Ηράκλειο: οδηγός αρνήθηκε να επιβιβάσει φοιτήτρια


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Συνέβη πριν ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΚΤΕΛ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, στο δρομολόγιο για Ρέθυμνο στις 17:30 15/12/2013.

Ενώ είχα κόψει κανονικά το εισιτήριο μου για να επιβιβαστώ στο λεωφορείο των 17:30, όταν με είδε ο οδηγός του λεωφορείου με το σκυλάκι μου, το οποίο ήταν σε ειδικό κλουβάκι μεταφοράς και εγώ κρατούσα και το βιβλιάριο του, αρνήθηκε να με επιβιβάσει. Μου ζήτησε να βάλω το σκύλο μου στις αποσκευές για να ταξιδέψω γιατι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ. Όταν τον απείλησα ότι θα καλέσω την αστυνομία και ενώ μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι, πήγε να συνεννοηθεί με ένα άλλο οδηγό λεωφορείου που θα εκτελούσε το δρομολόγιο ΡΕΘΥΜΝΟ - ΧΑΝΙΑ για να με επιβιβάσει. Φυσικά λογομαχήσαμε. Ήρθαν και άλλοι δύο οδηγοί να υποστηρίξουν εκείνον που αρχικά αρνήθηκε να με επιβιβάσει. Ο ένας συγκεκριμένα μου είπε ότι «μπορεί να έχει ψηφιστεί αυτός ο ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ αλλά δεν θέλει σκύλους στο λεωφορείο του γιατί βρωμάνε μετά τα σαλόνια του. Όμως, τα ανέχεται.».

Εν τέλει, επιβιβάστηκα κανονικά σε άλλο λεωφορείο που εκτελούσε δρομολόγιο την ίδια ώρα προς Ρέθυμνο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ: ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Οδηγός αρνήθηκε να επιβιβάσει φοιτήτρια στο λεωφορείο επειδή είχε μαζί της σκυλάκι ~ Dog Lover Blogspot
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Επρεπε να παρεις τα στοιχοια του οδηγου που αρνηθηκε την μεταφορα και να τον καταγειλεις! ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ!
Δεν μπορει ο καθε μακακας να κανει οτι θελει- πρεπει να το καταλαβουν επιτετλους μερικοι-μερκοι.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα μυρίσουν τα σαλόνια από τον σκύλο που βρίσκεται σε κρέιτ ενώ μοσχοβολάνε γενικότερα..Θα λέγα τώρα κάτι.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τελικά μπορούν να μπαίνουν και τα μεγαλόσωμα κανονικά στο λεωφορείο;
 




illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Τελικά μπορούν να μπαίνουν και τα μεγαλόσωμα κανονικά στο λεωφορείο;
Μέχρι 7 κιλά μπαίνει ο σκύλος πάνω διαφορετικά είναι καταδικασμένος να μην ταξιδέψει.
είναι λογικό να βάζουν ως όρο τη μεταφορά του σκύλου σε κλουβί, αλλά όταν πρόκειται για μεγάλο ζώο, δεν θα περνά καν από τη πόρτα το κλουβί, με το ζόρι κι αν θα χωρά στο διάδρομο, κι αν χρειάζεται μετακίνηση θα πρέπει να βάζουν 2-3 χεράκι...πού να πάς με μεγάλο σκύλο σε λεωφορείο ΚΤΕΛ; Μόνο σκύλοι-βοηθοί μπορούν να επιβιβαστούν.

Γενικά είναι καλή πρακτική
- να ενημερώνονται οι ιδιοκτήτες ζώων ποια δρομολόγια επιβιβάζουν ζώα...δεν μπορεί να μπει σε οποιοδήποτε το ζώο...είναι προκαθορισμένα τα δρομολο΄για που δέχονται

- να ζητούν ενημε΄ρωση του οδηγου εκ των προτέρων, αν δεν ξέρει ότι οδηγεί σε τέτοιο δρομολόγιο, ώστε να αποφευχθούν τα παρατράγουδα...

- να φέρνουν οι ιδιοκτήτες αντίγραφο του νόμου για τις μεταφορές σκυλων στα λεωφορεία.

- να έχουν πρόχειρο το τηλέφωνο του επόπτη των ΚΤΕΛ (να το ζητήσουν δλδ) αν προκύψει πρόβλημα, καθώς και το τηλέφωνο κάποιου δικηγόρου φιλοζωικής ή κάποιας σχετικής υπηρεσίας της τοπικής αυτοδιοίκησης...
Πρέπει να υπάρχουν σχετικές κτηνιατρικές υπηρεσίες στις Περιφερειακες Ενότητες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
είναι λογικό να βάζουν ως όρο τη μεταφορά του σκύλου σε κλουβί, αλλά όταν πρόκειται για μεγάλο ζώο, δεν θα περνά καν από τη πόρτα το κλουβί, με το ζόρι κι αν θα χωρά στο διάδρομο, κι αν χρειάζεται μετακίνηση θα πρέπει να βάζουν 2-3 χεράκι...πού να πάς με μεγάλο σκύλο σε λεωφορείο ΚΤΕΛ; Μόνο σκύλοι-βοηθοί μπορούν να επιβιβαστούν.
Μα δεν επιτρέπονται σκυλιά μεγαλύτερα από 7 κιλά. Οπότε δεν τίθεται θέμα αν χωράει το κρέιτ ή όχι. Όσο για τα σκυλιά οδηγούς εκεί δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά ικανούς έχω τους οδηγούς ΚΤΕΛ να μην τους αφήνουν μέσα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Γενικά είναι καλή πρακτική
- να ενημερώνονται οι ιδιοκτήτες ζώων ποια δρομολόγια επιβιβάζουν ζώα...δεν μπορεί να μπει σε οποιοδήποτε το ζώο...είναι προκαθορισμένα τα δρομολο΄για που δέχονται

Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Για μένα το θέμα είναι ...ότι ΞΕΡΟΥΝ τον νόμο αλλά τον γράφουν κανονικά. Αν δεν τον ήξεραν άντε να τους δικαιολογούσα. Και τι πάει να πει συνεννοήθηκαν οι οδηγοί ποιος θα πάρει τελικά τον επιβάτη με το σκυλί? Δλδ αν δεν υπήρχε άλλο δρομολόγιο ?
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
είναι λογικό να βάζουν ως όρο τη μεταφορά του σκύλου σε κλουβί, αλλά όταν πρόκειται για μεγάλο ζώο, δεν θα περνά καν από τη πόρτα το κλουβί, με το ζόρι κι αν θα χωρά στο διάδρομο, κι αν χρειάζεται μετακίνηση θα πρέπει να βάζουν 2-3 χεράκι...πού να πάς με μεγάλο σκύλο σε λεωφορείο ΚΤΕΛ; Μόνο σκύλοι-βοηθοί μπορούν να επιβιβαστούν.

Γενικά είναι καλή πρακτική
- να ενημερώνονται οι ιδιοκτήτες ζώων ποια δρομολόγια επιβιβάζουν ζώα...δεν μπορεί να μπει σε οποιοδήποτε το ζώο...είναι προκαθορισμένα τα δρομολο΄για που δέχονται

- να ζητούν ενημε΄ρωση του οδηγου εκ των προτέρων, αν δεν ξέρει ότι οδηγεί σε τέτοιο δρομολόγιο, ώστε να αποφευχθούν τα παρατράγουδα...

- να φέρνουν οι ιδιοκτήτες αντίγραφο του νόμου για τις μεταφορές σκυλων στα λεωφορεία.

- να έχουν πρόχειρο το τηλέφωνο του επόπτη των ΚΤΕΛ (να το ζητήσουν δλδ) αν προκύψει πρόβλημα, καθώς και το τηλέφωνο κάποιου δικηγόρου φιλοζωικής ή κάποιας σχετικής υπηρεσίας της τοπικής αυτοδιοίκησης...
Πρέπει να υπάρχουν σχετικές κτηνιατρικές υπηρεσίες στις Περιφερειακες Ενότητες.
εμενα μαρεσε εκει με το τηλεφωνο του εποπτη των κτελ..τον βλεπω στην δικη της δευτερας..
αντιγραφο του νομου και εποπτες και ο νομος και ο νομος.. δεν υπαρχει συνταγμα παιδια,ποιοι νομοι,ποια επιστημονικη κοινοτητα,ποιοι δικαστες-εισαγγελεις,εφοριακοι..

ο οδηγος φοραει στολη ? εχω δει ελαχιστους.. μεσα καπνιζει,ειναι σε οριο για εμφραγμα,το οχημα ειναι πριν 20 χρονια κτλ κτλ,λαστιχα χαλια,σερβις μηδεν.. δεν τα μηδενιζω ολα αλλα ισχυουν σε πολλες περιπτωσεις..γιατι σε αλλες χωρες ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα ? οταν ο οδηγος π.χ ειναι αγροικος,χωρις τροπους και ευγενεια,υπαρχει λογος.. δεν ειναι υπολογος πουθενα.. νομιζει οτι ΑΥΤΟΣ ειναι το κρατος το οχημα,ειναι ο γ@μαω και δερνω..

αν καποιος πιστευει οτι με τον διαλογο σε εναν ανθρωπο με καταχρηση εξουσιας χωρις τροπους που αν τον δεις πως ειναι στην προσωπικη του ζωη,που εδω στην περιπτωση η προσωπικη του ζωη ειναι η δουλεια του με τα κομπλεξ του κτλ,στο σπιτι του ειναι ο χειριστος.. δεν λεω ολοι,αλλα αρκετοι..αυτο το επιτρεψαμε ολοι μας.. με την αδιαφορια μας και με αλλα.. υπαρχει λυση..οχι αυτη η ουτοπια να αλλαξουμε τον εαυτο μας κτλ κτλ η να δωσουμε το καλο παραδειγμα.. για μενα δεν ειναι λυση..αυτο ειναι για χωρες με πειθαρχια..οχι σε ζουγκλα.. εδω ειναι ο νομος της ζουγκλας.. φωναξε ενα δυο φιλαρακια σου,καντον μαυρο στο ξυλο..και πιστεψε με θα γινει ανθρωπος..

με το σεις και με το σας θα ειναι μετα.. λυπαμαι που το λεω ισως ειναι και καπως ρατσιστικο-φανατικο-αναρχικο κ.α αλλα μερικες φορες και η βια δεν φερνει βια.. αλλα αποτελεσμα..τουμπανιασε τον στο ξυλο και δεν θα ξαναβγαλει κιχ.. αν θεωρεις οτι με το να το καταπιεις η να περιμενεις την δικαιοσυνη να βρεις το δικιο σου..σε αυτη την χωρα οκ..

στο λεω απο προσωπικη εμπειρια την δεκαετια του 90 στο λυκειο.. το καναμε και του αλλαξαμε την ζωη.. εγινε ανθρωπος..ο καλυτερος.. σορι για το καπως σχολιο..ισως και οφ τοπικ..αλλα ηθελα να το γραψω..και σιγουρα ειμαι κατα της βιας..οχι να γινει συστημα η σαν το κουρδιστο πορτοκαλι η μανια ψυχωση η οργανωση η πολιτικη η κατι τετοιο.. κατι σαν το ο νομος στα χερια μου ας πουμε..
 






Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Όχι, δεν χρειάζεται να μου στείλεις κανένα πμ.
Ναι, σοκ από την απάντησή σου και τις προτροπές και συμβουλές σου.
Εντυπωσιάζομαι που δεν έχουν διαγραφεί αυτά ακόμα. Για μένα, ντροπή.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ειπα δεν θα το συνεχισω.. ποιες προτροπες και συμβουλες.. στο τελος γραφω ειμαι κατα της βιας..

η χρηση βιας ειναι πολυ φθηνη λυση για να λυθει ενα προβλημα..

ουτε με τα λογια θα παρει ενας τετοιος οδηγος ουτε με το ξυλο.. και μη μου πεις δεν σου εχει τυχει παρομοιος οδηγος,ελεκτης,εφοριακος,κεπ,δημοσιο..

εδω ο ιδιος ο χριστος ασκησε βια στο ναο..μερικες ψιλες σε εναν οδηγο δεν λενε τιποτα.. :cura:
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Ντουλη αν για να πεισω τον καθε ανεγγεφαλο πρεπει να πεσω στο επιπεδο του.....ευχαριστω αλλα δεν θα παρω. Προτιμω να ακολουθησω πιο χρονοβορες διαδικασιες και να καταναλωσω την ενεργεια και την φαια ουσια μου αλλιως.

Και μιας και ειπες για τον Χριστο, θα αναφερω τον Γκαντι χωρις να ανοιξει μυτη και εφαρμοζοντας την πρακτικη της μη βιας καταφερε να αλλαξει την ζωη ενος ολοκληρου λαου. Ειναι θεμα νοοτροπιας, αυτοπεποιθησης και αποφασιστικοτητας.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Ντουλη αν για να πεισω τον καθε ανεγγεφαλο πρεπει να πεσω στο επιπεδο του.....ευχαριστω αλλα δεν θα παρω. Προτιμω να ακολουθησω πιο χρονοβορες διαδικασιες και να καταναλωσω την ενεργεια και την φαια ουσια μου αλλιως.

Και μιας και ειπες για τον Χριστο, θα αναφερω τον Γκαντι χωρις να ανοιξει μυτη και εφαρμοζοντας την πρακτικη της μη βιας καταφερε να αλλαξει την ζωη ενος ολοκληρου λαου. Ειναι θεμα νοοτροπιας, αυτοπεποιθησης και αποφασιστικοτητας.
Ο Γκάντι προέτασσε ως μέσο αντίστασης την μη ένοπλη, μη βίαιη διαμαρτυρία, αλλά όχι ακριβώς ενάντια στη βία...για τον Γκάντι χρειαζόταν πολύ κουράγιο να περπατήσεις γυμνόστηθος ενάντια σε πολυβόλα...αλλά δεν έλεγε ότι αν φοβάσαι να το κάνεις, δεν πρέπει να αμυνθείς...αν φοβάσαι να διαμαρτυρηθεις δίχως άμυνες, κάντο αμυνόμενος...

Η μη ένοπλη βία προκρινόταν ως αποτελεσματικότερη σε μαζικό επίπεδο κατά της αποικιοκρατίας από την ένοπλη βία, αλλά αυτό δεν ήταν επιχείρημα κατά της βίαιης αντίστασης, αλλά κατά της αποικιοκρατίας...

Κι αυτό έχει μεγάλη διαφορά από τη νερωμένη αντίληψη περί "μη βίας" που μας έχει κληροδοτηθεί...
...η ανηθικότητα έγκειται στην καταπίεση και την υποδούλωση, κι αυτός παρέμενε και παραμένει ο στόχος του αγώνα...ένοπλου ή μη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981