Ζητώ βοήθεια




Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
89
124
48
Εγώ που είμαι απόλυτα άσχετη με το θέμα σκύλος ράτσας (και μη ράτσας για να είμαι ειλικρινής), έχω μια απορία ως προς την συζήτηση που είχατε πριν για το κατά πόσον είναι θεμιτό κάποιος να ζητάει μια τέτοια ράτσα που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, για τα χάσκι που τα πέρνουν επειδή είναι όμορφα κτλ.
Τέτοιες ράτσες, "βόρειες" ας πούμε δεν κακοπερνάνε στην Ελλάδα που έχει 8 μήνες ζέστη (και 1 μήνα πολύ ζέστη);
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θεωρώ πως πιο πολύ πρέπει να μας απασχολεί η απευθείας έκθεση στον ήλιο (ειδικά στην Ελλάδα το καλοκαίρι) ενός κουρεμένου γουλί σκύλου ή οι επιπτώσεις που έχει η αυξημένη ζέστη σε συνδυασμό με την υγρασία, σε βραχυκέφαλες φυλές.
 


Freedom&Noah

Member
9 Οκτωβρίου 2020
10
12
30
Σίγουρα μια Χιλιοειπομενη γνωμη, αλλά για μένα η καλυτερη λυση είναι να ρίξεις πρωτα μια ματιά στα καταφυγια και στις φιλοζωικές. Έχει άπειρα παρατιμενα σκυλακια ρατσας και επίσης το σκυλάκι σου θα σ εκτιμά περισσοτερο καθώς θα το έχεις σώσει. Κ εσυ θα έχεις μια διαφορετική αντιμετώπιση! Θα νιώσεις μια διαφορετική ευθύνη απέναντι του. Εγώ δεν ήθελα με τίποτα σκυλο και δεν υπήρχε περιπτωση να κανω υποχωρήσεις - μάζεμα Σκατουλες, ξυπνημα 5 η ωρα το πρωί απο αυτή τη διαπεραστικη φωνουλα!! ΤΡΙΧΕΣ!! Μα όταν είδα αυτό το μουτρο τυχαία.. Ράγισε η καρδιά μου! Τον είδα κ ήταν δικός μου! Έχω δει σκυλάκια προς πώληση, απο ράτσες που μ άρεσαν.. Ενιωθα λες και πηγα να διαλέξω μπλουζάκι! Δεν τον αλλάζω με καμία ράτσα! Συγγνώμη που δεν απαντάω με τον τρόπο που περιμενες.. Αλλα πραγματικα δοκιμασε να πας να δείς κουταβια σ φιλοζωική. Που ξερεις?? Άλλωστε μερικές φορές όταν μας δυσκολευει κάτι, ίσως απλά δεν πρεπει να γίνει...
 
  • Like
Reactions: Estranged




trapped

Member
3 Οκτωβρίου 2020
8
4
61
@trapped Όταν αναζητάς σκύλο συγκεκριμένης φυλής η διαδρομή απόκτησης είναι χρονοβόρα και επίπονη διαδικασία, γράφω επίπονη με όλη την σημασία της λέξης. Υπάρχουν δεν υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα η ανεύρεση και επιλογή του Κυνοτρόφου δεν είναι εύκολη διαδικασία με την προϋπόθεση πως αναζητάς σκύλο ο οποίος θα είναι στα μορφολογικά πλαίσια της φυλής, ισορροπημένος χαρακτήρας και πάνω απ' όλα υγιής ( όσο είναι δυνατόν να ελεγχθεί η υγεία ).

Κτηνίατροι, εκπαιδευτές, έμποροι, παραγωγοί σκύλων, "εκτροφείς" κλπ δεν παίζουν στην επιλογή όχι επειδή δεν είναι politically correct αλλά επειδή είναι μεγάλες οι πιθανότητες να αποκτήσεις κάτι παρόμοιο μ' αυτό που αναζητάς και σίγουρα χωρίς τα ανάλογα εχέγγυα για ένα υγιές σκυλί.

Λίστες επίσημων εκτροφέων ( με την έννοια ότι έχουν επωνυμία εκτροφείου ), συμμετοχές σ' εκθέσεις και η απλή σύσταση που μπορεί να σου δώσει ο καθένας βοηθάνε να αρχίσεις την αναζήτηση αλλά δεν αρκούν σε καμία περίπτωση.

Το γιατί μια συγκεκριμένη φυλή είναι δικαίωμά σου χωρίς να δώσεις εξηγήσεις σε κανένα. Απ' την στιγμή που μπορείς να παρέχεις σ' ένα σκύλο την απαιτούμενη διατροφή, άσκηση, υγειονομική περίθαλψη και συνθήκες ασφαλούς διαβίωσης δεν μας πέφτει λόγος.

Και το γράφω μια ακόμη φορά, η λέξη εκτροφέας δεν σημαίνει ασφαλής επιλογή αν δεν ιδρώσεις στην έρευνα. Για το μαρούλι δεν το συζητώ, το χόμπι το πληρώνεις και μαζί πάει η αναμονή. Όταν φτάσεις κάπου μπορούμε να συζητήσουμε την επιλογή μεταξύ αυτών που θα έχεις βρει ( ιστορικό προγόνων, εξετάσεις υγείας, αν είχε σκοπό που έγινε το ζευγάρωμα, πόσο "βαρύ" είναι το όνομα των εκτροφείων απ' τα οποία προέρχονται οι πρόγονοι, διακρίσεις σε εκθέσεις ανάλογες με το σύνολο των συμμετοχών στην ίδια φυλή, εξετάσεις συμπεριφοράς που να κρίνουν ότι τα σκυλιά είναι κατάλληλα προς αναπαραγωγή κλπ ).

* Πρόσφατα είχα το "θράσος" να ζητήσω από Κυνοτρόφο κουτάβι και ο χρόνος αναμονής είναι τέσσερα χρόνια χωρίς να φτάσουμε στον αν θα με έκρινε κατάλληλο να μου δώσει.. Εξαρτάτε τι ψάχνει ο καθένας.

δε σου κρύβω οτι μια απογοητευση τη νιωθω... εγω δεν ψαχνω να βρω ψυλλο στα αχυρα πρεπει να ψαξω να βρω που βρισκονται τα αχυρα,
τελοσ παντων... ερωτηση... ποιοα διαφορα μεταξυ παραγωγου και εκτροφεα,,, στα ποιστοποιητικα που δινουν?
και δευτερο με ποια κριτηρια ενας εκτροφεας θα με κρινει αν ειμαι καταλληλος, δεν το θελω για αναπαραγωγη ,,,
 


trapped

Member
3 Οκτωβρίου 2020
8
4
61
Σίγουρα μια Χιλιοειπομενη γνωμη, αλλά για μένα η καλυτερη λυση είναι να ρίξεις πρωτα μια ματιά στα καταφυγια και στις φιλοζωικές. Έχει άπειρα παρατιμενα σκυλακια ρατσας και επίσης το σκυλάκι σου θα σ εκτιμά περισσοτερο καθώς θα το έχεις σώσει. Κ εσυ θα έχεις μια διαφορετική αντιμετώπιση! Θα νιώσεις μια διαφορετική ευθύνη απέναντι του. Εγώ δεν ήθελα με τίποτα σκυλο και δεν υπήρχε περιπτωση να κανω υποχωρήσεις - μάζεμα Σκατουλες, ξυπνημα 5 η ωρα το πρωί απο αυτή τη διαπεραστικη φωνουλα!! ΤΡΙΧΕΣ!! Μα όταν είδα αυτό το μουτρο τυχαία.. Ράγισε η καρδιά μου! Τον είδα κ ήταν δικός μου! Έχω δει σκυλάκια προς πώληση, απο ράτσες που μ άρεσαν.. Ενιωθα λες και πηγα να διαλέξω μπλουζάκι! Δεν τον αλλάζω με καμία ράτσα! Συγγνώμη που δεν απαντάω με τον τρόπο που περιμενες.. Αλλα πραγματικα δοκιμασε να πας να δείς κουταβια σ φιλοζωική. Που ξερεις?? Άλλωστε μερικές φορές όταν μας δυσκολευει κάτι, ίσως απλά δεν πρεπει να γίνει...
σεβαστη η γνωμη σου και σε ευχαριστώ. καταγράφεται... για αυτο μπηκα στο forum για να σας ακουσω
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ποιοα διαφορα μεταξυ παραγωγου και εκτροφεα,,, στα ποιστοποιητικα που δινουν?
και δευτερο με ποια κριτηρια ενας εκτροφεας θα με κρινει αν ειμαι καταλληλος, δεν το θελω για αναπαραγωγη ,,,
Αυτά τα 2 συχνά πάνε πακέτο ξέρεις.
Τον σωστό εκτροφέα "τον παρακαλάς" να σου δώσει σκύλο του, δεν σε παρακαλάει, δεν σου εκθειάζει την φυλή που εκτρέφει, δεν θα κάνει τούμπες για μερικά ψωροευρό.

Οι παραγωγοί, οι έμποροι καθαρόαιμων, κάνουν μπαμ από μακρυά.
Μοναδικός στόχος η αναπαργωγή σκύλων και η πώλησή τους.

Θα μου πεις "και ένας εκτροφέας φαινομενικά αυτό κάνει. Αναπαράγει και πουλάει. Ποιά η διαφορά;"

Στον στόχο του κάθε ζευγαρώματος, που δεν είναι άλλος από το να φέρει στον κόσμο τον σκύλο εκείνο που είναι πρωτίστως υγιής και ανταποκρίνεται όσο το δυνατό περισσότερο στον ιδεατό σκύλο που περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής του και σε εμφάνιση αλλά και σε χαρακτήρα.
Φυσικά μην περιμένεις κανείς και ποτέ να σου δώσει ΑΥΤΟΝ τον σκύλο, αλλά άλλα από την τοκετοομάδα.
Κουτάβια προερχόμενα από τέτοιες γέννες έχουν πολλές περισσότερες πιθανότητες να είναι και αυτά εξίσου υγιή και τυπικά για την φυλή τους. Απλά θα υπολείπονται σε λεπτομέρειες που μόνον ένας γνώστης της φυλής και ο εκτροφέας τους φυσικά, είναι σε θέση να δουν.

Λίγες γέννες και μελετημένες, εξετάσεις υγείας σε γεννήτορες και συμμετοχές σε εκθέσεις μορφολογίας αλλά και εξετάσεις εργασίας (όπου αυτές απαιτούνται) είναι μερικά μόνο από τα στοιχεία εκείνα που "δείχνουν" προς έναν εκτροφέα με καλές προθέσεις.
Από κει πέρα βέβαια χρειάζεται κανείς και τα "υλικά" (τα γονίδια), τις γνώσεις, όπως βέβαια και 2 κουταλιές τύχη που θα του επιτρέψουν να κάνει το ΄όνειρό του πραγματικότητα.
Εχουμε αναλύσει πολλές φορές το θέμα στο φόρουμ.
Είναι από τα θέματα που τραβάνε συζήτηση.

Για μένα, προσπάθησε να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για την φυλή που αγαπάς και παρακολούθησε εκτροφείς και σκυλιά στους στίβους των εκθέσεων.
Σιγά σιγά θα αρχίσεις να "βλέπεις" λεπτομέρειες που πριν δεν έβλεπες και σταδιακά θα είσαι σε θέση να αναγνωρίζεις τους τυπικούς σκύλους.
Αυτοί θα σε οδηγήσουν στους εκτροφείς τους.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
δε σου κρύβω οτι μια απογοητευση τη νιωθω... εγω δεν ψαχνω να βρω ψυλλο στα αχυρα πρεπει να ψαξω να βρω που βρισκονται τα αχυρα,
Το ότι αναζητάς μια όχι ευρέως διαδεδομένη φυλή δυσκολεύει την έρευνα και θα απαιτήσει περισσότερο χρόνο και χρήμα. Παρ΄ όλα αυτά η μεθοδολογία δεν διαφέρει ακόμα και αν υπήρχαν δέκα Έλληνες εκτροφείς.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Τα Golden Retriver παρουσιάζουν ιχθύαση ή ιχθύωση (ichthyosis) και είναι φορείς σε ποσοστό 25% αλλά μπορεί να γίνει πρόβλεψη αν έχει γίνει η απαραίτητη εξέταση ώστε να ζευγαρώσουν τα κατάλληλα σκυλιά. Τα Amstaff έχουν θέμα με την αταξία ( βλάβη στην παρεγκεφαλίτιδα ).

Αν λοιπόν διάλεγες μια διαδεδομένη φυλή και μάθαινες πως το 50% ταλανίζεται από μια αρρώστια η οποία μπορεί να προβλεφθεί με εξέταση DNA ώστε να επιλέγονται οι σωστοί γεννήτορες δεν θα απαιτούσες απ' τον εκτροφέα να έχει κάνει και αυτές τις εξετάσεις πέρα των γνωστών όπως δυσπλασίας ;

Δες αποτελέσματα εκθέσεων στην Μεγάλη Βρετανία για να βρεις εκτροφείς. Από μια ματιά που έριξα υπάρχουν ορισμένοι. Στο Pedigree database δεν θα βρεις πολλά σκυλιά αυτής της φυλής ώστε βοηθηθείς.

Λάβε υπ' όψιν σου πως συμφωνα με τον Φιλανδικό Κυνολογικό Όμιλο παρότι θεωρούν τα Finnish Spitz την εθνική τους φυλή οι δηλώσεις σε γέννες από 2866 που ήταν το 1960 έπεσαν στις 834 το 2004 και στις 588 το 2017. Αυτό δυσκολεύει την επιλογή.

Δες εδώ τις τελευταίες γέννες που δηλώθηκαν ώστε να μπαίνεις σε πνεύμα αναζήτησης

O @Yorkaddict λεπτομερέστατος όπως κάθε φορά :)
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Sis το λίγες το βγάζω ψιλό αυθαίρετα σύμφωνα με το πόσες πολλές είναι οι εγκαταλειψεις και οι ευθανασιες.
Mareco πως να συστηθώ δηλαδή; Σιγά σιγά πιστεύω θα "γνωρίστουμε" κι εγώ τώρα σιγά σιγά προσπαθώ να σας ξεχωρίσω, και να σας μάθω.
Tasos λυπουμαι αλλά δεν ομιλω εγγλέζικα.
Trapped μάλλον έχεις δίκιο και ήμουν λίγο απότομη.
Πάντως στην ίδια κατηγορία θα βρεις σκυλάκια που φέρνουν στο φινλανδικό και εκτρεφονται στην Ελλάδα
 


trapped

Member
3 Οκτωβρίου 2020
8
4
61
Sis το λίγες το βγάζω ψιλό αυθαίρετα σύμφωνα με το πόσες πολλές είναι οι εγκαταλειψεις και οι ευθανασιες.
Mareco πως να συστηθώ δηλαδή; Σιγά σιγά πιστεύω θα "γνωρίστουμε" κι εγώ τώρα σιγά σιγά προσπαθώ να σας ξεχωρίσω, και να σας μάθω.
Tasos λυπουμαι αλλά δεν ομιλω εγγλέζικα.
Trapped μάλλον έχεις δίκιο και ήμουν λίγο απότομη.
Πάντως στην ίδια κατηγορία θα βρεις σκυλάκια που φέρνουν στο φινλανδικό και εκτρεφονται στην Ελλάδα
για πες ...ποια εννοεις?
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
για πες ...ποια εννοεις?
Οχου θα με βάλεις τώρα να ψάξω όλη την κατηγορία των σπιτς;
Σε όλα τα γκρουπ υπάρχουν σκύλοι με κοινά χαρακτηριστικά, όχι ίδιοι ακριβώς αλλά πολύ κοντά σε συμπεριφορές
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf