Η ζωή με έναν δύσκολο σκύλο


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα σε όλους!

Όσοι ακολουθείτε την ιστορία μας θα μας έχετε γνωρίσει από το thread "Εκπαίδευση:Φως στο τούνελ" με τη Μούση να περνάει την ψυχολογία μας από κόσκινο και να μας δίνει λύπες, χαρές, φόβους, ενοχές... Μία ατέλειωτη λίστα συναισθημάτων.

Όπως έχω σημειώσει στο συγκεκριμένο θέμα, η Μούση με οδήγησε στο να ανοίξω τις υπηρεσίες ψυχικής υγείας και σε αυτό το κοινό - που τόσο τις χρειάζεται! (το είδα από 1ο χέρι) - τους κηδεμόνες σκύλων με διαταραχές συμπεριφοράς (π.χ. αντιδραστικότητα, γενικευμένο άγχος, άγχος αποχωρισμού), αναπηρίες ή χρόνιες ασθένειες.

Το νέο αυτό ταξίδι που ξεκινησε εμβρυακά εδώ: https://www.instagram.com/fortheloveofdog.gr/ σφραγίζουμε με τη Δανάη, μία εξαιρετική (θετική) εκπαιδεύτρια με ένα live webinar που στόχο έχει να δώσει εργαλεία τόσο επίγνωσης, όσο κι ενίσχυσης της ηρεμίας και της ισορροπίας τόσο του σκύλου, όσο και του κηδεμόνα.

Γιατί το έχουμε τόσο ανάγκη και τόσο δεν το μοιραζόμαστε!
Το σεμινάριο θα έχει διαδραστικό χαρακτήρα με βιωμάτικές ασκήσεις και συμμετοχή όλων (εφόσον το επιθυμούν φυσικά).
Στόχος είναι να δημιουργηθεί μία κοινότητα υποστήριξης που ακούει, κατανοεί και ενσυναισθάνεται.

Σας περιμένουμε εδώ:
bit.ly/3TDgsXB
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εξαιρετική πρωτοβουλία!
Ελπίζω να σου πάει, όπως το έχεις στο μυαλό σου!
Είναι κάτι που μπορούμε να το προωθήσουμε κι εμείς και πως;
Εγώ πχ Instragram δεν έχω και δεν θα ήθελα να έχω :p
Εναλλακτική υπάρχει;

Αυτό επίσης, τι ακριβώς σημαίνει; :unsure:
"Σας περιμένουμε εδώ:
bit.ly/3TDgsXB"
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλημέρα @mareco
Αυτό υποτίθεται ήταν λινκ χαχα

Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή εδώ

Ενώ μπορείτε μέσω του λινκ να το προωθήσετε όπου κ όπως θέλετε αν γνωρίζετε ανθρώπους που πιθανόν να το χρειάζονται
 
  • Like
Reactions: mareco


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλημέρα σε όλους!

Επανερχόμαστε για 2η φορα με το σεμινάριο το οποίο πραγματοποιείται για τελευταία φορά ώστε να εξυπηρετήσουμε όσους δεν πρόλαβαν την 1η.


Στο σεμινάριο θα γνωρίσετε ασκήσεις που αφορούν την ενίσχυση της ηρεμίας στον σκύλο σας οποιοδήποτε θέμα κι αν αντιμετωπίζει αλλά και θα μάθετε ποια είναι πιθανά triggers που τον ενεργοποιούν (ή συσσωρεύονται) χωρίς να το έχετε αντιληφθεί.

Τέλος, μαζί θα δούμε μέσα από 2-3 διαδραστικές κι ομαδικές ασκήσεις, πως ο τρόπος που σκέφτεστε επιδρά άμεσα στη σχέση σας μαζί του αλλά και στην εξέλιξη της εκπαίδευσής του, αλλά και τρόπους να φέρεται καλύτερες ισορροπίες στη κοινή σας ζωή.

Μάθετε περισσότερα εδώ!
 
  • Like
Reactions: Orjo and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Θέλεις να μας πεις, περίπου πως πήγε το πρώτο;
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Θέλεις να μας πεις, περίπου πως πήγε το πρώτο;

Καλημέρα @mareco, φυσικά!

Στο πρώτο είχαμε σχεδόν 20 συμμετοχές live και άλλες 10 που παρακολούθησαν το σεμινάριο βιντεοσκοπημένο στον δικό τους χρόνο.
Το σεμινάριο ξεκίνησε με το μέρος διαχείρισης του σκύλου και σε δεύτερο επίπεδο διαχείριση συναισθημάτων/συμπεριφοράς κηδεμόνα (σκεφτόμαστε αν θα το κάνουμε αντίστροφα στο νέο σεμινάριο την Παρασκευή).

Οι περισσότεροι κηδεμόνες είχαν σκυλάκια με θέματα συμπεριφοράς με τα πιο συχνά να είναι τα παρακάτω:

- αντιδραστικότητα (σε σκύλους, ανθρώπους, ήχους, ζώα, αντικείμενα κτλ.)
- ανασφάλεια στην παρουσία φαγητού (resource guarding)
- επιφυλακτικοί με ξένους στο σπίτι
- υπερκινητικοί που δεν ηρεμούν
- σκύλοι με bite risk (έχουν ιστορικό δαγκώματος)
- απουσία σχεσης με κηδεμόνα
- άγχος αποχωρισμού

Οι περισσότεροι κηδεμόνες εξέφρασαν δυσκολίες δικές τους όπως:

- "δεν είμαι όσο καλός κηδεμόνας θα ήθελα να είμαι"
- "δεν έχουμε πλέον ισορροπία στη ζωή μας, έχουν αλλάξει όλα"
- "έχουμε προσθαήσει τα πάντα και δεν λειτούργησε τίποτα"
- " ό,τι κι αν κάνω ο σκύλος με γράφει..."

Στο Part του σκύλου η Δανάη (η εκπαιδεύτρια) συζητάει για τρόπους να ενισχυθεί η ηρεμία των σκύλων και να αναπτύξουν δεξιότητες αυτοδιαχείρισης μέσω ασκήσεων που εφαρμόζονται σε οποιονδήποτε σκύλο. Συζητάμε τι είναι δύσκολος σκύλος για τον καθένα. Επίσης συζητάει για το πως μπορεί ο σκύλος να οδηγηθεί να κορυφωθεί το άγχος του και παραθέτει/συζητάει με τους συμμετέχοντες για triggers τα οποία συνήθως συμβαίνουν γύρω μας (ή και μέσα στο σπίτι μας) κ ενδεχομένως να ενισχύουν το άγχος του σκύλου μας χωρις να το καταλαβαίνουμε κ τρόπους διαχείρισης.

Στο δικό μου part κάνουμε connection - χωριζόμαστε σε ομάδες και μπαίνουμε σε ξεχωριστά δωμάτια- μοιραζόμαστε εμπειρίες, έρχόμαστε σε επαφή με τους τρόπους που η σκέψη μας επιδρά στη δική μας σχέση με τον σκύλο μας αλλά και την εξέλιξη της εκπαίδευσής του μέσω ασκήσεων, ενώ σε μία 2η άσκηση αποκτούμε επίγνωση των δικών μας ισορροπιών και των τρόπων που θα μπορούσαν να ενισχυθούν αυτές τις ισορροπίες παραπάνω.

Το σεμινάριο έκλεισε πολύθετικά! Προσωπικά χάρηκα που έκλεισε με θετικά συναισθήματα, ενδυνάμωσης, ελπίδας, υποστήριξης. Το ότι δεν είμαστε μόνοι όταν περνάμε ό,τι περνάμε. Οτι η ζωή με έναν δύσκολο σκύλο και όοοοοοολα όσα αυτό φέρνει δεν αφορά μόνο εμας, αλλάκι αλλους. Δεν είναι κάτι μόνιμο, μπορεί να αλλάξει. Και ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορώ να το μοιραστώ και να καταλάβουν, να με στηρίξουν, να μου δώσουν ιδέες, να με ακούσουν.

Αυτά σε μέσες άκρες δεν ξέρω αν σε κάλυψα <3
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τέλεια!
Χαίρομαι πάρα πολύ, που είχατε ανταπόκριση.
Δεν μπαίνουν εύκολα στον "κόπο". Θεωρούν ότι ξέρουν τι να κάνουν.
Εύχομαι να χρειαστείτε συνεχείς ανανεώσεις (y) :)
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Τέλεια!
Χαίρομαι πάρα πολύ, που είχατε ανταπόκριση.
Δεν μπαίνουν εύκολα στον "κόπο". Θεωρούν ότι ξέρουν τι να κάνουν.
Εύχομαι να χρειαστείτε συνεχείς ανανεώσεις (y) :)

Η πρόκληση στους κηδεμόνες με "δυσκολους" σκύλους είναι ότι είναι συνήθως άνθρωποι που έχουν δοκιμάσει πολλα, έχουν περάσει απο εκπαιδευτές, έχουν ψαχτεί κάπως. Δεν είναι λοιπόν ο μέσος κηδεμόνας σκύλου.

Το πιο challenging θα έλεγα ότι ήταν η διαχείριση προσδοκιών. Συγκεκριμένα η προσδοκία ένα σεμινάριο να μου δώσει λύση. Το οποίο όμως ειναι και μη ρεαλιστικό ειδικά όταν μιλάμε για θέματατόσο περίπλοκα όπως αυτου του είδους οι δυσκολίες.

Κλείσαμε όμωςόμορφα και με πολύ ωραία feedback τελικά κ το χαρήκαμε κ εμείς!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3