Η Φαίδρα μου ...


chmanos

New Member
3 Μαρτίου 2009
4
0
Παιδιά γεια σας,

Εδώ και καιρό έχω την "κόρη μου", η οποία έχει καρδιακή ανεπάρκεια.

Της δίνω κάθε μέρα 3 διαφορετικά πράγματα ένα από τα οποία είναι και το Lasix. Δυστυχώς και κλαίω και μόνο που την βλέπω, έχει αυξηθεί η κατακράτηση υγρών αν και ο γιατρός μας της αυξάνει την δόση.

Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός, είμαστε 12 χρόνια μαζί και δεν ξέρω αν θα το αντέξω. Το μόνο θετικό ο γιος μου που αποκτήσαμε με την γυναίκα μου πριν 2 μήνες. Θα ήθελα πάρα πολύ να ήταν κορίτσι για να πάρει το όνομά της.

Σταματάω γιατί ...

Συγνώμη
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ηρέμησε..:)

και εγώ από καρδιακή ανεπάρκεια έχασα το σκυλάκι μου..,το είχα από έκτη δημοτικού και με έφτασε τα 27..ολόκληρη ζωή..:)

Δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεσαι από τώρα..:)

Μην ξεχνάς ότι ξέρουν..και καταλαβαίνουν ότι στεναχωριέσαι..
Δωσε της δύναμη..
Να είσαι χαμογελαστός, και να είσαι διπλα της.

Μην ξεχνάς ότι η καρδιακή ανεπάρκεια είναι από τα πιο ανώδυνα μιας και υπάρχουν πολύ χειρότερα.
Εμεις το πολεμησαμε 6 χρονια!:)


Να σου ζήσει το μωράκι σου!!:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μην ζητάς συγνώμη για τα συναισθήματα που νιώθεις. Μην καταπιέζεις τον πόνο που βιώνεις. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που σε καταλαβαίνουν και που δεν θα σου απαντήσουν «Έλα μωρέ, πως κάνεις έτσι, ένας σκύλος είναι..!».

Ο μόνος τρόπος για να αποδεχτείς το τέλος που έρχεται δεν είναι να προσποίησε τον δυνατό, ούτε να διαχειρίζεσαι και να πνιγείς τα συναισθήματα σου. Ο μόνος τρόπος για να συμβιβαστείς με το τέλος είναι να ζήσεις την οδύνη που σου προκαλεί σε όλο της το μεγαλείο.

Καλώς ηρθες στο φόρουμ.
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες!Δυστυχώς σχεδόν όλοι εδώ μέσα έχουμε περ΄σει από αυτό το στάδιο!Απλά βοήθησέ την περάσετε όσο πιο άνετα και ωραία τον καιρό που απομένει!
 






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλώς όρισες :) Και το δικό μου το μωράκι είναι 11 χρονών και έχει το ίδιο πράγμα. Βήχει πολύ και οι κρίσεις αντί να μειώνονται αυξάνονται με τον καιρό. Lasix ακόμα δεν έχουμε πάρει. Τι τροφή της δίνεις?
Εγώ την άλλαξα σε royal early cardiac.
Προσπάθησε να μην είσαι συνεχώς ανήσυχος κοντά της... το καταλαβαίνει. Όποτε θέλεις μιλάμε είτε από δω είτε απ' το τηλέφωνο (στείλε μου p.m).
Να σου ζήσει ο γιος σου!!!
 


chmanos

New Member
3 Μαρτίου 2009
4
0
Δύσκολα παιδιά να το ξεπεράσουμε, ήδη σήμερα ο γιατρός που την είδε το πρωί μου είπε να το πάρω απόφαση και δεν μπορούσαν να με συνεφέρουν. Τι πλάκα να βλέπεις ένα γομάρι σε αυτή την κατάσταση. :)

Εχθές το βράδυ την έβλεπα να κοιτάζει τον μπέμπη και έλεγα μέσα μου, ένας ήρθε ένας φεύγει.

Κάποιοι φίλοι μου έλεγαν τώρα που θα έρθει ο μπέμπης να δούμε ποιον θα πρωτο-κοιτάζεις.

Κρίμα πολύ κρίμα η σβουρίτσα μου...

Θα σας στείλω φώτος να την δείτε και λόγο του επαγγέλματος σύντομα θα έχει και site.

Σας ευχαριστώ
 
Last edited:


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
με το ιδιο τροπο εχασα και εγω το 1 μου σκυλακι πικρα σε νιωθω κουραγιο
και υπομονη:(
 


izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
Να εισε περήφανος που τις δίνεις την ευκαιρία να ζήσει!! άλλα σκυλιά δεν την έχουν.κάνεις ότι μπορεις! αυτο απο μονο του ειναι τα παντα!
 


chmanos

New Member
3 Μαρτίου 2009
4
0
Τέλος

Παιδιά εχθές και ώρα 06.45 η Φαίδρα μου μας άφησε.

Όπως κάθε πρωί την σήκωσα για την τουαλέτα της την γύρισα στη
θέση της, πετάχτηκα να φτιάξω το γάλα του μπέμπη να τον αναλάβει
η μαμά, γύρισα να της δώσω την θεραπεία της και αυτό ήταν.

Το καμάρι μου κοιμόταν...

Η καρδούλα της δεν άντεξε άλλο
 








foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κρίμα!:(
Έφυγε ήρεμα όμως και ευτυχισμένη δίπλα σας!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λυπάμαι πολύ...:(:(

Δεν υποφέρουν όταν φεύγουν από καρδιακή ανεπάρκεια..

Προσθέθηκε στα αγγελούδια το κοριτσάκι σου..
Σε καταλαβαίνουμε όλοι..
 


Sofi_

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2009
81
0
Thessaloniki
Σε νιώθω απόλυτα.. Κάπως έτσι ήρεμα είχε "φύγει" και η δικιά μου πριν 12 χρόνια... Ο πόνος δεν θα περάσει.. θα σου μείνουν όμως οι όμορφες στιγμές και η παρηγοριά ότι της πρόσφερες ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατό...
 


chmanos

New Member
3 Μαρτίου 2009
4
0
Έχω τύψεις που δεν πέθανε στην αγκαλιά μου.

Για 5-10 λεπτά έλειψα και μου την έκανε…