα καλα.
3.Γνωστος με θηλυκο maltese το ζευγαρωνει καθε χρονο με το αρσενικο μιας φιλης τα τελευταια 3 χρονια τα κουταβια τα παει σε pet shop το οποιο τα παιρνει προς 250€ και τα διοχετευει στην αγορα προς 450€.Με βαση αυτον οταν εψαχνα εκτροφειο για την luna θα επρεπε να παρω απο αυτον χωρις χαρτια γιατι θα μου εκανε και καλη τιμη 200€ ](*,) ,φυσικα δεν του εχω ξαναμιλησει
τελος καλο ολα καλα

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ??????
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θα ξεπεράσω το ηθικό κομμάτι και θα σταθώ σε μερικά σημεία ... πιο χειροπιαστά ... αναφέρομαι στον νόμο 3170 και αντιγράφω από αυτόν ...
ο νόμος είναι εδώ ...
http://www.minagric.gr/greek/data/G913F71.pdf

Ο κάτοχος θηλυκού σκύλου οφειλει να μην τον αναπαράγει, αν δεν έχει πρόθεση να κρατήσει τα κουτάβια ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙ σε νέους ιδιοκτήτες ...

Εδώ κανείς δεν είναι παράνομος, αλλά αν εγώ είμαι τρελός και πιάσω μία μία τις αγγελίες και κάνω μήνυση σε κάποιον που δίνει κουτάβι 4 μηνών ... δεν την βγάζει εύκολα καθαρή ... ΚΑΙ ΜΟΝΟ η αγγελία αν ''παίζει'' αποδεδειγμένα 3-4 μήνες είναι η απόδειξη οτι ΔΕΝ μπορεί να τα διαθέσει, και δεν προτίθεται να τα κρατήσει ... οπότε δεν είναι ακριβώς νόμιμος ...
αλλά αυτό ίσως είναι τραβηγμένο ... (ευτυχώς για κάποιους είμαστε στην Ελλάδα)

Αυτό όμως??

Δεν πρέπει να αναπαράγεται ζώο που ανατομικά - φυσιολογικά ή του χαρακτήρα του χαρακτηριστικά μπορει να αποδειχτούν βλαβερά για την υγεία και την ευζωία του θηλυκού σκύλου ή των απογόνων του ...

Που σημαίνει ότι να αναπαράγεις μη εξετασμένα ζώα για τις συνήθεις ασθένειες της φυλής τους είναι καθαρά ΠΑΡΑΝΟΜΟ ...

Αυτά, γιατί δεν είναι ''ακριβώς'' παράνομο, δεν μου λέει κάτι ...

Ολοι το κάνουν, οκ, αλλά τουλάχιστον να ξέρουν τί κάνουν ...
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Παιδιά όλα αυτά είναι χιλιοειπωμένα.......και χιλιογραμμένα στις σελίδες του φόρουμ αυτού.Καταντάμε νομίζω κουραστικοί.Τις απόψεις μας τις ξέρουν πια όλοι.Αυτό που τόνισα είναι πως οποιοσδήποτε έχει διαφορετική άποψη με μας πρέπει να γίνεται σεβαστός και να μην αρχίζει ο λιθοβολισμός(αναφέρομαι και στον εαυτό μου φυσικά).Μια παραπομπή σε προηγούμενα ποστς από τα μέλη είναι πιστεύω αρκετή για να ενημερώσουμε κάποιον που δεν μας έχει διαβάσει.Από κει και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει εφόσον γνωρίζει.Μπορεί ο dolph26 να προτίθεται να κάνει τα δέοντα πριν ζευγαρώσει το σκύλο του,τον ρώτησε κανείς γι'αυτό????Και να είναι έτσι καθ'όλα "νόμιμος".... :D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eχεις δίκιο .... παρ'όλα αυτά είναι forum, μην το ξεχνάμε, και Ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να εκφράζεται όπως θέλει ... δεν υπάρχει γραμμή συμπεριφοράς, το προτιμώ αυτό, παρά να υπήρχε εσκεμμένα ευγενική αντιμετώπιση ...
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
denis said:
Eχεις δίκιο .... παρ'όλα αυτά είναι forum, μην το ξεχνάμε, και Ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να εκφράζεται όπως θέλει ... δεν υπάρχει γραμμή συμπεριφοράς, το προτιμώ αυτό, παρά να υπήρχε εσκεμμένα ευγενική αντιμετώπιση ...
Με την ευγένεια μπορείς να καταφέρεις πολλά πράγματα....περισσότερα απ'όσα νομίζεις.Και σου μιλάει τώρα ένας άνθρωπος που κατά 90% θα σου πει στην ψύχρα την γνώμη του γιατί δεν θα κρατηθεί(έχω χάσει εγώ πελάτες γιατί δεν κράτησα το στόμα μου κλειστό.....)αλλά μετά το μετανιώνω και λέω δεν μπορούσα να του δώσει να καταλάβει χωρίς να είμαι τόσο απότομη?Το δουλεύω όμως,το δουλεύω.......προσπαθώ να κρατιέμαι :-#Με κατάλαβες Ευγένιέ μου?????? *lingua*
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
το θεμα ειναι ενα:να μη ζευγαρωνεις το σκυλο σου αν δεν εχεις σκοπο να τα κρατησεις ή αν δεν ξερεις σε ποιον να τα δωσεις
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
(έχω χάσει εγώ πελάτες γιατί δεν κράτησα το στόμα μου κλειστό.....)
Το forum δεν ειναι η δουλειά μου ...
Ακόμα κι έτσι, προσπάθεια να είναι ευγενικοί κάνουν όλοι ... αν δεν σου βγεί κάποια στιγμή, δεν τρέχει και τίποτα ... όποιος έχει μυαλό καταλαβαίνει οτι
-αυτό είναι φυσικο
-κανείς δεν χρωστάει σε κανέναν τίποτα
-υπάρχουν κι άλλα forum που ''χαιδεύουν αυτάκια''
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Πάω πάσο,έχεις δίκιο,μπορείς να λες την όποια άποψη σου όπως θες(μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα).Εξάλλου την άποψη μου είπα και γω και δεν απαιτώ από κανέναν να συμφωνήσει :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θα ξεπεράσω το ηθικό κομμάτι και θα σταθώ σε μερικά σημεία ... πιο χειροπιαστά ... αναφέρομαι στον νόμο 3170 και αντιγράφω από αυτόν ...
ο νόμος είναι εδώ ...
http://www.minagric.gr/greek/data/G913F71.pdf

Ο κάτοχος θηλυκού σκύλου οφειλει να μην τον αναπαράγει, αν δεν έχει πρόθεση να κρατήσει τα κουτάβια ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΣΕΙ σε νέους ιδιοκτήτες ...

Εδώ κανείς δεν είναι παράνομος, αλλά αν εγώ είμαι τρελός και πιάσω μία μία τις αγγελίες και κάνω μήνυση σε κάποιον που δίνει κουτάβι 4 μηνών ... δεν την βγάζει εύκολα καθαρή ... ΚΑΙ ΜΟΝΟ η αγγελία αν ''παίζει'' αποδεδειγμένα 3-4 μήνες είναι η απόδειξη οτι ΔΕΝ μπορεί να τα διαθέσει, και δεν προτίθεται να τα κρατήσει ... οπότε δεν είναι ακριβώς νόμιμος ...
αλλά αυτό ίσως είναι τραβηγμένο ... (ευτυχώς για κάποιους είμαστε στην Ελλάδα)

Αυτό όμως??

Δεν πρέπει να αναπαράγεται ζώο που ανατομικά - φυσιολογικά ή του χαρακτήρα του χαρακτηριστικά μπορει να αποδειχτούν βλαβερά για την υγεία και την ευζωία του θηλυκού σκύλου ή των απογόνων του ...

Που σημαίνει ότι να αναπαράγεις μη εξετασμένα ζώα για τις συνήθεις ασθένειες της φυλής τους είναι καθαρά ΠΑΡΑΝΟΜΟ ...

Αυτά, γιατί δεν είναι ''ακριβώς'' παράνομο, δεν μου λέει κάτι ...

Ολοι το κάνουν, οκ, αλλά τουλάχιστον να ξέρουν τί κάνουν
Eδώ διαφωνεί κανείς?? Αυτό έχει σημασία ...
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aπό εκεί και πέρα το χάος, όπως και σε όλα τα υπόλοιπα παράνομα πράγματα στην Ελλάδα ... τί άλλο να κάνουμε?? Προσωπικά μηνυση σε ανεύθυνους ή ακομα χειρότερα ανενημέρωτους ιδιοκτήτες?? Δεν νομίζω ...

Τουλάχιστον να υπάρχει ο νόμος και η ερμηνεία του, να ξεκαθαρίσουμε (μετά από δέκα χρόνια ίσως) ΑΝ είναι παράνομα, και βλέπουμε ...
τουλάχιστον να μην αερολογούμε συνεχώς, και κάνουμε κύκλους γύρω από την ίδια συζήτηση ... το ότι το κράτος δεν θα κάνει ποτέ τίποτα, δεν είναι λόγος να μην το συζητάμε ...

Και επειδή το κράτος είσαι εσύ, όπως μπορεί να πεί κάποιος, ας οργανωθούν οι ήδη οργανωμένοι, ας ζητήσουν βοήθεια δημόσια και ξεκάθαρα για το τί θέλουν να πετύχουν και πώς θα το κάνουν, και όποιος θέλει μετά μπορεί να ενσωματωθεί σε διάφορες σωστά οργανωμένες πιέσεις ... για όλα τα ''πρέπει να γίνουν'' ...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Εγω καταλαβα τι λες και πως το λες δεν θελω να κανουμε γυρω,γυρω ολοι απο την ιδια συζητηση,συμφωνω απολυτα.Απλα με αυτα που λες καταλαβα ακομη καλυτερα και την εφαρμογη αυτων που δεσποζει ο νομος που παραθετεις.Αυτο που μου κανει εντυπωση αν το διαβασα ολο καλα δεν αναφερεται πουθενα στην παραγραφο αναπαραγωγη και εμπορια αν ειναι παρανομη,η' τιμωρειται η πραξη του ιδιοκτητη που δεν ειναι εκτροφεας να εμπορευεται τα κουταβια του και να λαμβανει μαυρο χρημα εναντι αυτων?
απλα ερωτηση κανω αμα ειναι ασχετη kill me... :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο σκύλος θεωρείται από τον νόμο αντικείμενο της ιδιοκτησίας μας ... όπως ένα τραπέζι ή μία τηλεόραση ... σωστά κατά τη γνώμη μου, ΜΟΝΟ σ'αυτήν την περίπτωση, για να μπορεί να λειτουργήσει ο νόμος ...
Δεν έχω τις νομικές γνώσεις να ξέρω αν είναι παράνομο να πουλήσω κάτι της ιδιοκτησίας μου, ΝΟΜΙΖΩ ναι, αν δεν δόσω απόδειξη ...
Για τους εκτροφείς είναι σαφές ... χρειάζονται πιστοποιήσεις και άδειες, όπου τα ζώα είναι πολλά, όπου στεγάζονται δηλαδή παραπάνω από 2 σκύλες αναπαραγωγής, ή όπου πραγματοποιούνται παραπάνω από 2 γέννες ανά έτος ... αν δεν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο, ο νόμος δεν είναι ασαφής, απλά νομίζω ότι χρειάζεται να ανατρέξουμε σε άλλον νόμο, άσχετο με τα ζώα, για τα περί απόδειξης ...
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Νομιζα οτι ειχε διαφορα επειδη ειναι εμψυχο και οχι αψυχο οπως η τηλεοραση... :wink: οποτε ας μην ξεφυγουμε απο το θεμα ανατρεχοντας σε αλλους νομους...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαλό θα ήταν να διευκρινιζόταν ... δεν μπορεί να έχει διαφορά, για τον νόμο ... είναι κάτι που δεν έχει ελεύθερη βούληση, άρα άψυχο, αλλιώς θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί ώς φυσικό ή νομικό πρόσωπο, νομίζω, κάτι που στην πράξη δεν γίνεται ... θα έπρεπε ας πούμε να έχει ευθύνη για κάτι ... (παράδειγμα όταν δαγκωσει μπλέκεις εσύ) ... προστατεύεται απλά από τον νόμο, με βάση ΚΑΙ τα διακαιώματα που θεσπίστηκαν ... όπως και και οι περιπτώσεις των δέντρων του δάσους ή των άγριων ζώων ...

Για να μείνουμε στην συζήτηση ...
αν κάποιος δεν ξέρει ή δεν τον ενδιαφέρει αν θα κάνει κακό σε ζωντανό ζώο, πρέπει εμείς που ξέρουμε να τον ενημερώνουμε ... και όσοι μπορούν το κάνουν, από όποια πόστα ...

Η αναπαραγωγή τυχαίου ζώου, ημιαιμου ή καθαρόαιμου άγνωστης πηγής ειναι σίγουρα ανήθικη και παράνομη ... παράνομη γιατί ο νόμος λέει καθαρά ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να αναπαράγεται ζώο που ανατομικά ή ψυχικά χαρακτηριστικά του ΜΠΟΡΕΙ να αποβούν βλεβερά για την υγεία και την ΕΥΖΩΙΑ των απογόνων του ... ανήθικο, για πολλούς άλλους λόγους, που έχουν συζητηθεί ... πχ αν έχεις 5 οικογένειες έτοιμες να υιοθετήσουν ένα ημίαιμο, είναι κρίμα να ζευγαρώσεις το δικό σου ... πάρε 100 φωτό και δείξε τις, ο ένας να πάρει, καλό θα κάνεις ... για τα καθαρόαιμα είναι ακόμα πιο ''σφικτά'' τα πράγματα ... εμπλέκονται διεθνείς κανόνες και ''ηθικά'' ζητήματα που κατευθείαν σε θέτουν υπόλογο σε όσους ασχολούνται και αγαπούν μία φυλή ... αυτά στο εξωτερικό εξυπακούονται ... αν κάποιος πχ γράψει σε ένα forum ότι θα αναπαράγει το mastino του ... πέφτουν όλοι επάνω του, και δικαίως, αν δεν μπορεί να κάνει αυτά που πρεπει ... στο τέλος φεύγει από το forum ... δεν είναι θέμα άποψης εκεί ... είναι σαν να αποφασίσω και να παράγω αυτοκίνητα από ανταλλακτικά που βρήκα στο ρόμο, να κολλάω και το σήμα της Fiat και να το λέω δημόσια ... μόνο στην Ελλάδα ''παίζονται'' ακομα αυτά ... αν πρέπει ή όχι και άλλες ερωτήσεις ...