Ηπατοπροστατευτικα και........................ακρατεια?


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιο απο τα μελη με ζωακι ηπατικο εχει χρησιμοποιησει ποτε το ηπατοπροστατευτικο συμπληρωμα SAMYLIN. Βασικα ειναι παρομοιο με το DENOSYL , τουλαχιστον κοστιζουν το ιδιο...........και εχουν το ιδιο βασικο συστατικο το SAME ή Σ-αδενοσυλ-λ-μεθειονινη (το samylin εχει και το συστατικο silybin που ειναι βασικα εκχειλισμα γαιδουραγκαθου), η οποια ειναι μια ουσια αποτοξινωτικη.
Το σκυλακι απο την πρωτη μερα της αγωγης ειχε μια ανησυχια......δεν μπορουσε κα κοιμηθει τη διαρκεια της μερας......αλλαζε διαρκως θεσεις και ζητουσε να βγει εξω μολις λιγη ωρα μετα τη βολτα. . Την 5η μερα της αγωγης κατουρησε το κρεβατι του. Επειδη ειχα ζησει τον εφιαλτη μιας 10 μηνης ακρατειας που δεν μου δικαιολογησε καποιος κτηνιατρος..πανικοβληθηκα και το σταματησα. Ανατρεχοντας στο ιστορικο της παρατηρησα οτι κατα τη διαρκεια της αγωγης του denosyl ειχε ξεκινησει η ακρατεια............αλλα τοτε ειχε θεωρηθει συμπτωση και ειχε ολοκληρωθει κανονικα η αγωγη........η ακρατεια ειχε αποδοθει στην ηλικια της..ή κατα αλλους στο ηπατικο προβλημα. Ψαχνοντας στο διαδικτυο για παρενεργειες συμπληρωματων με κοινα συστατικα δεν βρηκα κατι. Αναφερεται μονο βιβλιογραφικα οτι η ουσια του γαιδουραγκαθου μπορει να προκαλεσει ηπιες παρενεργειες οπως ναυτια και εμετοι.............αλλα τιποτα για ακρατεια ή συχνοουρια.........αραγε μονο το δικο μου παρουσιαζει αυτα τα συμπτωματα και με τα 2 φαρμακα..............φταιει ισως η ουρολοιλωξη και η αμμος στα νεφρα που εχει..............και κανουν καποια κακο συνδιασμο? Παντως τα συμπληρωματα αυτα στις οδηγιες τους (βασικα το samylin δεν εχει) δεν αναφερεται τιποτα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Δε μπορω να σου πω για αποτελεσματα σε σκυλους αλλά επειδή έχω αρκετούς φαρμακοποιούς στο οικογενειακό περιβάλλον δίνονται συχνά σκευάσματα γαιδουράγκαθου σε ανθρωπους ως συμπλήρωμα καθως εχει αποδεδειγμένη δράση για όσον αφορά αρρώστειες ήπατος όπως ηπατίτιδα, κίρρωση, ίκτερος, καρκίνος ήπατος πρωτοπαθής και χολης π.χ πέτρες στη χολή. Η δραστική ουσία σιλυμαρίνη θεωρείται οτι βοηθά στην ανάπλαση των κατεστραμμένων κυττάρων του συκωτιού. Έχει όμως και εφιδρωτικές, ηπιες καθαρτικες και διουρητικές ιδιότητες, (λογικο αποτελεσμα των αποτοξινοτικων ιδιοτήτων) οπότε πιθανά να οφείλεται εκεί η ακράτεια.

Καλύτερα να το συζητησεις με το κτηνίατρο πριν το διακοψεις γιατι πιθανα ,εφόσον το σκυλάκι σου έχει ηπατικά προβλήματα, τα οφελη απο το συμπληρωμα να ειναι περισσοτερα απο τα αρνητικα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: lexy and vrmode


lexy

Well-Known Member
28 Μαϊου 2011
110
18
Δε μπορω να σου πω για αποτελεσματα σε σκυλους αλλά επειδή έχω αρκετούς φαρμακοποιούς στο οικογενειακό περιβάλλον δίνονται συχνά σκευάσματα γαιδουράγκαθου σε ανθρωπους ως συμπλήρωμα καθως εχει αποδεδειγμένη δράση για όσον αφορά αρρώστειες ήπατος όπως ηπατίτιδα, κίρρωση, ίκτερος, καρκίνος ήπατος πρωτοπαθής και χολης π.χ πέτρες στη χολή. Η δραστική ουσία σιλυμαρίνη θεωρείται οτι βοηθά στην ανάπλαση των κατεστραμμένων κυττάρων του συκωτιού. Έχει όμως και εφιδρωτικές, ηπιες καθαρτικες και διουρητικές ιδιότητες, (λογικο αποτελεσμα των αποτοξινοτικων ιδιοτήτων) οπότε πιθανά να οφείλεται εκεί η ακράτεια.

Καλύτερα να το συζητησεις με το κτηνίατρο πριν το διακοψεις γιατι πιθανα ,εφόσον το σκυλάκι σου έχει ηπατικά προβλήματα, τα οφελη απο το συμπληρωμα να ειναι περισσοτερα απο τα αρνητικα.
Εχεις απολυτα δικιο και συμφωνω σε ολα τα παραπανω. Οντως το samylin εχει το συστατικο silibin που ουσιαστικα ειναι "extract of Silymarin "οπως αναφερται σε site δηλαδη εκχειλισμα απο γαιδουραγκαθο. Και το γαιδουραγκαθο εχει διουριτιικες ιδιοτητες προφανως για να βοηθαει στην αποτοξινωση. Το θεμα ειναι οτι το σκυλακι πασχει ηδη απο πολυουρια- πολυδιψια, συμπτωμα του συκωτιου αρα και κατουραει πολυ και συχνα. Ισως εκει και να επιβαρυνει. Ισως λογω της ουρολοιμωξης τα νεφρα να επιρρεαζονται πιο πολυ σε συγκριση απο ενα υγιες ζωο. Αλλα δεν νομιζω το denosyl να ειχε γαιδουραγκαθο μεσα( δεν θυμαμαι η αληθεια)...γιατι λογικα εφοσον πειραξαν και τα 2 πρεπει να ειναι λογω καποιου κοινου συστατικου. Εχω διαβασει οτι εαν ενα σκευασμα πειραζει μπορει καποιος να το κοψει στη μεση και να το δινει σε 2 δοσεις αντι για 1 μονοκομματη( πχ πρωι -βραδυ)...ή φυσικα να διναι το μισο,που φυσικα μειωνει τη δραστικοτητα...αλλα απο το τιποτα.....κατι ειναι και αυτο. Ο κτηνιατρος αυτο μου συστησε να δωσω το μισο ή ακομα και μισο ανα 2 μερες ...οσο ειναι ανεκτο απο το ζωο ...αν και δεν καταλαβαινει πως μπορει να το πειραξε αυτο το σκευασμα...........αλλα και κατα τα γεγομενα του καθε οργανισμος ειναι μοναδικος...αρα ισως κατι να εχει η δικια μου που μαλλον την πειραζει......κριμα.....