Η Πρωτοχρονιά πλησιάζει


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τα δυναμιτάκια και τα πυροτεχνήματα, το βράδυ της Πρωτοχρονιάς, προκαλούν φόβο στα κατοικίδια με αποτέλεσμα να χάνονται ή να τραυματίζονται!

Προετοιμαστείτε κατάλληλα για την Πρωτοχρονιά και βαλτε το σκύλο ή τη γάτα από νωρίς στο σπίτι με το κρεβατάκι του. Κλείστε καλά παράθυρα και πατζούρια και βάλτε την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο να παίζει.

Αν λείψετε απ το σπίτι μην αφήσετε το σκύλο σας έξω στο μπαλκόνι γιατί μπορεί να πηδήξει απ το φόβο του ούτε δεμένο στην αυλή. Πάνω στον πανικό του όταν τρομάξει μπορεί να το σκάσει από το σπίτι ή να τραυματιστεί με την αλυσίδα του!

Ακόμα χειρότερα μπορεί στο δρόμο να χτυπηθεί από αυτοκίνητο.

Φροντίστε τα ζώα σας για να μην έχουμε και φέτος αγγελίες με τον θλιβερό τίτλο "χάθηκε το βράδυ της Πρωτοχρονιάς " .

Σε κάθε περίπτωση φροντίστε το ζώο σας να φορά ταυτότητα με τηλέφωνό σας στο κολλάρο του.


Πηγή
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Ήθελα να κάνω σχετικά σχετικό θέμα.
Φοβάται ο καημένος αρκετά με τα πυροτεχνήματα.
Ποιες είναι οι καλύτερες λύσεις αν είμαστε και αν δεν είμαστε σπίτι την ώρα της αλλαγής?

Εννοώ, πιο συγκεκριμένα, ποια είναι η καλύτερη προετοιμασία αν θα λείπουμε και ποια είναι η σωστή αντιμετώπιση αν είμαστε εκεί.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Τα δυναμιτάκια και τα πυροτεχνήματα, το βράδυ της Πρωτοχρονιάς, προκαλούν φόβο στα κατοικίδια με αποτέλεσμα να χάνονται ή να τραυματίζονται!

Προετοιμαστείτε κατάλληλα για την Πρωτοχρονιά και βαλτε το σκύλο ή τη γάτα από νωρίς στο σπίτι με το κρεβατάκι του. Κλείστε καλά παράθυρα και πατζούρια και βάλτε την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο να παίζει.

Αν λείψετε απ το σπίτι μην αφήσετε το σκύλο σας έξω στο μπαλκόνι γιατί μπορεί να πηδήξει απ το φόβο του ούτε δεμένο στην αυλή. Πάνω στον πανικό του όταν τρομάξει μπορεί να το σκάσει από το σπίτι ή να τραυματιστεί με την αλυσίδα του!

Ακόμα χειρότερα μπορεί στο δρόμο να χτυπηθεί από αυτοκίνητο.

Φροντίστε τα ζώα σας για να μην έχουμε και φέτος αγγελίες με τον θλιβερό τίτλο "χάθηκε το βράδυ της Πρωτοχρονιάς " .

Σε κάθε περίπτωση φροντίστε το ζώο σας να φορά ταυτότητα με τηλέφωνό σας στο κολλάρο του.


Πηγή
Μπράβο που μεριμνείς για την ενημέρωση σε τέτοια θέματα που, δυστυχώς, δεν τα ξέρει πολύς κόσμος.

Ήθελα να κάνω σχετικά σχετικό θέμα.
Φοβάται ο καημένος αρκετά με τα πυροτεχνήματα.
Ποιες είναι οι καλύτερες λύσεις αν είμαστε και αν δεν είμαστε σπίτι την ώρα της αλλαγής?

Εννοώ, πιο συγκεκριμένα, ποια είναι η καλύτερη προετοιμασία αν θα λείπουμε και ποια είναι η σωστή αντιμετώπιση αν είμαστε εκεί.
Έχω βρει κάτι 8ωρα τραγούδια νανουρίσματος για μωρά στο youtube που τον ηρεμούν τον δικό μου.:D Βέβαια, τα βεγγαλικά θα τα καλύπτουν όποτε θα σκάνε, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση. Από εκεί και πέρα, όσο θα είσαι μέσα, νομίζω η καλύτερη δράση είναι η μη δράση, δηλαδή η αδιαφορία (όπως κάνουμε, π.χ. σε κεραυνούς).
 
Last edited by a moderator:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ήθελα να κάνω σχετικά σχετικό θέμα.
Φοβάται ο καημένος αρκετά με τα πυροτεχνήματα.
Ποιες είναι οι καλύτερες λύσεις αν είμαστε και αν δεν είμαστε σπίτι την ώρα της αλλαγής?

Εννοώ, πιο συγκεκριμένα, ποια είναι η καλύτερη προετοιμασία αν θα λείπουμε και ποια είναι η σωστή αντιμετώπιση αν είμαστε εκεί.
Βρε Δάφνη, θα έπρεπε να το έχεις δουλέψει αυτό καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου για να είναι έτοιμος ο σκύλος τώρα, δεν υπάρχουν λύσεις της στιγμής για τέτοια θέματα.

Ο δικός μου το αντιμετώπισε ως εξής: όποτε έσκαγε πυροτέχνημα ταραζόταν και με κοιτούσε, εγώ αντιδρούσα μιλώντας του με απορία για την ταραχή του (δεν έγινε και τίποτα δηλαδή... πώς κάνεις έτσι; ) με ήρεμο τόνο, ε έσκασαν 1,2,5 το ξεπέρασε. Εναλλακτικά μπορείς να του τραβάς την προσοχή εκείνη την ώρα με άλλα πράγματα όπως παιχνίδια, λιχουδιές κλπ

Καλή τύχη!
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Δεν ζήτησα καμιά τρομερή λύση... :confused:

Απλά αναρωτιέμαι, επειδή ακόμα δεν ξέρω αν θα είναι μόνος του ή όχι, τι είναι καλύτερο να κάνω κυρίως αν είμαι εδώ. Στην Ανάσταση που ήμασταν οι δυο μας έφριξε στην αρχή και μετά βγήκαμε παρέα στο μπαλκόνι και τα βλέπαμε, και νομίζω τον χαλάρωσε αυτό.
Εκτός από το να βάζω ήχους από βεγγαλικά να ακούγονται από το youtube μήπως συνηθίσει τι άλλο θα μπορούσα να έχω κάνει πια? Δεν ρίχνουν και κάθε μέρα πυροτεχνήματα, όσο να πεις.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δε το είπα με κακή διάθεση :)

Nομίζω πάντως ότι αντιλαμβάνονται πότε είναι τεχνητός ο ήχος (youtube) και πότε πραγματικός.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δάφνη, μια καλή λύση, στην δίνει ήδη το άρθρο:


Κλείστε καλά παράθυρα και πατζούρια και βάλτε την τηλεόραση ή το ραδιόφωνο να παίζει.

Αν λείψετε απ το σπίτι μην αφήσετε το σκύλο σας έξω στο μπαλκόνι γιατί μπορεί να πηδήξει απ το φόβο του ούτε δεμένο στην αυλή. Πάνω στον πανικό του όταν τρομάξει μπορεί να το σκάσει από το σπίτι ή να τραυματιστεί με την αλυσίδα του!

Ακόμα χειρότερα μπορεί στο δρόμο να χτυπηθεί από αυτοκίνητο.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δεν ζήτησα καμιά τρομερή λύση... :confused:

Απλά αναρωτιέμαι, επειδή ακόμα δεν ξέρω αν θα είναι μόνος του ή όχι, τι είναι καλύτερο να κάνω κυρίως αν είμαι εδώ. Στην Ανάσταση που ήμασταν οι δυο μας έφριξε στην αρχή και μετά βγήκαμε παρέα στο μπαλκόνι και τα βλέπαμε, και νομίζω τον χαλάρωσε αυτό.
Εκτός από το να βάζω ήχους από βεγγαλικά να ακούγονται από το youtube μήπως συνηθίσει τι άλλο θα μπορούσα να έχω κάνει πια? Δεν ρίχνουν και κάθε μέρα πυροτεχνήματα, όσο να πεις.
Φοβαται και τους κεραυνους ή μονο τα πυροτεχνηματα?
Εγω θα σε συμβουλευα αυτο που ειπε η Μαρεκο, απλα πραγματα, πατζουρια και δυνατη τηλεοραση.
Παντως απλα να ταραχτει δεν το βλεπω προβλημα. Υπαρχουν σκυλια που τρεχουν να κρυφτουν κατω απο κρεβατια ή κοπανιουντε στο crate τους απο φοβο.
οποτε μια χαρα θα ειναι ο μπουνταλας σου :p
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Τους κεραυνούς όχι ιδιαίτερα, μία φορά, όμως, που γινόταν ο κακός χαμός από μπουμπουνητά (πριν κανα-δυο μήνες, μια νύχτα) έκλαιγε ο καημένος. (μόλις κατέβηκα και με είδε ηρέμησε και δεν συνέχισε όταν έφυγα)

Την Ανάσταση είχε φρίξει ο καημένος, ήταν και κάτι καλόπαιδα που πετούσαν δυναμιτάκια τα γλυκά μου ακριβώς κάτω από το σπίτι από το πρωί και είχε τρελαθεί.

Αν είμαι στο σπίτι, να τον έχω εκτός κρέιτ να είμαστε παρέα? Να βγούμε μαζί στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα να τα δούμε?

Μωρέ είναι μαμάκιας ο μπουνταλάς τελικά...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Oχι να μην βγεις στο μπαλκόνι διότι πιθανότατα θα θεωρήσει ότι για να βγεις, ανησυχησες!
Κατσε στον καναπέ σου και μην δινεις σημασία στους ήχους...
 




irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Σε ενηλικα σκυλιά που γνωρίζετε ότι είναι ήδη κροτοφοβικά και έχετε δοκιμάσει διαφορες τεχνικές, τα βοηθάει να τα έχετε δίπλα σας δεμένα με το λουρί τους και να τα χαιδευετε στους ώμους.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εμενα στην πρωτη πρωτοχρονια της Σελιν με ειχαν χώσει να παιζω πιανο στην αλλαγη, νομιζω αυτο την εκανε και γαύγιζε και όχι τα πυροτεχνηματα. Σε ασχετες ωρες που επεφταν από γάμους κλπ εδώ πιο κατω, δεν χαμπάριαζε... αλλά ημουν συνηθως προετοιμασμένη αν εβλεπα να αρχίζε γκρινια να την αποσυντόνιζα με κανα παιχνίδι της (εχει ενα για το οποιο τρελαίνεται και την αποσπά από τα πάντα σχεδον)
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Κλασσική παιδεία, πιάνο, γαλλικά, έχεις και σκύλο... αν ξέρεις να φτιάχνεις και παστίτσιο σε παντρευόμουν..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κλασσική παιδεία, πιάνο, γαλλικά, έχεις και σκύλο... αν ξέρεις να φτιάχνεις και παστίτσιο σε παντρευόμουν..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

το μπαλέτο που το πας?
σουτζουκάκια σμυρνέικα σου κάνουν?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...βαλτε το σκύλο ή τη γάτα από νωρίς στο σπίτι με το κρεβατάκι του...
Μιά ερώτηση:

Κι εμείς, που τα έχουμε έξω τα σκυλιά μας...
Στην αυλή...
Δεμένα με αλυσίδα (ούτε πολύ κοντή, ούτε πολύ μακριά)...
Ακριβώς δίπλα στον φράχτη με το συρματόπλεγμα...
Που μπορούν να πηδήξουν και να κρεμαστούν...

Τι να κάνουμε???:cool:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δεν ξέρω αγαπητέ!
Δεν έχω εξειδίκευση στις αυλές και τα αξεσουάρ τους :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μιά ερώτηση:

Κι εμείς, που τα έχουμε έξω τα σκυλιά μας...
Στην αυλή...
Δεμένα με αλυσίδα (ούτε πολύ κοντή, ούτε πολύ μακριά)...
Ακριβώς δίπλα στον φράχτη με το συρματόπλεγμα...
Που μπορούν να πηδήξουν και να κρεμαστούν...

Τι να κάνουμε???:cool:
τάμα στον Αγ. Μόδεστο
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όταν αποφασίζει να μη μπει καλά η χρονια, πρεπει να το κάνει εντυπωσιακά.... Δεν εφτανε που 1 ωρα μετά την αλλαγή εφυγε ενα γιορκι 14ετων... αποφασισε κιόλας το σύμπαν να μας τεστάρει στους κρότους....
Εσκασε αυτοσχέδια βόμβα στο σύνδεσμο του ολυμπιακου, 20 μετρα από την εισοδο του σπιτιου μας.... φταίει τώρα η σελιν που βγηκε γαυγίζοντας εξω????
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3