Η ζωή μας με έναν τυφλό σκύλο!


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
νομίζω οτι θα βοηθούσανε τα ερεθίσματα σε άλλες αισθήσεις, αλλο περιβάλλον, σκυλιά μυρωδιές κλπ, το έχω δει να συμβαίνει σε τυφλό σκύλο εδώ και 5 χρόνια που μας επισκέφθηκε, μπήκε κατατονικός και έφυγε ζωηρός ... αφού προσπάθησε και να να ανέβει στις θηλυκές μου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σημερα παμε καλυτερα! Η το Rescue Remedy εκανε δουλεια- η συνηθηζει σιγα σιγα.


Ευχαριστω και το μελος, που εγραψε για το σφουγαρισμα!
Συμπηπτει οντος! Την πεμπτη ηρθε η κοπελλα που μου καθαριζει το σπιτι- και απο κει και περα δεν πηγαινε ΚΑΘΟΛΟΥ καλα το σκυλι!
Μπορει να την αποσυντονισε και αυτο!

Αλλα θα πρεπει να το συνηθησει και αυτο- δεν γινεται βεβαια να μην ξανασφουγαριζουμε- και με 4 σκυλια στο σπιτι δεν γινεται και να μην βαλουμε καπιο απορυπαντικο!
 


eva1983

Member
26 Φεβρουαρίου 2013
20
0
θα το συνηθισει, σιγα σιγα θα μπει στη νεα της ρουτινα, το αντιμετωπιζετε σωστα πιστευω, οταν η κουκλιτσα μου σε μεγαλη πια ηλικια εχασε την οραση της, επρεπε να της λεμε πχ στα πεζοδρομια - πάνω.... κάτω... και τις περισσοτερες φορες ξεχνουσαμε οτι δεν εβλεπε, ελεγες αδυνατο σιγουρα βλεπει! ειδικα μεσα στο σπιτι αφου ηξερε τη διαρυθμιση απο ολη της τη ζωη, ακομα και στο μπαλκονι καθοταν στην αγαπημενη της θεση "παρακολουθησης-κουτσομπολιου της γειτονιας" παρολο που δεν εβλεπε, ακουγε ομως με πολυ ενδιαφερον! ειναι απιστευτα πλασματα
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ευχαριστω και το μελος, που εγραψε για το σφουγαρισμα!
Συμπηπτει οντος! Την πεμπτη ηρθε η κοπελλα που μου καθαριζει το σπιτι- και απο κει και περα δεν πηγαινε ΚΑΘΟΛΟΥ καλα το σκυλι!
Μπορει να την αποσυντονισε και αυτο!
Μετα απο 5χρονια με τυφλο σκυλο εχω μαθει να καταλαβαινω ποτε "χανονται".....
Ενας ευκολος τροπος ειναι μετα το σφουγγαρισμα, να την κανετε μια "βολτα" μεσα στο σπιτι, να περασει απ ολα τα περασματα, και να τις "συστησετε" δυο τρια σταθερα επιπλα.

Ετσι θα προσανατολιστει με τα επιπλα κ θα εχει την μυρωδια απο τα πατηματα της να "βρισκει το δρομο".
Εμας μας πηρε περιπου 1χρονο να ερθει τελειως 'στα ισα του' ο σκυλος....
Τωρα γυριζει με τετοια ανεση σε 2.5 στρεμματα κηπο που σε οσους εχω πει ειναι τυφλος, νομιζουνε οτι κανω πλακα.....Ουτε που φαινεται....
Ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολος μετα συνηθιζεις κι εσυ κ ο σκυλος.

Να προσεξεις μονο την περιοδο που αρχιζει να συνηθιζει, οταν τρεχει μπορει να συναντησει βιαια πραγματα στο δρομο της.... μαθε τε τις μια εντολη που να ισοδυναμει με το "προσεχε θα χτυπησεις" ωστε ενα την δεις να κατευθυνεται πανω στο τραπεζακι πχ να την φωναζεις κ να ξερει "τι ερχεται" .....
Επισης αποφευγετε να μετακινειτε επιπλα, κ προσεξτε γιατι θα την πατατε κ θα σας παταει συχνα, οταν οι πορειες σας διασταυρωνονται.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μετα απο 5χρονια με τυφλο σκυλο εχω μαθει να καταλαβαινω ποτε "χανονται".....
Ενας ευκολος τροπος ειναι μετα το σφουγγαρισμα, να την κανετε μια "βολτα" μεσα στο σπιτι, να περασει απ ολα τα περασματα, και να τις "συστησετε" δυο τρια σταθερα επιπλα.

Ετσι θα προσανατολιστει με τα επιπλα κ θα εχει την μυρωδια απο τα πατηματα της να "βρισκει το δρομο".
Εμας μας πηρε περιπου 1χρονο να ερθει τελειως 'στα ισα του' ο σκυλος....
Τωρα γυριζει με τετοια ανεση σε 2.5 στρεμματα κηπο που σε οσους εχω πει ειναι τυφλος, νομιζουνε οτι κανω πλακα.....Ουτε που φαινεται....
Ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολος μετα συνηθιζεις κι εσυ κ ο σκυλος.

Να προσεξεις μονο την περιοδο που αρχιζει να συνηθιζει, οταν τρεχει μπορει να συναντησει βιαια πραγματα στο δρομο της.... μαθε τε τις μια εντολη που να ισοδυναμει με το "προσεχε θα χτυπησεις" ωστε ενα την δεις να κατευθυνεται πανω στο τραπεζακι πχ να την φωναζεις κ να ξερει "τι ερχεται" .....
Επισης αποφευγετε να μετακινειτε επιπλα, κ προσεξτε γιατι θα την πατατε κ θα σας παταει συχνα, οταν οι πορειες σας διασταυρωνονται.
Σε ευχαριστω παααρα πολυ!
Δεν μου πηγε το μυαλο μου καθολου, οτι μπορει να εφταιγε το σφουγαρισμα στο μπλοκαρισμα αυτο!
Θα κανουμε ετσι- μετα απο καθε σφουγαρισμα θα της κανουμε "μια βολτα" στο σπιτι για να αφησει την μυρωδια της και παλι.
Και σημερα η Dream ειναι μια χαρα! Τρωει με ορεξη- και περπαταει πολυ ανετα στο σπιτι.
Γενικος δεν ειναι σκυλος που τρεχει πολυ και ειναι υπερκινητικος.
Ηδη εχει μαθει δυο "εντολες" που την ξαναφερουν στο δρομο της. Η μια ειναι "οχι εκει"- και ξερει οτι παει λαθος και προσπαθει να διορθοσει την πορεια της- και βεβαια και το "προσεχε", οπου παει καπος πιο αργα.

Χτες το βραδυ, οταν ηρθε η κορη μου εβγαλε και το κεφαλι της απο τα καγκελα, οπος παντα- για να "κοιταξει" κατω- και ουρλιαξε απο την χαρα της.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρήθηκε τόσο, αλλά είναι στα καλύτερα χέρια που θα μπορούσε να βρεθεί!
Όλα θα πάνε καλά, είμαι σίγουρη!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρήθηκε τόσο, αλλά είναι στα καλύτερα χέρια που θα μπορούσε να βρεθεί!
Όλα θα πάνε καλά, είμαι σίγουρη!
Ειχα τελαθει απο την αγωνια μου!
Απο την μια, ηταν μια χαρα η Dream, οταν ηταν "ξεμπλοκαρισμενη" και τις 2 πρωτες μερες μετα απο το χειρουργειο- για να αποκλεισω μια "παθολογικη αιτια" ( απο επιπλοκη στην ναρκωση- μεχρι τραυμα στον εγκεφαλο 'η φλεγμονη/πονο στο σημειο του ματιου περασε απο το μυαλο μου)- απο την αλλη δεν μπορουσα να εξιγισω αυτην την συμπεριφορα.

Οταν ηταν ξεμπλοκαρισμενη ηταν ( και ειναι!) τελεια- προσεχει που παει, μυριζει οντος πολυ στο πατομα και νομιζω οτι χρησημοποιει και τα αυτια της για εχει καπος "αφη" και να καταλαβει οπου εχει καποιο εμποδιο.
Απο χτες το βραδυ ειναι συνεχος οκ και ελπιζω να βγηκαμε οντος την αιτια και να τελειωνει αυτος ο εφιαλτης που ζησαμε εδω!
Ειχα φτασει πραγματικα στα ορια μου, βλεποντας την καιμενη ετσι!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Υπάρχει περίπτωση, να χρειαστεί καμμιά φορά, να λείψετε όλοι συγχρόνως από το σπίτι και να είναι μόνη;
Θα την αφήνεις ελεύθερη ή σε crate;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Πάντως σε αυτό με το σφουγγάρισμα, μήπως να χρησιμοποιείτε απορρυπαντικό που δεν έχει έντονη μυρωδιά? Να είναι δηλαδή όσο πιο ουδέτερο γίνεται?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πάντως σε αυτό με το σφουγγάρισμα, μήπως να χρησιμοποιείτε απορρυπαντικό που δεν έχει έντονη μυρωδιά? Να είναι δηλαδή όσο πιο ουδέτερο γίνεται?
Δεν νομιζω οτι θα εχει ιδιαιτερη σημασια...... εμεις ακομα κ με νερο οταν πλεναμε τα πλακωστρωτα στον κηπο η μυρωδια αλλαζε κ παλι ψιλοψαχνοτανε....
Καλα οταν ψεκαζαμε με κανα frontline το σπιτακι η τον ιδιο..... εκει να δεις..... μεχρι να το ξαναβρει μπορει να του επαιρνε κ μια ωρα...... κ επειδη ειναι ψιλοχεστακος, οταν πηγαιναμε να τον παμε εμεις κατευθειαν εκει, απλα μουλαρωνε..... ε να σερνεις 40κιλα σκυλο δεν ειναι κ ευκολο......
Τελοσπαντων τωρα μετα απο καθε πλυσιμο/ βροχη κλπ του ξαναδειχνουμε που ειναι το σπιτακι του, η εισοδοι του χτηματος (απο τον ηχο τους!) κ ολα κομπλε.

Ειναι τρομερος ο τροπος που χαρτογραφουνε την περιοχη τους!! Σαν να διαβαζουνε συνεχεια ενα αορατο τοπογραφικο σχεδιο.....
Θυμαμαι κατι φορες που ετρεχε αναμεσα στα παρκαρισμενα (3 αυτοκινητα) στον κηπο με τετοια ταχυτητα..... κ μαλιστα οταν το ενα αμαξι ελειπε, εκανε κανονικα τον κυκλο σαν να ηταν εκει παρκαρισμενο!!!!

Οπως κ να χει υπομονη, αν κ μετα απο αυτα που εχω δει με τον δικο μου, νομιζω οτι ειναι μια απο τις αισθησεις που δεν "λειπουνε" οσο νομιζουμε εμεις οι ανθρωποι κ στα ζωα.....
 


epagneul breton

Active Member
3 Απριλίου 2013
33
0
Για αρχή να πω ένα μεγάλο μπράβο για το κουράγιο και την θέλησή σου FrenchieFan αλλά και σε εσένα east49 γιατί κάνατε και κάνετε κάτι που λίγος κόσμος θα έκανε.
Εύχομαι να ξεπεράσει τα προβλήματα η Dream και άλλο κακό να μην σας βρει, ούτε εσάς αλλά ούτε και τους τετράποδους φίλους σας.
Φιλικά και μέσα από την καρδιά μου Μάκης…
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αν γνωρίζετε άλλους ιδιοκτήτες σκύλων από τις ίδιες γραμμές, καλό θα ήταν να τους ενημερώσετε.
Keratoconjunctivitis sicca (KCS) είναι κληρονομική πάθηση, δεν θεραπεύεται, αλλά αν αντιμετωπιστεί από την αρχή ελέγχεται.
Σε σκύλο με προδιάθεση για KCS μπορούν να την προκαλέσουν και κάποια συγκεκριμένα αντιβιοτικά, όπως πχ sulfatrim
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Μπράβο για την υπομονή σας. Εμείς ζήσαμε 2 χρόνια μόνο με τυφλό σκύλο (λόγο ηλικίας) και πραγματικά ο πρώτος καιρός ηταν δύσκολος.
Δυο τιπσ που θυμάμαι να κάνουν οι δικοί μου ήταν οτι έβαλαν κουδουνάκι στο άλλο σκυλί γιατι και λόγο ηλικίας δεν τον μύριζε καλά για να τον ακούει που είναι. Του μιλάγαμε περισσότερο απο το συνηθισμένο και ψεκάσαμε με αιθέριο έλαιο την μπαλκονόπορτα και τις εξόδους για να τα βρίσκει. Δεν αλλάξαμε την ρουτίνα του ούτε στο ελάχιστο και δεν τον απομονώσαμε απο άλλα σκυλιά.

Είναι μια κούκλα και πλέον μια ιδιαίτερη κούκλα! Μακαρι να μην σας βρει τίποτα άλλο!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν γνωρίζετε άλλους ιδιοκτήτες σκύλων από τις ίδιες γραμμές, καλό θα ήταν να τους ενημερώσετε.
Keratoconjunctivitis sicca (KCS) είναι κληρονομική πάθηση, δεν θεραπεύεται, αλλά αν αντιμετωπιστεί από την αρχή ελέγχεται.
Σε σκύλο με προδιάθεση για KCS μπορούν να την προκαλέσουν και κάποια συγκεκριμένα αντιβιοτικά, όπως πχ sulfatrim
Εχουμε ειδοποιησει την εκτροφεα απο την πρωτη στιγμη!
Η Dream δεν εχει/ειχε μονο το Sicca Syndrome- αλλα και Γλαυκομα, που ειναι επισης κληρονομικο στα Cocker!

Υπάρχει περίπτωση, να χρειαστεί καμμιά φορά, να λείψετε όλοι συγχρόνως από το σπίτι και να είναι μόνη;
Θα την αφήνεις ελεύθερη ή σε crate;
Παντα τα αφηνουμε περιορισμενα- ετσι και αλλιως. Ειτε στο Crate - ειτε στο δωματιο της Χρυσανθης.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Για αρχή να πω ένα μεγάλο μπράβο για το κουράγιο και την θέλησή σου FrenchieFan αλλά και σε εσένα east49 γιατί κάνατε και κάνετε κάτι που λίγος κόσμος θα έκανε.
Εύχομαι να ξεπεράσει τα προβλήματα η Dream και άλλο κακό να μην σας βρει, ούτε εσάς αλλά ούτε και τους τετράποδους φίλους σας.
Φιλικά και μέσα από την καρδιά μου Μάκης…
Φιλε μου δεν θελω να πιστευω οτι "λιγος κοσμος θα το εκανε".
Αν αγαπας το ζωο σου, το αγαπας οπως ειναι, ειτε βλεπει ειτε οχι.
Το δυσκολο ψυχολογικο κομματι ειναι να ξεπερασει ο εκαστοτε ιδιοκτητης αυτο που συμβαινει γιατι τα ζωα δειχνουνε να προσαρμοζονται πολυ ποιο γρηγορα απο μας....

Εμεις οταν ο σκυλος τυφλωθηκε, περασαμε αμεσως στην επομενη φαση: αντι να παιζουμε με το μπαλακι, τον μαθαμε να ακολουθει ποδηλατο (!!!!!!!) απο τον ηχο του πεταλιου του ποδηλατου, καθως κ μια εντολη οταν πρεπει να ερθει να κολλησει πανω μας γιατι διασταυρωνομαστε με αμαξι πχ.

Τον μαθαμε αντι για το "μαζι" που περπαταει ενας φυσιολογικος σκυλος κοιταζοντας τον ιδιοκτητη, να χτυπαμε τα δαχτυλα του χεριου μας κ αυτος να μενει κολλημενος σε αυτο το "τακ-τακ" κ να περπαταει διπλα μας...... οταν αυτο το χτυπημα σταματησει σταματαει κ ο σκυλος!!

Τον μαθαμε οταν λεμε "ωπα" να κοβει κ να ψαχνει για να μην τρακαρει.....κ οτι θελουμε να του δειξουμε το κανουμε με ηχους/εντολες....

Η ζωη ενος σκυλου δεν σταματαει στο αν βλεπει η οχι. Ειναι στο χερι μας που τα αγαπαμε να τους φερθουμε φυσιολογικα προσαρμοζοντας την εκπαιδευση τους κ την μεταξυ μας σχεση με τετοιο τροπο που γι'αυτα να μην αλλαξει κατι.......

Υ.Γ. Προς FrenchieFan,
Δεν ξερω αν την βγαζετε πλεον βολτες ελευθερη, αν το κανετε ομως, προσεχε γιατι το "ελα" δεν αρκει για να σας ξαναβρει, γιατι η μια φορα που το ακουσε δεν ειναι ποτε αρκετη. Πρεπει να το φωναζεις συνεχεια η να κανεις εναν αλλο χαρακτηριστικο ηχο που να δηλωνεις που βρισκεσαι για να σε βρει με βαση το που ακουει τον ηχο σου!!
(εμας βολευτηκε με παλαμακια)
Η δε χαρα του δικου μου, ειναι να παιζει κρυφτο, οπου εσυ βεβαια δεν χρειαζεται να κρυφτεις, αρκει απλα να στεκεσαι κ να φωναζεις μια δυο φορες.......
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@east49

Στην γειτονια εβγαινε και οταν εβλεπε παντα με λουρι- και για τα "πολλα καθημερινα" εχουμε ευτυχος αυλη!
Αυτες της μερες δεν βγηκε εκτος αυλης- αλλα θα πρεπει να μαθει και εκτος.
Στο δασος οταν την ειχε παει η κορη μου το περασμενο Σ/Κ που ηδη δεν εβλεπε, την ειχε και λυτη και δουλευε παρα πολυ με φωνη. Η σκυλα ετσι και αλλιως ειναι πολυ δεμενη μαζι της και γενικος δεν ηταν σκυλος που απομακρονονταν πολυ.

Σε ευχαριστω πολυ για της πολυτιμες συμβουλες σου!

Και κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου!
Ειναι τα σκυλια μας- μελη της οικογενειας. Και οπος θα εκανα και για διποδο μελος της οικογενειας μου οτι περναει απο το χερι μου για να ειναι καλα- ετσι θα το κανω και για το τετραποδο.
Τα αγαπαμε- απλα!
 


epagneul breton

Active Member
3 Απριλίου 2013
33
0
Για να μην παρεξηγηθώ, αυτό το είπα γιατί ειναι πολύ αυτοί που έχουν τα σκυλιά απλώς για να τα έχουν και όταν θα τα έβλεπαν σκούρα θα ακολουθούσαν την εύκολη λύση κάτι που δεν θα έκανε κάποιος που τα αγαπάει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@east49

Στην γειτονια εβγαινε και οταν εβλεπε παντα με λουρι- και για τα "πολλα καθημερινα" εχουμε ευτυχος αυλη!
Αυτες της μερες δεν βγηκε εκτος αυλης- αλλα θα πρεπει να μαθει και εκτος.
Στο δασος οταν την ειχε παει η κορη μου το περασμενο Σ/Κ που ηδη δεν εβλεπε, την ειχε και λυτη και δουλευε παρα πολυ με φωνη. Η σκυλα ετσι και αλλιως ειναι πολυ δεμενη μαζι της και γενικος δεν ηταν σκυλος που απομακρονονταν πολυ.

Σε ευχαριστω πολυ για της πολυτιμες συμβουλες σου!
Μην ευχαριστεις, ειναι καλο να υπαρχει καποιος να σου πει καποια ευκολα πραγματα που μονη σου θα κανεις πολυ χρονο για να ανακαλυψεις. Εγω προ 5ετιας δεν ηξερα κανεναν να εχει παρομοιο θεμα κ αυτα που σου γραφω ειναι μετα απο ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ (μερες, μηνες) παρατηρησης.....

Επισης σου λεω με βεβαιοτητα οτι αν πριν ακουγε μια φορα σε αγνωστο χωρο τωρα θα ακουει 100, αρκει να σε ακουει!
Αν επαιζε με τα δικα σου σκυλια ενας ευκολος τροπος να συνεχισει να το κανει για να μπορει να τα εντοπισει ειναι αν τα ακουει. Αυτο που εγραψε ο χρηστης jac ποιο πριν ειναι το ποιο απλο, αν οχι με κουδουνακι με κατι που να ακουγεται αρκετα.
Στο λαιμο της μικρης εχω την μεταλλικη ταυτοτητα κ απο κει την ακουει. Τρεχει κ την ανακαλυπτει μεσα στον κηπο κ χαιρεται πολυ!

@
epagneul breton


Για να μην παρεξηγηθώ, αυτό το είπα γιατί ειναι πολύ αυτοί που έχουν τα σκυλιά απλώς για να τα έχουν και όταν θα τα έβλεπαν σκούρα θα ακολουθούσαν την εύκολη λύση κάτι που δεν θα έκανε κάποιος που τα αγαπάει.
Φιλε μου το αν η ποσο αγαπαει καποιος το σκυλο του το ξερει μονο αυτος.
Αν σου γραψω οτι ζει στον κηπο, οτι τον δενω με αλυσιδα (κ αυτον κ οσα ειχα παλιοτερα) για να φανε χωρις να φαγωθουνε κ οτι τον ταιζω και τα αποφαγια μας χωρις να εχεις διαβασει τα παραπανω, θα πεις οτι τον εχω για ντεκορ (γιατι δεν πηρα γλαστρα??) οτι τον κακομεταχειριζομαι κ οτι τον χρησιμοποιω για σκουπιδοντενεκε.....

Οπως κ να εχει εγω πιστευω οτι ειναι υποχρεωση μας να στεκομαστε διπλα τους στα καλα κ στα ασχημα για να τους κανουμε την ζωη ποιο ευκολη ωστε να μπορουν να μας δινουνε απλοχερα την αγαπη τους.....
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καταρχήν να σας ευχηθώ ότι καλύτερο.
Θα πω και κάτι που μπορεί να είναι και βλακεία...αλλά θα το πω. Δεν στέλνεις μην σε εκείνη την κοπέλα που έχει την σχολή εκπαίδευσης των σκύλων για τους ανθρώπους με τύφλωση (δεν θυμάμαι το όνομά της ...που έγραφε και εδώ)....ΙΣΩΣ έχει κάποια tips να σου πει από την αντίθετη πλευρά, δλδ όσον αφορά σε τυφλό σκύλο μια που το concept είναι μάλλον το ίδιο :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν επαιζε με τα δικα σου σκυλια ενας ευκολος τροπος να συνεχισει να το κανει για να μπορει να τα εντοπισει ειναι αν τα ακουει. Αυτο που εγραψε ο χρηστης jac ποιο πριν ειναι το ποιο απλο, αν οχι με κουδουνακι με κατι που να ακουγεται αρκετα.
Επειδη εχω γαλλικα, δεν νομιζω να χρειαζονται και καποια "ειδικη σημανση"- ακουγονται:D:D!! Και ειδικα οταν παιζουν κανουν παρα πολυ φασαρια!
Σημερα επαιξε και μαζι τους! Δηλαδη ανακατευτηκε, οταν παλευαν, οπος παντα.