Ημίαιμος ελλ. Ποιμενικός-σπίτι


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Μπορεί ένας ημίαιμος Ελληνικός Ποιμενικός, με σωστή εκπαίδευση να ζήσει σε διαμέρισμα? Ή, όπως λένε κάποιοι, "καταπιέζεται" η φύση του?
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ναι, οποιοδήποτε ημίαιμο σκυλί και τα περισσότερα καθαρόαιμα με εξαίρεση μερικών ποιμενικών φυλών με σωστή εκπαίδευση, εκτόνωση και φροντίδα μπορεί να ζήσει σε διαμέρισμα.

Αν υπάρχει εναλλακτική να ζήσει σε χωριό με αλλον άνθρωπο ο οποίος ομως θα τον φροντίζει το ιδιο υπεύθυνα, σαφώς και θα είναι καλύτερα. Αλλά χίλιες φορές καλύτερα στην πολη με υπεύθυνο αφεντικό παρά στο χωριό και χύμα στο κύμα.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ναι, οποιοδήποτε ημίαιμο σκυλί και τα περισσότερα καθαρόαιμα με εξαίρεση μερικών ποιμενικών φυλών με σωστή εκπαίδευση, εκτόνωση και φροντίδα μπορεί να ζήσει σε διαμέρισμα.

Αν υπάρχει εναλλακτική να ζήσει σε χωριό με αλλον άνθρωπο ο οποίος ομως θα τον φροντίζει το ιδιο υπεύθυνα, σαφώς και θα είναι καλύτερα. Αλλά χίλιες φορές καλύτερα στην πολη με υπεύθυνο αφεντικό παρά στο χωριό και χύμα στο κύμα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Δε γίνεται να ζήσει σε χωριό οπότε σε διαμέρισμα. Απλά δε θέλω να είναι καταπιεσμένο το σκυλί, θέλω να είναι χαρούμενο
 






Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Άνετα ζει σε διαμέρισμα, αρκεί να του διαθέσετε χρόνο.
Συμφωνω.
Αρκει να μην εχεις γειτονες αλλεργικους στο γαυγισμα...
Αυτο ειναι το πιο σοβαρο προβλημα που αντιμετωπισα εγω.
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ειδικα οταν ηταν κουταβι...!!!!
Με γαυγισμα κοιμομασταν και με γαυγισμα ξυπναγαμε...ολη η γειτονια...
Νομιζω οτι δεν απολαμβανει τιποτα περισσοτερο απο το να γαυγιζει περαστικους, πραγματικα το ζει!!
Αν ο περαστικος ειναι κι απο αυτους που ανηκουν στην "μαυρη λιστα" του, αφηνει φαγητο ή ακομα και κοκκαλο στη μεση και δινει πονο...
Αληθεια ptf μεγαλωνοντας κι αλλο ελαττωνεται αυτο; Ηρεμουν εστω λιγο;
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ασκηση, αθληση, μεγαλες βολτες και λιγο βουνο τα σ/κ = συνταγη ευτυχιας!
Άνετα ζει σε διαμέρισμα, αρκεί να του διαθέσετε χρόνο.
Σας ευχαριστώ πολυ!
Υ.Γ στον ενικό παρακαλώ, 19 χρονών είμαι :X3::oops:
Το γάβγισμα είναι πράγματι ένα θέμα μιας και μιλάμε για αρκετά φωνακλάδικη φυλή.
Συμφωνω.
Αρκει να μην εχεις γειτονες αλλεργικους στο γαυγισμα...
Αυτο ειναι το πιο σοβαρο προβλημα που αντιμετωπισα εγω.
Το γαυγισμα ομως μπορει να περιοριστει σωστα?
Εχετε Ελληνικο ποιμενικο?

ωπ @Hammer γραφαμε μαζι η τουλαχιστον τωρα μπορεσε με το ιντερνετ να ανεβει η απαντηση μου
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το γαυγισμα ομως μπορει να περιοριστει σωστα?
Εχετε Ελληνικο ποιμενικο?
Στον δικο μου εχει περιορστει καπως το γαυγισμα, οχι πολλα πραγματα ομως...
Οσο υπαρχουν ερεθισματα του δινει και καταλαβαινει, μιλαμε για δυνατο ΓΑΥΓΙΣΜΑ:D.
Μεσα στο σπιτι φυσικα ειναι πολυ πιο χαλαρος, οποτε μπαλκονι/βεραντα με μετρο...

Αυτα που μπορω να σου πω εγω, ειναι αφθονη κοινωνικοποιηση με ανθρωπους και κυριως με αλλα σκυλια/ζωα απο νεαρη ηλικια και πολλες βολτες να εκτονωνεται σωματικα και ψυχικα.
Ειναι ανεξαρτητο σαν χαρακτηρας, ελευθερο πνευμα και απολαμβανει την εξοχη και τις βολτες στα βουνα.
Μετα το βουνο γουσταρει καναπεδια και υπνο...
 
  • Like
Reactions: medusa and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ειδικα οταν ηταν κουταβι...!!!!
Με γαυγισμα κοιμομασταν και με γαυγισμα ξυπναγαμε...ολη η γειτονια...
Νομιζω οτι δεν απολαμβανει τιποτα περισσοτερο απο το να γαυγιζει περαστικους, πραγματικα το ζει!!
Αν ο περαστικος ειναι κι απο αυτους που ανηκουν στην "μαυρη λιστα" του, αφηνει φαγητο ή ακομα και κοκκαλο στη μεση και δινει πονο...
Αληθεια ptf μεγαλωνοντας κι αλλο ελαττωνεται αυτο; Ηρεμουν εστω λιγο;
ρε μπας και εχω μινιον επ και δε το ξερω :LOL:
 




stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Στον δικο μου εχει περιορστει καπως το γαυγισμα, οχι πολλα πραγματα ομως...
Οσο υπαρχουν ερεθισματα του δινει και καταλαβαινει, μιλαμε για δυνατο ΓΑΥΓΙΣΜΑ:D.
Μεσα στο σπιτι φυσικα ειναι πολυ πιο χαλαρος, οποτε μπαλκονι/βεραντα με μετρο...

Αυτα που μπορω να σου πω εγω, ειναι αφθονη κοινωνικοποιηση με ανθρωπους και κυριως με αλλα σκυλια/ζωα απο νεαρη ηλικια και πολλες βολτες να εκτονωνεται σωματικα και ψυχικα.
Ειναι ανεξαρτητο σαν χαρακτηρας, ελευθερο πνευμα και απολαμβανει την εξοχη και τις βολτες στα βουνα.
Μετα το βουνο γουσταρει καναπεδια και υπνο...

Καλησπέρα.

Τι ηλικία έχει?
Εχω δύο 3,5 μηνών και μόνο ο αρσενικός γαυγίζει και όχι πάρα πολύ.
Ζούν και οι δύο σε ισόγειο περιφραγμένο χώρο 40τμ ακριβώς έξω από το παράθυρό μου και με ενα στρέμα κήπο μπροστά τους , πού βέβαια παίζουν 5-6 ώρες την ημέρα.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καλησπέρα.

Τι ηλικία έχει?
Εχω δύο 3,5 μηνών και μόνο ο αρσενικός γαυγίζει και όχι πάρα πολύ.
Ζούν και οι δύο σε ισόγειο περιφραγμένο χώρο 40τμ ακριβώς έξω από το παράθυρό μου και με ενα στρέμα κήπο μπροστά τους , πού βέβαια παίζουν 5-6 ώρες την ημέρα.
2 χρονων.
Ισως το γαυγισμα να ειναι "γενετικο" και να εισαι απο τους τυχερους.
Η παραπανω εκτονωση στον κηπο σιγουρα ειναι μεγαλο συν.
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Γαβγίζουν τα άτιμα.

Εμένα η δικιά μου εκτός του ότι έχει γενικώς τα νεύρα της, έχει και 2 κολαούζους υπασπιστές από κάτω, που ο ένας παρασύρει τον άλλον και αρχίζουν τα όργανα
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Η Θέτις είναι η πιο vocal από τα 3, ο Αγαπούλης ο λιγότερο και η Μπουλού κάπου στη μέση. Και τα τρία το βουλώνουν μόλις πάει κάποιος από εμάς να τσεκάρει η αν απομακρυνθεί το ερέθισμα, εκτός αν πρόκειται για κάποιον (άμθρωπο ή ζωο) που έχει μπει στη μαύρη λίστα.
@Hammer παρόλο που η Θέτις (κοντά 9 πια) έχει "στρογγυλέψει" αρκετά, στο θέμα γαβγίσματος είναι σα να μη πέρασε μια μέρα.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Στον δικο μου εχει περιορστει καπως το γαυγισμα, οχι πολλα πραγματα ομως...
Οσο υπαρχουν ερεθισματα του δινει και καταλαβαινει, μιλαμε για δυνατο ΓΑΥΓΙΣΜΑ:D.
Μεσα στο σπιτι φυσικα ειναι πολυ πιο χαλαρος, οποτε μπαλκονι/βεραντα με μετρο...

Αυτα που μπορω να σου πω εγω, ειναι αφθονη κοινωνικοποιηση με ανθρωπους και κυριως με αλλα σκυλια/ζωα απο νεαρη ηλικια και πολλες βολτες να εκτονωνεται σωματικα και ψυχικα.
Ειναι ανεξαρτητο σαν χαρακτηρας, ελευθερο πνευμα και απολαμβανει την εξοχη και τις βολτες στα βουνα.
Μετα το βουνο γουσταρει καναπεδια και υπνο...
Γαβγίζουν τα άτιμα.

Εμένα η δικιά μου εκτός του ότι έχει γενικώς τα νεύρα της, έχει και 2 κολαούζους υπασπιστές από κάτω, που ο ένας παρασύρει τον άλλον και αρχίζουν τα όργανα
Η Θέτις είναι η πιο vocal από τα 3, ο Αγαπούλης ο λιγότερο και η Μπουλού κάπου στη μέση. Και τα τρία το βουλώνουν μόλις πάει κάποιος από εμάς να τσεκάρει η αν απομακρυνθεί το ερέθισμα, εκτός αν πρόκειται για κάποιον (άμθρωπο ή ζωο) που έχει μπει στη μαύρη λίστα.
@Hammer παρόλο που η Θέτις (κοντά 9 πια) έχει "στρογγυλέψει" αρκετά, στο θέμα γαβγίσματος είναι σα να μη πέρασε μια μέρα.
Θα μπορούσατε, όταν βρείτε χρόνο, να μου πείτε περίπου πως είναι η μέρα σας? Για να καταλάβω λίγο, πάνω-κάτω την εκτόνωση που χρειάζεται (έστω στο περίπου)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Το θετικό με τα τσοπάνια είναι πως έχουν σχετικά χαμηλή ενέργεια, οπότε με καλό περπάτημα και λίγο παιχνίδι (βαριούνται γρήγορα) εκτονώνονται αρκετά.
Εγώ βέβαια έχω το συν πως είναι τρία και θα μαλακιστούν και λίγο μεταξύ τους, βοηθά η ύπαρξη εξοχικού με μεγάλο κήπο καθώς και οτι είμαστε πενταμελής οικογένεια (όλο και κάποιος θα είναι μαζί τους για χάδια και σαχλαμάρες).
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
2 φορές την ημέρα βόλτα, 30-45 λεπτά η κάθε μια, γάβγισμα στους σκύλους και στους κακούς ανθρώπους που περνάνε από κάτω.

Μια άσκηση που κάνει είναι να φεύγει από το ένα μπαλκόνι και να πηγαίνει στο άλλο τρέχοντας γιατί θεωρεί ότι κάθε σκυλί που χάνεται από τα μάτια της από το ένα μπαλκόνι έχει μεταφερθεί με ένα μαγικό τρόπο στο άλλο (που είναι ακριβώς στην αντίθετη πλευρά)

Δεν παίζει με τίποτα, σπανίως θα θελήσει χάδι (αν και αυτό με το χρόνο -10 ετών περίπου- αλλάζει)

Τι άλλο;;; γενικά κάνουμε ζωάρα μαζί της :D
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf