Η Μόκα


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
ρε παιδια αλυσιδες πλοιων εχετε για πνιχτες; ψαχνω να βρω σημειο που μπορει να πιαστει ο πνιχτης ή ο κρικος του στο crate του δικου μου, αλλα δεν βρισκω!
anyway, προφανως καπως/καποτε να μπορει να συμβει, αναλογα με τις εκαστοτε συνθηκες.
την αποψη μου την ειπα νωριτερα (το σκυλι να φοραει παντα κατι απ' οπου θα μπορεις να το πιασεις) και συμφωνω απολυτα με αυτο
Aλυσιδα πλοιου οχι, εναν ταπεινο sprenger και μαλιστα οχι μεγαλυτερο αποτι πρεπει. Κι εμενα απιστευτο μου φαινοταν μεχρι που μου ετυχε. Απο τοτε εβγαλα και τον πνιχτη μεσα στο σπιτι και στη θηλυκια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, ευτυχως και τις δυο φορες ημασταν σπιτι.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν εχω δει, ουτε εχω ακουσει τετοια περιστατικα...αληθεια...
Αυτο που εχω ακουσει πολλες φορες (και εχω δει και μια φορα δυστυχως), ειναι τα σκυλια που εχουν κρεμαστει απο το λουρι τους, εξω απο τα καγκελα του μπαλκονιου που τα εχουν μονιμα δεμενα.
Humor έκανα, προφανώς ήταν αποτυχία .
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Humor έκανα, προφανώς ήταν αποτυχία .
κ γω αυτο καταλαβα, οτι εκανες πλακα, ομως η @Δέλτα το χρησιμοποιησε κανονικα ως επιχειρημα, οτι συμβαινει...για αυτο και απαντησα σοβαρα οτι ο σκυλος μου δεν ...συναναστρεφεται με καλοριφερ και πομολα!
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εμένα λίγο ειρωνικό μου φάνηκε (σόρι αν το είπες χιουμοριστικά δεν το πιασα). Το μήνυμα το έκανα quote προς απάντηση, σαν επιχείρημα αναφερόμουν στο πόστ της @Tiny_lin
Επίσης τις σκάλες δεν μπορείς να τις αποφύγεις το κολάρο όμως μπορείς να το βγάλεις
Δεν μπορώ να φανταστώ κατάσταση μέσα στο σπίτι μου που να χρειάζεται να αρπάζω τον σκύλο μου από το κολάρο για τον οποιοδήποτε λόγο. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται αυτό. Ο σκύλος πρέπει να ακούει με την εντολή και όχι με το τράβηγμα. Στην χειρότερη υπάρχουν και άλλοι τρόποι να "τραβήξεις" τον σκύλο από κάπου και χωρίς κολάρο και αν μπορώ να το κάνω εγώ που έχω 5 κυλά δίφορα με την Ήρα νομίζω όλοι μπορούν. Και στο κάτω κάτω αν ξαφνικά σπάσει θα σηκώσεις τα χέρια ψηλά?
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
το δικό μου το σκυλί είναι κροτοφοβικό...αν δεν το ακινητοποιησω άμεσα σίγουρα θα τραυματιστεί λόγο πανικού...και δεν εννοώ να πάει να κάτσει σε μια γωνιά , προσπάθησε να πηδήξει από παράθυρο 3 μέτρα ύψος , και άλλη φορά έπεσε πάνω σε γυαλινα ντουλαπάκια και τα έσπασε ... ο καθένας μας κατα κύριο λόγο διαμορφώνει άποψη από της εμπειρίες του..μαγκιά σου που δεν του φοράς και ακόμα πιο μαγκιά σου που τον ακινητοποιεις ακόμα και σε τέτοιες καταστάσεις με μια εντολή..γιατί πρέπει να το κάνουμε όλοι όμως ?? πιο επικίνδυνο θεωρώ να βάζεις σκυλο μέσα σε αυτοκίνητο με τόσα τροχαία που γίνονται παρά να πάθει κάτι από το κολάρο του..

με αυτά και αυτά η Κατερίνα την επόμενη φορά θα ανεβάσει φωτογραφία μόνο τα μάτια της Μόκα..αν και πάλι είναι επίφοβο "tobrex κολλύριο ή αλοιφή?"
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Μεγαλη χαρα να βλεπω αλλο ενα μποξερ στο φορουμ!!! Να σου ζήσει η κουκλα!!
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Ευχαριστουμε ολους για τα καλα σας λόγια! Άσχετο αλλα από την Κυριακή βάζουμε tobrex σταγονες. Εχει πάθει καποια μολυνση στο μάτι. Ο γιατρός μας είπε 3 φορές την μέρα.
 
  • Like
Reactions: paliotspos


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστουμε ολους για τα καλα σας λόγια! Άσχετο αλλα από την Κυριακή βάζουμε tobrex σταγονες. Εχει πάθει καποια μολυνση στο μάτι. Ο γιατρός μας είπε 3 φορές την μέρα.
Μάλλον αυτές είναι συνηθισμένες καταστάσεις για την φυλή...σωστά @george_gt ;
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Μάλλον αυτές είναι συνηθισμένες καταστάσεις για την φυλή...σωστά @george_gt ;[/QUOTE]

Καλημέρα.

Και εμενα ο δικος μου εχει ευαισθησια στα ματια απο σκονη , θαλασσα κτλ αλλα σοβαρα θεματα όπως τσερυ αις κτλ η φυλη ειναι σε πολυ καλητερο δρόμο από αγγλικά ή γαλικά μπουλντογκ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλημέρα.

Και εμενα ο δικος μου εχει ευαισθησια στα ματια απο σκονη , θαλασσα κτλ αλλα σοβαρα θεματα όπως τσερυ αις κτλ η φυλη ειναι σε πολυ καλητερο δρόμο από αγγλικά ή γαλικά μπουλντογκ
Mπα, στο θέμα μάτια είμαστε μάλλον μια από τα ίδια. Το ίδιο εξώφθαλμοι είμαστε όλοι.
Σύσταση του κτηνίατρου Λιαπή για εμάς, αν θέλετε ελέγξτε το και για τα δικάς σας με τον κτηνίατρό σας: επειδή οι εξώφθαλμες φυλές (μπουλντόγκ, πεκινουά, μπόξερ κλπ.) έχουν πιο εκτεθειμένο το μάτι, είναι πιο επιρρεπείς σε έλκος κερατοειδούς (άτονο, αυτό που το βγάζει ο οργανισμός γιατί έτσι γουστάρει). Ίσως έχει νόημα - εμείς το κάνουμε πια - να βάζετε σταγόνες λιπαντικές (Hylogel μου χει συστήσει και βάζουμε) προληπτικά - συζητήστε το και με τον κτηνίατρό σας. Εμείς βάζουμε 2 φορές την ημέρα, οπωσδήποτε πριν τη βόλτα κατά σύσταση γιατρού.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
vrmode και εγώ στον Λιάπη τον έχω πάει και μου είπε να μην χρησιμοποιώ τίποτα, πέρα από σταγόνες για καθάρισμα όταν πάει θάλασσα ή έχει πολύ σκόνη.

Σίγουρα τα ματάκια μας είναι πιο ευαίσθητα...:(:(
 




Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Σκεφτηκα να γραψω σε αλλο θεμα σχετικο με τη διατροφή αλλά αποφάσισα να ανανεώνω αυτό σε οτιδήποτε αφορά τη Μόκα. Το κορίτσι από τις πρώτες μέρες σχεδόν που την πήρα τρώει barf. Ξεκινήσαμε με έτοιμη και τώρα την φτιάχνω εγώ. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως όταν προσπαθώ να εισάγω κάτι καινούριο στη διατροφή της από άποψη πρωτείνης αντιδρά με εμέτους και διάρροιες. Σολωμό αποφάσισα να μη ξαναδώσω γιατί φοβάμαι για καμία γαστρίτιδα. Στη σαρδέλλα είχαμε μικρότερη αντίδραση. Επίσης όταν φάει κόκκαλο παραπάνω θα αντιδράσει πάλι με εμετό. Στα κιλά της είναι σταθερή. Ότι και να της δώσω το καταβροχθίζει και έχει εξελιχθεί σε μεγάλη ζητιάνα:LOL::LOL::LOL: Μιλάμε για σκύλο που την παρακάλαγες να φάει ξηρά(eukanuba). Παρακάτω σας παραθέτω φώτο οπού ζητάει σιωπηλά να φάει μια φέτα ζαμπόν(έχει αναπτύξει μαντικές ικανότητες στο αν ανοίγω gouda η αλλαντικό).:cry::cry::cry:
 

Attachments



Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Είναι μούτρο φαίνεται:D
Μιάς καί είναι λαίμαργη η κουτάβα σου, με τα έπιπλα κτλ. τί γίνεται τα μασουλάει;
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Είναι μούτρο φαίνεται:D
Μιάς καί είναι λαίμαργη η κουτάβα σου, με τα έπιπλα κτλ. τί γίνεται τα μασουλάει;
Θα μπορουσες να την πεις και κουταβα γιατι συμπεριφερεται σαν τετοια αλλα ειναι 2μιση χρονων.. Την υιοθέτησα μεγάλη. Γενικά δεν ειναι ζημιαρικο σκυλί. Έχει δοκιμάσει τα όρια της φυσικά και συνεχίζει να το κάνει. Έχει φάει ενα παπούτσι απο ζημιές άσχετες με το φαγητό. Ολα τα υπόλοιπα ειναι απο τη λαιμαργία της αλλα πλέον εχω παρει μέτρα. Ακομα και τον καδο σκουπιδιών τον εχω βγάλει στο μπαλκονι.
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Η αλήθεια είναι πως όταν διάβασα οτι έφαγε περιστέρι είπα: ζόρικο το κουτάβι, πώς θά εξελιχθή; :ROFLMAO::ROFLMAO:
Βέβαια δεν πρόσεξα καλά το πρώτο σου μήνυμα παρουσίασης...
Να τη χαίρεστε την κούκλα!!
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Η αλήθεια είναι πως όταν διάβασα οτι έφαγε περιστέρι είπα: ζόρικο το κουτάβι, πώς θά εξελιχθή; :ROFLMAO::ROFLMAO:/QUOTE]


Έπρεπε να δεις τι έπαθα εγω όταν είδα ότι έφαγε το περιστερι.:eek::eek::eek: Και τι άκουσα απο οοοολους ότι κάνω το σκυλί δολοφόνο που το ταΐζω ωμά και πως "θα φάει κ εσένα". Αλλά αποφασισα να τους γράψω:giggle::giggle::giggle:
 
  • Like
Reactions: Tiny_lin and Zodi


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Και ο δικος μου εχει πολυ ευαισθητο στομαχι. Με την παραμικρη αλλαγή στο φαγητο (πχ να του δωσω λιγο απο το μαγειρευτο το δικο μας) μπορει πολυ ευκολα να κανει εμετους και διαροιες......
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Λοιπόν το κοριτσι μου ειναι σε οιστρο.Ξερω θα γελασετε αλλα δεν μπορουσα να στερησω τον κοσμο απ αυτη την ομορφια.  Enjoy!
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU