Η εκπλήρωση μιάς επιθυμίας μετά από 50 χρόνια ζωής.




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Από ψες, παλεύω με το πως νοιώθω, σχετικά με την ιστορία σου.
Με την καλή έννοια.
Οαση δροσιάς, μέσα στην καυτή έρημο των troll και των άλλων βλακειών, που κατακλύζουν κατά καιρούς το φόρουμ.

Politically super correct, όσον αφορά την συνετή απόκτηση. Κυρίως, όταν ψάχνεις για κάτι συγκεκριμένο. Το οικονομικό, σοβαρό θέμα. Σίγουρα πρέπει να υπάρχει αυτονομία, γενικώς.

Ομως...μετά από 50 χρόνια ζωής; Τόση σκέψη πια! Δεν νοιώθεις τώρα εκ των υστέρων, ότι μπορούσες και νωρίτερα στην ζωή σου; Δεν είναι κρίμα που στερήθηκες κάτι τόσο ανεκτίμητο, τις εποχές που [κακά τα ψέμματα], μπορούσε λίγο πιο καλά και το μυαλό και το κορμί σου; Δεν είναι κρίμα, που στέρησες τόσα χρόνια, από το λιγότερο ΜΙΑ δυστυχισμένη ψυχή, ένα τόσο καλό σπίτι και έναν τόσο καλό συνοδοιπόρο;

Δεν ξέρω...

Ανησυχίες ενός ανθρώπου, που δεν έψαξε ποτέ συνειδητά για σκύλο, ομολογώ. Που τα βρήκε όλα, έξω από την πόρτα του. Που δεν ήξερε στην αρχή, όπως οι περισσότεροι που δεν πάνε ψάχνοντας. Αλλά...τελικά, όλα πήγαν καλά. Δεν έγινε κάτι καταστροφικό, για το οποίο σήμερα να μετανοιώνω. Αντιθέτως. Δεν ξέρω αν απλώς έτυχε. Θα 'θελα όμως, να 'χα ξεκινήσει νωρίτερα στην ζωή μου, αυτό το ταξίδι. Εχασα χρόνο. Χρόνια. Και περνάνε γρήγορα τα άτιμα. Δεν πρέπει να χάνουμε χρόνο, και ευκαιρίες.

Να σου ζήσει ο μικρός :)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ομως...μετά από 50 χρόνια ζωής; Τόση σκέψη πια! Δεν νοιώθεις τώρα εκ των υστέρων, ότι μπορούσες και νωρίτερα στην ζωή σου; Δεν είναι κρίμα που στερήθηκες κάτι τόσο ανεκτίμητο, τις εποχές που [κακά τα ψέμματα], μπορούσε λίγο πιο καλά και το μυαλό και το κορμί σου; Δεν είναι κρίμα, που στέρησες τόσα χρόνια, από το λιγότερο ΜΙΑ δυστυχισμένη ψυχή, ένα τόσο καλό σπίτι και έναν τόσο καλό συνοδοιπόρο;
Σε ευχαριστώ για τους χαρακτηρισμούς. Πάνω στο ερώτημά σου, θα σου απαντήσω: Καμία σκέψη!

Τι να την κάνεις την βάρκα αν ζεις στο βουνό και η πιό κοντινή σου θάλασσα είναι 500 χιλίομετρα;

Πως θα μπορουσα να δώσω τον εαυτό μου και την προσοχή μου σε ένα ζωντανό που θα εξαρτάται απο μένα, όταν την επόμενη ημέρα δεν ήξερα αν θα δω το σπίτι μου για τις επόμενες ημέρες έως και μήνες;;

Η ζωή με δίδαξε από πολύ μικρό να απλώνω το χέρι μου μέχρι εκεί που φθάνω. Για να μην ταλαιπωρώ τόσο τον εαυτο μου όσο και τους άλλους.

:) Ελπίζω να σε κάλυψα!
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ναι, αμσταφ είναι (έτσι γράφει και στο βιβλιάριο υγείας του) αν και δεν είναι απο επίσημο εκτροφέα και όπως είπα στο αρχικό μου ποστ, τον υιοθέτησα.
Από όλα όμως όσα έχω διαβάσει και παρτηρώντας τον όλο αυτό το διάστημα, έχει τόσο τα χαρακτηριστικά ενός ψηλού αμσταφ όσο και την συμπεριφορά του (σε ανθρώπους και άλλα σκυλιά)
Καλός ήρθες @vasilis_mike.ευχομαι πολλα πολλα χρονια με τον αγαπημένο σου mike.συγχαρητηρια για την παιδεία σου και για τον σεβασμό σου Προς ολα τα ζώα.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Καλως ηρθες Βασιλη με τον κουκλο σου!!!!
1000 like κ πολλα συγχαρητηρια κ απο εμενα φιλε μου(y)
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ο μικρός φαινοτυπικά μοιάζει με άμσταφ..και αν κρίνω απο τη φώτο με την "κοιλιά" στον αέρα συμπεριφέρεται και ως αμσταφ :LOL:
Τι λες, το σιγουρεύουμε το Αμσταφ; (από εκδρομή τις μέρες του Πάσχα)

IMG_1211.jpg

Υψος μπάλας απο το έδαφος 2,25μ.

IMG_1212.jpg
 






Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
για κάθε 10 καινούρια θέματα που ανόίγουν στο φόρουμ και μας καίνε κάθε φορά και λίγα εγκεφαλικά κύτταρα παραπάνω,έρχεται ένα τέτοιο και η πίστη στην ανθρωπότητα αποκαθίσταται...Καλωσήρθατε!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
για κάθε 10 καινούρια θέματα που ανόίγουν στο φόρουμ και μας καίνε κάθε φορά και λίγα εγκεφαλικά κύτταρα παραπάνω,έρχεται ένα τέτοιο και η πίστη στην ανθρωπότητα αποκαθίσταται...Καλωσήρθατε!
Ευχαριστώ πολύ!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κι εγώ από χθες το χω διαβάσει και δεν ξέρω τι να γράψω...
Too good to be true - ή όπως λεν και στο χωριό μου δεν πιστεύουμε στα μάτια μας.

(Αν είσαι τρολ θα σε βρούμε και θα έρθουμε όλοι με κουκούλες να σε κάψουμε ...για την τζάμπα χαρά που μας έδωσες!:LOL:)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Κι εγώ από χθες το χω διαβάσει και δεν ξέρω τι να γράψω...
Too good to be true - ή όπως λεν και στο χωριό μου δεν πιστεύουμε στα μάτια μας.

(Αν είσαι τρολ θα σε βρούμε και θα έρθουμε όλοι με κουκούλες να σε κάψουμε ...για την τζάμπα χαρά που μας έδωσες!:LOL:)
:) άλλη διάθεση δεν είχα παρά να μπω και να τρολλάρω και μάλιστα με τέτοιο τρόπο!
Και ειλικρινά με συγκινήσατε γιατί δεν περίμενα τέτοιες απαντήσεις.... Απλά είπα το ιστορικό της απόκτησης. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Για κανε μια βολτα στα θεματα του τελευταιου διμηνου ξερω γω απο νεα μελη (οχι ολα σαφως) και θα νιωσεις...
Πριν να γίνω ενεργό μέλος επί σχεδόν ένα χρόνο διάβαζα ανώνυμα το φόρουμ, αλλά όπως προείπα με λέξεις κλειδιά. Τις τελευταίες ημέρες που μπήκα ενεργά πλέον προσπαθώ να διαβάσω ποστς διαφόρων παλιών αλλά και νέων χρηστών ώστε να γνωρίσω και την φιλοσοφία των κυνόφιλων και κατόχων σκύλων αλλά και όσο μπορώ τους συμφορουμίτες μου!
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Το "στόρυ" μας τους 3 πρώτους μηνες της συνύπαρξής μας:

1. Ημέρα παραλαβής:

View attachment 57598

2. Η πρώτη στιγμή στο καινούργιο του σπίτι:

View attachment 57599

3. Τα πρώτα μας ξενύχτια

View attachment 57600

4. μετά απο 10 ημέρες

View attachment 57601

5. Μετά απο 20 ημέρες

View attachment 57602

6. Μετά απο 2 μήνες και το 1ο μας μπάνιο :)

View attachment 57603
Ευπροσάρμοστος χαρακτήρας, αυτό του το αναγνωρίζω!! :ROFLMAO::D εύκολα τη συνήθισε την καλοπέραση! :love:
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλωσόρισες !!! Όλα καλά. Ποτέ δεν είναι αργά, αν και έχει δίκιο η Μαρία. Και εγώ μετά από 20 χρόνια με σκυλιά στο σπίτι, χρειάστηκα τόσα χρόνια όσο και συ για να βρω τη δικιά μου, την κατά δικιά μου. Δουλειές, καριέρες, οικογένειες, παιδιά κι ο χρόνος φεύγει. Πάλι καλά να λέμε...πλησιάσαμε. Αν με ρωτήσεις όμως σε στιγμή αδυναμίας, θα ήθελα άλλα δυο σκυλιά και 3-4 παιδιά ακόμα, από τότε...Να είσαι γερός και δυνατός να τον τρέχεις!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και αφού γωρίσατε το "παιδί", λίγα λόγια για τον μπαμπά, μιας και είδα σχόλια/σκέψεις (τα οποία θεωρώ καλοπροαίρετα) και προφανώς μπορεί να δώσω την εντύπωση του οικονομικά άνετου, καθώς και του φοβικού με τους άλλους (λόγω των σχολίων μου περί λουριού κλπ).

Ο Βασίλης λοιπόν είναι ένας 50αρης πρωην αξκος των ειδικών δυνάμεων με εξειδίκευση στην διάσωση ανθρώπων σε ορεινούς όγκους, φυσιολάτρης μηχανόβιος με όλη του σχεδόν την ζωή μέσα στην φύση, παρά του ότι η βάση και γεννέτηρά του είναι η Αθήνα.

Κάνει ελεύθερο κάμπινγκ από το 1982, με όσα μπορεί να πάρει μια μοτό επάνω της . Στο δε βουνό/δάσος/φύση νοιώθει περισσότερη ασφάλεια παρά στο σπίτι του. Ένα περίεργο πράγμα.

Την μεγάλη αγάπη που λέγεται μηχανή την εγκατέλειψε πριν 1 χρόνο, λόγω ... ηλικίας προφανώς. (τελευταία μου μοτό μία Honda cbr 1100 xx, για τους γνώστες).

Στο δια ταύτα:

Πλούσιος δεν είμαι, ούτε έχω οικονομική άνεση. Κατέθεσα πινακίδες στο 1 εκ των 2 αυτοκινήτων που έχει η οικογένεια,για να εξοικονομήσω λεφτά να αντιμετωπίσω τα έξοδα του μάικ, περιορίζοντας επιπλέον τα προσωπικά μου να μην επιβαρύνω κι άλλο τον οικογενειακό προυπολογισμό.

Όσο για τις φοβίες; Πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνετε ότι είμαι εδώ για να προστατέψω εγώ τον σκύλο μου και όχι αυτός εμένα και οι όποιες παρατηρήσεις μου είναι γιατί σκέφτομαι και σέβομαι το σύνολο, γιατί έμαθα να προστατεύω τον αδύνατο, και όχι τα προσωπικά μου "θέλω"¨.

Τέλος, ως οδηγός βουνού και διασώστης, θα χαρώ πολύ να συμβουλέψω σε ότι μπορώ κάθε μέλος που επιθυμεί να ζήσει στην φύση με την συντροφιά του σε ότι απορίες μπορώ να λύσω, μιας και ΚΑΝΕΙΣ δεν τα ξέρει όλα.

Υ.Γ
Ελπίζω αυτό το μικρό βιογραφικό να μην θεωρηθεί ως αυτοπροβολή, παρά μία μικρή εξομολόγηση στους συνομιλητές ώστε να γνωρίζουν με τι άνθρωπο μιλάνε, μιας και στις σκυλοπαρέες δεν χρειάζονται πολλά "μυστικά".
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU