Η Νέλλη καβαλάει


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα
δε βρήκα τέτοιο θέμα γι αυτό ανοίγω νέο. Η νέλλη 17 μηνών, αστείρωτη (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) κάποιες φορές, κάποια σκυλάκια στο πάρκο τα καβαλάει. Γενικά δεν δείχνει άλλα σημάδια κυριαρχίας (αν και δεν είμαι σίγουρη αν το κάνει γι αυτό), δεν μπλέκεται σε καυγάδες, δεν επιτίθεται, δε φωνάζει κλπ. Με προβληματίζει γιατί είναι κάποιοι που ενοχλούνται τρομερά παρόλο που τη σταματάμε μόλις τη δούμε. Κάποιοι μας την έχουν πει κιόλας αν δεν προλάβουμε να τη σταματήσουμε στα πρώτα δευτερόλεπτα. Εγώ προσωπικά νομίζω ότι το κάνει απ τη χαρά της. βέβαια συνήθως τα σκυλάκια που καβαλάει είναι μικρότερα οπότε δεν ξέρω μήπως όντως παίζει θέμα κυριαρχίας. Για ν ακούσω λίγω γνώμες των έμπειρων συμφουρμιτών...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα σας
φανταστείτε να προσπαθήσει να καβαλήσει κάποιο σκυλάκι το οποίο θα αντιδράσει δαγκώνοντας την Νέλλη.
Από τη στιγμή που γνωρίζετε την συνήθεια της μην της επιτρέπετε να πλησιάζει άλλα σκυλάκια.
Ορθά ενοχλούνται και σας κάνουν παρατήρηση.
 
  • Like
Reactions: BiggBilly


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Το καβάλημα είναι θέμα κυριαρχίας.
Μετά τους 12 μήνες ο σκύλος θα δείξει αν θα εμφανίζει συχνά τέτοια σημάδια κυριαρχίας...είτε είναι αρσενικό είτε θηλυκό.
Συνήθως εμφανίζουν τέτοια πρόθεση όπου τα «παίρνει»...πχ ένα μεγαλόσωμο σε ένα μικρόσωμο.
Ο Roger μέχρι τώρα που είναι 11 μηνών δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο...γενικά για κυριαρχία όχι μόνο καβάλημα...βέβαια δεν δέχεται την επιβολή κυριαρχίας από τα άλλα σκυλιά ούτε το άγριο παιχνίδι.
Σίγουρα θέλει προσοχή πάνω στο παιχνίδι(αυτό είναι δύσκολο) γιατί μπορεί να αντιδράσει κάποιος σκύλος όπως είπε και ο @GRDANE... αλλιώς θα πρέπει να υπάρξει περιορισμός από τα άλλα σκυλιά,
όπως είπε και ο φίλος παραπάνω.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Η πλάκα είναι ότι όταν το κανει ( πολύ σπάνια ) το κανει μονο σε ιδιο μέγεθος μ εκεινη. Στα μικρά ποτέ. Είτε απλά παίζει μαζί τους είτε τ αγνοεί.. Γενικά είναι κάτι που θα γίνει σε 1 σκυλι απ τα 30-50 που θα βρει...οπότε θεωρώ πιο πιθανό να είναι παιχνίδι παρά κυριαρχία ...
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Η πλάκα είναι ότι όταν το κανει ( πολύ σπάνια ) το κανει μονο σε ιδιο μέγεθος μ εκεινη. Στα μικρά ποτέ. Είτε απλά παίζει μαζί τους είτε τ αγνοεί.. Γενικά είναι κάτι που θα γίνει σε 1 σκυλι απ τα 30-50 που θα βρει...οπότε θεωρώ πιο πιθανό να είναι παιχνίδι παρά κυριαρχία ...
Στο παιχνίδι μπορεί να της βγει και αυτό το ένστικτο...όχι με όλα τα σκυλιά με κάποια.

Η Marvel(ημίαιμο, μεσαίου μεγέθους) της αδερφής μου, είναι φοβική, αντικοινωνική με κυριαρχικά ένστικτα και όταν βρίσκεται για παιχνίδι με έναν φίλο της σκύλο τον καβαλάει και του επιβάλλεται...και αυτός κάθεται...με τα άλλα τα σκυλιά η Marvel δεν θέλει καμιά επαφή ούτε με τον Roger...μόνο με όποιο σκυλί καταφέρει να επιβληθεί... με την εκπαίδευση τα πάει καλύτερα τώρα, όμως έχει δρόμο ακόμα.
Καταλαβαίνεις ότι στα παιχνίδια κυριαρχίας, έστω και αθώα, δεν θα είναι όλα τα σκυλιά δεκτικά και η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει...

Στη ψυχολογία των σκύλων υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στην κυριαρχία-bullying και στο παιχνίδι και δυστυχώς είναι λίγοι οι κηδεμόνες που καταλαβαίνουν αυτές τις διαφορές.
Η Νέλλη δεν έχει καμία σχέση με την Marvel, όμως θέλει προσοχή.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κατά την γνώμη μου όλα παίζουν.
Εξαρτάται από δεκάδες άλλες παραμέτρους, όπως το τι προηγείται, τον τρόπο που πλησιάζει, την αντίδραση του άλλου σκύλου, την εξέλιξη αλλά και την αλληλεπίδραση γενικότερα και ένα σωρό άλλα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Είναι φυσιολογικό ένα σκυλί να θέλει να κάνει κουμάντο σε άλλο. Αν σε ενοχλεί ή ενοχλεί άλλους τότε το "φτιάχνεις".
Για μένα μη το επιτρέπεις γιατί μπορεί να έχεις απρόοπτο κάποια στιγμή. Ειδικά αν το κάνει σε "λάθος" σκύλο.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Είναι φυσιολογικό ένα σκυλί να θέλει να κάνει κουμάντο σε άλλο. Αν σε ενοχλεί ή ενοχλεί άλλους τότε το "φτιάχνεις".
Για μένα μη το επιτρέπεις γιατί μπορεί να έχεις απρόοπτο κάποια στιγμή. Ειδικά αν το κάνει σε "λάθος" σκύλο.
Κατ'αρχήν δεν το αφήνω. Τη σταματάω. Παρόλ αυτά, 1-2 φορές που το άλλο σκυλί αντεδρασε, μαζεύτηκε αμέσως. Σταμάτησε να παίζει μαζί του στο λεπτό. Δεν θα κάνει τσαμπουκάδες. Βλέπει που την παίρνει κι αναλόγως πράττει...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλό θα ήταν να μάθεις να "διαβάζεις" και την δικιά σου και τον άλλον σκύλο, ώστε να μπορείς να ξεχωρισεις πότε είναι αθώο και πότε μπορεί να εξελιχθεί άσχημα.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf