Η Μεγάλη Απάτη.


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
mitsakos said:
δεν ειναι απαραιτιτο?ετσ νομιζα.. :oops:
Οχι δεν ειναι απαραιτητο...Παρε παραδειγμα το γαλλικο μπουλντογκ μου π χαρακτηριζεται ως σκυλος συντροφιας κ δεν χρειαζεται εξετασεις εργασιας..Συμμετειχε κανονικα σε εκθεσεις...Κ αν ειχε παρει αλλο 1 CAC θα ειχε γινει πρωταθλητρια :cry:
Ενα σεττερ που ειναι δεικτης μπορει παλι να συμμετεχει κανονικα στις εκθεσεις...Αλλα κ να μαζεψει 3 CAC αν δεν περασει την εξεταση εργασιας δεν χαρακτηριζεται πρωταθλητης...
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
καλα για σκυλια που προοριζονται για εργασια λεμε
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Ναι για να σεμμετεχουν μονο σε εκθεση δεν ειναι απαραιτητο...Μονο για να γινουν πρωταθλητες...
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για τα petshop ισχύουν αυτά, τα πλαστά χαρτιά δεν τα εκδίδει κανένας κυνολογικός όμιλος όμως, εκδίδονται κάτω από το τραπέζι.

Pedigree δεν σημαίνει καθαροαιμία - pedigree σημαίνει γενεαλογικός χάρτης, πρέπει να ξέρουμε και να το διαβάσουμε και να το εκτιμήσουμε για να μας δείξει τί σκυλί είναι αυτό στο οποίο αντιστοιχεί. Ελλειψη pedigree είναι όμως ίσάξια με μη καθαροαιμία - θεωρητικά και πρακτικά.

Για όλες τώρα τις φυλές εργασίας προβλέπεται εξέταση εργασίας για να αναγνωριστεί σκυλί ως πρωταθλητής μορφολογίας αυτό είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να γίνει και καλώς έχει.

Στο πόιντερ που αναφέρθηκες, αυτός ο σκύλος προφανώς έχει περάσει εξετάσεις εργασίας νύχτα, αυτό δεν είναι πρόβλημα κανονισμών ή οργάνων αλλά εκτελεστών των κανονισμών και ιδιοκτητών, γίνεται δε σε όλες τις φυλές.

Παρ'όλα αυτά δεν σημαίνει ότι αυτό το ποιντερ δεν είναι καθαρόαιμο, το θέτεις λάθος, αλλά ότι αυτό το καθαρόαιμο pointer έχει σοβαρό πρόβλημα χαρακτήρα.

Στο Καυκάσου τώρα, το οποίο ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ σε εργασία (άρα οποιαδήποτε συμπεριφορά είναι αποδεκτή δεν βλέπω το πρόβλημα. Ετσι κι αλλιώς σε σκύλους φύλαξης ΚΑΝΕΝΑ πρότυπο φυλής δεν λέει ότι ο σκύλος δεν πλησιάζεται από κανέναν, τα πρότυπα είναι σαφή και περιγραφουν παντα έναν σκύλο αφυπνισμένο αλλά όχι μανιακό, έναν σκύλο που μπορεί να ανταποκριθεί σε καθήκοντα ασφαλείας αν εκπαιδευτεί σε αυτά αλλά δεν τα ορίζουν, αναφέρονται σε εργασία και διάθεση για δουλειά και όχι σε ''αγριάδα'' ...

Σε χώρες όπως η Γερμανία που η εκγύμναση των σκύλων που συμμετέχουν σε show είναι αυτονόητη και επιβεβλημένη οι κριτές δεν αγγίζουν τα ζώα κυρίως τα ενήλικα. Αλλού ρωτούν και αλλού βάζουν χέρι αδιακρίτως και όποιον πάρει ο χάρος ... [/img]
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Σχεδόν σε όλα οσα λές συμφωνώ...αλλά δεν μπορεί ένα καυκάσου ή ένα rotweiler,να έχουν την συμπεριφορα ενώς αρνιου!τι σιμαίνει δηλαδή δεκτες όλες οι συμπεριφορες,οτι μπορεί να εισβάλει στον χώρο του ο οποιοσδήποτε,με οποιαδήποτε κινητρα,και αυτο να γυριζει ανάσκελα για χάδια!και αυτη η συμπεριφορα θα πρεπει να γινεται δεκτή...Υποτίθετε οτι κάποια πράγματα υπάρχουν στο DNA του σκύλιου και είναι υπευθυνα για την δημείουργια απειρων ιστοριών και σκύλων που έγιναν θρύλοι δινωντας και τη ζωή τους προσπαθώντας να προστατέψουν τα του οικου τους.Είναι δυνατόν ένα τσοπανόσκυλο να βλέπει τους λυκους να τρώνε τα πρόβρατα,ή ένα rott να απολαμβάνει πώς λεηλατείτε ενα σπιτι απο κλεφτες,και να το ονομάζουμε αυτό "αποδεκτή" συμπεριφορα..!Και κάποια απο αυτά τα ζώα να ισχυρίζοντε οτι είναι οσο πιο κοντά γίνεται στο πρότυπο της φύλης?Είναι μερικά πράγματα που δεν τα χωράει το μυαλό μου πια! Τότε πια η διάφορα ενώς σκύλου φίλακα με ένα σκύλο συντροφιάς? Εκτος αν ο σκύλος συντροφιάς είναι πεκινουά..γιατι όπως μου εκμυστηρεύτηκε και ο φίλος με το καυκάσου που έχω αναφέρει,"ευτυχος που γαυγίζει λίγο το μικρό,γιατί αν περιμένω απο τον μεγάλο...κλαύτα Χαράλαμπε.."Σασς το μεταφέρω επι λέξη.Εγω δεν λέω να είναι αγρίμια αλλα μερικά πράγματα σε μερικές φυλές κατα την γνώμη μου θα πρέπει να θεωρουντε δεδομένα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δοκιμάσατε να ληξστέψετε το σπίτι ή να χτυπήσετε το Καυκάσου ?? Πώς ξέρεις ότι επειδή μπαίνει κάποιος και μπορεί να το χαιδέψει - μπορεί να κλέψει κιόλας και ποιός λέει ότι το Καυκάσου δεν μπορεί να αυτενεργεί - όπως όλες οι ορεινές ποιμενικές φυλές και αν χρειαστεί όντως να αντιδράσει ??

Τυπικά τώρα, και αφού δέν εξετάζεται στην εργασία, λογικό είναι με τα χρόνια να εκφυλίζονται κάποια στοιχεία του χαρακτήρα της φυλής - έχει και χειρότερα ... :wink:
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
To γραφω εδω γιατι αν και μοιαζει με ανεκδοτο , δυστυχως ειναι γεγονος , και δειχνει το μεγεθος της απατης...

Μου διηγειται φιλος απο τον χωρο το εξης περιστατικο, του οποιου ηταν

μαρτυς:

Γνωστος πετ σοπας του κεντρου που τελευταια "επεκτεινεται" :wink:

συζητα με πελατη του ο οποιος εχει αγορασει απο αυτον ενα Γερμανικο

ποιμενικο!

- Το πετιγκρι ηρθε;;; Ρωτα ο πελατης!!!

Και ο πετ σοπας απευθυνομενος στη γυναικα του , που εκεινη τη στιγμη

βρισκεται στο υπογειο του καταστηματος...

-ΜΑΡΙΑΑΑΑΑ πιασε ενα πετιγκρι Γερμανικου ποιμενικου.... :shock: :shock:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Gogo said:
...

-ΜΑΡΙΑΑΑΑΑ πιασε ενα πετιγκρι Γερμανικου ποιμενικου.... :shock: :shock:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Απλά ΔΕΝ συνέβη!
Συνέβη ε?
Έχουμε ξεφύυυυυυυγει!!!!!!!!!!!!

Edit: Ρε συ μήπως είπε "πιάσε Το πέντιγκρι ΤΟΥ γερμανικού ποιμενικού?"
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Οχι καλη μου....

Οπως το γραφω μου ειπαν οτι εγινε...

Δεν βλεπω τιποτα το παραλογο σε αυτο...

Τετοια ειναι τα πετιγκρι που δινουνε.... :lol: :lol: :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η μεγάλη απάτη Νο2

Πολύ πρόσφατος τηλεφωνικός διάλογος με υπάλληλο pet shop, το οποίο εμπορεύεται ζώα και διαφημίζετε ως «φιλόζωο».
Ο λόγος? Πήρα τηλέφωνο για να δω εάν και πόσο διαφοροποιείται από τα υπόλοιπα το "φιλοζωο" pet shop, έτσι ώστε να δικαιολογείται το bannerακι του σε φιλοζωικά sites.

- Χαίρεται, είδα στην ιστοσελίδα σας ένα θηλυκό maltese που διατίθεται προς πώληση. Είναι διαθέσιμο?
- Ναι βεβαίως, είναι διαθέσιμο, πολύ καλού χαρακτήρα!
- Μάλιστα… Είναι εισαγωγής?
- Όχι, είναι Ελληνικής εκτροφής, πολύ καλού χαρακτήρα!
- Μάλιστα… έχει pedigree?
- Όχι είναι Ελληνικής εκτροφής και στην Ελλάδα δεν έχουμε pedigree. Εάν θέλετε να το πάτε στα καλλιστεία μπορούμε να σας φέρουμε εισαγωγής. Eσας σας ενδιαφέρουν τα καλλιστεία?
- Όχι με ενδιαφέρει η πιστοποίηση καθαροαιμιας και η υγεια του ζώου.
- Από υγεία είναι μια χαρά! Πριν 15 ημέρες του κάναμε εξέταση για σκουληκάκια! Έχει κάνει και 2 εμβόλια! Είναι πολύ καλού χαρακτήρα.
- Μάλιστα… Αφού δεν έχει pedigree το κουτάβι πως πιστοποιείτε την καθαροαιμια του?
- Αφού σας το λέω εγώ! Δεν με πιστεύετε? Είναι ιδανικό για οικογένεια!
-Πόσο κοστίζει?
- 600 ευρώ!

:shock: :? ](*,)
 




Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Σας βρισκεται κανενα απο μαλτεζ να το δωσουμε στης

κυριας που μιλησε η Rottie????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εχει και πολυ καλο χαρακτηρα.....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παρέλειψα να κάνω επεξήγηση των "άγνωστων" λέξεων και φράσεων:

Όπου «Ελληνική εκτροφή» βάλτε "BYB"
Όπου «καλλιστεία», βάλτε "Εκθέσεις μορφολογίας"
Όπου «εισαγωγής», βάλτε "Puppy mills"
Όπου «εξέταση για σκουληκάκια», βάλτε "πρόβλημα με διάρροιες"…

…και θα πάρετε μια εικόνα για το «φιλόζωο» pet shop, του οποίου το bannerάκι κοσμεί τα φιλοζωικα sites.
Μαζί με το μέγεθος της απάτης λοιπόν, συνυπολογίστε και το μέγεθος της υποκρισίας των φιλοζωων.
Είμαστε κατά των BYΒ, των puppy mills, της πώλησης ζώων από τα pet shops, αλλά μόνο μέχρι εκεί που δεν θίγονται τα συμφέροντα μας! Από κει και πέρα υπάρχουν και τα έξοδα συντήρησης των ιστοσελίδων…
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ROTTIE said:
Είμαστε κατά των BYΒ, των puppy mills, της πώλησης ζώων από τα pet shops, αλλά μόνο μέχρι εκεί που δεν θίγονται τα συμφέροντα μας! Από κει και πέρα υπάρχουν και τα έξοδα συντήρησης των ιστοσελίδων…
Και των εντύπων...
 


marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
Πολύ πρόσφατος τηλεφωνικός διάλογος με υπάλληλο pet shop, το οποίο εμπορεύεται ζώα και διαφημίζετε ως «φιλόζωο».
Ο λόγος? Πήρα τηλέφωνο για να δω εάν και πόσο διαφοροποιείται από τα υπόλοιπα το "φιλοζωο" pet shop, έτσι ώστε να δικαιολογείται το bannerακι του σε φιλοζωικά sites.

- Χαίρεται, είδα στην ιστοσελίδα σας ένα θηλυκό maltese που διατίθεται προς πώληση. Είναι διαθέσιμο?
- Ναι βεβαίως, είναι διαθέσιμο, πολύ καλού χαρακτήρα!
- Μάλιστα… Είναι εισαγωγής?
- Όχι, είναι Ελληνικής εκτροφής, πολύ καλού χαρακτήρα!
- Μάλιστα… έχει pedigree?
- Όχι είναι Ελληνικής εκτροφής και στην Ελλάδα δεν έχουμε pedigree. Εάν θέλετε να το πάτε στα καλλιστεία μπορούμε να σας φέρουμε εισαγωγής. Eσας σας ενδιαφέρουν τα καλλιστεία?
- Όχι με ενδιαφέρει η πιστοποίηση καθαροαιμιας και η υγεια του ζώου.
- Από υγεία είναι μια χαρά! Πριν 15 ημέρες του κάναμε εξέταση για σκουληκάκια! Έχει κάνει και 2 εμβόλια! Είναι πολύ καλού χαρακτήρα.
- Μάλιστα… Αφού δεν έχει pedigree το κουτάβι πως πιστοποιείτε την καθαροαιμια του?
- Αφού σας το λέω εγώ! Δεν με πιστεύετε? Είναι ιδανικό για οικογένεια!
-Πόσο κοστίζει?
- 600 ευρώ!
Τι απάντηση περίμενες Rottie;

Κάτι σαν αυτή;

-Αγάπη μου ξέρεις τι λέω;
Δεν παίρνουμε ένα σκυλάκι όπως είχα μικρή στο χωριό;
Να το έχουμε για συντροφιά, σαν μέλος της οικογένειας μας, να μάθει και το παιδί με τα ζωάκια;

-Πολύ καλή ιδέα αγάπη μου.
Δεν παίρνεις τηλέφωνο αυτό το φιλόζωο πετ σοπ μήπως έχουν κανένα;

-Γεια σας ένα σκυλάκι θα ήθελα για συντροφιά.
Να είναι ήσυχο, να μην κάνει ζημιές, να μην κλαίει, και να μην λερώνει στο σπίτι. Έχετε;

-Βεβαίως κυρία μου είστε πολύ τυχερή.
Έχουμε μαλτεζ κουτάβι κόρη της White Magic Finalfantasy που την φέραμε από νότια Αφρική.
Κόστισε πολλά αλλά καταλαβαίνετε έχουμε επενδύσει σε αυτό το ζώο.
Κάνει grooming αποκλειστικά στην Γαλλία ενώ για να καταφέρουμε να την βγάλουμε πρωταθλητή σε Ευρώπη, Αμερική και Καναδά, ξοδέψαμε μια περιουσία.
Αλλά χαλάλι οι κόποι μας ανταμείφτηκαν με ένα V3 στα φετινά Crufts.
Την ζευγαρώσαμε με τον παγκόσμιο πρωταθλητή 2002, κορυφαίο επιβήτορα στην Αυστραλία.
Αν θέλετε να πεταχτούμε να τον δείτε από κοντά, να εξακριβώσετε τον χαρακτήρα του, να θαυμάσετε τις αναλογίες του, να ελέγξετε τις εξετάσεις υγείας, να κάνετε μία εξακρίβωση DNA.
Να δείτε και καμιά εκατοστή απογόνους του, πως μεταφέρει τον φαινότυπο του.
Έχουμε και άλμπουμ προφίλ-ανφάς τους προγόνους του 8 γενιές πίσω.
Να τους πάρετε να τους μελετήσετε.
Σας παρακαλώ περάστε από τις εγκαταστάσεις μας να δείτε την τοκετομάδα, την μητέρα, τις συνθήκες υγιεινής, τα βραβεία και τα κύπελλα, να πάρετε και μία λίστα με ευτυχισμένους πελάτες μας να τους ρωτήσετε.
Φέρτε και έναν εκπαιδευτή μαζί να κάνει ένα τεστ χαρακτήρα στο κουτάβι, το οποίο μεγαλώνουμε μες τα πούπουλα για να το δώσουμε σε μία καλή οικογένεια σαν εσάς.
Περάστε, περάστε να συμπληρώσετε και ένα ερωτηματολόγιο 400 ερωτήσεων να διαπιστώσουμε αν είστε κατάλληλοι για την ανατροφή του μικρού μας.
Αφού κριθείτε επαρκείς ελάτε να υπογράψετε τα συμβόλαια με τις υποχρεώσεις σας.
Διαμονή σε δωμάτιο ανατολικό 45τμ με κομπλέ παιδική χαρά, μηνιαία παρακολούθηση από γνωστό καθηγητή κτηνίατρο, ψυχανάλυση, διατροφολόγο, τέσσερις δίωρες εξόδους καθημερινά, εκπαίδευση από επαγγελματία σε υπακοή-προετοιμασία έκθεσης, απόκτηση πτυχίου βοηθού εκπαιδευτή κλπ, κλπ ,κλπ…
Βέβαια το κόστος απόκτησης είναι υψηλό αλλά και τα έξοδα εκτροφής όπως καταλαβαίνετε είναι πολλά.
Λοιπόν τι λέτε; ενδιαφέρεστε;
.
.
.
-Τι έγινε αγάπη μου; Τι σου είπε; Έχουν κουτάβι να περάσουμε το Σάββατο να το πάρουμε μετά το σουπερ μάρκετ;

-Μάλλον πήρα λάθος νούμερο. Έπεσα σε μία τρελή που έλεγε κάτι ακαταλαβίστικα.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Παρέθεσα τον διάλογο γιατί είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα απάτης, παραπληροφόρησης και υποκρισίας και δείγμα της ζωοφιλικής παιδείας της χώρας μας. Δυστυχώς η πιθανότητα να ακούσουμε από υπάλληλο pet shop τον υποθετικό διάλογο που παρέθεσες είναι μηδαμινή...

Παρ’ όλα αυτά γέλασα πολύ, ειδικά με αυτό:
marug said:
-Τι έγινε αγάπη μου; Τι σου είπε; Έχουν κουτάβι να περάσουμε το Σάββατο να το πάρουμε μετά το σουπερ μάρκετ;

-Μάλλον πήρα λάθος νούμερο. Έπεσα σε μία τρελή που έλεγε κάτι ακαταλαβίστικα.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU