Ηλίθια ερώτηση για εκθέσεις


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά ως αδαής, πάντα αναρωτιόμουν: Γιατί όλα τα εκθεσιακά σκυλιά (τουλάχιστον αυτά που διακρίνονται) έχουν κάτι ονόματα - σιδηρόδρομους?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
:lol: :lol: :lol: :lol:

Και εγώ το ίδιο.

Από ότι βλέπω, παίζει πολύ το "κάτι von κάτι"

Μιλάμε για βασιλικές γενιές πλέον. :wink:
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
:lol: :lol: :lol:

Kαλοοοο!!!!

Τι να πω; Δεν ξερω! Γινονται πιο βαρυγδουπα ετσι; :roll: :roll: :roll:
 




Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Υπέθετα ότι έχουν όνομα και επώνυμο, ανάλογα με το από που κρατάει η σκούφια τους.

Μάλλον είχε ξεκινήσει έτσι από παλιά, και για τον παραπάνω λόγο διαιωνίζονται τα βαρύγδουπα ονόματα.

Ενδιαφέρον topic όμως, και εγώ θα ήθελα να μάθω.
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Mπορεί να δίνω ηλίθια απάντηση, αλλά νομίζω ότι το .. μετά το von είναι η oνομασία του εκτροφείου που έβγαλε τη γέννα. ΝΟΜΙΖΩ !!!
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Aκριβως, εχουν επωνυμια εκτροφειου-μερικες ειναι μεγαλες.Επισης πολλες φορες ο εκτροφεας εκφραζει μια εννοια με μια φραση ως επισημο ονομα του σκυλου, με αποτελεσμα την επιμηκηνση. Δεν ειναι "βασιλικη γενια" αλλωστε και τα μετρια κουταβια καθε εκτροφης εχουν κι αυτα τα ιδια ονοματα και την επωνυμια. Ειναι περισσοτερο κατι σαν υπογραφη του δημιουργου-εκτροφεα.
Αλλα εχουν υπαρξει και σουπερ σκυλοι εκθεσεων που οταν γεννηθηκαν δεν ειχε επωνυμια ο εκτροφεας οπως μερικα πολυ σπουδαια -και για την εκτροφη αργοτερα- ντομπερμαν, στην Ιταλια για παραδειγμα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Φυσικά τα φωνάζουν με το χαϊδευτικό τους, αλλά φαντάζεστε?
¨ΟΥ ΟΥ μπαμπλαμπλαμπλαμπλα von μπλαμπλαμπλαμπλα έλα να φας το φαϊ σου!"

edit: Ευχαριστούμε Baskal :)
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Κανενας δεν περιμενει να φωναζεις το σκυλο με το επισημο ονομα... :lol:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Chloe said:
Φυσικά τα φωνάζουν με το χαϊδευτικό τους, αλλά φαντάζεστε?
¨ΟΥ ΟΥ μπαμπλαμπλαμπλαμπλα von μπλαμπλαμπλαμπλα έλα να φας το φαϊ σου!"

edit: Ευχαριστούμε Baskal :)
Να σαι καλά, κατουρήθηκα στο γέλιο και μόνο που το φαντάστηκα :lol: :lol: :lol: :lol:
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Επισης,σε πολλες περιπτωσεις "συνεργαζονται" δυο εκτροφεις (με διαφορετικες επωνυμιες) για μια γεννα.Ετσι τα κουταβια περνουν στην αρχη το ονομα του 1ου εκτροφειου μετα την φραση/λεξη και στο τελος of/at/over κ.λ.2ο ονομα εκτροφειου.

Ελπιζω να καταλαβατε γιατι παραδειγμα μαλλον απαγορευεται :lol:
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
το ιδιο πραγμα ρωτησα και εγω τον denis.
Ενα μερος της απαντησης
"ένα σκυλί που λέγεται Rex von der Leuchtenbrucke δλδ λέγεται Rex ''από την γεφυρα του φωτός'' το von der είναι το ''από το'' συνήθως όλα κάτι σημαίνουν"
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
emily_vk said:
Επισης,σε πολλες περιπτωσεις "συνεργαζονται" δυο εκτροφεις (με διαφορετικες επωνυμιες) για μια γεννα.Ετσι τα κουταβια περνουν στην αρχη το ονομα του 1ου εκτροφειου μετα την φραση/λεξη και στο τελος of/at/over κ.λ.2ο ονομα εκτροφειου.

Ελπιζω να καταλαβατε γιατι παραδειγμα μαλλον απαγορευεται :lol:
μηπως μπαινει πρωτα ο πατερας και μετα η μανα ? η δεν παιζει ρολο ?
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
@sir-elric: Oχι,καμια σχεση :lol: :lol:
Μπαινει παντα η επωνυμια του εκτροφειου,ή στην αρχη ή στο τελος.Απο'κει και υστερα ειναι επιλογη του εκτροφεα το ονομα. Και υπαρχει και η αλλη περιπτωση που ειπα πριν.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
von ή vom είναι το ΑΠΟ στα Γερμανικά
Το πρώτο όνομα είναι του σκύλου - von - Crossener Ranch πχ ας πόυμε το συγκεκριμένο σημαίνει από το ράντσο του Crossen, (επαρχιακή πόλη) ...

Ολα κάτι σημαίνουν ... δεν είναι θέμα βασιλικής γενιάς :lol: :lol: von είναι στα Γερμανικά, del νομίζω στα Ιταλικά κλπ κλπ κλπ :wink:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Ναι βρε, πλακίτσα έκανα με τη βασιλική γενιά :wink:

Απλά έχω παρατηρήσει ότι τα ονόματα κυρίως των ροτβάιλερ που αναφέρετε έχουν το von.

Γερμανικής εκτροφής είναι όλα? Και το καινούριο της Lonewolf, που από ότι κατάλαβα είναι δικό σου, το vom έχει.

Είναι γενικός κανόνας? Τα ελληνικά δηλαδή γιατί δεν λένε "από"?