Ζωολογικά Πάρκα


Marialen_a

New Member
2 Απριλίου 2019
3
0
30
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα!
Έχω βρει αρκετά ενδιαφέρον το σαιτ σας κι έχω μάθει πολλά πράγματα, έτσι αποφάσισα να γραφτώ..
Και επ ευκαιρία να σκαλίσω ένα θέμα που με απασχολεί πολύ τελευταία..
Ποια είναι η γνώμη σας για τα ζωολογικά πάρκα;
 






Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Στο μέτρο που λειτουργούν υπεύθυνα στηρίζω απόλυτα την λειτουργία τους. Όταν ήμουν παιδί, κάθε φορά που ταξείδευα στο εξωτερικό πάσχιζα να επισκεφτώ τον ζωολογικό κήπο της πόλης. Σήμερα το ίδιο συμβαίνει και με τα παιδιά μου. Όσον αφορά το Αττικό πάρκο, έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και μπράβο τους.

Disclaimer:γνωρίζω καλά ότι η «πολιτικά ορθή» και «αντισπισιστική» απάντηση είναι ότι πρόκειται για φυλακές και κολαστήρια ζώων κι ότι πρέπει να απαγορευτούν και οι λειτουροί τους να υποστούν τις χειρότερες δυνατόν καρμικές συνέπειες. Επιτρέψτε μου να έχω διαφορετική άποψη :p
 


Marialen_a

New Member
2 Απριλίου 2019
3
0
30
Στο μέτρο που λειτουργούν υπεύθυνα στηρίζω απόλυτα την λειτουργία τους. Όταν ήμουν παιδί, κάθε φορά που ταξείδευα στο εξωτερικό πάσχιζα να επισκεφτώ τον ζωολογικό κήπο της πόλης. Σήμερα το ίδιο συμβαίνει και με τα παιδιά μου. Όσον αφορά το Αττικό πάρκο, έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και μπράβο τους.

Disclaimer:γνωρίζω καλά ότι η «πολιτικά ορθή» και «αντισπισιστική» απάντηση είναι ότι πρόκειται για φυλακές και κολαστήρια ζώων κι ότι πρέπει να απαγορευτούν και οι λειτουροί τους να υποστούν τις χειρότερες δυνατόν καρμικές συνέπειες. Επιτρέψτε μου να έχω διαφορετική άποψη :p
Κι εγώ μπορώ να πω ότι από τις αγαπημένες μου βόλτες είναι να πηγαίνω στο ζωολογικό πάρκο.. και όπως κι εσυ όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό ψάχνομαι για να τα επισκεφτώ..
Απλά δε μπορώ να μην σκεφτώ όταν τα βλέπω στα κλουβιά αν αυτά τα ζώα είναι ευτυχισμένα ή όχι..
Αν Φυτοζωούν, αν είναι ουσιαστικά ευνουχισμένα, αν, αν, αν..
Προβληματίζομαι..
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Στο μέτρο που λειτουργούν υπεύθυνα στηρίζω απόλυτα την λειτουργία τους.

Disclaimer:γνωρίζω καλά ότι η «πολιτικά ορθή» και «αντισπισιστική» απάντηση είναι ότι πρόκειται για φυλακές και κολαστήρια ζώων κι ότι πρέπει να απαγορευτούν και οι λειτουροί τους να υποστούν τις χειρότερες δυνατόν καρμικές συνέπειες. Επιτρέψτε μου να έχω διαφορετική άποψη :p

τι εξυπηρετει ενα τετοιο παρκο;
 
  • Like
Reactions: vek


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Έχω επισκεφθεί πάρα πολλούς ζωολογικούς κήπους, πάρκα με ζώα, petting zoos, ερπετάρια, ενυδρεία και άλλα συναφή. Οι συνθήκες και η ποιότητα ζωής που προσφέρουν στα ζώα ποικίλουν, όπως ποικίλει και η ποιότητα ζωής που έχει ένας σκύλος από ιδιοκτήτη σε ιδιοκτήτη ας πούμε...

Πολλά από τα ζώα που οι άνθρωποι βλέπουν στους ζωολογικούς κήπους δεν θα είχαν την ευκαιρία να τα δουν από κοντά αν δεν υπήρχαν οι ζωολογικοί κήποι. Αυτό, θα μου πείτε, για ποιο λόγο είναι καλό ή απαραίτητο;

Δίνεις μεγαλύτερη σημασία και αξία σε κάτι που έχεις δει από κοντά παρά σε κάτι που απλά γνωρίζεις από βιβλία και οθόνες. Οι περισσότεροι άνθρωποι έτσι λειτουργούν. Πιο εύκολα αναγνωρίζεις το μεγαλείο, την ομορφιά και την μοναδικότητα των ζώων που βλέπεις από κοντά και είσαι πιο κοντά στο να κατανοήσεις την αξία τους.

Αυτό γίνεται ακόμα πιο έντονο και επιτυχημένο όταν συνδυάζεται με επιμορφωτικά προγράμματα και δρώμενα που οι καλοί ζωολογικοί κήποι και τα πάρκα διατηρούν και διοργανώνουν.

Τα προγράμματα αυτά βοηθούν στην ευαισθητοποίηση και επιμόρφωση του κοινού για τα άγρια ζώα, τρέχουν έρευνες και προγράμματα που βοηθούν στην συλλογή στοιχείων και γνώσεων πάνω στα άγρια ζώα, κάνουν γνωστό στο ευρύ κοινό πόσο κακό μπορεί να προκαλούν καθημερινές τους συνήθειες και επιλογές στην παγκόσμια πανίδα και χλωρίδα και πολλά από τα δρώμενα και τα προγράμματα βοηθούν στο να μαζευτούν χρήματα τα οποία βοηθούν επιστημονικό προσωπικό και κράτη να διατηρήσουν την άγρια ζωή.

Επίσης, τα περισσότερα πάρκα και ζωολογικοί κήποι συμμετέχουν σε προγράμματα αναπαραγωγής ειδών υπό εξαφάνιση και κάποια και σε επανεντάξεις.

Στους ζωολογικούς κήπους πάει απλός κόσμος συνήθως και κόσμος που συμπαθεί τα ζώα. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν και κατοικίδια διαφόρων ειδών για τα οποία, πολλές φορές, παίρνουν σωστές πληροφορίες από τους ζωολογικούς κήπους και βελτιώνουν την ζωή τους.

Οπότε, ναι, μπορείς να τα δεις ως φυλακές ή φυλακές πολυτελείας μα τότε και τα σπίτια μας με τα κατοικίδια μας τι να είναι άραγε;...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Επίσης, τα περισσότερα πάρκα και ζωολογικοί κήποι συμμετέχουν σε προγράμματα αναπαραγωγής ειδών υπό εξαφάνιση και κάποια και σε επανεντάξεις.
Η μόνη αξιέπαινη χρησιμότητα που θα μπορούσαν να έχουν κατ'εμέ, είναι αυτή.
Σε καμία άλλη περίπτωση, δεν υπάρχει λόγος να βλέπουμε εξαθλιωμένα, άλλοτε περήφανα και αγέρωχα ζώα, στο κέντρο της Αθήνας. Οποιος θέλει να τα δει από κοντά, να πάει στις ζούγκλες, όπου θα έπρεπε να είναι. Η να παρακολουθεί ωραιότατα ντοκυμαντέρ.

* Το δικό μου σπίτι, για να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου, είναι απλώς, μια ευκαιρία ζωής. Η μοναδική ευκαιρία ζωής, των συγκεκριμένων τετράποδων ενοίκων του. Ετσι το λέω εγώ. Οχι "φυλακή πολυτελείας". Δεν θέλω, αλλά αν θα έπρεπε, δεν θα είχα πρόβλημα (θα είχα δηλαδή :( ) να μην υπήρχε αυτή η ανάγκη φυλάκισής τους. Οταν σταματήσουν οι άνθρωποι, να είναι επικίνδυνοι για τα αδέσποτα που δημιουργούν, παρακαλώ να με ενημερώσετε, να σταματήσω να τα μαζεύω από τους δρόμους και να τα φυλακίζω. Merci.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Οταν σταματήσουν οι άνθρωποι, να είναι επικίνδυνοι για τα αδέσποτα που δημιουργούν, παρακαλώ να με ενημερώσετε, να σταματήσω να τα μαζεύω από τους δρόμους και να τα φυλακίζω. Merci.
Μόλις διατυπωσες ίσως άθελά σου το απόλυτο επιχείρημα υπέρ των ζωολογικών πάρκων .

Περισσότερα εδώ.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Υπάρχουν σαφώς και ζώα, τα οποία ζουν μια χαρά και σε ένα ενυδρείο, τερριουμ η σε μια περίφραξη σε ζωολογικό κήπο.
Το να κλείνεις δελφίνια και φάλαινες σε πισίνες- για μένα είναι απλά έγκλημα!
Και ίσως υπάρχουν και ζωωολιγκοι κήποι που κάνουν την αιχμαλωσία υποφερτή για κάποια ζώα.
Σε αυτά δεν συγκαταλέγεται σε καμία περίπτωσή το αττικό!

Πάρκα τύπου Zoom https://www.zoom-erlebniswelt.de/ueber-uns/konzept.html ( όπου τα ζώα ζουν σχετικά ελεύθερα σε μεγάλες περιφράξεις ενωμένες κατά τοπ καταγωγής μεταξύ τους και ο κόσμος περνάει από αυτά σε "διαδρόμους κλουβί)
θεωρώ οτι προσφέρουν μια πολυ καλύτερη εικόνα στον κόσμο, απο το να είναι κλεισμένα σε κλουβιά- τα οποία απέχουν παρά πολυ απο το φυσικό τους περιβάλλον.

Επίσης πολύ κάλο ειναι και τα διάφορα "Safari Park" που έχω επισκευτει, οπού τα ζώα επίσης ζουν σχετικά ελεύθερα και οι επισκέπτες τα βλέπουν, περνώντας με το αυτοκίνητο τους η ειδικά διαμορφωμένα τραινάκια μέσα απο της περιφράξεις ( πολυ μεγαλες, με δεντρα κλπ.).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μόλις διατυπωσες ίσως άθελά σου το απόλυτο επιχείρημα υπέρ των ζωολογικών πάρκων .
Αδυνατώ να κάνω την συσχέτιση των ζωολογικών πάρκων με τα αδέσποτα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Πολλά από τα ζώα που οι άνθρωποι βλέπουν στους ζωολογικούς κήπους δεν θα είχαν την ευκαιρία να τα δουν από κοντά αν δεν υπήρχαν οι ζωολογικοί κήποι. Αυτό, θα μου πείτε, για ποιο λόγο είναι καλό ή απαραίτητο;

Δίνεις μεγαλύτερη σημασία και αξία σε κάτι που έχεις δει από κοντά παρά σε κάτι που απλά γνωρίζεις από βιβλία και οθόνες. Οι περισσότεροι άνθρωποι έτσι λειτουργούν. Πιο εύκολα αναγνωρίζεις το μεγαλείο, την ομορφιά και την μοναδικότητα των ζώων που βλέπεις από κοντά και είσαι πιο κοντά στο να κατανοήσεις την αξία τους.
αν λειτουργουσαν ετσι οι ανθρωποι, θα ειχε αλλαξει και η σταση τους, απεναντι στα ζωα και στη φυση γενικοτερα, απο τοτε που υπαρχουν οργανωμενοι ζωολογικοι κηποι ή παρκα. εχει αλλαξει πιστευεις; βλεπεις να εχει αλλαξει; και αν εχει αλλαξει (που τα δεδομενα δειχνουν το αντιθετο), τι ποσοστο πιστευεις οτι οφειλεται στα παρκα ή στους κηπους;

Αυτό γίνεται ακόμα πιο έντονο και επιτυχημένο όταν συνδυάζεται με επιμορφωτικά προγράμματα και δρώμενα που οι καλοί ζωολογικοί κήποι και τα πάρκα διατηρούν και διοργανώνουν.

Τα προγράμματα αυτά βοηθούν στην ευαισθητοποίηση και επιμόρφωση του κοινού για τα άγρια ζώα, τρέχουν έρευνες και προγράμματα που βοηθούν στην συλλογή στοιχείων και γνώσεων πάνω στα άγρια ζώα, κάνουν γνωστό στο ευρύ κοινό πόσο κακό μπορεί να προκαλούν καθημερινές τους συνήθειες και επιλογές στην παγκόσμια πανίδα και χλωρίδα ( o_O ) και πολλά από τα δρώμενα και τα προγράμματα βοηθούν στο να μαζευτούν χρήματα τα οποία βοηθούν επιστημονικό προσωπικό και κράτη να διατηρήσουν την άγρια ζωή.

Επίσης, τα περισσότερα πάρκα και ζωολογικοί κήποι συμμετέχουν σε προγράμματα αναπαραγωγής ειδών υπό εξαφάνιση και κάποια και σε επανεντάξεις.
ολα αυτα τα προγραμματα που γραφεις δεν μπορουν να γινουν χωρις τους κηπους; ειναι απαραιτητοι;
υπαρχει μια λεξη οταν μεσω μιας πραξης ανηθικης κανεις μια πραξη ηθικη: το λενε ξεκαρφωμα.

Στους ζωολογικούς κήπους πάει απλός κόσμος :cautious::LOL: συνήθως και κόσμος που συμπαθεί τα ζώα. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν και κατοικίδια διαφόρων ειδών για τα οποία, πολλές φορές, παίρνουν σωστές πληροφορίες [οπως;] από τους ζωολογικούς κήπους και βελτιώνουν την ζωή τους. :rolleyes:.

Οπότε, ναι, μπορείς να τα δεις ως φυλακές ή φυλακές πολυτελείας μα τότε και τα σπίτια μας με τα κατοικίδια μας τι να είναι άραγε;...
τι σημαινει αραγε "μπορεις να τα δεις ως φυλακές"; πως αλλιως θα δεις ενα κλουβι που κραταει αιχμαλωτο ενα ζωντανο αγριο ζωο; ή ειναι "επικληση στο συναισθημα" ( :LOL: ) το να αποκαλεις φυλακές τα κλουβια; τι σχεση παλι εχουν τα αγρια ζωα με τα κατοικιδια μας;

οι ζωολογικοι κηποι και τα ζωολογικα παρκα ειναι μουσεια με... ζωντανα εκθεματα. ζωντανα εκθεματα. εσυ (που κρινεις χρησιμη μια τετοια λειτουργεια) σου θυμιζω οτι εισαι απο την αλλη μερια. απ' την απ' εξω δηλαδη.

το 19ο αιωνα υπηρχαν και ανθρωπινοι ζωολογικοι κηποι με ιθαγενεις. εισαι υπερ ή κατα αυτων;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Πρωτα καταστρεφουμε το φυσικο τους περιβαλλον, μετα τα κυνηγαμε για διαφορους λογους ... και οταν πια φτανουν να εξαφανιστουν τους κανουμε τεχνητη γονιμοποιηση. Και αυτο ονομαζεται επιστημη.
https://www.dailystar.co.uk/news/wo...ial-insemination-eaten-mum-worlds-first-video
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@spyv

Συμφωνώ πως οι άνθρωποι (σε γενικότερο πλαίσιο) δεν αλλάζουν στάση από 10-200 ζωολογικούς κήπους που λειτουργούν σωστά, από 1000-10000 περιοδικά που είναι άψογα, από 5000-6000 άρτιες εκπομπές ή από 500-1500 φόρουμ που γράφονται και ορθά πράγματα...

Ουδείς και τίποτα αναντικατάστατο... Είτε πάρκο, είτε άνθρωπος ή συνήθεια, όπως η κατοχή κατοικίδιων ζώων π.χ. Άλλο όμως το αν κάτι μπορεί να αντικατασταθεί από κάτι άλλο... και άλλο θέμα αν κάτι είναι ηθικό, ανήθικο, κακοποίηση ή όχι.

Σπάνια βλέπεις κλουβί σε μοντέρνο και καλό ζωολογικό κήπο και σίγουρα δεν βλέπεις κλουβί στα πάρκα. Βλέπεις ζώα περιορισμένα, που δεν τους δίδεται η δυνατότητα να κάνουν ότι θέλουν... κάτι που βλέπω καθημερινά. Κατοικίδια σκυλιά, κατοικίδιες γάτες, κατοικίδιοι παπαγάλοι, κατοικίδια τροπικά ψάρια, κατοικίδια ιγκουάνα, κατοικίδιες νυφίτσες, κατοικίδιοι πύθωνες, κατοικίδια παραδείσια πτηνά, κατοικίδιες καρδερίνες και η λίστα είναι μεγάλη, από κροκόδειλους μέχρι μαϊμουδάκια... και μιλάω για αυτά που νόμιμα μπορούν να κρατηθούν ως κατοικίδια.

Όλα τα κατοικίδια ζώα ζουν περιορισμένα και καταπιέζονται για δική μας ευχαρίστηση και με δική μας πρωτοβουλία. Για όλα αυτά υπάρχει η μία άποψη μα και η αντίθετη καθώς και οι διαβαθμίσεις στην ποιότητα ζωής και στην "ποιότητα" καταπίεσης.

Είμαι έξω από τα κάγκελα... Είμαι έξω από τα τείχη... Είμαι έξω από τα όρια... Κινούμαι χωρίς περιορισμούς... Δε με καταπιέζει τίποτα...

Δηλώσεις που δεν ξέρω αν θα μπορούσα να υποστηρίξω. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο ισχύουν όλες, αλλά δεν θα συνεχίσω.

Τέλος, με ρωτάς αν είμαι υπέρ ή κατά των ζωολογικών κήπων με ανθρώπους, σαν αυτούς στις αρχές του 19ου αιώνα... Δεν πληρούν τα κριτήρια που βάζω εγώ για την χρήση και χρησιμότητα, οπότε όχι.

Επίσης, δεν θα διατηρούσα στο σπίτι μου άνθρωπο, τον οποίο θα περιόριζα σε crate τις ώρες που λείπω, θα του φορούσα περιλαίμιο, θα τον είχα στειρώσει και θα τον έβγαζα βόλτες με λουρί όποτε μπορούσα... Πολλά δε θα έκανα σε άνθρωπο τα οποία καθημερινά κάνω σε ζώα... και το ίδιο ελπίζω και για τους άλλους.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
αν οι ανθρωποι οπως λες δεν αλλαζουν (από 10-200... και αλλα που γραφεις) ποιος ο λογος να αναφερεις ολα τα επιμορφωτικα των παρκων που αναφερεις στο πρωτο μηνυμα σου;
και στην τελικη δεν πιστευεις οτι τιποτα δεν επηρρεαζει τιποτα ή τι; πιστευεις οτι ολα ειναι ματαια; πως φτασαμε ως εδω;

στη δευτερη παραγραφο δεν καταλαβαινω τι γραφεις ουτε που κολλαει.

λες: βλεπεις ζώα περιορισμένα, που δεν τους δίδεται η δυνατότητα να κάνουν ότι θέλουν.... that' s a nice way of putting it. με τη λογικη αυτη η φυλακη και οι απ' εξω ειναι το ιδιο επειδη οι απ' εξω εχουν νομους. κανεις δεν ειπε οτι το να κρατας για κατοικιδιο ενα αγριο ζωο οπως αυτα που αναφερεις επειδη ειναι νομιμο, ειναι και σωστο ή ηθικο. κακως τα εχουν οσοι τα εχουν.
ενας σκυλος ή μια γατα δεν ειναι αγρια ζωα. ειναι καταπιεσμενος ο σκυλος επειδη δεν μπορει να κανει ο, τι του κατεβει; αληθεια; ποιος μπορει να κανει ο, τι του κατεβει; και απο ποτε ειναι αυτο το ζητουμενο;

οι ανθρωπινοι ζωολογικοι κηποι δεν ηταν στις αρχες του 19ου αιωνα αλλα στο τελος του και αν δεν κανω λαθος και στις αρχες του 20ου. αν πληρουσαν τις χρησεις και τις χρησιμοτητες που λες θα ησουν λοιπον συμφωνος μ' αυτους;

εχεις λοιπον σκυλο και κανεις ο, τι κανεις μ' αυτον γιατι υπαρχουν ζωολογικοι κηποι;
ποιος ειναι το αυγο εδω και ποιος η κοτα;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Δεν έγραψα ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν... Έγραψα:

Συμφωνώ πως οι άνθρωποι (σε γενικότερο πλαίσιο) δεν αλλάζουν στάση από...
Δηλαδή, κάποιοι αλλάζουν, μαθαίνουν και βελτιώνονται και από τους ζωολογικούς κήπους και τα πάρκα σε κάποιο βαθμό, όπως και με τα υπόλοιπα που έγραψα (και πολλά ακόμα). Θεαματικές αλλαγές λίγα πράγματα μπορούν να προκαλέσουν και όχι σε όλα τα θέματα (μας το διδάσκουν τα χιλιάδες χρόνια ιστορίας και προϊστορίας).

ολα αυτα τα προγραμματα που γραφεις δεν μπορουν να γινουν χωρις τους κηπους; ειναι απαραιτητοι;
Ουδείς και τίποτα αναντικατάστατο... Είτε πάρκο, είτε άνθρωπος ή συνήθεια, όπως η κατοχή κατοικίδιων ζώων π.χ. Άλλο όμως το αν κάτι μπορεί να αντικατασταθεί από κάτι άλλο... και άλλο θέμα αν κάτι είναι ηθικό, ανήθικο, κακοποίηση ή όχι.
λες: βλεπεις ζώα περιορισμένα, που δεν τους δίδεται η δυνατότητα να κάνουν ότι θέλουν.... that' s a nice way of putting it. με τη λογικη αυτη η φυλακη και οι απ' εξω ειναι το ιδιο επειδη οι απ' εξω εχουν νομους. κανεις δεν ειπε οτι το να κρατας για κατοικιδιο ενα αγριο ζωο οπως αυτα που αναφερεις επειδη ειναι νομιμο, ειναι και σωστο ή ηθικο. κακως τα εχουν οσοι τα εχουν.
ενας σκυλος ή μια γατα δεν ειναι αγρια ζωα. ειναι καταπιεσμενος ο σκυλος επειδη δεν μπορει να κανει ο, τι του κατεβει; αληθεια; ποιος μπορει να κανει ο, τι του κατεβει; και απο ποτε ειναι αυτο το ζητουμενο;
Το νόμιμο το οριοθετεί ο νόμος... Το ηθικό εσύ, εγώ, ο παραπέρα, κοινωνίες και κοινωνικές συνθήκες, θρησκείες, παραδόσεις και πολλά άλλα υποκειμενικά και φυσικά διαφορετικά πράγματα.

Ναι, θεωρώ πως όλα τα κατοικίδια ζώα καταπιέζονται και πως κι εγώ τα καταπιέζω διότι μπορώ κι επιθυμώ. Εννοείται πως δεν είναι σκοπός της ζωής μου να συμφωνήσουν όλοι μαζί μου.

Ποιος μπορεί να κάνει ότι του κατέβει;

Αν ορίσεις το "ότι του κατέβει" ίσως μπορέσω να απαντήσω...

Δεν είπα πως αυτό είναι το ζητούμενο... Απλά είπα πως βλέπω σε πολλά σημεία τον ίδιο, μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό καταπίεσης με αυτόν των ζωολογικών κήπων και των πάρκων.

οι ανθρωπινοι ζωολογικοι κηποι δεν ηταν στις αρχες του 19ου αιωνα αλλα στο τελος του και αν δεν κανω λαθος και στις αρχες του 20ου. αν πληρουσαν τις χρησεις και τις χρησιμοτητες που λες θα ησουν λοιπον συμφωνος μ' αυτους;
Όπως δεν συμφωνώ με την διατήρηση μιας γυναίκας ως κατοικίδιο, την οποία θα έχω στειρώσει για να μην αναπαραχθεί και την οποία θα διατηρώ σε crate όταν λείπω και θα περιφέρω με περιλαίμιο και λουρί... Έτσι δεν συμφωνώ και με την διατήρηση ανθρώπων σε ζωολογικούς κήπους. Δεν πληρούν την χρήση, την χρησιμότητα και τα κριτήρια που εγώ έχω στο μυαλό μου για το τι σημαίνει κατοικίδιο ζώο και τι ζωολογικός κήπος.

εχεις λοιπον σκυλο και κανεις ο, τι κανεις μ' αυτον γιατι υπαρχουν ζωολογικοι κηποι;
ποιος ειναι το αυγο εδω και ποιος η κοτα;
Όχι, έχω σκύλο διότι θέλω, μου αρέσει και μπορώ...
 
  • Like
Reactions: Solvap


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καταρχας να ξεκινησουμε με τον διαχωρισμο που πολυ συχνα κανουμε οσον αφορα τα ζωα, και μετα μπορουμε αν θελουμε να το παμε ενα βημα παραπερα και να δουμε και τον επισης λανθασμενο διαχωρισμο αναμεσα στα ζωα και τους ανθρωπους, που στην ουσια δεν εχουμε καμια απολυτως διαφορα, αλλο ενα ειδος ζωου που κανει το "περασμα" του σε αυτο τον πλανητη, οπως εκατομμυρια ειδη που δημιουργηθηκαν, εζησαν και εξαφανιστηκαν πριν απο εμας, και εκατομμυρια αλλα που εξαφανιστηκαν και εξαφανιζονται απο εμας....

Αλλα ας δουμε τα υπολοιπα ειδη ζωων(εκτος των ανθρωπων). Τα χωριζουμε σε αγρια και ημερα...Και οχι μονο αυτο, αλλα εχουμε και την αντιληψη οτι εχουμε το δικαιωμα σαν ανθρωποι να κανουμε κυριολεκτικα οτι γουσταρουμε σε ενα ζωο, να καταπιεσουμε ολα τα φυσικα του ενστικτα και να ελεγχουμε την καθε παραμετρο της ζωης του, με οποιο τροπο θεωρουμε εμεις σωστο, απλα επειδη του εχουμε φορεσει εμεις μια ταμπελα που λεει "ημερο", "οικοσιτο"...
Απο τη αλλη εχουμε τα αγρια ζωα ((που οι αθηναιοι με τις 10 κλειδαμπαρωμενες γατες, που δεν βγαινουν ουτε στο μπαλκονι γιατι θα "δραπετευσουν", και τους δυο, τρεις μπουζουριασμενους, στειρωμενους σκυλους, που ουτε κι αυτοι βγαινουν στο μπαλκονι γιατι μπορει να κανουν γαβ και να παθουν νευρικο κλονισμο οι γειτονες)) που το θεωρουμε εγκλημα να ζουν σε κλουβια, ειναι βλεπεις εναντια στην φυση τους...επιβαλλεται να ζουν ελευθερα!

Αληθεια ενα λιονταρι που γεννιεται σε εναν ζωολογικο κηπο, απο γονεις γεννημενους σε ζωολογικο κηπο, θεωρειται αγριο ζωο;(n)
Φυσικα και ειμαι κατα αυτων των "παρκων", αλλα δεν παυουν να ειναι ξενοδοχεια πολυτελειας μπροστα στις μεγαλες μοναδες εκτροφης παραγωγικων ζωων για κρεας και παραγωγα....Ξενοδοχεια πολυτελειας.
Αλλα ξεχασα...τα γελαδια, τα γουρουνια και οι κοτες δεν ειναι αγρια ζωα, αρα δεν στεκει αυτο το επιχειρημα......

Μετα θα μου πεις εισαι vegan, δεν στηριζεις αυτη τη βιομηχανια που βασανιζει και σφαζει τα καημενα ζωακια, δεν συμμετεχεις στο εγκλημα....
Χα! Αληθεια ε;
Αυτο πες το στα ολοκληρα οικοσυστηματα που καταστρεφονται και στα τρισ-εκατομμυρια θηλαστικα, πουλια, ψαρια, εντομα(να κι αλλος διαχωρισμος) που πρεπει να πεθανουν καθε μερα για να παραχθουν τα σταρια, καλαμποκια μαρουλια και η γενετικα τροποποιημενη σογια σου...
Να μην πιασουμε την παραγωγη αυτοκινητων, ηλ. υπολογιστων, ρουχων, συνθετικων χημκων καθε ειδους...
Ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε κυριες και κυριοι...
Εκτος αν ανηκεις σε καποια φυλη στον Αμαζονιο που δεν εχει ερθει ποτε σε επαφη με τον "πολιτισμο"...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία από ζωολογικούς κήπους. Έχω πάει σε ένα δυο ενυδρεία στο εξωτερικό και έχω επισκεφτεί και το Αττικό πριν χρόνια με ανίψια.

Εκεί άκουσα το βρυχηθμό μιας λέαινας και μου κόπηκαν τα πόδια. Ποτέ στη ζωή μου δεν είχα ακούσει τέτοιο ήχο. Δεν είναι εύκολο να περιγραφεί. Δονήθηκα ολόκληρη, έτρεμε ο τόπος. Δεν ξέρω τι ηχείο έχει αυτό το ζώο.

Θα μπορούσα να τον ακούσω αυτόν τον ήχο στην άγρια φύση; Μάλλον όχι.
Θα μπορούσα να καταλάβω την αίσθηση από ντοκιμαντέρ του bbc; Σίγουρα όχι.
Θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς να το έχω ακούσει; Σίγουρα ναι.
Αισθάνομαι τυχερή που το έχω ακούσει; Ναι. :oops:

Λίγο πιο κάτω μια άλλη μεγάλη γάτα - δε θυμάμαι το όνομα - πήγαινε πάνω-κάτω κατά μήκος της μιας πλευράς της περίφραξης με γρήγορο βήμα ασταμάτητα. Είχε αυλακώσει το σημείο. Το ζώο ήταν ξεκάθαρα όχι στα καλά του. Μου θύμισε το ενυδρείο στο Βρίσκοντας το Νέμο που ήταν σα μίνι ψυχιατρικό ίδρυμα.

Συμπέρασμα, έφυγα από κει με τη διάθεση στα τάρταρα και τις τύψεις στο θεό...

Είναι παρωχημένα τέτοια πάρκα, κατά τη γνώμη μου, Είναι αποικιοκρατικό κατάλοιπο. Θα έπρεπε να μην τα συντηρούμε. Δεν υπάρχει λόγος να τα εκθέτουμε τα ζώα. Προγράμματα συντήρησης, προστασίας περίθαλψης θα μπορούσαν να γίνουν τοπικά.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Και κατι αλλο...
Μιας και συζηταμε για λιονταρια, ελαφαντες και αλλα μεγαλα αγρια ζωα της Αφρικης...μισο λεπτο. Της Αφρικης ειπα; Γιατι υπαρχουν μονο στην Αφρικη αυτα τα ειδη; Τωρα ναι(και καποιοι πληθυσμοι στην Ασια). Αλλα ηταν παντα ετσι; Οχι.
Οι "ελεφαντες" και οι "μεγαλες γατες" ειναι σχεδον "παγκοσμια" ειδη, ζουσαν σε ολες τις ηπειρους εκτος της Αυστραλιας και της Ανταρκτικης(απο οσο ξερω). Δεν εξαφανιστηκαν λογω των επαναλαμβανομενων κλιματικων αλλαγων, ηξεραν να επιβιωνουν, οπως κανουν και σημερα.
Τα εξολοθρευσαν οι προγονοι μας, ειτε για να τραφουν ή για λογους ανταγωνισμου(στα θηραματα) και ασφαλειας...

Αφου λοιπον εχουν το δικαιωμα να βρισκονται εδω οσο και εμεις, γιατι να μην αναγνωρισουμε το λαθος των προγονων μας και να το διορθωσουμε;
Ας τα επαναφερουμε!
Θελω να δω ασιατικα λιονταρια να κυνηγουν στον Ολυμπο! Γιατι οχι και στην Παρνηθα;! Ναι ξερω ειναι κοντα στη γειτονια σου η Παρνηθα...ντα, και τι εγινε;
Θελω να δω κοπαδια απο χιλιαδες ελεφαντες να μετακινουνται στις πεδιαδες μας, πλαϊ στους εκατομμυρια βισωνες, ελαφια, αγριαλογα, αγριογουρουνα...you name it! Ολα ελευθερα!
Να σταματησουμε την επαγγελματικη αλιεια και να αφησουμε τις θαλασσες να γεμισουν φαλαινες, δελφινια, καρχαριες χελωνες...οτι γουσταρεις!
Να σπασουμε τα φραγματα, να σταματησουμε να αδειαζουμε αποβλητα και τα ποταμια και οι ρεματιες θα γεμισουν ξανα με ψαρια και ζωη!
Ασε το αυτοκινητο, θα εχουμε αλογα και σκυλια! Οπως ειχαμε παντα.
Θα αφησουμε παλι τις σκυλες μας να ζευγαρωσουν με τους λυκους και θα εχουμε ξανα αυτα τα σκυλια που κυνηγουσαν μαζι μας ολων των ειδων τα θηραματα, μας προστατευαν και μας μετεφεραν εκει που δεν μπορει να σε παει κανενος ειδους μηχανημα!
Να διαλυσουμε τις πολεις-κλουβια και να ξαναγινουμε νομαδες, τροφοσυλλεκτες, κυνηγοι αλλα και θηραματα!!!
Τοτε θα ειμαστε ξανα ελευθεροι!
Μου φαινεται πολυ καλη ιδεα, εσας;;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Μια σχετική παρατήρηση που μου θύμισε αυτό που έγραψες @betty coltrane με τις επαναλαμβανόμενες κινήσεις και συμπεριφορές που παρατηρούμε σε πολλά ζώα των ζωολογικών κήπων...

Αν παρατηρήσετε την καθημερινότητα των κατοικίδιων σας (των σκύλων στην περίπτωση του φόρουμ) θα βρείτε πολλές καθημερινές, επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές. Κάποιες από αυτές είναι ιδεοψυχαναγκαστικές ή στερεοτυπικές και έχουν τα ίδια αίτια με αυτές των ζώων υπό εγκλεισμό/περιορισμό.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3