Η ιστορία μου δεν τελείωνει χωρίς εσάς!!!


9 Σεπτεμβρίου 2016
12
3
56
Παιδιά καλησπέρα σας, κατάλαβα ότι γνωρίζετε καλά από σκύλους και πολλά, βοηθάτε απλόχερα και μπορεί κάποιος του αρέσει ή όχι η γνώμη σας....τουλάχιστον να μάθει.
Το θέμα μου: Η κόρη μου μου ζητουσε χρόνια σκυλάκι αλλά το απέφευγα με την ειλικρινή εξήγηση 'οτι αφού δεν μπορείς να φροντίσεις ακόμη τον εαυτό σου θα είναι δύσκολο να φροντίσεις το σκυλί. Όμως 17/8 πεθαίνει ο μπαμπάς μας. Όταν με ειδοποίησαν οι γιατροί ότι πεθαίνει και πρέπει να προετοιμάσω το παιδί ταυτόχρονα αποφάσισα και αγόρασα ένα pug από έναν εκπαιδευτή σκύλων στα Ανατολικά Προάστια. Κοντολογις το σκυλί βγάζει στις 10 μέρες τη νόσο των κυνοτροφείων . Αφού πέρασα από 2 κτηνιάτρους (μου ζητούσαν απίστευτα λεφτά), το έδωσα πίσω στον πωλητή να το κάνει καλά με δικά του έξοδα. Όταν τον πήρα 7 ημέρες μετά (έχει πεθάνει ο μπαμπάς και μαζεύω πράγματα) ο σκύλος εμφανίζει demodex και παραμορφώνεται εντελώς μέσα σε 2-3 ημέρες. Το γύρισα πίσω και απέτησα τα λεφτά μου όπερ και εγένετο αλλά καταλαβένετε τι γινόταν... πέρασα από τη Σκύλα στη Χάρυβδη και τώρα ψάχνω για ένα νέο σκυλάκι. Βέβαια ξέρω...πριν μου επιτεθείτε ότι το αγόρασα επιπόλαια ..σας ομολογώ:το παραδέχομαι αλλά πήγα να προλάβω το σοκ της απώλειας του μπαμπά. Επέλεξα pug γιατί στο διαμέρισμα απογορευετε να φέρω σκυλί αλλά λόγω της κατάστασης τελικά μου το επέτρεψαν. Τώρα τι κάνω? θέλω ράτσα με χαρακτηριστικά εύκολα για μένα αφού τελικά θα το φροντίζω: να είναι μικρόσωμο, να είναι ήσυχο, να μην μαδάει πολύ, να μην χρειάζεται κουράματα, να μην προέρχεται από κυνηγητική ράτσα που θέλουν πολλές και8 μεγάλες βόλτες. Μπορείτε να με συμβουλέψετε? Σας ευχαριστώ από καρδιάς, θα με απαλύνεται από ένα τεράστιο αγχος, ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Συλληπητήρια ...
Αφήστε τα σκυλιά στην ησυχία τους. Υπάρχουν άλλοι τρόποι εκτόνωσης της θλίψης. Ωραία το χειριστήκατε, έχασε τον πατέρα του ή παπού του (δεν κατάλαβα είναι η αλήθεια) και τον σκύλο που του φέρατε. Συγχαρητήρια. Και θέλετε και να συνεχίσετε μιας και το ξεκίνημα σας με τα σκυλιά ήταν τόσο επιτυχημένο..
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Καταρχήν συλλυπητήρια για τον σύντροφό σου! Εγω σου προτείνω να πάρεις ένα cavalier king charles spaniel και ότι σκύλο και αν παρεις στο τέλος να τον πάρεις από έναν υπεύθυνο εκτροφεα.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Συλληπητήρια για την απώλειά σας. Θα χρειαστεί να βρεις κάποιον άλλο τρόπο να κλείσετε οικογενειακώς αυτή την πληγή, πέραν της απόκτησης σκύλου. Όταν κάποια στιγμή θα έχεις χρόνο και διάθεση να αποκτήσεις σκύλο επειδή θέλεις σκύλο και όχι για αντιπερισπασμό, κάνε μια έρευνα στο φόρουμ και παραπέρα, και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.
 


9 Σεπτεμβρίου 2016
12
3
56
Συλληπητήρια ...
Αφήστε τα σκυλιά στην ησυχία τους. Υπάρχουν άλλοι τρόποι εκτόνωσης της θλίψης. Ωραία το χειριστήκατε, έχασε τον πατέρα του ή παπού του (δεν κατάλαβα είναι η αλήθεια) και τον σκύλο που του φέρατε. Συγχαρητήρια. Και θέλετε και να συνεχίσετε μιας και το ξεκίνημα σας με τα σκυλιά ήταν τόσο επιτυχημένο..
Μηπως είσαι λιγάκι σκληρή μαζί μου? Δεν πειράζει το δέχομαι..ευχαριστώ
 
Last edited:


9 Σεπτεμβρίου 2016
12
3
56
Καταρχήν συλλυπητήρια για τον σύντροφό σου! Εγω σου προτείνω να πάρεις ένα cavalier king charles spaniel και ότι σκύλο και αν παρεις στο τέλος να τον πάρεις από έναν υπεύθυνο εκτροφεα.
Ευχαριστώ για τον κόπο σας να απαντήσετε. Μία ερώτηση επειδή μου κάνατε μία πρόταση και πιθανώς θα έχετε άποψη: είναι ήσυχη ράτσα?
 


9 Σεπτεμβρίου 2016
12
3
56
Συλληπητήρια για την απώλειά σας. Θα χρειαστεί να βρεις κάποιον άλλο τρόπο να κλείσετε οικογενειακώς αυτή την πληγή, πέραν της απόκτησης σκύλου. Όταν κάποια στιγμή θα έχεις χρόνο και διάθεση να αποκτήσεις σκύλο επειδή θέλεις σκύλο και όχι για αντιπερισπασμό, κάνε μια έρευνα στο φόρουμ και παραπέρα, και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.
Δεν σας έδωσα όλες τις πληροφορίες γιατί θα έγραφα μέρες. Δεν το πέρνω για αντιπερισπασμό...Είχα χρόνια και μεγάλωσα δύο λυκόσκυλα, αγαπάω τα σκυλιά, κάποτε θα έπερνα, καλύτερα τώρα που μπορεί να βοηθήσει το παιδί μου. Ευχαριστώ
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Συλληπητηρια.
Δεν θα σας προτεινα την αποκτηση σκυλου την δεδομενη περιοδο.
Αφηστε να κοπασει ο πονος,η θλιψη,τα νευρα.
Δεν νομιζω οτι η αποκτηση σκυλου θα απαλυνει η θα αντικαταστησει την απωλεια του μπαμπα.
Παρτε τον χρονο σας και οταν ησαστε ετοιμοι,ψυχολογικα κυριως,απευθυνθειτε σε εναν υπευθυνο εκτροφεα η σε καποια φιλοζωικη.
Οταν βαζουμε στη ζωη μας μια νεα ψυχουλα πισωγυρισματα δεν υπαρχουν.
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
να είναι μικρόσωμο, να είναι ήσυχο, να μην μαδάει πολύ, να μην χρειάζεται κουράματα, να μην προέρχεται από κυνηγητική ράτσα
  • Καλοκαίρι τα σκυλιά μαδάνε
  • άρα πρέπει να το κουρεύεις
  • Να είναι ήσυχο (Προϋποθέτει ότι θα το πηγαίνεις βόλτες)
  • Όχι κυνηγός; Μα είναι σκύλος!
Μήπως να το σκεφτείς λίγο καλύτερα;
Μήπως είναι λίγο νωρίς;

Γιατί δεν το ψάχνεις καλύτερα, να δεις και πιο καλά τα χαρακτηριστικά του σκύλου και παίρνεις τη απόφαση που θες σε 3 μήνες!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συλληπητήρια για την απώλεια σας!

Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο, είναι η πιο ορθή λύση στην παρούσα φάση!
Από την γραφή σας και μόνο φαίνεται ότι βρίσκεστε σε σύγχυση! Την απόκτηση σκύλου αφήστε την για πιο μετά που θα σκέφτεστε πιο καθαρά!
 








cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
θα συμφωνησω με ολους τους παραπανω, δεν ειναι η καταλληλη στιγμη για σκυλο, θα δημιουργησει πολυ μεγαλυτερα προβληματα αποτι θεωρεις οτι θα λυσει..
γιατι οχι ενα κουνελακι ας πουμε; δεν το λεω ειρωνικα μην παρεξηγηθω; και μονο η σκεψη οτι εχουμε ενα ζωακι μεσα στο σπιτι μας δινει χαρα και ενδιαφερον και ασχολια..
 
  • Like
Reactions: ioanna a


9 Σεπτεμβρίου 2016
12
3
56
Παιδιά μην μπερδέυεστε με άλλες ειδικότητες σας παρακαλώ. Εννοείτε ότι συμβουλεύομαι ειδικούς για το θέμα μου. Σε εσας απευθύνομαι για να μου προτείνεται ράτσα και προμηθευτή. Απλά είπα να σας ρωτήσω.
Εσύ αγαπητε st3liOs πολλά καταλαβαίνεις από τη γραφή σε ένα forum ...τι να πω...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να μην πεις τίποτα! Να θυμηθείς αυτό που έγραψες...
Παιδιά καλησπέρα σας, κατάλαβα ότι γνωρίζετε καλά από σκύλους και πολλά, βοηθάτε απλόχερα και μπορεί κάποιος του αρέσει ή όχι η γνώμη σας....τουλάχιστον να μάθει.
Καλή σου συνέχεια όποια απόφαση και αν πάρεις!!!
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Δε συμφωνώ απόλυτα ότι η απόκτηση σκύλου είναι εντελώς λάθος.Με γνώμονα το ιδανικό σενάριο μάλλον είναι,θα μπορούσε όμως υπό προυποθέσεις κ να μην είναι.

Ως εκ τούτου,θεωρώ πως μια υιοθεσία κάποιας ταλαίπωρης ψυχής από φιλοζωική,στην παρούσα φάση θα ήταν η πιο σωστή επιλογή.

Μετατρέπεις τη θλίψη σου σε στήριγμα για ένα άλλο πλάσμα,που επίσης έχει ανάγκη από πολύ περισσότερα πράγματα εκτός του ψυχολογικού(έχει ανάγκη ακόμα κ για τα εντελώς απτά).Θα ενώσετε τις στεναγχώριες σας κ σου μένουν κ λεφτά :).

Θα κάνεις κάποιες παραχωρήσεις (μπορεί να βρεις κ κοντά σε αυτά που ψάχνεις)αλλά η ηθική ανταμοιβή θα είναι μεγάλη.

H επιλογή καθαρόαιμου σκύλου θα επιδεινώσει ακόμα περισσότερο την αρνητική κατάσταση που βιώνετε,αφού δεν υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος και η μελέτη (ίσως και το χρηματικό)που απαιτείται για μια τέτοια απόκτηση.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Η αποκτηση καθαροαιμου σκυλου ειναι χρονοβορα διαδικασια. Θα πρεπει να απευθυνθεις σε εκτροφεα. Οχι σε εμπορο, πετσοπ αλλα ουτε και σε τυχαιο ζευγαρωμα. Ειδες και μονη σου τι μπορει να συμβει. Και η αποκτηση κουταβιου δεν ειναι μονο χαρα και γλυκες. Εχει λερωμα, κουραση, ταλαιπωρια. Θα προτεινα ενα ενηλικο που ξερεις λιγα περισσοτερα για το χαρακτηρα και τι να περιμενεις. Και βγαινουν σε ολα τα μεγεθη. Ισως να ξεκινησετε με μια φιλοξενια;
Λυπαμαι πολυ γι αυτο που σας συνεβη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.873
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki