Η βόλτα του Άμλετ μου


Sokamlet4

Member
16 Ιανουαρίου 2021
8
12
28
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Είμαι νέο μέλος καθώς πριν τρείς μήνες απέκτησα το κουτάβι μου τον Άμλετ που είναι 4 μηνών. Όλα καλά όλα ωραία στο σπίτι ζωηρός λεμαργος αλλά γενικά με ακούει. Τα πάει καλά με άλλα σκυλιά και θέλει να παίζει απλά έχω προβλήμα στην επαφή με τους ανθρώπους. Όταν τους βλέπει στην βόλτα γαυγιζει (μένω σε ήσυχη γειτονιά που δεν κυκλοφορεί πολύς κόσμος) τον έχω πάει και σε κεντρικά μέρη παρόλα αυτά δεν έχει αφήσει κανέναν να τον χαϊδεψει περα από μια γειτόνισσα που την γαυγιζε στην αρχή έχετε καμιά ιδέα τι έχω κανει λάθος; Από την αρχή είχα αυτό το προβλήμα
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν και οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι πολύ λίγες για να βγουν σωστά συμπεράσματα, θα κάνω μια προσπάθεια.

1. Τεσσάρων μηνών, τον έχεις τρεις, τον πήρες πολύ νωρίς απο την μάνα του εκτός και αν πρόκειται για παρατημένο κουτάβι που βρήκες στον δρόμο. Αυτό σημαίνει ότι θέλει προσπάθεια από σένα για να του μάθεις πράγματα για να μην εκδηλώσει ανεπιθύμητες συμπεριφορες που κανονικά θα του μάθαινε η μάνα του μέχρι να γινόταν 2 μηνών που είναι και η κατάλληλη ηλικία για να την αποχωριστεί.

2. Από τα γραφόμενά σου υποθέτω πως είναι ο πρώτος σου σκύλος άρα και δεν υπάρχει η κατάλληλη εμπειρία.
Υπάρχουν άπειρα θέματα στο φόρουμ που θα σε βοηθήσουν. Άρχισε το ψάξιμο και διάβασμα.

3. Δεν θεωρώ κακό το να μην δέχεται χάδια από ξένους.
 


Sokamlet4

Member
16 Ιανουαρίου 2021
8
12
28
Αν και οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι πολύ λίγες για να βγουν σωστά συμπεράσματα, θα κάνω μια προσπάθεια.

1. Τεσσάρων μηνών, τον έχεις τρεις, τον πήρες πολύ νωρίς απο την μάνα του εκτός και αν πρόκειται για παρατημένο κουτάβι που βρήκες στον δρόμο. Αυτό σημαίνει ότι θέλει προσπάθεια από σένα για να του μάθεις πράγματα για να μην εκδηλώσει ανεπιθύμητες συμπεριφορες που κανονικά θα του μάθαινε η μάνα του μέχρι να γινόταν 2 μηνών που είναι και η κατάλληλη ηλικία για να την αποχωριστεί.

2. Από τα γραφόμενά σου υποθέτω πως είναι ο πρώτος σου σκύλος άρα και δεν υπάρχει η κατάλληλη εμπειρία.
Υπάρχουν άπειρα θέματα στο φόρουμ που θα σε βοηθήσουν. Άρχισε το ψάξιμο και διάβασμα.

3. Δεν θεωρώ κακό το να μην δέχεται χάδια από ξένους.
Το κουταβάκι το βρήκαν από την φυλοζωικη χωρίς την μητέρα του..είναι ο πρώτος σκύλος διαβάζω γενικά το φόρουμ απλα με αγχώνει λίγο η επιθετικότητα προς τον κόσμο. Τα υπόλοιπα θέματα όσο μπορώ τα κουμαντάρω ειδικά μέσα στο σπίτι.
 




Sokamlet4

Member
16 Ιανουαρίου 2021
8
12
28
Όταν λες επιθετικότητα, τι ακριβώς εννοείς;
Γαυγιζει έντονα, σηκώνει τρίχα, . Καταλαβαίνω όταν γαυγιζει για παιχνίδι και όταν γαυγιζει επιθετικά
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Γράψε αν θέλεις κάποια πράγματα για τον σκύλο σου, για την συμβίωση σας, τον χαρακτήρα του, μια φωτογραφία του κτλ. Να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.
Αν δεν δώσεις πληροφορίες είναι δύσκολο να βγουν σωστά συμπεράσματα και να πάρεις σωστές απαντήσεις.
 


Sokamlet4

Member
16 Ιανουαρίου 2021
8
12
28
Γράψε αν θέλεις κάποια πράγματα για τον σκύλο σου, για την συμβίωση σας, τον χαρακτήρα του, μια φωτογραφία του κτλ. Να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται.
Αν δεν δώσεις πληροφορίες είναι δύσκολο να βγουν σωστά συμπεράσματα και να πάρεις σωστές απαντήσεις.
Λοιπόν στο θέμα τουαλέτας,που είναι το ποίο συχνο προβλήμα, στην πάνα δεν πήγε ποτέ είμαι σε διαδικασία να τον μάθω να τα κάνει μόνο έξω με συχνές βόλτες μιας και έχω πολύ χρόνο. Έχω γύρο στις 15-20 μέρες να αντιμετωπίσω ατύχημα. Το βράδυ κοιμάται στις 10 ξυπνάει στις 7 σταθερό πρόγραμμα στο φαγητό και στον ύπνο που τα τηρεί από την πρώτη βδομάδα. Στο σπίτι γενικά όταν τον πιάνει τρέλα με δυσκολεύει λίγο γιατί πειράζει ότι βρει αλλά όταν τον φωνάζω να έρθει σταματάει. Είναι πάρα πολύ βουλιμικος σε βαθμό αηδίας γιατί συνέχεια θέλει να τρώει. Τα δύο πρόβληματα που αντιμετωπίζω και με ανησυχουν, είναι το ότι τρώει από κάτω συνέχεια ότι βρει( κάνω ασκήσεις εκπαίδευσης να το μάθει) και το θέμα με που σας προανέφερα. Επίσης βασικές εντολές κάτσε, μείνε, έλα, τις έχει μάθει και ειδικά μέσα στο σπίτι ακούει πάντα!
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Γαυγιζει έντονα, σηκώνει τρίχα, .
Αυτό που περιγράφεις, μπορεί εύκολα (και πιθανότερα) να είναι αντιδράσεις από φόβο. Οχι επιθετικότητα.
Θέλει δουλειά για να το βελτιώσεις/εξαλείψεις.
Ενας δημοφιλής τρόπος, είναι να βρίσκεις φίλους/γνωστούς/συγγενείς που να μην φοβούνται και να θέλουν, να σας επισκέπτονται ή να συναντιέστε (τυχαία) στην βόλτα ή και αγνώστους ακόμη που βρίσκετε έξω και να τον μπουκώνουν λιχουδιές. Λογικά, λίγο-λίγο θα ξεκολλήσει.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Sokamlet4

Member
16 Ιανουαρίου 2021
8
12
28
Λοιπόν στο θέμα τουαλέτας,που είναι το ποίο συχνο προβλήμα, στην πάνα δεν πήγε ποτέ είμαι σε διαδικασία να τον μάθω να τα κάνει μόνο έξω με συχνές βόλτες μιας και έχω πολύ χρόνο. Έχω γύρο στις 15-20 μέρες να αντιμετωπίσω ατύχημα. Το βράδυ κοιμάται στις 10 ξυπνάει στις 7 σταθερό πρόγραμμα στο φαγητό και στον ύπνο που τα τηρεί από την πρώτη βδομάδα. Στο σπίτι γενικά όταν τον πιάνει τρέλα με δυσκολεύει λίγο γιατί πειράζει ότι βρει αλλά όταν τον φωνάζω να έρθει σταματάει. Είναι πάρα πολύ βουλιμικος σε βαθμό αηδίας γιατί συνέχεια θέλει να τρώει. Τα δύο πρόβληματα που αντιμετωπίζω και με ανησυχουν, είναι το ότι τρώει από κάτω συνέχεια ότι βρει( κάνω ασκήσεις εκπαίδευσης να το μάθει) και το θέμα με που σας προανέφερα. Επίσης βασικές εντολές κάτσε, μείνε, έλα, τις έχει μάθει και ειδικά μέσα στο σπίτι ακούει πάντα!
 

Attachments



manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Και εμένα μου κάνει περισσότερο αντίδραση λόγο φόβου αυτό που ονομάζεις επιθετικότητα.
Το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να απαιτείς από τον σκύλο σου να κάθεται και να τον χαϊδεύει ο κάθε άγνωστος στην Βόλτα σας. Όταν νιώθει άνετος θα ζητήσει χάδια από μόνος του.
Είναι στην ηλικία που χρειάζεται φουλ κοινωνικοποίηση (κοινωνικοποίηση δεν σημαίνει χάδια από αγνωστους. Σημαίνει πολλά και διαφορετικά πράγματα)
Είναι σε ηλικία που έρχονται και οι φοβικές περίοδοι.
Βλέπω ένα κουτάβι που μιας και έχει πολύ από κυνηγοσκυλο μέσα του, θα έχει πολύ ενέργεια άρα και θα χρειάζεται πολύ εκτόνωση. Το ότι είναι λαιμαργος εκμεταλλεύσου το ώστε να του μάθεις πράγματα.
Το ότι έχει μάθει κάποιες εντολές δεν σημαίνει ότι έχει μάθει και να τις εκτελεί. Έχει τεράστια απόσταση το ένα από το άλλο.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι 1. φουλ εκτόνωση, 2. φουλ κοινωνικοποίηση και 3. εκπαίδευση που γίνεται σε συνδυασμό και παράλληλα με τα άλλα δύο. 4. Διάβασε - ψάξε τα αντίστοιχα θέματα του φόρουμ. Θα σε βοηθήσουν πολυ ώστε να κατανοήσεις τι πρέπει να κάνεις και το σημαντικότερο, να τα κάνεις σωστά.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
συμφωνω με μαρεκο και μανολο. το ξερω και απο τον δικο μου οτι το σηκωμα τις τριχας και το γαυγησμα ειναι λογω αγχους/φοβου. ο δικος μου σηκωνει τριχα με ολα τα σκυλια, χωρις δειγμα επιθετικοτητας. θελει να τα γνωρισει, και μετα απο λιγα δευτερα μυρισματος, η τριχα πεφτει και αρχιζει τα παιχνιδια. τον πηρα οταν ηταν ηδη ενηλικος, και δεν ξερω εαν ελαβε ποτε κοινωνικοποιηση ως κουταβι. και με τους ανθρωπους ειναι φοβικος, αλλα μεσα σε ενα χρονο εχει κανει τεραστια προοδο. εχει φτασει μεχρι και απο ξενους να ζηταει χαδια, σπανια, αλλα το εχει κανει. αυτο που σου ειπε ο μανολο παντως, ΔΕΝ ειναι κακο που δεν θελει να τον χαιδευουν ξενοι. μπορεις και πρεπει να τον κοινωνικοποιησεις με ανθρωπους και με ζωα, αλλα μην τον πιεσεις. καποια σκυλια δεν ειναι "αγκαλιτσες". και αυτο ειναι οκ, γιατι ειναι η προσωπικοτητα τους. αυτο που θελουμε ειναι να μην βγαλουν επιθετικοτητα απο το αγχος τους. ουτε εγω αφηνω πολλους ξενους να τον χαιδευουν. μονο ανθρωπους που ξερω οτι θα τον προσεγγισουν σωστα και ηρεμα.
 


Sokamlet4

Member
16 Ιανουαρίου 2021
8
12
28
Σάς ευχαριστώ πολύ θά τά λάβω σοβαρά υπόψη μου και σίγουρα θα σας ξανά χρειάστω..
 


Sokamlet4

Member
16 Ιανουαρίου 2021
8
12
28
Και εμένα μου κάνει περισσότερο αντίδραση λόγο φόβου αυτό που ονομάζεις επιθετικότητα.
Το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να απαιτείς από τον σκύλο σου να κάθεται και να τον χαϊδεύει ο κάθε άγνωστος στην Βόλτα σας. Όταν νιώθει άνετος θα ζητήσει χάδια από μόνος του.
Είναι στην ηλικία που χρειάζεται φουλ κοινωνικοποίηση (κοινωνικοποίηση δεν σημαίνει χάδια από αγνωστους. Σημαίνει πολλά και διαφορετικά πράγματα)
Είναι σε ηλικία που έρχονται και οι φοβικές περίοδοι.
Βλέπω ένα κουτάβι που μιας και έχει πολύ από κυνηγοσκυλο μέσα του, θα έχει πολύ ενέργεια άρα και θα χρειάζεται πολύ εκτόνωση. Το ότι είναι λαιμαργος εκμεταλλεύσου το ώστε να του μάθεις πράγματα.
Το ότι έχει μάθει κάποιες εντολές δεν σημαίνει ότι έχει μάθει και να τις εκτελεί. Έχει τεράστια απόσταση το ένα από το άλλο.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι 1. φουλ εκτόνωση, 2. φουλ κοινωνικοποίηση και 3. εκπαίδευση που γίνεται σε συνδυασμό και παράλληλα με τα άλλα δύο. 4. Διάβασε - ψάξε τα αντίστοιχα θέματα του φόρουμ. Θα σε βοηθήσουν πολυ ώστε να κατανοήσεις τι πρέπει να κάνεις και το σημαντικότερο, να τα κάνεις σωστά.
Ευτυχώς λόγο άπλετου χρόνου, η εκτόνωση είναι καθημερινή απλά συνήθως είμαστε εγώ και αυτός γιατί σας είπα μένω σε ήρεμη γειτονιά κοντά σε δάσος και τον αφήνω εκεί ελεύθερο και παίζουμε μαζί. Η φοβική περίοδος τι ακριβώς είναι;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ευτυχώς λόγο άπλετου χρόνου, η εκτόνωση είναι καθημερινή
Αυτό είναι καλό. Την εκτόνωση και την βόλτα σας συνδύασε την με εκπαίδευση μέσω παιχνιδιού.

μένω σε ήρεμη γειτονιά κοντά σε δάσος και τον αφήνω εκεί ελεύθερο και παίζουμε μαζί.
Τώρα είναι μικρός ακόμα αλλά σε δύο τρεις μήνες που θα μπαίνει στην εφηβεία και λόγω ότι έχει πολύ από κυνηγόσκυλα, θα σου την κοπανάει και είναι πολύ εύκολο να χαθεί. Πρόσεχε που τον αφήνεις ελεύθερο.

Η φοβική περίοδος τι ακριβώς είναι;
Ψάξε στην Κατηγορία Εκπαίδευση και συμπεριφορά Και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Γενικότερα. Όχι μόνο για αυτό.
 
  • Like
Reactions: Εriana and zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Είναι πολύ πολύ όμορφος!
Να δέχεται χάδια από αγνώστους ή να κερδίζεται με λιχουδιές από αγνώστους (στο οποίο τείνω να διαφωνήσω για δική του ασφάλεια) δεν είναι απαραίτητο.
Το γάυγισμα όμως δείχνει φόβο και στρες και δεν είναι επιθυμητό έτσι και αλλιώς.
Καλό είναι να μάθει να συνυπάρχει με λίγο περισσότερο κόσμο...τώρα εντός καραντίνας....τρέχα γύρευε!
Αναρωτιέμαι, αν κάποιος ξέρει, και γονατίσει λίγο μπροστά του και του γλυκομιλήσει χαζά χωρίς να κάνει τις λάθος κινήσεις, θα εξακολουθήσει να φρικάρει;
Δλδλ να προτείνει το χέρι του να το μυρίσει, να ΜΗΝ πάει να τον χαιδέψει στο κεφάλι και τα λοιπά γνωστά
 
  • Like
Reactions: Sokamlet4


Sokamlet4

Member
16 Ιανουαρίου 2021
8
12
28
Είναι πολύ πολύ όμορφος!
Να δέχεται χάδια από αγνώστους ή να κερδίζεται με λιχουδιές από αγνώστους (στο οποίο τείνω να διαφωνήσω για δική του ασφάλεια) δεν είναι απαραίτητο.
Το γάυγισμα όμως δείχνει φόβο και στρες και δεν είναι επιθυμητό έτσι και αλλιώς.
Καλό είναι να μάθει να συνυπάρχει με λίγο περισσότερο κόσμο...τώρα εντός καραντίνας....τρέχα γύρευε!
Αναρωτιέμαι, αν κάποιος ξέρει, και γονατίσει λίγο μπροστά του και του γλυκομιλήσει χαζά χωρίς να κάνει τις λάθος κινήσεις, θα εξακολουθήσει να φρικάρει;
Δλδλ να προτείνει το χέρι του να το μυρίσει, να ΜΗΝ πάει να τον χαιδέψει στο κεφάλι και τα λοιπά γνωστά
Αν γίνει όλη αυτή η διαδικασία δειλά δειλά πλησιάζει στο χέρι.. απλά οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τι ακριβώς πρέπει να κάνουν,τον βλέπουν όμορφο και γλυκούλη και τον πλησιάζουν λίγο απότομα αυτό πιθανότατα να τον αγχώνει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3