Η απατεωνιά σε όλο της το μεγαλείο+ Η άποψή μου για τις επιστροφές σκύλων


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Το καλύτερο που έχω ακούσει!
Μια γνωστή μου έχει ένα πεκινουά θυληκό που ζευγάρωσε μ' ένα κανίς...(στη βόλτα δηλαδή της έφυγε της γυναίκας και κόλλησε σε δευτερόλεπτα με το κανίς, τώρα τη στείρωσε)...
Γεννάει τρία σκυλάκια, κρατάει το ένα και τ΄άλλα δύο τα χαρίζει σε φίλες της...
Η μία απ΄αυτές είχε βάλει το κουτάβι της σε υπερυψωμένο μπαλκόνι για να καθαρίσει το σπίτι και της το κλέβουν...
Κλάμα, κακό, το έψαχνε παντού ώσπου περνάει έξω από ένα πετσόπ στο Γαλάτσι.
Και στη βιτρίνα βλέπει το σκύλο της:mad:
Το πουλούσε για καθαρόαιμο 600 ευρουλάκια ο τύπος:mad:
Εννοείται έκανε το χάμο, απείλησε ότι θα φωνάξει αστυνομία και ο πετσοπάς της το έδωσε πίσω...
Θέλουν πολύ ξύλο τελικά, κοροιδέυουν τον κόσμο:mad:
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
ο πετσοπας που ειπε οτι το βρηκε?και πως το πηρε πισω?*δηλαδη μονο με απειλες?
γαλατσι μενω πιο πετσοπ ειναι?
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Λίγο πιό μετά στο πέτσιτι συναντάω την ίδια κοπέλλα να δέχεται "μπλαμπλά πωλήσεων" απο τον πετσοπά εκεί.
" κοιτάχτε να δείτε,τα ελληνικής εκτροφής είναι χαμηλής ποιότητας. Εμείς εισάγουμε απο αναγνωρισμένα εκτροφεία του εξωτερικού"
Ωραίος ε?
Μιλαω για πολιτικη εταιρειας και οχι υπαλληλου που παει να εισπραξει το bonus πωλησης. Με 700€ ή με 350€ αν ειναι ημιαπασχολησης, τι θες να κανει? Τουλαχιστον η εταιρεια ειναι πιο σωστη απο αλλες αλυσιδες ή μεμονωμενα πετσοπ αφου ακομα και να θες, pedigree δε σου δινουν. Στα αλλα πετσοπ αμα το θες, σου χρεωνουν 150€ για τη φωτοτυπια!
Φυσικα και τα σωστοτερα ειναι αυτα που συνεργαζοται με εκτροφεις και με τον ΚΟΕ. Αλλα επιμενω πως στους στραβους βασιλευει ο μονοφθαλμος. Αλλωστε δε φταινε αυτοι που επιτρεπεται η πωληση σε βιτρινες, αλλα οι ανεγκεφαλοι που τους αφηνουν!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ.
(με την ίδια λογική δε φταίω εγώ που καπνίζω καταστρέφοντας την υγεία μου, φταίει το κράτος που με αφήνει!)
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
ο πετσοπας που ειπε οτι το βρηκε?και πως το πηρε πισω?*δηλαδη μονο με απειλες?
γαλατσι μενω πιο πετσοπ ειναι?
Παλια μου ειχαν κλεψει απο το μπαλκονι 5 καναρινια και απο τοτε δεν ξαναπηρα καναρινι. Τα ειχαν παρει γυφτοι οπως μου εξηγησε η αστυνομια, που αργοτερα τα πουλανε σε λαϊκες.
Μετα απο καιρο παλι ακουσα εναν γυφτο που φωναζε τον μπαμπη τον γατο μου, ωστε να πηδηξει απο το μπαλκονι και να τον βουτηξει.
Κλεφτρονια γενικοτερα τα παιρνουν και τα πουλανε σε απατεωνες πετσοπαδες για 10€.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ.
(με την ίδια λογική δε φταίω εγώ που καπνίζω καταστρέφοντας την υγεία μου, φταίει το κράτος που με αφήνει!)
Το κρατος δεν μπορει να απαγορευσει την πωληση. Μπορει ομως να βαλει κανονες. Αυτοι ειναι που λειπουν και βλεπεις ζωα να υποφερουν σε βιτρινες. Αν ελειπε αυτο, δε θα υπηρχε η παγιδα της παρορμητικης αγορας. Εκει αποσκοπει ο πετσοπας βαζοντας στη βιτρινα ενα ζωο, προσελκυοντας παιδακια που το βλεπουν σαν παιχνιδι.
Ειχα γραψει νωριτερα γιατι δεν ειμαι αρνητικος στην πωληση ζωων απο γιατρους η αλλους υπευθυνους επαγγελματιες.
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Υπάρχει σχετικό μάθημα στην κτηνιατρική σχολή?
Έκαστος στο είδος του...
Υπαρχει μαθημα για την υγεια του σκυλου. Το θεμα πιστευω ειναι να δινουν υγιη ζωα. Δεν εχουν ολοι απαιτηση να ειναι καθαροαιμο το ζωακι τους. Αλλα υγιες το θελουν ολοι να ειναι. Γι αυτους λοιπον που ζητανε απλα ενα υγιες ζωακι, δεν ειναι κακο να το παρουν απο καποιον υπευθυνο επαγγελματια.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Υπαρχει μαθημα για την υγεια του σκυλου. Το θεμα πιστευω ειναι να δινουν υγιη ζωα. Δεν εχουν ολοι απαιτηση να ειναι καθαροαιμο το ζωακι τους. Αλλα υγιες το θελουν ολοι να ειναι. Γι αυτους λοιπον που ζητανε απλα ενα υγιες ζωακι, δεν ειναι κακο να το παρουν απο καποιον υπευθυνο επαγγελματια.
Kαι ποιός είναι ο υπεύθυνος επαγγελματιάς;:confused:
Ο ιατρός και ο εκπαιδευτής που θα σου φέρει ένα σκυλί από το ίδιο φορτηγό που θα στο φέρει και το πετσοπ ή ο ιατρός κι ο εκαιδευτής που θα λειτουργήσει απλά ως μεσάζοντας, βάζοντας εσένα, σε μεγαλύτερα έξοδα αφού θα απαιτεί κι αμοιβή για αυτή του την πράξη, η οποία ποιά είναι;
Να μιλήσει εκείνος με ένα εκτροφείο;
Κάτι που μπορείς να κάνεις κι εσύ ευκολότατα...:confused:

Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική από αυτές τις δύο...Αν κάποιος θέλει να σε βοηθήσει να πάρεις ένα υγιές και καλό σκυλάκι δεν μπορεί να σου ζητήσει χρήματα, δεν είναι εκτροφέας που έχει έξοδα!Είναι ΜΕΣΑΖΟΝΤΑΣ δεν έχει έξοδα...σε εκμεταλλεύεται!(Λίγο σαν τις πατάτες που φεύγουν από το χωράφι 10 λεπτά και φτάνουν σε έμας 2€...)
Αν είναι έτσι, τότε στους περισσότερος από εδώ μέσα θα έπρεπε να κόβουμε μισθο που με τις συμβουλές τους μας βοηθάνε να πάρουμε σκυλο...;)(Μην σας μπαίνουν ιδέες:p)

Αν κάποιος θέλει απλά υγιές σκυλάκι, χωρίς να τον νοιάζει κάτι άλλο, κάλα κάνει και να πάρει ένα αδεσποτάκι!Πολλά αδεσποτάκια, δυστυχώς, υπάρχουν και πάρα πολλά είναι υγιέστατα!;)
Αν κάποιος θέλει καθαρόαιμο πρέπει να θέλει και το pedigree του γιατί έτσι είναι τα καθαρόαιμα!Στο κάτω κάτω το pedigree εως ένα βαθμό προσπαθεί να εξασφαλίσει την υγεία του κουταβιού!
Αν δεν τον ενδιαφέρει το pedigree, εφόσον έχει μάθει τι είναι αυτή η ριμάδα ξένη λέξη, εμένα μου δημιουργεί αμφιβολίες για τον λόγο που θέλει τον σκύλο, ίσως να εντυπωσιάσει απλά τους γείτονες με την σπάνια ρατσα του, και δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το σκύλο του και την υγεία του!Και φυσικά έχω αμφιβολές αν αυτός δικαιούται να έχει σκύλο ή ότιδήποτε άλλο ζωντανό...

Τόσο απλά είναι τα πράγματα για εμένα!:rolleyes:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κάποιοι κτηνίατροι αναλαμβάνουν απλώς την πώληση των κουταβιών των πελατών τους. Δεν εισάγουν σκύλους απαραίτητα.
Δε σημαίνει αυτό ότι είναι καλύτεροι βέβαια.
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Αν κάποιος θέλει απλά υγιές σκυλάκι, χωρίς να τον νοιάζει κάτι άλλο, κάλα κάνει και να πάρει ένα αδεσποτάκι!Πολλά αδεσποτάκια, δυστυχώς, υπάρχουν και πάρα πολλά είναι υγιέστατα!;)
Αν κάποιος θέλει καθαρόαιμο πρέπει να θέλει και το pedigree του γιατί έτσι είναι τα καθαρόαιμα!Στο κάτω κάτω το pedigree εως ένα βαθμό προσπαθεί να εξασφαλίσει την υγεία του κουταβιού!
Αν δεν τον ενδιαφέρει το pedigree, εφόσον έχει μάθει τι είναι αυτή η ριμάδα ξένη λέξη, εμένα μου δημιουργεί αμφιβολίες για τον λόγο που θέλει τον σκύλο, ίσως να εντυπωσιάσει απλά τους γείτονες με την σπάνια ρατσα του, και δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το σκύλο του και την υγεία του!Και φυσικά έχω αμφιβολές αν αυτός δικαιούται να έχει σκύλο ή ότιδήποτε άλλο ζωντανό...

Τόσο απλά είναι τα πράγματα για εμένα!:rolleyes:
Για τα αδεσποτα δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.
Ο λογος που επιμενω για τους γιατρους, ειναι πως αυτοι τουλαχιστον ξερουν αν ενα ζωο ειναι αρρωστο και αν ειναι σωστοι δεν θα το πουλησουν. Στο χερι μας ειναι να επιλεξουμε καποιον σωστο. Αντιθετα στα πετσοπ, δεν ξερουν καν αν ειναι αρρωστο. Ζει? Τοτε καλα θα ειναι...
Ναι ειναι μεσαζοντες και θα βγαλουν ενα κερδος. Αν ειναι λογικο δε με πειραζει. Στις πατατες που ειπες, τι σε ενοχλει? Ο μεσαζοντας ή το παραλογο κερδος του?
Οσο για το αν πρεπει ΟΛΟΙ να περνουμε απο εκτροφεις, θα γινω κουραστικος αλλα θα ξαναγραψω το ιδιο. Αν δεν υπαρχει αλλος τροπος και ολοι παιρνουμε ζωακι απο εκτροφεα, τοτε πως θα καλυφθει η ζητηση? Θα γεμισει ή οχι ο τοπος απο κακους επαγγελματιες-εμπορους που λογω αυξημενης ζητησης θα σου πουλανε οτι πουλανε τωρα τα πετσοπ, αλλα σε τριπλασιες τιμες? Μη ξεχνας πως ακομα και τωρα, υπαρχουν πολλοι κακοι εκτροφεις που πουλανε μετρια σκυλια σε ακριβες τιμες και μαλιστα κατηγορουν και ολους τους υπολοιπους εκτροφεις οτι ειναι ασχετοι! Καποτε οταν εψαχνα, βρηκα και τετοιους! Φαντασου λοιπον ποσοι θα γινουν μετα, αν αυξηθει η ζητηση!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@manolis65

1. Τα Pet-Shop βασίζουν την τακτική της πώλησής τους κατά 50% στην προβολή του ζώου και στην ψυχολογική επίδρασή του πάνω στο πολλές φορές ανυποψίαστο αγοραστή. Άρα ένα μεγάλο ποσοστό αφορά ανθρώπους που αγοράζουν με το στομάχι κι όχι με το μυαλό.
2. Άλλο ένα μεγάλο ποσοστό των πωλήσεών τους έγκειται στην τιμή του προσφερόμενου προϊόντος (τονίζω την λέξη "προϊόν").
3. Το υπόλοιπο μέρος του μάρκετινγκ βασίζεται ακριβώς στην ευκολία πρόσβασης σε κατοικίδια και στην αμεσότητα απόκτησης, χωρίς το απαιτούμενο διάστημα ώριμης σκέψης.

Τα σημεία 1 και 3 τουλάχιστον δείχνουν πως περίπου το 70% αυτών που αγοράζουν ζώα από Pet-Shop πολύ πιθανόν να μην αγόραζαν ποτέ γιατί απλά δεν είχαν τον χρόνο να το σκεφτούν ή να ο αφήσουν σαν σκέψη να ωριμάσει!

Μόνο λοιπόν αφού αναλογιστείς τα παραπάνω και προσθέσεις σε αυτά κι ένα (μικρό έστω) ποσοστό υποψήφιων ιδιοκτητών που δεν θα αγόραζαν από εκτροφέα για λόγους τιμής, μόνο τότε μπορείς να κάνεις του συλλογισμούς σου και να προϋπολογίσεις τους τρόπους κάλυψης!
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
@Promitheas
Γεννηθηκα το 68 και οχι το 65 αρα μη μου προσθετεις αλλα τρια χρονια στην καμπουρα! :):):)
Συμφωνω απολυτα! Γι αυτο και λεω να αλλαξει το νομικο πλαισιο που τα πουλανε! Αν τα εχουν μονο σε καταλογους και οχι στη γυαλα, τοτε θα γλυτωσουμε απο τις πωλησεις αυτου του ειδους.
Για την τιμη ομως θα διαφωνησω. Ψαχνοντας για ροττ εως πριν 8 μηνες, οι τιμες δεν αλλαζαν πολυ. 600€ τα ειχε το πετσοπ+150 το πιστοποιητικο ενω ο εκτροφεας ξεκινουσε απο εκει και ανεβαινε το πολυ 200€. Η διαφορα ειναι μικρη στην τιμη. Στην αναμονη ειναι μεγαλη!
Ειμαι καθετος οπως ολοι μας, εναντιον της βιτρινας. Αυτο πιστευω πρεπει να καταργηθει και να υπαρχει παντα κτηνιατρικη εξεταση με σφραγιδα και υπογραφη οτι το ζωο ειναι υγιες.
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ψαχνοντας για ροττ εως πριν 8 μηνες, οι τιμες δεν αλλαζαν πολυ. 600€ τα ειχε το πετσοπ+150 το πιστοποιητικο ενω ο εκτροφεας ξεκινουσε απο εκει και ανεβαινε το πολυ 200€. Η διαφορα ειναι μικρη στην τιμη. Στην αναμονη ειναι μεγαλη!
Και την αναμονή εγώ καλό το βρίσκω!
Έχεις περισσότερο καιρό να προετοιμαστείς αλλά και να σιγουρευτείς ότι το θέλεις το σκυλί στη ζωή σου!
Αυτή η αναμονή, ξέρεις πόσους που θα έπαιρναν το κουτάβι απλά και μόνο επειδή το λυπήθηκαν στη γυάλα, ενώ δεν ήθελα πραγματικά σκύλο, θα τους αποτρέψει από το να πάρουν;
Στην αντίθετη περίπτωση άκου ένα υποθετικό σενάριο:θα ενθουσιαστούν, θα μλήσουν με τον εκτροφέα, θα τους πει η γέννα είναι σε 6 μήνες και 2 μήνες να απογαλακτιστεί το κουτάβι σύνολο 8!
Οι περισσότεροι από αυτούς θα πούνε, ευχαριστούμε πολύ, θα το σκρφτούμε και θα επικοινωνίσουμε μαζί σας!
Και θα επικοινωνήσουν μαζί τους όσο και μαζί μου!;)


Όσον αφορά το ζήτημα της ζήτησης που καλύπτουν τα πετσοπ!
Έτσι οπως το λες η ύπαρξη των puppy mills είναι μονόδρομος!
Τα πετσοπ και οι λοιποί εισαγωγείς από αυτά προμηθεύονται τα κουτάβια για να καλύψουν την ζήτηση!
Εαν αντιμετωπιστούν τα puppymills από που θα προμηθεύονται τότε;Από καλά εκτροφεία;Πως θα φτάνουν τα κουτάβια των εκτροφείων να καλύψουν την ζήτηση που τώρα δεν μπορούν;
 


manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Αντιμετωπιση των puppy mills ισως να σημαινει σοβαρη εποπτεια και κανονες στην αναπαραγωγη, κτηνιατρικη επιβλεψη, σωστη υγιεινη κλπ... Οχι οπωσδηποτε κλεισιμο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μα αυτό που λες είναι ουσιαστικά κλείσιμο των puppymills!;)
Δεν το κάνουν για το καλό της φυλής αλλά για το κέρδος!Για να έχουν κέρδος κάνουν εκπτώσεις, να το πω διακριτικά, στην υγειινή, στην διατροφή, στην κτηνιατρική παρακολούθηση των άπειρων ζώων που έχουν...Έτσι δεν θα έχουν κανένα κέρδος και θα κλείσουν!;)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Και την αναμονή εγώ καλό το βρίσκω!
Έχεις περισσότερο καιρό να προετοιμαστείς αλλά και να σιγουρευτείς ότι το θέλεις το σκυλί στη ζωή σου!
Αυτή η αναμονή, ξέρεις πόσους που θα έπαιρναν το κουτάβι απλά και μόνο επειδή το λυπήθηκαν στη γυάλα, ενώ δεν ήθελα πραγματικά σκύλο, θα τους αποτρέψει από το να πάρουν;
Στην αντίθετη περίπτωση άκου ένα υποθετικό σενάριο:θα ενθουσιαστούν, θα μλήσουν με τον εκτροφέα, θα τους πει η γέννα είναι σε 6 μήνες και 2 μήνες να απογαλακτιστεί το κουτάβι σύνολο 8!
Οι περισσότεροι από αυτούς θα πούνε, ευχαριστούμε πολύ, θα το σκρφτούμε και θα επικοινωνίσουμε μαζί σας!
Και θα επικοινωνήσουν μαζί τους όσο και μαζί μου!;)
Από αυτούς όμως οι μισοί (χαλαρά) θα πάνε σε pet shop ή byb.:(
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Από αυτούς όμως οι μισοί (χαλαρά) θα πάνε σε pet shop ή byb.:(
Αυτό που λέω ισχύει με το σκεπτικό ότι δεν υπάρχουν σκυλιά σε πετσοπ και πως θα είναι τελικά μειωμένη η ζήτηση τότε!;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc